Menu

Recenzia a test DOD GS980D

97,9 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Kamery do auta

Klady

  • Predná aj zadná kamera v balení
  • Predná kamera s displejom
  • Aj pokročilé funkcie
  • Naozaj kvalitné zábery

Zápory

  • Vysoká cena
  • Predná kamera zaberá veľa miesta
  • Chýba optická stabilizácia
400 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Kameru do auta DOD GS980D sme v redakcii fyzicky otestovali. Na tejto stránke vám preto prinášame zhrnutie toho, ako si kamera pri testovaní viedla a aké z nej máme dojmy. Ide o externý typ, čo znamená, že sa celý kamerový systém skladá z dvoch kamier, z väčšej prednej kamery s displejom a menšej zadnej kamery bez displeja.

Parametre videa

Z hľadiska parametrov, pomocou ktorých všetky kamery do auta v porovnaní hodnotíme, si vedie veľmi dobre a je oproti iným modelom v rade ohľadov nad štandardom. V čase porovnania (december 2022) je netypické, rozhodne ale potešujúce naozaj vysoké rozlíšenie. V prípade prednej kamery si môžete vybrať z dvoch variantov rozlíšenia záznamu.

Tým prvým je štandardné FullHD rozlíšenie, teda 1 920 x 1 080 pixelov, ktoré máte k dispozícii iba v prípade, keď nie je pripojená druhá, zadná kamera. Druhou, po pripojení zadnej kamery potom jedinou, možnosťou je potom rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixelov, teda 4K, čo v dnešnej dobe u autokamier nájdete len zriedka.

Vysoké rozlíšenie sľubuje detailné zábery cez deň aj za tmy, čo sa nám tiež potvrdilo pri testovaní. Dobré výsledky dosahuje kamera v noci vďaka 1/1,8″ veľkému snímaču OmniVison OS08A10. Tento rozmer je u kamier do auta atypicky veľký. Väčší snímač typicky značí lepšie nočné zábery.

Zadná kamera

Druhá, teda zadná kamera, má potom iba jednu možnosť rozlíšenia záznamu, a to FullHD. Obe kamery majú rovnaký a v porovnaní pomerne priemerný uhol záberu, 140°, ktorý sníma prostredie pred a čiastočne aj okolo auta, a zhodujú sa aj v počte snímok, ktoré za sekundu vytvoria (30). Tiež zadná kamera sa pýši nadštandardne veľkým snímačom, v tomto prípade je to SONY Starvis IMX307 o veľkosti 1/2,8″. A pretože väčší znamená lepší, je aj nočný záznam pomerne nadštandardný (zázraky ale nečakajte).

Vytváranie a ukladanie záznamov

DOD GS980D vytvára záznamy pomerne bežným spôsobom, ako je u autokamier typické. Dokáže sa sama spustiť pri naštartovaní vozidla a automaticky nahráva zároveň prednou aj zadnou kamerou, oba zábery však ako dva súbory zvlášť (aj keď to na prednej kamere vyzerá, že nahráva obraz v obraze). Každý záznam trvá vždy jednu minútu, potom sa automaticky uloží a spustí sa nahrávanie ďalšieho.

Do kamery je nutné vložiť SD kartu, aby ste mohli záznamy robiť, vlastnú pamäť nemá. Podporuje micro SD karty až do kapacity 256 GB. Hoci sa môže zdať, že budete mať dostatok priestoru na záznamy, nie je to úplne tak. Pamätajte, že kamera natáča vo vysokom rozlíšení (4K plus zadná vo FullHD), zábery preto zaberú pomerne veľa miesta.

Pre predstavu, po našom testovaní mal jeden minútový záznam prednej kamery v rozlíšení 4K veľkosť asi 220 MB, jeden minútový záber zo zadnej kamery s FullHD rozlíšením okolo 40 MB. S ohľadom na dobu cesty a kapacitu vašej pamäťovej karty je preto pokojne možné, že SD kartu zaplníte záznamom už za pár dní. Pokiaľ na karte dôjde miesto, začne kamera štandardne odmazávať staršie zábery a nahrádzať ich tými aktuálnejšími.

Ovládanie a možnosti inštalácie

Predná kamera je na prvý dojem pomerne veľká a pripomína malý kompaktný fotoaparát. Je vybavená farebným, 3-palcovým displejom, na ktorom si pohodlne zobrazíte všetko, čo chcete na kamere nastaviť. Displej nie je dotykový, kamera sa ovláda tlačidlami umiestnenými po jeho bokoch. Tie pri stlačení vydávajú pomerne hlasný zvuk, avšak je možné ho vypnúť.

Set kamier značky DOD sa nabíja výhradne z automobilu, vlastnú batériu nemá. Napájanie je možné prostredníctvom 12V zásuvky v aute, odkiaľ vedie kábel zapojený do držiaka prednej kamery. Zadná kamera je potom dobíjaná tak, že sa káblom pripojí k tomuto držiaku.

Obe kamery sa do auta inštalujú tak, že sa ich držiaky prilepia na fóliu, ktorá pomocou statickej elektriny drží na skle auta. Magnetické uchytenie, ktoré by predstavovalo jednoduchší a viac variabilný variant, tu k dispozícii nie je. Uchytenie kamery by ste si preto mali vopred dobre rozmyslieť, po ňom je možné kameru iba odlepiť a znovu nalepiť. Avšak v prípade prednej kamery dbajte na rozmery (97 x 54 x 40 mm), pretože je kamera pomerne veľká a nie je vhodné ju umiestniť kamkoľvek bez určenia, pretože by mohla prekážať vo výhľade.

Parameter Tento produkt
Výrobca

DOD

Typ

Externá

Rozlíšenie videa prednej kamery (px)

3840 x 2160

Rozlíšenie videa zadnej kamery (px)

1920 x 1080

Uhol záberu prednej kamery (°)

140

Uhol záberu zadnej kamery (°)

140

Svetelnosť objektívu (f/xx)

1,5

Počet snímok za sekundu (FPS)

30

Optická stabilizácia

Nie

Veľkosť displeja (")

3

Pamäťová karta (GB)

256

Batéria

Nie

Šírka (mm)

97

Výška (mm)

40

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Z hľadiska funkcií a vybavenia má kamera DOD GS980D rozhodne čo ponúknuť. Hodí sa preto pre náročnejších užívateľov, ktorí požadujú kameru do auta ako s kvalitným záznamom, tak aj s funkciami, ktoré nie sú u autokamier tak typické, ale prinášajú nesporné benefity. Pri tomto modeli nájdete Wi-Fi, ktorá okrem iného slúži na to, že sa môže pomocou aplikácie spojiť s vašim smartfónom. Aplikácia umožní prezerať videá, meniť nastavenia kamery či sledovať aktuálnu polohu auta. Kamera disponuje aj vlastnou GPS pre zaznamenávanie polohy.

Tejto kamere nechýba ani detekcia pohybu, tu pod názvom „parkovací senzor“. Vďaka tejto funkcii sa dokáže kamera sama zapnúť a začať nahrávať aj mimo jazdy, teda keď auto stojí. Musí pritom zaznamenať pohyb dlhý niekoľko sekúnd. Avšak pri našom testovaní kamery sme zistili, že táto funkcia nie vždy funguje, a to najmä pri novších autách. Tie totiž nevypínajú všetku elektrinu potom, čo z auta vystúpite a zamknete ho, a kamera preto nespozná, že sa má vypnúť a pripraviť na mód parkovania.

Benefitom je aj G-senzor, vďaka ktorému sa aktuálne záznamy na pamäťovej karte nezmažú, pokiaľ kamera detekuje náraz. Dokáže tak poslúžiť, pokiaľ sa stane nehoda, a vy k nej tak budete schopní poskytnúť zábery. Kamera DOD je osadená mikrofónom, takže okrem obrazu nahráva aj zvuk, a to rovno na obe kamery.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

GPS

Áno

Automatické zapnutie

Áno

Detekcia pohybu

Áno

G-senzor

Áno

Magnetický držiak

Nie

Mikrofón

Áno

Fotoaparát

Áno

Detekcia radarov

Áno

Detekcia jazdných pruhov

Nie

Hodnotenie ďalších užívateľov

Užívatelia, ktorí si kameru zakúpili a majú s ňou nejaké tie skúsenosti, si ju v recenziách pochvaľujú. Oceňujú kvalitu, rozlíšenie, ostrosť a farebnosť obrazu, a to ako počas dňa, tak aj v noci, navyše na prednej aj zadnej kamere. Bez problému teda ide zo záznamov podľa užívateľov napríklad čítať ŠPZ, čo môžeme potvrdiť. Kladného hodnotenia sa dočkala aj prítomnosť Wi-Fi a možnosť prepojenia s telefónom, hlavným záporom je podľa recenzií vyššia cena a absencia menu v slovenčine. Kamera je celkovo pomerne obľúbená a dosiahla veľmi vysoké percentuálne hodnotenie na Heuréke.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za hlavné klady v porovnaní s inými autokamerami považujeme skutočne kvalitný obraz. Ten kamera DOD nahráva v 4K (predná kamera) a FullHD (zadná kamera) rozlíšení s vynikajúcou farebnosťou a ostrosťou obrazu, a to aj za tmy. Od zadnej kamery v noci ale nič veľmi neočakávajte. To platí pre väčšinu duálnych kamier na trhu. V balení máte dve kamery, takže budete môcť snímať okolie pred aj za vozidlom. Tento model je navyše vybavený radom pokročilých funkcií, ako je parkovací mód s detekciou pohybu, G-senzor alebo Wi-Fi.

Počítajte ale s vysokou cenou v porovnaní s inými modelmi. Ďalšie negatíva vidíme vo väčších rozmeroch prednej kamery, ktorá môže brániť vo výhľade. Je navyše nutné si vopred rozmyslieť, kam kamery umiestnite, inštalácia prebieha lepením, teda je zložitejšie umiestnenie meniť. Obrazu chýba optická stabilizácia, to je však u autokamier pomerne bežné a do istej miery ju kompenzuje držiak pohlcujúci otrasy. Niektoré funkcie, ako je predovšetkým parkovací mód, nemusia fungovať na všetkých autách (na niektorých novších modeloch nedochádza k vypnutiu auta ihneď po tom, čo otočíte kľúčom, takže kamera sama nevypne nahrávanie a nepripraví sa na spustenie parkovacieho módu).

Porovnanie s alternatívami

V porovnaní nájdete od rovnakého výrobcu aj autokameru DOD RC500S. Tá disponuje podobne dobrými parametrami, v niekoľkých sa ale predsa len líšia. Má síce prednú aj zadnú kameru, žiadna z nich ale nie je osadená displejom. To ale nemusí byť nutne nedostatkom, môže vyhovovať tým z vás, ktorí uprednostníte menšiu kameru menej brániacu výhľadu.

Kamera RC500S poteší aj kvalitným obrazom, z hľadiska rozlíšenia ale na kameru GS980D rozhodne nemá. Video v 4K kvalite skrátka zatiaľ u autokamier nie je bežné a testovaný model v tomto ohľade vyniká aj za konkurenciou.

Ak váhate medzi týmito modelmi od rovnakého výrobcu a nevadia vám väčšie rozmery recenzovanej DOD GS980D, siahnite skôr po nej. Okrem vyššieho rozlíšenia sa vám odmení aj lepším videom v noci vďaka podstatne väčšiemu snímaču OmniVison OS08A10. Poteší aj v ohľade pamäte na záznamy, podporuje totiž pamäťové karty až do veľkosti 256 GB, zatiaľ čo model RC500S iba 128 GB.

Naše hodnotenie a záver

Kameru DOD sme v redakcii fyzicky otestovali a rozhodne ju môžeme odporučiť ďalej. Podľa nášho hodnotenia sa hodí skôr náročnejším používateľom, pretože má v mnohých ohľadoch v porovnaní s inými autokamerami nadštandardné vlastnosti. Tie sa prejavia predovšetkým na kvalite obrazu alebo prítomnosti pokročilých funkcií. Predná kamera natáča v rozlíšení 4K, zadná potom vo FullHD, obe majú uhol záberu 140°. Kamera funguje na napájanie priamo z auta, jej umiestnenie je však pevné a komplikovanejšie na zmenu. V tomto smere ako alternatívu odporúčame kameru Nextbase 522GW, ktorá má magnetický držiak, ktorý predstavuje jednoduchší spôsob inštalácie.

400 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: DOD GS980D | Hodnotenie: 97,9 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Okrem kamier do auta sa venuje aj videokamerám a fotoaparátom, záznamovej technike tak rozumie perfektne. Na tejto stránke vám napríklad vysvetlí, na aké účely slúži G-senzor. Okrem autokamier nájdete jeho recenzie napríklad pri mobiloch či televízoroch, ale aj pri celom rade ďalšej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia DOD GS980D

DOD GS980D

400 € Orientačná cena