Menu

Test 10 najlepších domácich kín a ich recenzie 2022

Aktualizované:
Apríl 2022
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategórii domácich kín odporúčame

Sony BDV-E2100

320 €

Orientačná cena

Aké domáce kino vybrať podľa porovnania

Top produkt

Domáce kiná

Hodnotenie 91,1 %
Sony BDV-E2100
Orientačná cena 320 €
Top cena/výkon

Domáce kiná

Hodnotenie 83,2 %
LG LHB675 3D SMART Bluray
Orientačná cena 325 €
Ďalší na zváženie

Domáce kiná

Hodnotenie 94,0 %
Harman Kardon BDS 485 S
Orientačná cena 1 000 €

Na tejto stránke sme sa venovali výberu domácich kín. Aj keď už túto technológiu na pultoch obchodov príliš často nenájdete, stále má svojich priaznivcov. Stále viac zákazníkov si namiesto klasickej zostavy domáceho kina vyberá soundbary, ktoré sa stali obľúbeným doplnkom k televízii. Ak aj vy hľadáte tento typ ozvučenia pre vašu domácnosť, pozrite sa na našu samostatnú stránku. Nájdete na nej nielen porovnanie niekoľkých obľúbených modelov, ale aj článok Ako vybrať soundbar.

Vybrali sme pre vás výrobky v troch kategóriách – dostupný variant, Víťaz cena/výkon a Top produkt, ktoré sa odvíjajú od obstarávacích nákladov. Zamerali sme sa na najžiadanejšie zostavy 5.1, ktoré sa skladajú z piatich reproduktorov a subwoofera. Okrem toho sme vyberali aj modely s prehrávačom, aby ste nemuseli dokupovať žiadne ďalšie zariadenia.

Domáce kiná nemusíte používať iba na prehrávanie filmov, ale aj na počúvanie hudby či bežné sledovanie televízie. K zostave sa dá často pripojiť pomocou bezdrôtových technológií na pohodlné prehrávanie z ďalších zariadení, napríklad z telefónu. Ak by ste si chceli reproduktory vybrať sami, odporúčame vám prečítať si náš článok Ako vybrať domáce kino, v ktorom nájdete vysvetlenie dôležitých parametrov a ďalšie tipy na výber.


Najlepšie domáce kiná podľa porovnania

Domáce kiná

Variant výberu Hodnotenie Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena

Top produkt

91,1 %
Recenze Sony BDV-E2100
Sony BDV-E2100

Podpora NFC

Blu-Ray 3D

Chýba HDMI v balení

Nemá rozlíšenie 4K

320 € Zobraziť ponuky

Top cena/výkon

83,2 %
Recenze LG LHB675 3D SMART Bluray
LG LHB675 3D SMART Bluray

Nízka cena

Možnosť 3D prehrávania

Možnosť uložiť až 50 FM staníc

Nemá 4K rozlíšenie

Nemá NFC

325 € Zobraziť ponuky

Ďalší na zváženie

94,0 %
Recenze Harman Kardon BDS 485 S
Harman Kardon BDS 485 S

Možnosť pripojenia k streamovacím službám

NFC pripojenie

4K rozlíšenie

Vysoká cena

Slabší výkon

Malé reproduktory

1 000 € Zobraziť ponuky

Ako chápať redakčné hodnotenie?

Odporúčame iba produkty, ktoré majú podľa posúdenia redaktora hodnotenie nad 70 %. Pozrite sa, čo jednotlivé percentuálne hladiny znamenajú.

Recenze Sony BDV-E2100
Sony BDV-E2100
Recenze LG LHB675 3D SMART Bluray
LG LHB675 3D SMART Bluray
Recenze Harman Kardon BDS 485 S
Harman Kardon BDS 485 S
Ocenenie

Top produkt

Top cena/výkon

Ďalší na zváženie

Kategória

Domáce kiná

Domáce kiná

Domáce kiná

Hodnotenie 91,1 % 83,2 % 94,0 %
Orientačná cena 320 € 325 € 1 000 €
Blu-ray disc Áno Predvolené Áno
Blu-ray 3D Áno Áno Áno
DVD Áno Áno Áno
4K Áno Nie Áno
Typ reproduktorov Malé reproduktory Stĺpové Regálové
Počet kanálov 5.1 4.2 2.1
Výstupný výkon (W) 1000 1000 200
Káble Všetky reproduktory Neuvedené Neuvedené
Vstupy HDMI, USB (predné), kolíkový konektor, optický audio vstup Ethernet, Bluetooth, USB, optický zvuk, HDMI HDMI, USB, optický zvuk, kolíkové konektory
Výstupy HDMI HDMI HDMI
Počet presetov FM 20 50 Neuvedené
Káble súčasťou balenia Chýba HDMI Neuvedené Neuvedené
Bluetooth Áno Áno Áno
Rýchle nastavenie Áno Neuvedené Neuvedené
Spätný audio kanál Áno Áno Áno
NFC Áno Nie Áno
Čítanie externých diskov Áno Áno Áno
Prehrávané súbory videa AVCHD, Formát MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC, WMV9, XVID HD 1080 XVID, MPEG1 SS, H.264/ MPEG-4 AVC, MPEG2 PS, MPEG2 TS, VC-1 SM (WMV3) Neuvedené
Webový prehliadač Áno Neuvedené Neuvedené
Wi-Fi Áno Nie Áno
Ovládanie aplikáciou Áno Áno Neuvedené
Hmotnosť hlavnej jednotky (kg) 2,7 Neuvedené 3,56
Hmotnosť reproduktorov (kg) 0,49; 0,50; 0,54; 3,8 Neuvedené 1,5
Rozmery hlavnej jednotky š*v*h (mm) 430 * 50,5 * 296 360 * 60.5 * 299 283.8 * 400.2 * 78.5
Rozmery subwooferu š*v*h (mm) 220 * 305 * 255 - 267 * 267 * 353
Rozmery predných reproduktorov š*v*h (mm) 95 * 189 * 80 233 * 998 * 310 110 * 88 * 299
Rozmery zadných reproduktorov š*v*h (mm) 95 * 189 * 80 - -
Rozmery predného reproduktoru š*v*h (mm) 225 * 84 * 75 - -
Top produkt Domáce kiná
91,1 % Celkové hodnotenie
 • Podpora NFC
 • Blu-Ray 3D
 • Chýba HDMI v balení
 • Nemá rozlíšenie 4K

Domáce kino Sony BDV-E2100 je zostava 5.1, má teda 5 reproduktorov a subwoofer. Reproduktory sú malé a prepojené káblom s hlavnou jednotkou. Súčasťou celej zostavy je Blu-Ray prehrávač, ktorý dokáže prehrať aj disky CD, DVD aj 3D formáty. Nepodporuje však 4K rozlíšenie. Jednotka je vybavená niekoľkými vstupmi – HDMI, kolíkovým konektorom, optickým audio vstupom a portom USB, ktorý je umiestnený na prednej strane pre ľahší prístup. Je teda možné prehrávať filmy z flash či externého disku. Výstup je HDMI, kábel však musíte zakúpiť zvlášť nie je súčasťou balenia. Vďaka obojstrannému audio kanálu môžete domáce kino používať aj ako repro zostavu k televízii. Jednoduché prehrávanie zo zariadení ako sú telefóny a pod. umožňujú technológie Bluetooth, NFC a Wi-Fi. Pamäť zariadenia umožňuje uloženie až 20 staníc, ktoré naladíte vďaka FM tuneru.

Hodnotenie užívateľov

Majitelia tohto domáceho kina chvália kvalitu zvuku a jednoduchosť inštalácie. Nevýhodou je podľa nich chýbajúci HDMI kábel, ktorý je potrebné dokúpiť zvlášť.

Hlavné klady a zápory

Výhodou tohto kina je vybavenosť funkciami, ponúka totiž prehrávanie CD, DVD aj Blu-Ray diskov, pripojenie externého disku, prepojenie s ďalšími prístrojmi cez Bluetooth, NFC či Wi-Fi. Nevýhodou je chýbajúci HDMI kábel v balení a taktiež obmedzené podporované rozlíšenie. Film v čoraz obľúbenejšom rozlíšení 4K si bohužiaľ neprehráte.

Záver

Sony BDV-E2100 je domáce kino tvorené Blu-Ray prehrávačom a zostavou reproduktorov. Prehráva Blu-Ray, CD alebo DVD disky, ale aj súbory uložené na flashke alebo externom disku. Pripojiť môžete napríklad aj telefón, a to hneď niekoľkými spôsobmi. Prehrávač disponuje aj FM tunerom, môžete si teda vypočuť aj rádio. Nevýhodou je chýbajúci HDMI kábel v balení a obmedzené rozlíšenie, ktoré nezvládne prehrať 4K.

320 € Orientačná cena

Top cena/výkon Domáce kiná
83,2 % Celkové hodnotenie
 • Nízka cena
 • Možnosť 3D prehrávania
 • Možnosť uložiť až 50 FM staníc
 • Nemá 4K rozlíšenie
 • Nemá NFC

Domáce kino LG LHB675 3D SMART Bluray je tvorené prehrávačom Blu-ray diskov a dvoma veľkými stĺpovými reproduktormi s integrovaným subwooferom. Reproduktory disponujú celkom štyrmi kanálmi a dvoma subwoofermi. Okrem klasických Bluray diskov si môžete prehrať filmy aj v 3D, pokiaľ to však podporuje aj vaša televízia. Slabinou je ale slabšie podporované rozlíšenie – film v 4K si nepozriete. Konektory sú pomerne štandardné – HDMI vstup aj výstup, pripojenie USB (napríklad externých diskov), ethernetový kábel, optický konektor zvuku a ďalšie. Pripojiť sa môžete aj pomocou Bluetooth a prehrávať tak napríklad pesničky z mobilu.

325 € Orientačná cena

Ďalší na zváženie Domáce kiná
94,0 % Celkové hodnotenie
 • Možnosť pripojenia k streamovacím službám
 • NFC pripojenie
 • 4K rozlíšenie
 • Vysoká cena
 • Slabší výkon
 • Malé reproduktory

Harman Kardon BDS 485 S je domáce kino vhodné do menších a stredne veľkých miestností. Má totiž iba dva regálové reproduktory a subwoofer – teda 2.1. Priestorový zvuk bohužiaľ nedosiahnete. Veľkou výhodou sú ale pokročilé funkcie prehrávača. Púšťať si na ňom môžete filmy na DVD, Blu-Ray a to aj v 3D formáte alebo 4K rozlíšení. Zvláštnosťou je ale možnosť priameho pripojenia k streamovacím službám a ďalším aplikáciám: Spotify, Picasa, AccuWeather, Pandora či Apple AirPlay. Pripojiť môžete zariadenie cez HDMI port, USB alebo Bluetooth s podporou NFC. Spojiť sa môžete aj prostredníctvom Wi-Fi.

1 000 € Orientačná cena


Ako vybrať domáce kino

Výber toho správneho domáceho kina výrazne ovplyvní váš filmový a hudobný zážitok. Voľbou jednotlivých parametrov rozhodujete o tom, do akej miery si vychutnáte svoj obľúbený film, aký bude zvukový výstup a o mnohých ďalších veciach.

S tým všetkým vám pomôžeme prostredníctvom tohto článku zameraného na nákup domáceho kina. Zoznámime vás s podobami tohto elektronického zariadenia, s počtom dostupných kanálov a jednotlivými prvkami. Medzi ne patria predovšetkým prijímače a prehrávače.

Voľbu konkrétneho domáceho kina do veľkej miery ovplyvnia aj vaše odpovede na otázky typu – budete sledovať iba filmy alebo aj počúvať hudbu? Preferujete kvalitu niektorých komponentov, alebo dáte prednosť kompaktnosti a priemerným výstupom? To všetko zistíte po prečítaní nasledujúceho článku, vďaka ktorému si zaobstaráte domáce kino priamo na mieru.

Ako vybrať domáce kino stručne

 • Počet kanálov – podľa veľkosti miestnosti, ale aj podľa intenzity filmového zážitku vyberajte počet kanálov – teda počet reproduktorov. Bežné sú zostavy 5.1, tie najlepšie majú 7.1 – teda 7 reproduktorov a 1 subwoofer.
 • Reproduktory – premyslite si, kam chcete reproduktory umiestniť, kadiaľ povediete kabeláž a aké typy reproduktorov sú pre vás najvhodnejšie.
 • Prehrávač – zariadenie, ktoré vám umožní prehrávať filmy alebo hudbu. Najčastejšie sa dnes stretnete s Blu-Ray prehrávačmi a multimediálnymi centrami bez mechaniky.
 • Funkcie – podľa vlastných preferencií si rozmyslite, aké funkcie očakávate. Prehľad nájdete v samostatnej kapitole.

Všetko v jednom alebo zvlášť?

Domáce kino je vo všeobecnej rovine možné definovať ako súbor niekoľkých elektronických prvkov. Ten vám, ako už samotný názov prezrádza, zaisťuje lepšie vizuálne a zvukové prostredie porovnateľné s kinom.

Základom všetkého je bezpochyby televízor, poprípade dataprojektor s plátnom. Prostredníctvom nich si môžete prehrať obraz. Nás však bude v rámci voľby domáceho kina zaujímať skôr to ostatné, teda komponenty zaisťujúce prehrávanie a patričný zvukový výstup.

Pri výbere domáceho kina sa už na začiatku budete musieť rozhodnúť, akému prevedeniu dáte prednosť. Na výber máte z dvoch:

 • Kompaktné domáce kino
 • Domáce kino zostavené z jednotlivých komponentov

Kompaktné domáce kino

Tieto zariadenia je do istej miery možné označiť výrazom „všetko v jednom“. Obvykle zakúpite zostavu nielen s prehrávačom, ale aj so sadou reproduktorov, zosilňovačom, káblami a ostatnými prvkami.

Po týchto modeloch siahnu skôr používatelia, ktorí nie sú nároční a nemajú potrebu rozširovať jednotlivé diely domáceho kina. Je pravdou, že voľba kompaktného prevedenia je skôr otázkou nižších obstarávacích nákladov. Práve týmto kompletným sadám sa venujeme v našom porovnaní.

Domáce kino zostavené z jednotlivých komponentov

Ak patríte k milovníkom špičkového obrazového a zvukového prejavu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vydáte touto cestou a domáce kino si zostavíte sami. Ovplyvňovať môžete voľbu jednotlivých častí, a to ako z pohľadu rozšíriteľnosti, tak z hľadiska predpokladaného výkonu.

Zvlášť si zakúpite receiver, zosilňovač, prehrávač a reproduktory. Tento nákup bude samozrejme spojený s vyššou cenou a vyžaduje isté znalosti z tohto segmentu. Dosiahnete však podstatne lepší a kvalitnejší výstup.

Vyobrazenie rôznych typov reproduktorov

Počet kanálov

Domáce kino si zaobstaráte predovšetkým kvôli zlepšeniu zvuku, ktorý je pri bežných televízoroch značne obmedzený. Nemusí to byť len hraný film, ale aj hudobné albumy a hovorené slovo. Nie je preto prekvapivé, že prvým parametrom pri výbere bude počet kanálov.

V tomto prípade sa jedná o zvukové kanály, ktorých výstupom je priestorový zvuk. Voľba týchto prvkov je závislá nielen od toho, čo od domáceho kina očakávate, ale aj od takých faktorov, akými sú veľkosť danej miestnosti, alebo jej usporiadanie z hľadiska priečok a podobných prvkov.

Najčastejšie narazíte na tieto kanály:

 • Domáce kino 2.1 – Dva reproduktory so subwooferom
 • Domáce kino 3.1 – Tri reproduktory so subwooferom
 • Domáce kino 4.1 – Dva reproduktory umiestnené vpredu a dva vzadu. Ich súčasťou je subwoofer.
 • Domáce kino 5.1 – Až päť reproduktorov tvoriacich plnohodnotný priestorový zvuk, ktorý je veľmi často označovaný skratkou DTS alebo Dolby Digital Sound.
 • Domáce kino 7.1 – Zostava s niekoľkými reproduktormi vhodná pre milovníkov filmových scén. S nimi si budete môcť vytvoriť doslova nadštandardné zvukové zázemie.

Reproduktory

Ako asi správne tušíte, reproduktory hrajú pri domácom kine pomerne zásadnú rolu. Pokiaľ nepatríte práve k tým najnáročnejším milovníkom zvukového prejavu, vystačíte si s bežnou produktovou ponukou za rozumné obstarávacie náklady. Ideálne je, ak zvolíte sústavu 5.1, ktorá dokáže efektívne pokryť takmer akýkoľvek domáci priestor.

Z pohľadu reproduktorov máte na výber:

 • Malé reproduktory
 • Veľké stojace reproduktory
 • Závesné reproduktory

V tejto súvislosti sa môžete veľmi často stretnúť aj s výrazom SoundBar. Ten býva súčasťou niektorých modelov domácich kín. Obvykle ide o podlhovastý niekoľkokanálový prvok schopný povýšiť zvukový prejav na oveľa vyššiu úroveň.

Reproduktory môžu byť k domácemu kinu pripojené dvoma odlišnými spôsobmi:

 • Prostredníctvom kábla – Počítajte s vedením káblov. Tie je možné najľahšie uložiť do špeciálnych líšt na podlahu a stenu.
 • Bezdrôtovo – Moderná technológia fungujúca na princípe Bluetooth. Nejedená sa ale o úplne bezdrôtovú prevádzku. Predné reproduktory sú pripojené priamo do prehrávača a vysielajú informácie do zosilňovača, ktorým sa prepoja zadné reproduktory.
  Káblom sú teda spojené zadné reproduktory so zosilňovačom a zároveň sú pripojené do siete. Bezdrôtovo teda v kontexte domácich kín znamená, že predná a zadná zostava nie je prepojená káblom, odpadá tak zložité vedenie šnúr okolo miestnosti.

Výkon

Okrem rozmerových parametrov prihliadajte aj na výkon udávaný vo wattoch (označované skratkou „W“). Práve celkový výkon domáceho kina rozhoduje o tom, aký hlasný a kvalitný bude výstup z reproduktorov. Výkon sa pri zostavách pohybuje od 400 W a prekračuje hranicu 1 500 W. Táto hodnota sa často zamieňa za príkon, ten však vypovedá iba o spotrebe elektrickej energie.

Dôležitý je RMS výkon, háčik ale býva v tom, že ho výrobcovia často neuvádzajú a je preto problematické tieto hodnoty porovnávať (Zdroj: Prohifi.cz).

Neprehliadnuteľnou dominantou domáceho kina je aj reproduktor zvaný subwoofer. Jeho hlavnou náplňou je produkovať nízke tóny alebo basy.

Označenie reproduktorov

Aby ste sa pri zapájaní reproduktorovej zostavy domáceho kina dokázali zorientovať medzi jednotlivými reproduktormi, prinášame vám aj ich značenie, ktoré je všeobecné a platí pre väčšinu zostáv.

 • Hlavné reproduktory umiestnené vpredu – FR (Predný pravý) a FL (Predný ľavý).
 • Efektívne reproduktory umiestnené vzadu – SR (Zadný pravý) a SL (Zadný ľavý).
 • Sub-basový reproduktor – SW (Subwoofer).

Prehrávač

Od reproduktorov je to už len kúsok k srdcu domáceho kina – prehrávaču. K tomu sú pripojené jednotlivé komponenty a taktiež sa odtiaľ berie zvuk, poprípade aj obraz. Dnešný trh vám v tomto smere ponúka pomerne široký výber.

 • DVD prehrávače – Tie sú spojené s najnižšími obstarávacími nákladmi. Bez problémov vám prehrajú akýkoľvek film na DVD, poprípade hudobné albumy. Niektoré lepšie modely sú navyše vybavené USB konektorom na prehrávanie MP3, MPEG4 a obrázkov.
 • Blu-ray prehrávač – Táto voľba je vhodná pre filmových nadšencov vyžadujúcich skutočnú kvalitu obrazu. Ide o novodobú technológiu prehrávajúcu Blue-ray disky, ktoré sa spájajú so špičkovým spracovaním obrazového záznamu. Tieto druhy prehrávačov v súčasnosti na trhu dominujú. Obvykle tiež umožňujú prehrať video vo vysokom rozlíšení 4K, musíte na to ale mať zodpovedajúcu televíziu alebo projektor.
 • Multimediálne centrá – Domáce kiná slúžiace na prehrávanie filmovej a hudobnej tvorby z USB nosiča, pamäťovej karty alebo z domácej siete a pevného disku. Priestorovo nenápadné „krabičky“ neumožňujú vloženie DVD ani Blu-ray nosiča.

Výnimkou samozrejme nie sú ani kombinácie vyššie uvedených variantov. Využiť možno tiež prehrávače vybavené technológiou na zapisovanie, napríklad na DVD, Blu-ray či pevný disk. Pri obstaraní domáceho kina tak môžete spojiť príjemné s užitočným a svoje obľúbené filmy a programy si veľmi pohodlne nahráte.

Vstupy a výstupy

Vstupy a výstupy hrajú pri domácom kine veľmi zásadnú úlohu. Tieto prvky prezrádzajú, čo všetko budete môcť pripojiť k danému zariadeniu, ako ho rozšírite a čo všetko od neho získate. Vstupy a výstupy sa samozrejme líšia v závislosti od toho, či ide o systém s integrovaným prehrávačom alebo o komponenty zakúpené zvlášť. Či už sa vydáte tou či onou cestou, vždy sa môžete stretnúť s nasledujúcimi typmi konektorov.

 • HDMI – Konektor ponúkajúci kvalitný prenos ako audia, tak videa. Pomocou kábla tak môžete prepojiť prehrávač s televíziou, projektorom alebo iným zariadením.
 • Digitálne a koaxiálne vstupy – Tie slúžia na vytvorenie priestorového zvuku. Ide o audio vstupy.
 • USB – Port umožňujúci prehrávanie hudby, videa a prezeranie uložených obrázkov a fotografií. Môžete pomocou neho pripojiť flash disk alebo externý disk.
 • Špeciálne porty – Poslúžia obvykle na pripojenie ostatných používaných zariadení, medzi ktoré patria napríklad výrobky iPhone, a pod.
 • Widi/Midcrast – Prenáša obraz z mobilného telefónu na obrazovku televízora. Touto technológiou musia byť vybavené oba prístroje (Zdroj: Wikipedia).
 • LAN – Umožňuje káblové pripojenie kina k internetu a do domácej siete. Vyobrazenie rôznych typov vstupov a výstupov

Funkcie

Moderné technológie sa v posledných rokoch vyvíjajú čoraz rýchlejšie. S pokrokom pribúdajú rôzne funkcie, ktoré môžete pri domácom sledovaní bežne využívať. Niektoré sme už popísali vyššie, iné v rýchlosti zhrnieme v tejto kapitole.

 • Wi-Fi – Spolu s pripojením LAN umožňuje Wi-Fi pripojiť prehrávač k internetu. Vďaka tomu môžete využívať internetový obsah, s čím súvisia aj nasledujúce funkcie.
 • Webový prehliadač – Ak je prehrávač vybavený internetovým pripojením, pravdepodobne bude mať aj webový prehliadač. Ten môžete využívať nielen na prehrávanie videí a filmov, ale aj na získavanie informácií o počasí, čítaní správ alebo na obyčajné surfovanie.
 • Ovládanie prostredníctvom aplikácie Taktiež súvisí s internetovým pripojením. Táto funkcia umožňuje ovládať prehrávač pomocou aplikácie v chytrom telefóne, ktorá tak môže nahradiť diaľkové ovládanie.
 • Čítanie externých diskov – Ak je prijímač vybavený USB portom, dokáže z pravidla prehrávať obsah nielen z flash diskov, ale aj z externých diskov. Má to však isté obmedzenia. Porty totiž často neposkytujú dostatočné napätie na napájanie diskov s vyššou kapacitou. Pokiaľ teda vlastníte napríklad 1TB disk, je dosť možné, že ho kino neprehrá. V takom prípade je lepšie premiestniť film na flash disk.
 • Bluetooth – Bezdrôtová technológia, vďaka ktorej dokážete prehrávať hudbu a videá bez nutnosti pripojenia káblom napríklad z telefónu.
 • NFC – Táto technológia funguje na krátku vzdialenosť a umožňuje rýchle párovanie prístrojov cez Bluetooth. Stačí tak k určitému miestu na prehrávači priblížiť telefón a ten sa automaticky spáruje
 • Spätný audio kanál Funkcia umožňujúca prehrávanie zvuku z televízie cez reproduktory domáceho kina. Nemusíte sa tak obmedzovať iba na filmy pustené cez prehrávač, môžete si užiť aj tituly v bežnom TV vysielaní. V takom prípade budete potrebovať kábel a vstup HDMI ARC.
 • 3D prehrávanie Funkcia prehrávača, ktorý dokáže prehrať filmy v 3D formáte. Ak ho chcete zobraziť, musíte ale mať pripojenú zodpovedajúcu televíziu alebo projektor, ktoré sú taktiež vybavené touto funkciou. Potom stačí nasadiť špeciálne okuliare a môžete si užívať skutočné domáce kino.
 • Prehrávanie FM Prehrávače bývajú vybavené aj funkciou prehrávania rádia. V takom prípade bude potrebné pripojenie antény. Prehrávač si dokáže zapamätať niekoľko prednastavených staníc. Presnú hodnotu udáva parameter „Počet FM presetov“.

Ceny

Dnešný trh je z pohľadu ceny otvorený najrôznejším elektronickým produktom. Výnimku nepredstavujú ani domáce kiná. Tie sú veľmi dostupným sortimentom v závislosti od toho, čo od takého výrobku očakávate. Domáce kino je možné zaobstarať už od 60 €, a to v sade s piatimi reproduktormi a subwooferom. Tie najdrahšie modely môžu bez najmenšieho problému prekročiť hranicu 6 000 €.

Pri hľadaní vhodného domáceho kina narazíte na množstvo populárnych a kvalitných značiek. Medzi ne patrí napríklad Blaupunkt, Panasonic, LG, Pioneer, Phillips, Samsung, Sony a ďalšie. Nižšie uvádzame tri cenové hladiny pre väčšiu prehľadnosť.

Cena do 200 €

V tomto prípade neočakávajte žiadnu bohatú ponuku. Nízka obstarávacia cena vypovedá o výkone a tiež o počte kanálov. S trochou snahy si však zaobstaráte aj zostavy 5.1 v spojení s prehrávačom DVD. Vďaka týmto produktom si nenáročné domáce kino bude môcť zaobstarať naozaj každý.

Cena od 200 do 800 €

Tu sa už dostávame do oveľa bohatších vôd, v ktorých si príde na svoje akýkoľvek domáci užívateľ prahnúci po zodpovedajúcej kvalite. Pri zariadeniach za cenu až 800 € vám nebudú chýbať technológie Wi-Fi, Bluetooth, NFC, ale ani digitálne optické a koaxiálne vstupy.

Cena nad 800 €

Ak si chcete dopriať prvotriedny priestorový zvuk 7.1, počítajte s investíciou v tejto výške. Vyberať si môžete zo stĺpových, klasických aj závesných reproduktorov. Vyššia cena sa samozrejme premieta do adekvátneho výkonu a do celkového vzhľadu, kde figuruje drevo aj luxusný kov.

Umiestnenie domáceho kina

Akékoľvek domáce kino si vyberiete, bude vás po jeho zakúpení čakať správne zapojenie. Až s ním totiž docielite ten najlepší zvukový efekt. Na začiatku všetkého je to určite prepojenie prehrávača s televízorom, poprípade s anténou či inými komponentmi. To záleží od toho, akému modelu vyhotovenia domáceho kina ste dali prednosť. Všetky tieto riadiace jednotky sa snažte situovať čo najbližšie k televízoru.

Tou najzásadnejšou časťou však bude rozmiestnenie reproduktorov. Keď sa budete držať niekoľkých nižšie uvedených rád, zvukový prejav vášho domáceho kina bude možné považovať za dokonalý.

 • Centrálny reproduktor umiestnite vždy do stredu televízora, či už pod alebo nad neho.
 • Nasleduje rozmiestnenie reproduktorov v závislosti od toho, aký počet kanálov ste zvolili. Či už 5.1 alebo 7.1, vždy sa držte označenia ľavý/pravý. Dva musia stáť vedľa televízora a dva sú umiestnené po stranách vašej sedacej súpravy naproti televízoru. Pri zostave 7.1 je potrebné situovať dva reproduktory ešte za sedaciu súpravu.
 • Subwoofer umiestnite v prednom rade reproduktorov. Tam, kde budete mať miesto. Vyobrazenie rozloženia reproduktorov domáceho kina

Výsledkom bude rozmiestnenie reproduktorov do tvaru kružnice. S týmto členením kalkulujte už pri výbere vhodnej zostavy domáceho kina. Myslite napríklad na to, kadiaľ povediete potrebnú kabeláž, poprípade stavte na bezdrôtové prevedenie.

Reproduktory je možné umiestniť priamo na zem. Určitou alternatívou sú aj podstavce. Tie vyzerajú nielen elegantne, ale dokážu reproduktor posunúť o kúsok vyššie. Ak by ste stavili na závesnú variantu, existuje celý rad konzol. Taktiež pri nich využijete možnosť natáčania do všetkých strán. Nech už zvolíte ktorýkoľvek z uvedených variantov, vždy platí rovnaké rozmiestnenie.

Často kladené otázky

Aké domáce kino vybrať?

Rozhodnite sa, koľko kanálov – reproduktorov požadujete. Bežne sa stretnete so zostavou 5.1 alebo 7.1. Vyššie číslo označuje počet satelitných reproduktorov, jednotka potom prítomnosť subwoofera. Zvoľte typ reproduktorov – stĺpové, závesné alebo malé stolné. Rozhodnite sa tiež, aké typy formátov budete chcieť prehrávať – nezabudnite tiež na príslušné konektory.

Dá sa k domácemu kinu pripojiť projektor?

Projektor a domáce kino je možné prepojiť pomocou príslušných konektorov, typicky HDMI káblom.

Dá sa pri poruche kúpiť prehrávač samostatne?

Áno, prehrávač je možné ľahko nahradiť. Musíte si ale dať pozor na vybavenie rovnakými konektormi, aby bolo možné reproduktory pripojiť.

Čo pri domácom kine znamená 5.1?

Prvé číslo označuje počet reproduktorov, druhé počet basových kanálov – subwooferov. Môžete sa stretnúť aj s variantmi 2.1, 2.0 ale aj 7.1.

Veronika Vyskočilová sa v našej redakcii už niekoľko rokov venuje porovnávaniu produktov a ich výberu. Svoje skúsenosti uplatňuje aj pri výbere domácich kín. Dokáže sa zbaviť vplyvu marketingových superlatívov a predložiť dôležité a relevantné informácie. Dozviete sa od nej napríklad to, aké typy domácich kín môžete v obchodoch nájsť, a ktoré konektory by ste mali pri novom prístroji vyžadovať. Venovala sa porovnaniu aj v kategórii klasických a bezdrôtových reproduktorov.
Redaktorka

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.5 z 6 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie