Menu

Test 10 najlepších domácich kín a ich recenzie 2024

Aktualizované:
Autor:
Veronika Vyskočilová

V kategórii domácich kín odporúčame

Onkyo HT-S3910

730 €

Orientačná cena

Aké domáce kino vybrať podľa porovnania

Na tejto stránke sme sa venovali výberu domácich kín. Aj keď už túto technológiu na pultoch obchodov príliš často nenájdete, stále má svojich priaznivcov. Stále viac zákazníkov si namiesto klasickej zostavy domáceho kina vyberá soundbary, ktoré sa stali obľúbeným doplnkom k televízii. Ak aj vy hľadáte tento typ ozvučenia pre vašu domácnosť, pozrite sa na našu samostatnú stránku. Nájdete na nej nielen porovnanie niekoľkých obľúbených modelov, ale aj článok Ako vybrať soundbar.

Vybrali sme pre vás výrobky v troch kategóriách – dostupný variant, Víťaz cena/výkon a Top produkt, ktoré sa odvíjajú od obstarávacích nákladov. Zamerali sme sa na najžiadanejšie zostavy 5.1, ktoré sa skladajú z piatich reproduktorov a subwoofera. Okrem toho sme vyberali aj modely s prehrávačom, aby ste nemuseli dokupovať žiadne ďalšie zariadenia.

Domáce kiná nemusíte používať iba na prehrávanie filmov, ale aj na počúvanie hudby či bežné sledovanie televízie. K zostave sa dá často pripojiť pomocou bezdrôtových technológií na pohodlné prehrávanie z ďalších zariadení, napríklad z telefónu. Ak by ste si chceli reproduktory vybrať sami, odporúčame vám prečítať si náš článok Ako vybrať domáce kino, v ktorom nájdete vysvetlenie dôležitých parametrov a ďalšie tipy na výber.


Domáce kiná

Hodnotenie Produkt Klady Zápory Orientačná cena Aktuálna cena
Top 1
90,2 %
Top produkt
 • Široká konektivita
 • Kvalitný zvuk
 • Vysoká cena
 • Veľké rozmery zosilňovača
730 € Zobraziť ponuky
Top 2
89,3 %
Top cena/výkon
 • Široká konektivita
 • Kvalitný zvuk
 • Vysoká cena
 • Veľké rozmery
590 € Zobraziť ponuky
Top 3
82,1 %
Pre nenáročných
 • Jednoduchá inštalácia
 • Zadné bezdrôtové reproduktory
 • Bluetooth pripojenie
 • Slabšia konektivita
 • Iba Dolby digital
360 € Zobraziť ponuky

Ako chápať redakčné hodnotenie?

Odporúčame iba produkty, ktoré majú podľa posúdenia redaktora hodnotenie nad 70 %. Pozrite sa, čo jednotlivé percentuálne hladiny znamenajú.

Recenzia Onkyo HT-S3910
Onkyo HT-S3910
Recenzia Pioneer HTP-076
Pioneer HTP-076
Recenzia Sony HT-S40R
Sony HT-S40R
Ocenenie Top produkt Top cena/výkon Pre nenáročných
Kategória

Domáce kiná

Domáce kiná

Domáce kiná

Hodnotenie 90,2 %
89,3 %
82,1 %
Orientačná cena 730 € 590 € 360 €
4K Áno Áno Neuvedené
Typ reproduktorov Malé reproduktory Malé reproduktory Soundbar a malé reproduktory
Počet kanálov 5.1 5.1 5.1
Výstupný výkon (W) 135 150 600
Vstupy 4x HDMI, optický digitálny vstup, AM a FM, 3,5 jack, RCA 3x 4x HDMI, optický digitálny vstup, AM a FM, 3,5 jack, RCA 3x HDMI, optický vstup, analóg
Výstupy 1x HDMI, USB, RCA, 6,3 jack 1xHDMI, USB, RCA, 6,3 jack HDMI
Káble súčasťou balenia Áno Áno Áno
Bluetooth Áno Áno Áno
Rýchle nastavenie Áno Áno Áno
Spätný audio kanál Áno Áno Áno
NFC Nie Nie Neuvedené
Čítanie externých diskov Neuvedené Nie Áno
Typ prehrávača Audio zosilňovač Audio zosilňovač Audio zosilňovač
Webový prehliadač Nie Nie Nie
Wi-Fi Nie Nie Nie
Ovládanie aplikáciou Nie Nie Nie
Hmotnosť hlavnej jednotky (kg) Neuvedené Neuvedené 0,8
Hmotnosť reproduktorov (kg) Neuvedené Neuvedené 2; 7; 7,8
Rozmery hlavnej jednotky š*v*h (mm) Neuvedené Neuvedené 160 x 52 x 160
Rozmery subwooferu š*v*h (mm) Neuvedené Neuvedené 192 x 387 x 366
Rozmery predných reproduktorov š*v*h (mm) Neuvedené Neuvedené 900 x 52 x 74,5
Rozmery zadných reproduktorov š*v*h (mm) Neuvedené Neuvedené 83 x 180 x 74,5
Rozmery predného reproduktoru š*v*h (mm) Neuvedené Neuvedené Neuvedené

Recenzie najlepších domácich kín

Top 1
Top produkt
90,2 % Celkové hodnotenie
 • Široká konektivita
 • Kvalitný zvuk
 • Vysoká cena
 • Veľké rozmery zosilňovača

Onkyo HT-S3910 je domáce kino tvorené veľkým elektrickým zosilňovačom a 5.1 reproduktormi. Zostavu teda tvorí jeden stredový, dva predné a dva zadné reproduktory doplnené o subwoofer pre basové tóny. Reproduktory sú pomerne malé, môžete ich teda umiestniť ľubovoľne po miestnosti. Prepojiť ich ale budete musieť káblom, nejedná sa o bezdrôtové zariadenie. Do zosilňovača ich pripojíte pomocou audio a RCA portov. Na zadnej strane nájdete aj tuner FM a AM rádia, optický zvukový port, 3,5 mm Jack, USB konektor a 5 HDMI, 4 z toho vstupné a 1 výstupné. Ten podporuje funkciu ARC, funguje teda ako spätný audio kanál k TV. S kinom tak môžete prepojiť televíziu, hernú konzolu, set-top box, multimediálne centrum alebo Blu-ray prehrávač.

Hlavné výhody a nevýhody

Výhodou domáceho kina Onkyo je kvalitný zvuk a široké možnosti prepojenia s ďalšími zariadeniami vďaka niekoľkým portom HDMI. Výhodou je tiež možnosť pripojenia prostredníctvom Bluetooth, čo môžete využiť napríklad na prehrávanie hudby z mobilu. Nevýhodou môže byť absencia Blu-ray prehrávača, ale aj vysoká obstarávacia cena.

Porovnanie s alternatívami

Medzi domácimi kinami patrí model Onkyo medzi tie drahšie. Môžete od neho čakať ale kvalitu osvedčeného výrobcu. Ak hľadáte podobný, ale o niečo lacnejší model, odporúčame Pioneer HTP-076 . Pre nenáročných zákazníkov je ideálny Sony HT-S40R so soundbarom.

Záver

Domáce kino Onkyo HT-S3910 sa skladá zo zosilňovača s FM tunerom, subwoofera a piatich reproduktorov, jedná sa teda o 5.1 variant. Výhodou je široká škála možností pripojenia, a to vrátane Bluetooth. Nevýhodou je ale vyššia cena a absencia prehrávača.

730 € Orientačná cena

Top 2
Top cena/výkon
89,3 % Celkové hodnotenie
 • Široká konektivita
 • Kvalitný zvuk
 • Vysoká cena
 • Veľké rozmery

Domáce kino Pioneer HTP-076 je optimálne pre náročnejších zákazníkov, ktorí hľadajú variant s veľkým zosilňovačom, teda bez prehrávača DVD alebo Blu-ray diskov. Zostava Pioneer je päťkanálová, okrem zosilňovača sa teda skladá z piatich reproduktorov a subwoofera. Reproduktory patria medzi tie malé, je preto jednoduché ich umiestniť takmer kamkoľvek, kam dosiahne kabeláž. Bez tej sa bohužiaľ nezaobídete, nejedná sa o bezdrôtové reproduktory. Pripojenie externých zariadení je možné prostredníctvom sady HDMI portov, 4 vstupných a jedného výstupného s podporou spätného audio kanálu. Na zosilňovači nájdete aj RCA port, 3,5 a 6,3 mm Jack, USB a optický digitálny vstup. Vďaka Bluetooth môžete tiež pripojiť zariadenie bezdrôtovo, napríklad prehrávať hudbu z telefónu.

Hlavné výhody a nevýhody

Výhodou domáceho kina Pioneer je možnosť pripojenia až 4 externých zariadení naraz, TV navyše môžete pripojiť pomocou spätného audio kanálu cez HDMI. Výhodou je samozrejme kvalitný zvuk. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena.

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte 5.1 kanálové domáce kino so zosilňovačom, mohol by pre vás byť zaujímavý model Onkyo HT-S3910 s podobnými parametrami. Pre nenáročných je zaujímavým variantom Sony HT-S40R so soundbarom a zadnými bezdrôtovými reproduktormi.

Záver

Pioneer HTP-076 je domáce kino pre náročnejších užívateľov. Zostavu tvorí audio zosilňovač, subwoofer a 5 reproduktorov. K zosilňovaču môžete pripojiť ďalšie zariadenia, a to pomocou hneď niekoľkých rôznych konektorov vrátane piatich HDMI. Výhodou je aj kvalitný zvuk a možnosť Bluetooth pripojenia. Mohla by vás ale odradiť vyššia cena, vysoká hmotnosť a veľké rozmery hlavnej jednotky, teda zosilňovača.

590 € Orientačná cena

Top 3
Pre nenáročných
82,1 % Celkové hodnotenie
 • Jednoduchá inštalácia
 • Zadné bezdrôtové reproduktory
 • Bluetooth pripojenie
 • Slabšia konektivita
 • Iba Dolby digital

Domáce kino Sony HT-S40R je vhodné pre nenáročných užívateľov, ktorí hľadajú kino s jednoduchým pripojením. Zostava je tvorená soundbarom, ktorý kombinuje stredový reproduktor a bočné reproduktory, subwooferom a zadnými reproduktormi prepojenými bezdrôtovým zosilňovačom. Vďaka tomu nemusíte viesť káble od hlavnej jednotky k zadným reproduktorom. Zariadenie je možné ku kinu pripojiť pomocou HDMI kábla, optického audio konektora a tiež analógovým káblom, to využijete najmä u starších televízií. Prehrávať na domácom kine môžete zvuk aj z bezdrôtových zariadení s Bluetooth pripojením.

Hlavné výhody a nevýhody

Výhodou domáceho kina Sony je jednoduchá inštalácia aj prevedenie. Oceňujeme aj bezdrôtové prevedenie zadných reproduktorov. Nevýhodou je obmedzená konektivita, konkurenčné modely mávajú viacero konektorov.

Porovnanie s alternatívami

V porovnaní s inými domácimi kinami je model Sony skôr lacnejší. Má tiež trochu obmedzenejšiu konektivitu. Ak hľadáte kvalitné kino so širokou škálou konektorov, mohol by vás zaujímať model Onkyo HT-S3910 s veľkým zosilňovačom, alebo o niečo dostupnejší Pioneer HTP-076.

Záver

Sony HT-S40R je domáce kino ideálne skôr pre nenáročných užívateľov. Zostavu tvorí soundbar, subwoofer a zadné reproduktory spojené bezdrôtovým zosilňovačom. Výhodou je jednoduchá konštrukcia aj inštalácia, slabinou potom obmedzená konektivita.

360 € Orientačná cena

Ako vybrať domáce kino

V čase, keď domáce kiná začínali, mali jasne danú konštrukciu – skladali sa zo sady reproduktorov a prehrávača. Spočiatku sa jednalo o DVD prehrávač, postupne sa pridali aj Blu-ray zariadenia. Obe tieto technológie sú dnes na ústupe, pevné nosiče nahradilo internetové streamovanie. Prehrávače preto dnes už nie sú pre väčšinu zákazníkov zaujímavým riešením. Nahradili ich audio tunery alebo multimediálne centrá.

V tomto článku sa dozviete, s akými sadami reproduktorov sa u domácich kín môžeme stretnúť, aké funkcie u nich možno očakávať a v akých cenových reláciách sa budeme pri výbere pohybovať.

Ako vybrať domáce kino stručne

 • Počet kanálov – podľa veľkosti miestnosti, ale aj podľa intenzity filmového zážitku vyberajte počet kanálov – teda počet reproduktorov. Bežné sú zostavy 5.1, tie najlepšie majú 7.1 – teda 7 reproduktorov a 1 subwoofer.
 • Reproduktory – premyslite si, kam chcete reproduktory umiestniť, kadiaľ povediete kabeláž a aké typy reproduktorov sú pre vás najvhodnejšie.
 • Prehrávač – zariadenie, ktoré vám umožní prehrávať filmy alebo hudbu. Najčastejšie sa dnes stretnete s Blu-Ray prehrávačmi a multimediálnymi centrami bez mechaniky.
 • Funkcie – podľa vlastných preferencií si rozmyslite, aké funkcie očakávate. Prehľad nájdete v samostatnej kapitole.

Všetko v jednom alebo zvlášť?

Domáce kino je vo všeobecnej rovine možné definovať ako súbor niekoľkých elektronických prvkov. Ten vám, ako už samotný názov prezrádza, zaisťuje lepšie vizuálne a zvukové prostredie porovnateľné s kinom.

Základom všetkého je bezpochyby televízor, poprípade dataprojektor s plátnom. Prostredníctvom nich si môžete prehrať obraz. Nás však bude v rámci voľby domáceho kina zaujímať skôr to ostatné, teda komponenty zaisťujúce prehrávanie a patričný zvukový výstup.

Pri výbere domáceho kina sa už na začiatku budete musieť rozhodnúť, akému prevedeniu dáte prednosť. Na výber máte z dvoch:

 • Kompaktné domáce kino
 • Domáce kino zostavené z jednotlivých komponentov

Kompaktné domáce kino

Tieto zariadenia je do istej miery možné označiť výrazom „všetko v jednom“. Obvykle zakúpite zostavu nielen s prehrávačom, ale aj so sadou reproduktorov, zosilňovačom, káblami a ostatnými prvkami.

Po týchto modeloch siahnu skôr používatelia, ktorí nie sú nároční a nemajú potrebu rozširovať jednotlivé diely domáceho kina. Je pravdou, že voľba kompaktného prevedenia je skôr otázkou nižších obstarávacích nákladov. Práve týmto kompletným sadám sa venujeme v našom porovnaní.

Domáce kino zostavené z jednotlivých komponentov

Ak patríte k milovníkom špičkového obrazového a zvukového prejavu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vydáte touto cestou a domáce kino si zostavíte sami. Ovplyvňovať môžete voľbu jednotlivých častí, a to ako z pohľadu rozšíriteľnosti, tak z hľadiska predpokladaného výkonu.

Zvlášť si zakúpite receiver, zosilňovač, prehrávač a reproduktory. Tento nákup bude samozrejme spojený s vyššou cenou a vyžaduje isté znalosti z tohto segmentu. Dosiahnete však podstatne lepší a kvalitnejší výstup.

Vyobrazenie rôznych typov reproduktorov

Počet kanálov

Domáce kino si zaobstaráte predovšetkým kvôli zlepšeniu zvuku, ktorý je pri bežných televízoroch značne obmedzený. Nemusí to byť len hraný film, ale aj hudobné albumy a hovorené slovo. Nie je preto prekvapivé, že prvým parametrom pri výbere bude počet kanálov.

V tomto prípade sa jedná o zvukové kanály, ktorých výstupom je priestorový zvuk. Voľba týchto prvkov je závislá nielen od toho, čo od domáceho kina očakávate, ale aj od takých faktorov, akými sú veľkosť danej miestnosti, alebo jej usporiadanie z hľadiska priečok a podobných prvkov.

Najčastejšie narazíte na tieto kanály:

 • Domáce kino 2.1 – Dva reproduktory so subwooferom
 • Domáce kino 3.1 – Tri reproduktory so subwooferom
 • Domáce kino 4.1 – Dva reproduktory umiestnené vpredu a dva vzadu. Ich súčasťou je subwoofer.
 • Domáce kino 5.1 – Až päť reproduktorov tvoriacich plnohodnotný priestorový zvuk, ktorý je veľmi často označovaný skratkou DTS alebo Dolby Digital Sound.
 • Domáce kino 7.1 – Zostava s niekoľkými reproduktormi vhodná pre milovníkov filmových scén. S nimi si budete môcť vytvoriť doslova nadštandardné zvukové zázemie.

Reproduktory

Ako asi správne tušíte, reproduktory hrajú pri domácom kine pomerne zásadnú rolu. Pokiaľ nepatríte práve k tým najnáročnejším milovníkom zvukového prejavu, vystačíte si s bežnou produktovou ponukou za rozumné obstarávacie náklady. Ideálne je, ak zvolíte sústavu 5.1, ktorá dokáže efektívne pokryť takmer akýkoľvek domáci priestor.

Z pohľadu reproduktorov máte na výber:

 • Malé reproduktory
 • Veľké stojace reproduktory
 • Závesné reproduktory

V tejto súvislosti sa môžete veľmi často stretnúť aj s výrazom SoundBar. Ten býva súčasťou niektorých modelov domácich kín. Obvykle ide o podlhovastý niekoľkokanálový prvok schopný povýšiť zvukový prejav na oveľa vyššiu úroveň.

Reproduktory môžu byť k domácemu kinu pripojené dvoma odlišnými spôsobmi:

 • Prostredníctvom kábla – Počítajte s vedením káblov. Tie je možné najľahšie uložiť do špeciálnych líšt na podlahu a stenu.
 • Bezdrôtovo – Moderná technológia fungujúca na princípe Bluetooth. Bezdrôtovým reproduktorom sme sa venovali v samostatnom porovnaní. Nejedná sa ale o úplne bezdrôtovú prevádzku. Predné reproduktory sú pripojené priamo do prehrávača a vysielajú informácie do zosilňovača, ktorým sa prepoja zadné reproduktory.
  Káblom sú teda spojené zadné reproduktory so zosilňovačom a zároveň sú pripojené do siete. Bezdrôtovo teda v kontexte domácich kín znamená, že predná a zadná zostava nie je prepojená káblom, odpadá tak zložité vedenie šnúr okolo miestnosti.

Výkon

Okrem rozmerových parametrov prihliadajte aj na výkon udávaný vo wattoch (označované skratkou „W“). Práve celkový výkon domáceho kina rozhoduje o tom, aký hlasný a kvalitný bude výstup z reproduktorov. Výkon sa pri zostavách pohybuje od 400 W a prekračuje hranicu 1 500 W. Táto hodnota sa často zamieňa za príkon, ten však vypovedá iba o spotrebe elektrickej energie.

Dôležitý je RMS výkon, háčik ale býva v tom, že ho výrobcovia často neuvádzajú a je preto problematické tieto hodnoty porovnávať (Zdroj: Prohifi.cz).

Neprehliadnuteľnou dominantou domáceho kina je aj reproduktor zvaný subwoofer. Jeho hlavnou náplňou je produkovať nízke tóny alebo basy.

Označenie reproduktorov

Aby ste sa pri zapájaní reproduktorovej zostavy domáceho kina dokázali zorientovať medzi jednotlivými reproduktormi, prinášame vám aj ich značenie, ktoré je všeobecné a platí pre väčšinu zostáv.

Typ reproduktorov Umiestnenie reproduktorov Označenie reproduktorov
Hlavné reproduktory Vpredu FR (Predný pravý) a FL (Predný ľavý)
Efektívne reproduktory Vzadu SR (Zadný pravý) a SL (Zadný ľavý)
Sub-basový reproduktor Ľubovoľné SW (Subwoofer)

Prehrávač

Od reproduktorov je to už len kúsok k srdcu domáceho kina – prehrávaču. K tomu sú pripojené jednotlivé komponenty a taktiež sa odtiaľ berie zvuk, poprípade aj obraz. Dnešný trh vám v tomto smere ponúka pomerne široký výber.

 • DVD prehrávače – Tie sú spojené s najnižšími obstarávacími nákladmi. Bez problémov vám prehrajú akýkoľvek film na DVD, poprípade hudobné albumy. Niektoré lepšie modely sú navyše vybavené USB konektorom na prehrávanie MP3, MPEG4 a obrázkov.
 • Blu-ray prehrávač – Táto voľba je vhodná pre filmových nadšencov vyžadujúcich skutočnú kvalitu obrazu. Ide o novodobú technológiu prehrávajúcu Blue-ray disky, ktoré sa spájajú so špičkovým spracovaním obrazového záznamu. Tieto druhy prehrávačov v súčasnosti na trhu dominujú. Obvykle tiež umožňujú prehrať video vo vysokom rozlíšení 4K, musíte na to ale mať zodpovedajúcu televíziu alebo projektor.
 • Multimediálne centrá – Domáce kiná slúžiace na prehrávanie filmovej a hudobnej tvorby z USB nosiča, pamäťovej karty alebo z domácej siete a pevného disku. Priestorovo nenápadné „krabičky“ neumožňujú vloženie DVD ani Blu-ray nosiča.

Výnimkou samozrejme nie sú ani kombinácie vyššie uvedených variantov. Využiť možno tiež prehrávače vybavené technológiou na zapisovanie, napríklad na DVD, Blu-ray či pevný disk. Pri obstaraní domáceho kina tak môžete spojiť príjemné s užitočným a svoje obľúbené filmy a programy si veľmi pohodlne nahráte.

Vstupy a výstupy

Vstupy a výstupy hrajú pri domácom kine veľmi zásadnú úlohu. Tieto prvky prezrádzajú, čo všetko budete môcť pripojiť k danému zariadeniu, ako ho rozšírite a čo všetko od neho získate. Vstupy a výstupy sa samozrejme líšia v závislosti od toho, či ide o systém s integrovaným prehrávačom alebo o komponenty zakúpené zvlášť. Či už sa vydáte tou či onou cestou, vždy sa môžete stretnúť s nasledujúcimi typmi konektorov.

 • HDMI – Konektor ponúkajúci kvalitný prenos ako audia, tak videa. Pomocou kábla tak môžete prepojiť prehrávač s televíziou, projektorom alebo iným zariadením.
 • Vstupy digitálne a koaxiálne – Tie slúžia na vytvorenie priestorového zvuku. Ide o audio vstupy.
 • USB – Port umožňujúci prehrávanie hudby, videa a prezeranie uložených obrázkov a fotografií. Môžete pomocou neho pripojiť flash disk alebo externý disk.
 • Špeciálne porty – Poslúžia obvykle na pripojenie ostatných používaných zariadení, medzi ktoré patria napríklad výrobky iPhone, a pod.
 • Widi/Midcrast – Prenáša obraz z mobilného telefónu na obrazovku televízora. Touto technológiou musia byť vybavené oba prístroje (Zdroj: Wikipedia).
 • Ethernet – Umožňuje káblové pripojenie kina k internetu a do domácej siete.
  Vyobrazenie rôznych typov vstupov a výstupov

Funkcie

Moderné technológie sa v posledných rokoch vyvíjajú čoraz rýchlejšie. S pokrokom pribúdajú rôzne funkcie, ktoré môžete pri domácom sledovaní bežne využívať. Niektoré sme už popísali vyššie, iné v rýchlosti zhrnieme v tejto kapitole.

 • Wi-Fi – Spolu s pripojením LAN umožňuje Wi-Fi pripojiť prehrávač k internetu. Vďaka tomu môžete využívať internetový obsah, s čím súvisia aj nasledujúce funkcie.
 • Webový prehliadač – Ak je prehrávač vybavený internetovým pripojením, pravdepodobne bude mať aj webový prehliadač. Ten môžete využívať nielen na prehrávanie videí a filmov, ale aj na získavanie informácií o počasí, čítaní správ alebo na obyčajné surfovanie.
 • Ovládanie prostredníctvom aplikácie Taktiež súvisí s internetovým pripojením. Táto funkcia umožňuje ovládať prehrávač pomocou aplikácie v chytrom telefóne, ktorá tak môže nahradiť diaľkové ovládanie.
 • Čítanie externých diskov – Ak je prijímač vybavený USB portom, dokáže z pravidla prehrávať obsah nielen z flash diskov, ale aj z externých diskov. Má to však isté obmedzenia. Porty totiž často neposkytujú dostatočné napätie na napájanie diskov s vyššou kapacitou. Pokiaľ teda vlastníte napríklad 1TB disk, je dosť možné, že ho kino neprehrá. V takom prípade je lepšie premiestniť film na flash disk.
 • Bluetooth – Bezdrôtová technológia, vďaka ktorej dokážete prehrávať hudbu a videá bez nutnosti pripojenia káblom napríklad z telefónu.
 • NFC – Táto technológia funguje na krátku vzdialenosť a umožňuje rýchle párovanie prístrojov cez Bluetooth. Stačí tak k určitému miestu na prehrávači priblížiť telefón a ten sa automaticky spáruje
 • Spätný audio kanál Funkcia umožňujúca prehrávanie zvuku z televízie cez reproduktory domáceho kina. Nemusíte sa tak obmedzovať iba na filmy pustené cez prehrávač, môžete si užiť aj tituly v bežnom TV vysielaní. V takom prípade budete potrebovať kábel a vstup HDMI ARC.
 • 3D prehrávanie Funkcia prehrávača, ktorý dokáže prehrať filmy v 3D formáte. Ak ho chcete zobraziť, musíte ale mať pripojenú zodpovedajúcu televíziu alebo projektor, ktoré sú taktiež vybavené touto funkciou. Potom stačí nasadiť špeciálne okuliare a môžete si užívať skutočné domáce kino.
 • Prehrávanie FM Prehrávače bývajú vybavené aj funkciou prehrávania rádia. V takom prípade bude potrebné pripojenie antény. Prehrávač si dokáže zapamätať niekoľko prednastavených staníc. Presnú hodnotu udáva parameter „Počet FM presetov“.

Najobľúbenejšie značky domácich kín

Pri pohľade na sortiment domácich kín je jasné, že sa na ňom stretnete s veľkými a známymi menami. Patria medzi ne najmä výrobcovia audio systémov a televízií. Medzi tie najobľúbenejšie patria Sony a Onkyo.

Domáce kiná Sony

Japonská firma Sony patrí medzi svetové špičky vo výrobe domácej elektroniky, ako sú televízie, herné konzoly a ďalšie. Obľúbené sú aj ich domáce kiná a soundbary. Cielia na bežných užívateľov, ktorí chcú jednoduché, funkčné a kvalitné riešenie bez toho, aby sa museli príliš venovať technickej stránke veci.

Domáce kiná Onkyo

Aj Onkyo je japonská spoločnosť, zameriava sa ale na prémiové audio systémy vrátane domácich kín. Ponúka predovšetkým domáce kiná s veľkým zosilňovačom, ktoré vyžadujú pokročilejšie technické znalosti.

Ceny

Dnešný trh je z pohľadu ceny otvorený najrôznejším elektronickým produktom. Výnimku nepredstavujú ani domáce kiná. Tie sú veľmi dostupným sortimentom v závislosti od toho, čo od takého výrobku očakávate. Domáce kino je možné zaobstarať už od 60 €, a to v sade s piatimi reproduktormi a subwooferom. Tie najdrahšie modely môžu bez najmenšieho problému prekročiť hranicu 6 000 €.

Pri hľadaní vhodného domáceho kina narazíte na množstvo populárnych a kvalitných značiek. Medzi ne patrí napríklad Blaupunkt, Panasonic, LG, Pioneer, Phillips, Samsung, Sony a ďalšie. Nižšie uvádzame tri cenové hladiny pre väčšiu prehľadnosť.

Cena do 200 €

V tomto prípade neočakávajte žiadnu bohatú ponuku. Nízka obstarávacia cena vypovedá o výkone a tiež o počte kanálov. S trochou snahy si však zaobstaráte aj zostavy 5.1 v spojení s prehrávačom DVD. Vďaka týmto produktom si nenáročné domáce kino bude môcť zaobstarať naozaj každý.

Cena od 200 do 800 €

Tu sa už dostávame do oveľa bohatších vôd, v ktorých si príde na svoje akýkoľvek domáci užívateľ prahnúci po zodpovedajúcej kvalite. Pri zariadeniach za cenu až 800 € vám nebudú chýbať technológie Wi-Fi, Bluetooth, NFC, ale ani digitálne optické a koaxiálne vstupy.

Cena nad 800 €

Ak si chcete dopriať prvotriedny priestorový zvuk 7.1, počítajte s investíciou v tejto výške. Vyberať si môžete zo stĺpových, klasických aj závesných reproduktorov. Vyššia cena sa samozrejme premieta do adekvátneho výkonu a do celkového vzhľadu, kde figuruje drevo aj luxusný kov.

Umiestnenie domáceho kina

Akékoľvek domáce kino si vyberiete, bude vás po jeho zakúpení čakať správne zapojenie. Až s ním totiž docielite ten najlepší zvukový efekt. Na začiatku všetkého je to určite prepojenie prehrávača s televízorom, poprípade s anténou či inými komponentmi. To záleží od toho, akému modelu vyhotovenia domáceho kina ste dali prednosť. Všetky tieto riadiace jednotky sa snažte situovať čo najbližšie k televízoru.

Tou najzásadnejšou časťou však bude rozmiestnenie reproduktorov. Keď sa budete držať niekoľkých nižšie uvedených rád, zvukový prejav vášho domáceho kina bude možné považovať za dokonalý.

 • Centrálny reproduktor umiestnite vždy do stredu televízora, či už pod alebo nad neho.
 • Nasleduje rozmiestnenie reproduktorov v závislosti od toho, aký počet kanálov ste zvolili. Či už 5.1 alebo 7.1, vždy sa držte označenia ľavý/pravý. Dva musia stáť vedľa televízora a dva sú umiestnené po stranách vašej sedacej súpravy naproti televízoru. Pri zostave 7.1 je potrebné situovať dva reproduktory ešte za sedaciu súpravu.
 • Subwoofer umiestnite v prednom rade reproduktorov. Tam, kde budete mať miesto. Vyobrazenie rozloženia reproduktorov domáceho kina

Výsledkom bude rozmiestnenie reproduktorov do tvaru kružnice. S týmto členením kalkulujte už pri výbere vhodnej zostavy domáceho kina. Myslite napríklad na to, kadiaľ povediete potrebnú kabeláž, poprípade stavte na bezdrôtové prevedenie.

Reproduktory je možné umiestniť priamo na zem. Určitou alternatívou sú aj podstavce. Tie vyzerajú nielen elegantne, ale dokážu reproduktor posunúť o kúsok vyššie. Ak by ste stavili na závesnú variantu, existuje celý rad konzol. Taktiež pri nich využijete možnosť natáčania do všetkých strán. Nech už zvolíte ktorýkoľvek z uvedených variantov, vždy platí rovnaké rozmiestnenie.

Často kladené otázky k domácim kinám

Veronika Vyskočilová
Redaktorka
Veronika sa v našej redakcii už niekoľko rokov venuje porovnávaniu produktov a ich výberu. Svoje skúsenosti uplatňuje aj pri výbere domácich kín. Dokáže sa zbaviť vplyvu marketingových superlatívov a predložiť dôležité a relevantné informácie. Dozviete sa od nej napríklad to, aké typy domácich kín môžete v obchodoch nájsť, a ktoré konektory by ste mali pri novom prístroji vyžadovať. Venovala sa porovnaniu aj v kategórii klasických a bezdrôtových reproduktorov.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.5 z 6 hlasov