Ako vybrať domový alarm
Výrobcovia domových alarmov a iných elektronických zabezpečovacích systémov dnes ponúkajú hneď niekoľko možností a typov, z ktorých si môžete vyberať, ako ochrániť váš byt, dom či celý pozemok. S tým, aký domový alarm zvoliť, vám pomôžu nasledujúce riadky zamerané na rozdelenie a popis jednotlivých typov a funkcií.
Najprv vám načrtneme, ako sa domové alarmy delia podľa spôsobu pripojenia. Nasledovať bude vysvetlenie všetkých dôležitých prvkov celého zabezpečovacieho systému. Sami tak budete schopní posúdiť, akú časť alarmu si do nehnuteľnosti zaobstaráte a aká pre vás bude naopak zbytočná.
Popri základných funkciách domových alarmov vás zoznámime so správnym rozmiestnením prvkov a tiež s orientačnými obstarávacími nákladmi. Pri starostlivosti o bezpečnosť vášho bývania by ste mali mať na pamäti aj zabezpečenie vášho automobilu. Práve preto sme pre vás pripravili aj súvisiaci článok Ako vybrať autoalarm.
Ako vybrať domový alarm stručne:
- Rozhodnite o spôsobe pripojenia – Drôtové systémy musia mať vopred dané umiestnenie, inak bude treba vŕtať do stien. Nie je však nutné starať sa o dobíjanie, ako v prípade bezdrôtových systémov.
- Vyberte si jednotlivé prvky alarmu – Na rozdielnu ochranu sa hodia iné komponenty. Magnetické detektory spustia poplach v prípade otvorenia okien či dverí, vďaka kamerám zase uvidíte, čo sa v objekte deje.
- Zvoľte vhodné ovládanie – Základné domové alarmy by mali disponovať aspoň klávesnicou, pokročilé majú aj displej a dajú sa ovládať aj prostredníctvom mobilu či počítača.
- Siahnite po takom systéme, ktorý ponúka aspoň dva typy komunikácie – V prípade výpadku internetového pripojenia určite oceníte, že komunikácia prejde na pripojenie cez Bluetooth, rádiové vlny či GSM sieť.
- Zamerajte sa na preferované funkcie – Vhod príde predovšetkým časovač alebo pamäť na záznamy, existujú ale aj smart zabezpečovacie systémy ovládajúce napríklad aj teplotu v nehnuteľnosti.
- Pozornosť venujte dostatočnej certifikácii – Celý systém by mal spĺňať jeden zo štyroch stupňov normy podľa rizika, certifikované môžu byť aj jednotlivé komponenty, napríklad hlásiče dymu.
Možnosti zabezpečenia domu
Ešte než sa pustíme do popisu domových alarmov, hodí sa spomenúť, aké máte možnosti, ak chcete zabezpečiť váš dom, objekt alebo pozemok proti nepozvaným návštevníkom. Celkom máte na výber tieto spôsoby zabezpečenia:
- Domové alarmy / zabezpečovacie systémy – Sú zložené z centrálnej jednotky a rôznych senzorov, ktoré je spravidla možné dokupovať podľa vašich potrieb a preferencií.
- Bezpečnostné kamery / kamerové systémy – Zabezpečovacie systémy, ktoré vizuálne monitorujú interiér alebo exteriér. V závislosti od umiestnenie si dajte pozor na ich odolnosť voči teplotám či vode.
- Skryté kamery, odpočúvanie – Sú nenápadné, pretože na prvý pohľad vyzerajú ako iné predmety v domácnosti. Niekedy sú vybavené detektorom pohybu, ktorý sám spustí nahrávanie
- Smart zvončeky, videotelefóny – Okrem dorozumievania sa s návštevou slúžia aj na monitorovanie priestoru pred dverami.
- Fotopasce – Slúžia na monitorovanie exteriéru. Pomocou detektoru pohybu vytvoria snímku nevítaného hosťa alebo zveri.
- Bezpečnostné dvere – Dostupné sú v mnohých úrovniach zabezpečenia podľa štýlu zámku, kovania a konštrukcie.
- Mreže – Ide o klasický, osvedčený a pevný variant zabezpečenia priestorov.
Domové alarmy / zabezpečovacie systémy
O nich pojednáva táto stránka. Skladajú sa z centrálnej jednotky a najrôznejšieho príslušenstva, ako sú senzory pohybu či otvorenia, detektory dymu a iné hlásiče, sirény, k niektorým je možné dokúpiť aj kamery alebo infrazávory. Potom sa jedná o kompletný zabezpečovací systém zložený z rôznych čidiel (samostatne sme sa venovali napríklad požiarnym hlásičom).
Domový alarm sa spravidla umiestňuje dovnútra domu či objektu, na vonkajšie podmienky (predovšetkým teploty pod bodom mrazu) nebýva stavaný. Podľa množstva prvkov a ich dosahu zabezpečí kanceláriu, byt, dom či vilu vrátane záhradného domčeka a podobne.
Bezpečnostné kamery / kamerové systémy
Bezpečnostné kamery sú tiež známe pod pojmom IP kamery, čo je ale iba jeden z viacerých typov. Kamery si môžete zaobstarať ako do bytu, domu či iných vnútorných priestorov, tak aj do vonkajších. Ich rozdelenie je ale potrebné si postrážiť kvôli odolnosti voči mrazu či dažďu, niektoré modely sú univerzálne.
Obdobne sa kamery líšia podľa záznamu obrazu a citlivosti na svetlo, niektoré napríklad disponujú aj nočným videním. Bezpečnostným kamerám sme venovali samostatnú stránku s ich detailným popisom.
Skryté kamery, odpočúvanie
Skryté kamery je tiež možné zabudovať dovnútra, ale aj na pozemok. Ak sú opatrené možnosťou vzdialeného náhľadu, budú ideálne v prípade plánovaného monitorovania, teda napríklad v čase vašej neprítomnosti. Hodia sa teda pre rodičovskú kontrolu alebo dohľad nad prácou zamestnancov.
Pokročilé prístroje určené vyložene na zabezpečenie majú zabudovaný detektor pohybu, po ktorého zaznamenaní samy spustia nahrávanie. K tomu však často potrebujú prístup k internetu. Ruka v ruke idú so skrytými kamerami aj odpočúvanie, ktoré niekedy býva ich súčasťou. Samostatne sa odpočúvania zabudovávajú výhradne len do interiéru, kde je všeobecne nižší hluk.
Skrytú kameru s odpočúvaním si do domácnosti môžete zaobstarať v rafinovanej podobe napríklad budíka, Wi-Fi routera, kľúčenky či pera, svojim dizajnom teda cielia na nenápadnosť. Skrytým čiže špionážnym kamerám sme vyhradili samostatnú stránku.
Smart zvončeky, videotelefóny
V tomto prípade sa bavíme skôr o zabezpečení bytu. V tomto ohľade sú veľmi populárne digitálne dverové kukátka či inteligentné zvončeky, ktoré monitorujú priestor predo dvermi bytu. Pokročilé modely mávajú zabudovaný detektor pohybu či samostatné spustenie nahrávania, môžu teda poslúžiť aj ako zabezpečovací prvok. Pri domoch so záhradou plnia túto funkciu smart videotelefóny často s vyšším dosahom a väčšími rozmermi.
Fotopasce
Bezpečnostný prvok, ktorý sa postará o monitoring exteriéru. Teda skôr než o monitoring o záznam nevítanej návštevy v otvorenom priestore – pozemku či záhrade. V prípade detekcie pohybu vyfotí snímku. Fotopasce mávajú dve využitia: na sledovanie zveri poľovníkov a na ochranu majetku. Vhod prídu na ešte nedokončených stavbách, kde by iné čidlá boli nápadné alebo ani nešli umiestniť.
Hodia sa aj na dlho neobývané miesta, pretože okrem nenápadného dizajnu cielia aj na dlhú výdrž batérie a minimálnu nutnosť obsluhy. Samozrejmosťou tu býva funkcia nočného videnia a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Dôležité parametre fotopascí popisujeme na ich stránke.
Bezpečnostné dvere
Pomyselným bezpečnostným základom zabezpečenia domu či bytu sú kvalitné, robustné dvere. Práve cez dvere sa lupiči najčastejšie dostávajú dovnútra (Zdroj: Polícia ČR). Nie je preto od veci zaobstarať si bezpečnostné dvere navyše opatrené rovno niekoľkými zamykacími bodmi.
Podľa štýlu zámkov, kovania, zárubní i celkového zostavenia sa dvere delia do šiestich bezpečnostných tried. Tie nesú označenie RC a nadobúdajú hodnoty od 1 do 6, kedy trieda RC1 značí najnižšie zabezpečenie, RC6 potom najvyššiu. Na slovenskom trhu sú najčastejšie dostupné dvere v triede RC2 až RC4, pričom pri zabezpečení rodinného domu by ste mali osadiť dvere aspoň triedy RC3. V nasledujúcej tabuľke sa dozviete, aké vlastnosti majú jednotlivé triedy dverí.
Bezpečnostná trieda |
Úroveň zabezpečenia |
Využitie |
Odolnosť |
RC1 |
Najnižšia |
Menej rizikové objekty |
– |
RC2 |
Nižšia |
Menej rizikové objekty |
– |
RC3 |
Stredná až vyššia |
Rodinné a bytové domy |
Voči hrubej sile i nástrojom (páčidlá, kladivá) |
RC4 |
Vyššia |
Ochrana zbraní, umeleckých diel |
Voči hrubej sile aj mechanickým nástrojom |
RC5 |
Vysoká |
Trezory |
Voči hrubej sile, mechanickým aj rezným nástrojom |
RC6 |
Najvyššia |
Ostro strážené objekty, muničné sklady |
Voči hrubej sile, mechanickým i rezným nástrojom |
Mreže
Hneď na druhom mieste po dverách, kadiaľ môžu lupiči vniknúť do bytu či domu, stoja podľa Polície ČR okná. Tu okrem elektronických vychytávok, najrôznejších senzorov otvorenia či rozbitia, môžete využiť staré dobré mreže. Skrze ne je veľmi ťažké sa dostať, bránia aj rozbitiu okien a nevítaným hosťom rozhodne skomplikujú prácu, ak nie kompletne odradia.
Tip: Aby bola ochrana objektu čo najefektívnejšia, odporúčame zvoliť rovno viac zabezpečovacích zariadení. Ideálna je inštalácia fotopasce pre prvotnú detekciu pohybu v priestore a ďalej využitie bezpečnostných kamier pre živé sledovanie toho, čo sa práve deje. Ak budú obe zariadenia navyše podporovať pripojenie k internetu, na kontrolu a ich ovládanie vám postačí iba mobilný telefón.
Ako preventívnu ochranu majetku nielen pred zlodejmi môžete využiť aj poistenie domácnosti. O tom pojednávame na samostatnej stránke a tiež tu porovnávame, čo najviac rozšírené poisťovne v Českej republike ponúkajú.
Typy alarmov podľa umiestnenia
Táto stránka pojednáva o domových alarmoch. Ich názov však svedčí skôr o tom, že sú určené do vnútorných priestorov, nie iba do domov. S domovými alarmami môžete zabezpečiť množstvo objektov a podľa toho sa delia na:
- Alarmy do domu – Na zabezpečenie domu je vhodné zaobstarať si kompletný zabezpečovací systém s rôznymi senzormi. Dajte si pozor na dosah ich komunikácie a v najlepšom prípade siahnite po drôtovom alarme.
- Alarmy do bytu – Na rozdiel od alarmov určených do domu, pri bytových alarmoch nevyužijete všetky možné senzory a pravdepodobne vám budú stačiť bezdrôtové varianty, pri ktorých nie je nutné vŕtať do steny.
- Alarmy na chatu – Pri týchto modeloch je vhodné, aby bolo možné skontrolovať objekt aj na diaľku. Ak si zaobstaráte alarm s fotopascou, počítajte s častým výskytom fotografií zvieracích návštevníkov.
- Alarmy do garáže – Zohľadnite to, v akej vzdialenosti od domu/bytu sa garáž nachádza a k takémuto alarmu je vhodné dokúpiť rôzne senzory (napr. plynové).
Alarmy do domu
V prípade, že sa rozhodnete zabezpečiť celý dom, budete pravdepodobne vyžadovať celú sadu domového alarmu s radom rôznych komponentov. Môžete samozrejme každý komponent zakúpiť aj zvlášť, dôrazne odporúčame ale voliť skôr sady. Celý systém zabezpečenia domu by totiž mal fungovať dohromady a pri samostatných komponentoch hrozí, že nemusia byť kompatibilné s centrálnou jednotkou a podobne.
Pri výbere alarmu do domu je vhodné brať do úvahy veľkosť vašej nehnuteľnosti a jej časti, ktoré chcete zabezpečiť. Často to bývajú okná a dvere, kam sa hodia detektory otvorenia. Zabezpečiť môžete (nielen) aj prízemné miestnosti, a to čidlami pohybu alebo sirénami. Do technických miestností či garáže je vhodné umiestniť hlásiče dymu, plynov alebo vlhkosti. Obvyklou súčasťou alarmov do domu sú aj kvalitné bezpečnostné dvere, výnimkou nie sú ani kamery monitorujúce okolitý pozemok.
Pri výbere alarmu do rozľahlého domu si postrážte predovšetkým dostatočný dosah komponentov alarmu aj jeho centrálnej jednotky. Pokiaľ vlastníte väčší dom alebo vilu, a to navyše s hrubšími múrmi, mali by ste voliť skôr drôtový alarm, ktorý nie je viazaný na prechod signálu voľným priestorom, ktorému práve hrubé steny bránia. Alarm by mal umožniť tiež zabezpečenie každej miestnosti zvlášť.
Alarmy do bytu
Výber alarmu do bytu býva o niečo jednoduchší. Odpadá vám napríklad starosť s montovaním vonkajšieho kamerového systému. Pokiaľ bývate na vyššom poschodí, nemusíte riešiť ani senzory otvorenia okien. Jediným miestom, kadiaľ sa zlodej môže do vášho bytu dostať, bývajú spravidla dvere, preto voľte ideálne bezpečnostné dvere s niekoľkými zámkami. Odporúčame tiež zainvestovať do inteligentného zvončeka alebo videotelefónu.
Do bytov sa volia skôr bezdrôtové alarmy, ktorým by mal dostačovať dosah, záleží samozrejme na veľkosti vášho bytu a aj hrúbke stien. Štandardnými komponentmi sú pohybové čidlá a hlásiče dymu, vody a plynov. Pokiaľ byt často opúšťate, mohli by sa vám hodiť aj vnútorné bezpečnostné kamery, nech môžete na diaľku skontrolovať, čo sa v byte práve deje.
Alarmy na chatu
Zabezpečenie chalupy a chaty je špecifické tým, že sa jedná o iba občasne navštevované miesta. Preto by ste sa mali zamerať na také alarmy, ktoré poskytnú ovládanie a ideálne aj kontrolu objektu na diaľku. V prípade komponentov môžete voliť bezpečnostné kamery dovnútra aj von, senzory otvorenia okien a dverí alebo požiarne a iné hlásiče. Neoľutujete, ak zaobstaráte aj bezpečnostné dvere.
Zvážte však, či sa vám oplatí obstaranie pohybových čidiel a infrazávor. Pri snímaní okolia chaty môžu často spúšťať alarm, je totiž pravdepodobné, že sa po pozemku tu a tam prejde susedova mačka alebo veverička z blízkeho lesa. Podobne to môže byť aj v prípade umiestnenia pohybových čidiel dovnútra, kam zase môže zavítať myš, kuna alebo iný drobný zvierací návštevník. Rovnaký scenár platí aj pri fotopasciach. Existujú ale prvky snímajúce pohyb, ktoré vedia rozlíšiť medzi zvieraťom a človekom. Preto pokiaľ o snímače pohybu stojíte, zvážte investíciu do takto pokročilých.
Alarmy do garáže
Zabezpečenie garáže je v súčasnej dobe tiež hojne využívané. V jeho prípade záleží na tom, či máte garáž ako súčasť domu alebo objektu, alebo sa jedná o samostatnú a vzdialenú garáž. Z prvkov alarmu sa sem hodia pohybové čidlá a najrôznejšie hlásiče; garáž býva niekedy zároveň aj technickou miestnosťou, hlásiče ohňa, dymu, plynov alebo vody by teda nemali chýbať.
Spôsob pripojenia
Začneme tým najzákladnejším delením domových alarmov. A to v závislosti na tom, ako budú dané časti zabezpečovacieho systému prepojené. Vyberať si môžete z dvoch variantov:
- Drôtové domové alarmy
- Bezdrôtové domové alarmy
Existujú aj kombinované varianty, kde sa pripojenie jednotlivých prvkov k centrále líši. Pre lepšiu prehľadnosť sme výhody a nevýhody jednotlivých spôsobov pripojenia domových alarmov zhrnuli do nasledujúcej tabuľky.
Spôsob pripojenia |
Výhody |
Nevýhody |
Drôtové |
+ Nie je nutné meniť batériu
+ Fungujú aj pri výpadku prúdu
+ Lacná prevádzka i výmena prvkov |
– Inštalácia vyžaduje stavebné úpravy
– Nedá sa premiestniť |
Bezdrôtové |
+ Jednoduchá inštalácia
+ Variabilita umiestnenia
+ Možnosť premiestnenia |
– Potreba meniť batérie
– Drahšia prevádzka i obstarávacia cena |
Drôtové domové alarmy
Jednotlivé prvky drôtových domových alarmov sa medzi sebou prepájajú drôtom, ako už napovedá samotný názov. To znamená, že je o umiestnení dobré rozhodovať už pred inštaláciou, ideálne v prípade, keď staviate dom či rekonštruujete inú nehnuteľnosť. Vyhnete sa tak nutnosti dodatočného zabudovania nevzhľadných líšt na káble, sekaniu do steny či maľovaniu.
Práve pevné situovanie a náročnejšie stavebné práce pri inštalácii je možné označiť za nevýhody drôtových domových alarmov. Naopak medzi najväčšie benefity určite patrí lacná náhrada komponentov a bezúdržbová prevádzka. Vzhľadom na to, že sú všetky prvky napájané prostredníctvom kábla, odpadá akákoľvek výmena batérií.
Nemusíte sa báť ani prípadného výpadku prúdu. Väčšina drôtových alarmov disponuje batériou v zálohe, ktorú prístroj v takejto situácii využije. A keď sa dodávka prúdu obnoví, záložná batéria sa sama zase dobije a nemusíte ju meniť. Drôtové domové alarmy sú v súčasnosti menej obvyklým variantom.
Bezdrôtové domové alarmy
Druhým a oveľa častejším riešením sú bezdrôtové domové alarmy. Každý ich prvok je napájaný prostredníctvom vlastnej batérie a komunikácia medzi komponentmi je zaistená bezdrôtovo pomocou GSM signálu či Wi-Fi. Dosah medzi jednotlivými komponentmi môže byť až 80 metrov. Môžete ich teda umiestňovať podľa ľubovôle.
Pri komponentoch však počítajte s trochu vyššími nákladmi. Tie sa okrem iného prejavia aj v prevádzke, pretože musíte v pravidelných intervaloch meniť batérie. Bezdrôtové alarmy neodporúčame kupovať napríklad na chatu a do iných menej navštevovaných objektov. V prípade vybitia batérií by ich totiž nemal kto ihneď vymeniť a alarm by stratil svoju funkciu.
Výhodou je, že bezdrôtový domový alarm môžete inštalovať do akejkoľvek rozostavanej alebo aj kompletne zariadenej nehnuteľnosti. V prípade potreby je tiež možné celý systém zabezpečenia kedykoľvek rozšíriť.
Jednotlivé prvky alarmu
Domový alarm je pojmom, za ktorým sa ukrýva zabezpečovací systém s hneď niekoľkými prvkami. Je iba na vás, aké komponenty budete chcieť zakúpiť a ako prepracované riešenie zvolíte. Nezabudnite však, že alarm bude chrániť váš majetok, preto voľte kombináciu niekoľkých typov zabezpečovacích prvkov.
Základom je centrálna jednotka drôtového alebo bezdrôtového alarmu. Tej sa budeme podrobnejšie venovať v kapitole Ovládanie. Teraz si však poďme predstaviť ostatné dôležité súčasti domového alarmu, ktoré detekujú nebezpečenstvo.
- Siréna – Dostane podnet, na základe ktorého začne hlasno húkať. Jej cieľom je upozorniť na narušenie objektu, poprípade vystrašiť nečakanú návštevu.
- Pohybové čidlá – Monitorujú priestor, respektíve teplotu objektov a osôb v priestore.
- Magnetické detektory – Jednu časť umiestníte na okno alebo dvere a druhú na rám. Pri nežiaducom otvorení okna alebo dverí vydajú signál.
- Kamery – Monitorujú priestor, je vhodné aby mali aj nočné videnie.
- Infrazávory – Vysielajú svetelné lúče a po ich narušení sa spustí alarm.
- Hlásiče – Dostupné sú napr. hlásiče dymu, plynov alebo nadmernej vlhkosti.

Siréna
Siréna je jednou z dôležitých častí domového alarmu. Nenápadný prvok pripevnený na stene, na strope, prípadne na vonkajšej strane domu, ktorý po prijatí impulzu začne húkať. A to pomerne silným zvukom.
Ten nielenže môže vystrašiť zlodeja, ale tiež začne pútať pozornosť susedov a okolia. Páchateľ si vďaka tomu väčšinou svoje konanie rozmyslí a radšej utečie. Použitie sirény má však zmysel iba tam, kde má koho upozorniť. Na osamotenej chate, kde v okolí sto metrov nestretnete ani živáčika, stráca svoj význam.
Pohybové čidlá
Ďalší z nevyhnutných prvkov domových alarmov. Čidlá pohybu, často označované ako PIR – pasívne infračervené čidlá, sú schopné zachytiť pohyb osôb v danom priestore na základe odlišných teplôt. Človek má totiž inú, vyššiu teplotu, než je teplota okolia.
Väčšinou sa umiestňujú do rohov miestností tak, aby zabrali čo najväčšiu plochu snímania. Pohybové čidlá je nutné dobre nakalibrovať napríklad na čas, kedy nie ste doma, aby fungovali iba v správnej chvíli. Prepracovanejšie PIR čidlá dokážu ignorovať domácich miláčikov, akými sú mačky a psy, čím sa vyhnete falošným poplachom.
Magnetické detektory
Pod týmto názvom si predstavte prvok skladajúci sa z dvoch častí. Jedna z nich je riadiaca a druhá je magnetická. Pokiaľ sú oba prvky blízko seba, je vytvorené magnetické pole a alarm je v kľude. Keď však dôjde k rozpojeniu, je vyvolaný poplach. Magnetické detektory zvané aj ako magnetické spínače teda nachádzajú svoje uplatnenie hlavne pri dverách a oknách. Pokiaľ dôjde v neobvyklý čas k otvoreniu okna alebo dverí, spustí sa alarm.
Ich určitou odnožou sú detektory rozbitia skla, ktoré klasické magnetické verzie stavajú na vyššiu úroveň. Tie totiž fungujú tak, že dokážu rozpoznať nielen otvorenie okna, ale hlavne jeho rozbitie. Snímače vedia detekovať rozbitú sklenenú plochu už od 1 m².
Vo výskume, ktorý vykonával jeden z výrobcov alarmov na väzňoch odsúdených práve za vlámania a krádeže, sa ukázalo, že až 82 % lupičov vidí okno ako najjednoduchšiu cestu pre vniknutie do domu a zvládnu sa cez neho dostať dovnútra iba za päť minút. Magnetické detektory či senzory rozbitia skla predstavujú možnosť, ako na takéto vniknutie okamžite upozorniť.
Kamery
Kamery sú užitočným pomocníkom, ak chcete mať prehľad, čo presne sa v nehnuteľnosti v dobe vašej neprítomnosti deje. S ich pomocou môžete sledovať, a dokonca identifikovať nepozvaného hosťa či iné nebezpečenstvo v jednotlivých miestnostiach alebo častiach objektu. Hodia sa ako doplnenie k sirénam, čidlám aj hlásičom.
Pokročilejšie domové alarmy umožňujú prenos obrazu do počítača alebo telefónu, a to aj na diaľku. Dostupné sú tiež zabezpečovacie systémy iba s kamerami, v takom prípade hovoríme o bezpečnostných kamerách alebo o celých kamerových systémoch. Pri ich voľbe dbajte na to, aby disponovali nočným videním pre prehľadný obraz aj v tme.
Infrazávory
Toto zariadenie vysiela jeden alebo viac súvislých lúčov. Pokiaľ dôjde k narušeniu či prerušeniu lúča, spustí sa poplach. Ich dosah sa pohybuje okolo 20 metrov. Jednotlivé infrazávory môžete rozmiestniť aj tak, aby sa lúče krížili, a vy tak mali zabezpečenú čo najväčšiu plochu.
Hlásiče
Aby bol domový alarm kompletný a stopercentne funkčný, môžete ho obohatiť ešte o niekoľko ďalších doplnkov zvyšujúcich celkovú bezpečnosť a ochranu majetku. Patria sem napríklad detektory vlhkosti, požiaru či plynu. Lupiči totiž nepredstavujú jediné ohrozenie vášho domu.
- Hlásič plynu – Je schopný aktivovať alarm na základe unikajúceho horľavého plynu v domácnosti, napríklad oxidu uhoľnatého.
- Hlásič požiaru – Snímač detekujúci dym v priestore.
- Hlásič vlhkosti – Detekuje neobvyklú vlhkosť, prípadne aj vodu v objekte.
Hlásiče vždy umiestnite tam, kde nejaké takéto nebezpečenstvo hrozí. Ako ideálna sa tak javí kuchyňa kvôli riziku požiaru, prípadne kotolňa či kúpeľňa, v ktorej sa nachádza plynový kotol. Ďalším vhodným miestom je okolie krbu či krbových kachlí.
Ovládanie
Každého, kto si zaobstaráva domový alarm, bude určite zaujímať, ako celý systém čidiel a bezpečnostných prvkov ovládať. K tomu väčšinou slúži centrálna jednotka s displejom a klávesnicou. Táto časť domového alarmu býva obohatená aj o GSM modul, ktorý vám bude posielať SMS správy a informovať o spustených poplachoch a ostatných činnostiach. Informácie nemusíte dostávať iba vy. Najlepšou možnosťou je mať jednotku prepojenú aj s bezpečnostnou strážnou službou.
Prostredníctvom centrálnej jednotky je možné celý systém nastaviť aj ovládať. Klávesnica potom slúži na odkódovanie či zakódovanie objektu. Na tomto princípe funguje celý systém domového alarmu. Po zakódovaní domu začína byť v pozore a stráži objekt až do tej doby, než znova zadáte vopred zvolený kód po príchode domov. Centrálnu jednotku je vhodné umiestniť blízko vchodových dverí, aby bola pri príchode či odchode čo najbližšie.
V závislosti od obstarania konkrétneho modelu domového alarmu je možné naraziť na štyri možné prostriedky ovládania zabezpečovacích systémov:
- Centrálna jednotka s klávesnicou
- Ovládanie cez mobilnú aplikáciu
- Ovládanie cez PC
- Diaľkové ovládanie
Centrálna jednotka
Centrálna jednotka môže a nemusí mať displej, klávesnicu, reproduktory alebo mikrofón. V skratke vám teraz vysvetlíme vlastnosti jednotlivých častí a ich význam pri ovládaní domového alarmu.
- Displej – Displej uľahčuje ovládanie celého systému, pretože dokáže napríklad zobraziť, aké časti alarmu sú aktuálne zapnuté či vypnuté. Môže byť jednoduchší a ukazovať iba písmená a číslice, alebo plne grafický, pri pokročilých modeloch dokonca aj dotykový. Pri výbere nezabudnite na čitateľnosť a podsvietenie, aby ste naň dobre videli v tme aj na slnku.
- Klávesnica – Môže byť buď samostatne umiestnená, alebo súčasťou dotykového displeja. Je považovaná za nevyhnutný doplnok, práve s jej pomocou budete totiž na domovom alarme zadávať kód.
- Reproduktory a mikrofóny – Prístroje vybavené týmito prvkami vám umožnia zatelefonovať si z alarmu alebo naň. Hodia sa v situácii, keď niekto cudzí vnikne do domu a vy dostanete upozornenie na váš telefón. Skrze neho sa prepojíte s centrálnou jednotkou a môžete nepozvaného hosťa reproduktormi vystrašiť. Vďaka tejto funkcii je možné aj na diaľku navádzať rodinného príslušníka, ktorý si nebude vedieť rady s odkódovaním domu.
Ovládanie cez mobilnú aplikáciu
Rad systémov ponúka aplikáciu na stiahnutie do vášho mobilného zariadenia, telefónu či tabletu. Aplikácia býva väčšinou dostupná ako pre operačný systém iOS, tak aj pre Android. Vďaka ľahkému prístupu teda môžete neustále kontrolovať, čo sa vo vašom objekte deje. Na diaľku máte možnosť ihneď odomknúť objekt, prípadne vypnúť falošný poplach, alebo naopak privolať pomoc.
Zabezpečovací systém je možné tiež prepojiť so spotrebičmi, na diaľku môžete tiež ovládať teplotu v domácnosti alebo manipulovať s elektronickými žalúziami. V takom prípade hovoríme skôr o inteligentnej domácnosti, ktorá ovládanie prvkov v nehnuteľnosti vrátane domových alarmov s pomocou mobilného telefónu či tabletu podporuje.
Ovládanie cez PC
Ovládanie cez počítač je tiež považované za ovládanie zabezpečovacieho systému na diaľku a umožňuje v podstate to isté ako mobilné aplikácie. Funguje buď prostredníctvom webového rozhrania, ktoré je tiež možné spustiť na telefóne, preň je však prehľadnejšia aplikácia na stiahnutie. Webová stránka sa hodí na ovládanie cez počítač, kam sa zmestí viac informácií.
Druhým spôsobom je špeciálny softvér. Ovládať domový alarm tak môžete cez nainštalovaný program v počítači, kde hrozí menšie riziko napadnutia internetovými hrozbami alebo výpadok pripojenia.
Diaľkové ovládanie
Diaľkové ovládanie býva súčasťou väčšiny zabezpečovacích systémov ako jedna z možností ovládania na diaľku. Nájdete ho aj pri alarmoch bez centrálnej jednotky, ktorú má v takom prípade v menšej miere suplovať. Nemôžeme však hovoriť vyložene o ovládaní na diaľku, ako je to napríklad pri ovládaní cez mobilnú aplikáciu, v tomto prípade je nutné byť v dosahu jednotlivých komponentov.
Prostredníctvom tlačidiel na ovládači je možné alarm zapnúť aj deaktivovať, prípadne nastavovať časovač či jednotlivé súčasti. Prepracovanejšie systémy ponúkajú konfiguráciu tlačidiel. Niektoré diaľkové ovládania sú navyše natoľko skladné, že je možné ich nosiť ako kľúčenku.
Alarm s klávesnicou je možné ovládať priamo na centrálnej jednotke
Alarm bez klávesnice je nutné ovládať diaľkovým ovládačom, prípadne cez telefón
Typ komunikácie
Domové alarmy ponúkajú rôzne typy komunikácie, ako medzi centrálnou jednotkou a jednotlivými komponentmi, tak aj pre spojenie napríklad s mobilným zariadením. Pri drôtových alarmoch vyplýva metóda pripojenia už z ich názvu, pri bezdrôtových sa však stretnete s niekoľkými odlišnými typmi.
Platí, že kvalitnejšie zabezpečovacie systémy fungujú rovno niekoľkými spôsobmi pripojenia, aby bola ochrana poskytnutá napríklad aj pri výpadku elektrickej energie alebo Wi-Fi siete.
Môžete sa stretnúť s nasledujúcimi typmi pripojenia:
- GSM – Domový alarm dokáže komunikovať prostredníctvom mobilnej siete, po vložení SIM karty napríklad odošle SMS na váš telefón v prípade ohrozenia.
- Wi-Fi – Na komunikáciu medzi jednotlivými prvkami i vašim mobilom či počítačom môže byť využívané internetové pripojenie cez Wi-Fi. Pri jej výpadku je však dobré, aby zabezpečovací systém ponúkal alternatívu.
- Bluetooth – Týmto pripojením dnes disponujú takmer všetky telefóny a počítače. Ak ho nájdete aj pri domovom alarme, môžete ho pomocou týchto zariadení ovládať, iba však z pohodlia domova, pretože Bluetooth má obmedzený dosah. Cez Bluetooth môžu medzi sebou komunikovať aj jednotlivé prvky bezdrôtového alarmu.
- Rádiové vlny – Patria medzi najrozšírenejšie spôsoby bezdrôtovej komunikácie. Vyznačujú sa stabilitou pripojenia. Niekedy ich môžete nájsť aj pod označením RFID, čo predstavuje identifikáciu na rádiovej frekvencii na kratšie vzdialenosti (Zdroj: Wikipédia).
- ZigBee – Táto sieť slúži na prepojenie jednotlivých prvkov inteligentnej domácnosti, nájdete ho aj pri niektorých domových alarmoch. Vďaka tomuto typu pripojenia môžete systém zabezpečenia spolu s ďalšími prvkami smart domácnosti ovládať aj na diaľku cez internet.
- Ethernet – Nájdete ho pri drôtovo pripojených alarmoch. Ponúka vysokú stabilitu, na rozdiel od bezdrôtovej komunikácie nenesie tá drôtová riziko straty či prerušenia signálu, to iba v prípade fyzického zásahu.
Funkcie
Domové alarmy sa pýšia radom funkcií vzťahujúcich sa vždy ku konkrétnemu modelu zabezpečovacieho zariadenia. V nasledujúcich riadkoch vás zoznámime s tými najčastejšími, ktoré môžu ovládanie celého systému značne zjednodušiť.
- Časovač – Pomocou neho nastavíte, kedy sa má alarm zapnúť alebo vypnúť. Prácu uľahčí napríklad v prípade každodenného zapínania alarmu na noc.
- Nastavenie poplachových zón – Pri každej zóne, respektíve jednotlivého prvku zabezpečovacieho systému, môžete zvlášť nastaviť napríklad dĺžku oneskorenia, než dôjde k vyvolaniu poplachu.
- Meranie a ovládanie teploty – Jedná sa skôr o doplnkovú funkciu. Prostredníctvom domového alarmu budete informovaní o teplote v domácnosti. Hodí sa napríklad do vínnych pivníc a ďalších objektov, kde vám záleží na udržaní určitej teploty. Niektoré modely ponúkajú aj ovládanie klimatizácie či kúrenia.
- Záložná batéria – Hodí sa predovšetkým v prípade výpadku prúdu. Vďaka nej zabezpečovací systém pobeží ďalej, a vaša nehnuteľnosť tak bude chránená aj pri odstávke elektriny. Pri lacnejších systémoch chýba, odporúčame sa však na túto funkciu zamerať. Jej životnosť sa pohybuje od 5 až do 15 hodín, po opätovnom spustení elektriny sa väčšinou sama dobije.
- Pamäť na telefónne čísla – Vďaka pamäti je možné uložiť viac telefónnych čísel, na ktoré budú odosielané SMS správy o poplachu a zároveň z nich bude možné riadiť centrálnu jednotku domového alarmu.
- Pamäť na záznamy – Pamäť na audio či videozáznamy je určite užitočným pomocníkom, vďaka ktorému si záznam z vášho objektu môžete prehrať aj spätne. Menšia pamäť býva integrovaná priamo v alarme či kamere, je však lepšie vybrať model so slotom na SD kartu s kapacitou niekoľkých desiatok GB, ktorá možnosti ukladania a spätného prehrania výrazne zvyšuje.
- Pokročilé funkcie – Drahšie systémy ponúknu nepreberné množstvo smart funkcií. Môže to byť ovládanie osvetlenia, žalúzií, zavlažovania či otvárania garáže, napríklad sledovanie spotreby energií cez mobilnú aplikáciu. Je preto na vašom zvážení, či takéto funkcie využijete.
Certifikácia
Kvalitné zabezpečovacie systémy by mali spĺňať niekoľko bezpečnostných noriem, aby zodpovedali za účinnú detekciu nepozvaného hosťa, škodlivých látok a prípadný poplach. Norma ČSN EN 50131-1 rozdeľuje elektronické zabezpečovacie systémy do štyroch stupňov podľa rizika, od nízkeho po vysoké, pričom domové alarmy by mali spĺňať aspoň stupeň 1 či 2, pretože práve sem spadajú rodinné domy a byty. Vyššie stupne sa týkajú zlatníctva či objektov s nutnosťou výrazne vyššieho zabezpečenia.
Systém zabezpečenia by mal byť zložený iba z certifikovaných prvkov. Normy sa môžu týkať aj konkrétnych hlásičov a detektorov. Norma ČSN EN 14604 je napríklad určená pre hlásiče dymu a definuje požiadavky a kritériá prevedenia týchto zariadení. Majú byť odolné proti teplu, vibráciám, vlhkosti a korózii, elektricky stabilné a bez oneskorenia reakcie.
Norma ČSN EN 50291 stanovuje požiadavky na konštrukciu a vlastnosti elektrických zariadení na detekciu oxidu uhoľnatého. Ten uniká do ovzdušia nedokonalým spaľovaním alebo z plynového kotla či pece a pre človeka predstavuje nebezpečenstvo, pretože je jedovatý. Výstražné zariadenia spĺňajúce túto normu majú spustiť alarm pri hromadení oxidu uhoľnatého zavčas, aby mali obyvatelia priestoru dostatok času na reakciu a neboli vystavení prílišnému nebezpečenstvu (Zdroj: Technické normy STN).
Overené značky domových alarmov
Ponuka domových alarmov na trhu je v dnešnej dobe pomerne široká. Zatiaľ čo sa niektorí výrobcovia týchto zariadení špecializujú skôr na jednotlivé komponenty samostatne, iní ponúkajú komplexné zabezpečovacie systémy, ktoré je často možné prepojiť aj s inteligentnou domácnosťou. My vám teraz predstavíme niekoľko preverených a užívateľsky obľúbených značiek.
Alarmy Bedo
Celým menom BEDO Ajax je český výrobca moderných elektronických bezpečnostných systémov. Cieli na náročných užívateľov, ktorí požadujú komplexné riešenie zabezpečenia nehnuteľnosti v kombinácii s inteligentnou domácnosťou a sú tiež ochotní zaň zaplatiť. Domový alarm od značky BEDO Ajax dokáže ochrániť celý dom, okrem toho s ním ale môžete aj na diaľku ovládať spotrebiče a automatizovať celú vašu domácnosť.
Systém ponúka množstvo komponentov, ktoré môžete postupne dokupovať zvlášť. S alarmom môžete dokonca prepojiť aj kamery od výrobcov tretích strán, všetky postupy nájdete prehľadne vysvetlené na webových stránkach výrobcu. Výhodou je, že všetko ľahko prepojíte v mobilnej aplikácii, odkiaľ prebieha aj všetko ovládanie. Preto sa tento alarm hodí pre nadšencov do moderných technológií a digitalizácie.
Systém BEDO Ajax funguje na vlastnom operačnom systéme, komunikácia navyše prebieha na niekoľkých úrovniach, drôtovo aj bezdrôtovo. Môžeme povedať, že tento výrobca skrátka myslí na bezpečnosť a tiež prípady „čo by, keby“. Systém navyše vie rozpoznať a filtrovať zvieratá, takže môžete mať alarm zapnutý, keď ste napríklad v práci, ale váš maznáčik zostal doma.
Alarmy Jablotron
Ďalším populárnym výrobcom domových alarmov je Jablotron, ktorý vyrába zabezpečovacie systémy už od roku 1990. Ponúka alarmy do domu aj bytu a taktiež kamerové systémy. Okrem toho ale ide s dobou a drží sa moderných technológií, prostredníctvom zariadenia od Jablotronu teda môžete ovládať svoju domácnosť. Alarm vie rozsvecovať svetlá vo vnútri aj vonku, nastavovať požadovanú teplotu, otvárať garážové vráta alebo spúšťať zavlažovanie.
Systémy Jablotron sú charakteristické intuitívnou centrálnou jednotkou s klávesnicou, v súčasnej dobe ale ponúkajú aj ovládanie cez mobilnú či webovú aplikáciu. K systému je možné zakúpiť širokú škálu komponentov, napríklad aj zabezpečenie vozidla. Tieto domové alarmy sa hodia skôr pre náročnejších užívateľov, ktorým nevadí si za bezpečnosť svojej nehnuteľnosti priplatiť.
Alarmy Evolveo
Evolveo ponúka na tuzemskom trhu niekoľko systémov, ktoré zaujmú skôr nižšou obstarávacou cenou. Ich súčasťou býva len niekoľko komponentov, výrobca predpokladá, že si každý užívateľ dokúpi čidlá a hlásiče podľa svojich potrieb. Alarmy Evolveo komunikujú prostredníctvom niekoľkých sietí, väčšinou bezdrôtovo. Ponúkajú skôr nižší dosah, preto sú vhodné všeobecne do menších priestorov.
Užívatelia, ktorí si tieto alarmy zakúpili, v recenziách spomínajú skvelý pomer ceny a výkonu. Domové alarmy Evolveo sú podľa nich pre nenáročných užívateľov, ktorí ocenia nenáročnú inštaláciu. Alarmy by tiež mali byť pomerne spoľahlivé, v recenziách sa objavujú výhrady iba k fungovaniu mobilnej aplikácie, zložitosti návodu a tiež ťažšiemu párovaniu systému s kamerami.
Alarmy iGET
Pod názvom iGET Security nájdete na trhu jednoduchšie a cenovo dostupné zabezpečovacie systémy. Tie fungujú prevažne bezdrôtovo. V balení často nájdete iba niekoľko komponentov, ktorých počet môžete rozširovať podľa vašich potrieb. Samostatne môžete dokúpiť sirény, detektory otvorenia, pohybové čidlá alebo detektory vody či plynov.
Ide o nenáročné a kompaktné alarmy, ktoré si používatelia všeobecne pochvaľujú pre dobrý pomer ceny a výkonu a jednoduché ovládanie. V recenziách však v niektorých prípadoch vytýkajú horšiu spoľahlivosť po niekoľkých rokoch prevádzky, najčastejšie po uplynutí záručnej doby.
Cena
Ceny domových alarmov sa medzi sebou môžu výrazne líšiť. Je to spôsobené nielen dostupnými funkciami, ale aj množstvom prvkov v systéme. Pre predstavu uvádzame niekoľko cenových hladín, v ktorých si môžete zabezpečovacie systémy do domu zakúpiť.
Cena do 40 €
Za pár desiatok eur zaobstaráte skôr iba jednotlivé prvky k domovému alarmu než plnohodnotne fungujúce riešenie. V tejto cenovej kategórii sú k dostaniu najrôznejšie pohybové čidlá, magnetické detektory, vnútorné a vonkajšie sirény, ovládacie klávesnice a diaľkové ovládanie.
Cena od 40 € do 80 €
V tejto cenovej kategórii nájdete väčšinou jednoduché domové alarmy skladajúce sa len zo základných prvkov. Veľakrát sú to pohybové čidlá s ovládačom bez možnosti správy za pomoci klávesnice. V tejto cene sú dostupné aj bezpečnostné kamery pripojiteľné k prepracovanejším systémom.
Cena od 80 € do 240 €
Ak chcete kompletný zabezpečovací systém s klávesnicou a displejom, diaľkovým ovládaním a najrôznejšími prvkami, budete si musieť priplatiť, čím sa dostávame do tejto cenovej kategórie. Vyberať si tu môžete predovšetkým z bezdrôtových variantov, ku ktorým sa dá pripojiť aj za pomoci smart telefónu a špeciálnych aplikácií.
Cena nad 240 €
Pri cene nad 240 € sa stretnete s naozaj prepracovanými bezdrôtovými variantmi domových alarmov. Môžete sa dostať aj na cenu rádovo niekoľko stoviek/tisícok eur. Takéto prístroje možno považovať za profesionálnu ochranu nehnuteľnosti. Veľakrát sú riadené prostredníctvom veľkých dotykových displejov a prinášajú rad nadštandardných funkcií vrátane bohatého príslušenstva.
Správne umiestnenie domového alarmu
Pokiaľ si zaobstaráte prepracovanejšie domové alarmy s viacerými komponentmi, mali by ste mať predstavu o tom, akým spôsobom rozmiestniť jednotlivé prvky, aby bola docielená čo najefektívnejšia ochrana. Či už ide o byt, rodinný dom alebo kanceláriu, skúste sa držať nižšie uvedených rád.
- Nezabudnite, že montáž zabezpečovacieho systému by mal vykonávať iba špecializovaný technik.
- Ovládaciu centrálu, prípadne aj samostatnú klávesnicu umiestňujte vždy ku vchodovým dverám, poprípade do technickej miestnosti, aby bola vždy čo najbližšie pri príchode a odchode.
- Minimálne k vstupným dverám je vhodné umiestniť magnetický detektor, ktorý spustí poplach v prípade ich nežiaduceho otvorenia.
- V každej izbe by sa malo nachádzať pohybové čidlo umiestnené tak, aby snímalo nielen dvere do izby, ale hlavne aj okno, odkiaľ môže prísť potenciálny zlodej.
- Celkovú bezpečnosť zvýšite tým, že na okná aplikujete magnetické detektory proti ich otvoreniu aj rozbitiu.
- Sirénu aj kamery je možné umiestniť kamkoľvek v dome, poprípade môžete zvoliť aj vonkajší variant na fasáde objektu.
- Hlásiče dymu, plynu či vlhkosti rozmiestnite do miest, kde takéto ohrozenie hrozí. Hodia sa do kuchyne, kúpeľne, ďalej do blízkosti krbu či kachlí.
Napojenie alarmu na bezpečnostnú službu
Pokiaľ si chcete vašu nehnuteľnosť naozaj postrážiť a brániť sa proti prípadným nepozvaným návštevníkom, ponúka sa tiež možnosť napojenia domového alarmu priamo na bezpečnostnú službu. Oceníte ju najmä v prípade, keď často cestujete, nechávate svoj dom či chalupu dlho opustenú a nemáte možnosť okamžite prísť na kontrolu, pokiaľ vám alarm pošle varovný signál. Bezpečnostná služba sa o tieto veci postará za vás.
V súčasnej dobe pôsobí v Českej republike zhruba 6 500 bezpečnostných agentúr. Vybrať medzi nimi nie je vôbec jednoduché. Rozhodne si vždy zistite na internete dostupné referencie, ako dlho firma pôsobí, koľko má zamestnancov a podobne. Ohľad berte samozrejme aj na cenu. Služby stráženia objektu a výjazdy v prípade potreby sa väčšinou platia paušálne.
Za agentúru zaplatíte mesačne od zhruba 24 do 80 €. Ide však iba o orientačné ceny, záleží na lokalite vášho bydliska a na tom, akú konkrétnu spoločnosť zvolíte. Niektoré väčšie agentúry vám dokonca namontujú vlastné bezpečnostné zariadenie do domu, táto možnosť sa však spája s vyššími obstarávacími nákladmi, než keď si prístroj zaobstaráte sami.