Porovnávací test a recenzie najlepších dronov

Ešte pred niekoľkými rokmi išlo o futuristický výstrelok pre úzku skupinu nadšencov, dnes už ich vídame na poliach bežne. Reč je o dronoch, drobných letúnoch na diaľkové ovládanie, ktoré majú prekvapivo široké využitie.

V prvom rade je dôležité ujasniť si dôvod nákupu. Dron môže poslúžiť ako hračka pre deti a dospelých, niektorí ho však využívajú ako prostriedok na fotenie scenérií z neobvyklých miest a uhlov, a dá sa s nimi dokonca pretekať. Taktiež je dobré sa zamyslieť nad tým, či bude robot lietať vonku, alebo doma. Medzi hlavné parametre patrí počet vrtúľ, vyhotovenie kamery, typ a kapacita akumulátora alebo spôsob ovládania. V neposlednom rade sa vyplatí zohľadniť aj tvar stroja a druh materiálu, ktoré významne ovplyvňujú letové vlastnosti dronu. Pozornosť si iste zaslúžia aj najrôznejšie funkcie a príslušenstvo uľahčujúce ovládanie aj manipuláciu so strojom. Ešte pred prvým vzletom je nutné sa zoznámiť s príslušnou legislatívou.

Rozhodli ste sa na vlastnej koži vyskúšať, čo všetci na tých dronoch vlastne vidia? Potom neváhajte a pustite sa do výberu, pretože na trhu nájdete naozaj veľa rôznorodých modelov. Môže sa stať, že nebudete vedieť odkiaľ kam, v tom prípade nazrite do nášho článku „Ako si vybrať dron“. Nájdete tu odpovede na mnoho otázok.Ako si vybrať dron

Drony môžu slúžiť na rôzne účely. Ak odhliadneme od využitia v armáde v zmysle bezpilotných lietadiel, širokú ponuku funkcií a použitia ponúkajú klasické drony. Tie kúpite bežne v obchode, ešte pred tým je však dobré si ujasniť, s akým cieľom si dron chcete kupujete. Môžete napríklad hľadať hračku pre deti, ktorá ich zabaví na dlhé hodiny, alebo sami chcete natáčať kvalitné videozáznamy z výšky. Prípadne potrebujete adekvátny stroj na pretekanie na špeciálnych tratiach? To všetko sa v ponuke na trhu skrýva.

V nasledujúcom článku sa venujeme rôznym aspektom týchto populárnych prístrojov. Vysvetlíme vám, aké typy konštrukcií existujú, spôsoby využitia, parametre akumulátorov aj ovládanie. Nezabúdame ani na spôsob ovládania dronu, údržbu, výrobné materiály, špeciálne funkcie a režimy a nakoniec sa venujeme aj cenovému zaradeniu. Pritom možno spomenúť pravidlo – dostanete to, za čo zaplatíte. Skrátka, so vzrastajúcou cenou idú ruka v ruke lepšie funkcie a využiteľnosť.

Ako si vybrať dron stručne:

 • Podľa toho, kde budete dron používať, voľte vhodný indoor alebo outdoor variant.
 • Vyberte si, či chcete dron ako hračku, na natáčanie videozáberov, na pretekanie alebo na komerčné využitie.
 • Snažte sa, ak je to možné, vyberať produkty od renomovaných značiek, ktoré zaistia vyššiu kvalitu a ponúknu dobrú dostupnosť náhradných dielov.
 • Vyberajte drony s dobrou výdržou batérie (pozri kapitolu o batérii).
 • Podľa svojich požiadaviek zvoľte vhodnú cenovú kategóriu (pozri kapitolu o cene).

Počet vrtúľ

Základné delenie dronov je možné vykonať podľa počtu vrtúľ, ktorými zariadenie disponuje. Počet vrtúľ výrazne ovplyvňuje pohybové vlastnosti dronu a jeho výkon. V súčasnosti sa môžete stretnúť s rôznym počtom vrtúľ a nasledujúca kapitola sa zameria na veľmi stručný opis každej z dostupných kategórií.

Typy dronov podľa počtu vrtuľ

Trikoptéry

Sú drony s tromi vrtuľami. Tieto drony sú najobratnejšie, sú však pomerne nestabilné a veľmi náchylné na poryvy vetra. Vzhľadom na menšiu silu tieto drony tiež štandardne nezvládajú prevádzku dodatočnej kamery, ktorá je náročná na výkon motora. Všeobecne sú drony s tromi vrtuľami vhodné predovšetkým na technické lietanie a vykonávanie akrobatických kúskov.

Kvadrokoptéry

Sú v súčasnosti najpoužívanejším variantom, pretože ponúkajú zlatú strednú cestu so štyrmi vrtuľami. Tieto drony už unesú kameru, sú pomerne obratné a zároveň odolné proti poryvu vetra. Sú vhodné na bežné vonkajšie využitie.

Hexakoptéry

Drony so šiestimi vrtuľami. Obvykle sú pomerne neobratné, ale veľmi odolné proti nárazom vetra. Sú výkonné, takže zvládajú prevádzku aj ťažšej dodatočnej kamery.

Oktokoptéry

Drony s najväčším ťahom motora. Sú vhodné na nosenie veľmi ťažkých kamier a dobre odolávajú nepriaznivým poveternostným podmienkam. Veľkou výhodou môže byť tiež to, že v prípade poruchy jedného z motorov je možné s dronom bezpečne pristáť a predísť tak zbytočnému poničeniu. Za ich nevýhodu sa všeobecne považuje veľmi zlá obratnosť spôsobená vyššou hmotnosťou zariadenia.

Príprava a zostavenie

Ku konštrukcii sa viaže tiež rozdelenie toho, do akej miery je dron pripravený na let ihneď po kúpe. Populárne sú takzvané ready-to-fly drony, ku ktorým netreba dokupovať ovládače ani špeciálne komponenty a hneď môžete začať vyčíňať. Okrem nich však na trhu nájdete tiež produkty, kde musíte priložiť ruku k dielu, prípadne kúpiť ovládač a podobne. Tieto modely objavíte napríklad pod označením bind-to-fly, almost-ready-to-fly alebo do-it-yourself, teda „urob si sám“.

Vždy si pred kúpou overte, aké ďalšie príslušenstvo budete nutne potrebovať a koľko úsilia ešte bude stáť, než sa vydáte váš dron prevetrať.

Outdoor alebo indoor

Ďalším kritériom, podľa ktorého je možné drony deliť, je prostredie, pre ktoré sú svojím konštrukčným riešením určené. Samotná špecializácia dronu podľa prostredia je veľmi dôležitým faktorom, ktorý by ste mali pri výbere zohľadniť. Väčšina dronov je určená na lietanie vonku a ide o takzvané outdoorové zariadenia. Tie sú obvykle oveľa väčšie, drahšie, ale logicky tiež stabilnejšie a odolnejšie. Väčšinou tiež ponúkajú veľa rozšírených funkcií, pretože ide o sofistikovanejšie zariadenia v drahších cenových kategóriách. Naproti tomu indoorové drony sú menšie, neponúkajú zďaleka toľko funkcií a to sa podpisuje aj na ich väčšinou podstatne nižšej cene. Ide o zariadenia určené iba na účely zábavy v domácom prostredí, preto sú vhodné napríklad pre deti.

Za akýsi prechod medzi oboma kategóriami sa dá považovať aj takzvaný selfie dron. Ten je veľmi skladný, v zloženom stave sa vojde aj do vrecka nohavíc a podobne. Dokáže vytvárať video, ale tiež pomerne kvalitné fotografie z vtáčej perspektívy a neprístupných miest. Použiť sa dá jednoducho vo vnútri a na kratšie vzdialenosti aj vonku, hodí sa napríklad na fotenie selfie z väčšej vzdialenosti, netradičných pozícií a podobne. Často sa ovládajú len s využitím aplikácie v smartfóne.

Preteky dronov

Ako špeciálnu kategóriu outdoorových dronov môžeme označiť skupinu pretekárskych modelov. Takzvaný drone racing je neustále rastúce športové odvetvie pretekov v rôzne kreatívnych a zložitých tratiach, často však pri ňom drony utŕžia rôzne šrámy a poruchy. Prevládajú teda zariadenia, ktoré si pretekári stavajú sami, preto si ich tiež dokážu opraviť a hlavne si volia ideálne komponenty pre svoj štýl ovládania. Na takých prístrojoch väčšinou chýba stabilizácia letu, z čoho vyplýva zložitejšie ovládanie. Dôraz sa kladie na dobrú manévrovateľnosť a tiež vysokú rýchlosť (až 200 km/h) a zrýchlenie (z 0 na 100 km/h za menej než pol sekundy). Neoddeliteľnou súčasťou sú okuliare, do ktorých sa prenáša pilotovi obraz priamo z letiaceho dronu. Dokonca už existujú aj svetové ligy drone racingu, nechýbajú ani tímové preteky a vysoké finančné odmeny pre víťaza.

Batéria

Zvoliť správnu batériu je veľmi dôležité, pretože priamo ovplyvňuje výdrž a tiež výkon vášho zariadenia. Kapacita batérie sa udáva v miliampérhodinách, ale je veľmi ťažké určiť, aká kapacita je všeobecne dostačujúca. Zariadenia sa líšia spotrebou, ktorá sa odvíja od počtu motorov, rýchlosti, spôsobu využívania a podobne.

Výrobcovia našťastie väčšinou uvádzajú, akou dlhou výdržou batéria daného dronu disponuje (v minútach), takže v konečnom dôsledku sa o papierovú kapacitu batérie nemusíte ani zaujímať. Veľmi odporúčame voliť drony s výdržou batérie aspoň 10 minút v prevádzke, v opačnom prípade je lietanie dronom s nízkou kapacitou veľmi obmedzené a pravdepodobne vás čoskoro omrzí.

Modely s najdlhšou výdržou zvládnu v prevádzke bez nutnosti nabíjania až jednu hodinu, ale väčšinou ide o rôzne odľahčené verzie, ktoré nie sú schopné niesť kameru alebo pracovať s nejakou inou záťažou. Veľmi vhodné je pri nákupe tiež preštudovať, koľko stojí náhradná batéria do vášho zariadenia, pretože pri dlhšej prevádzke sa bežne batérie vymieňajú priamo v teréne, preto je vhodné mať aspoň jednu náhradu.

Okrem akumulátora priamo v drone, ktorý poháňa samotné zariadenie, je nutné brať zreteľ tiež na batériu v ovládači. Všeobecne majú ovládače dlhšiu výdrž než drony. Vždy by ste si však mali pred štartom overiť aj zostávajúcu energiu práve vo svojom ovládacom prvku.

Na tomto mieste je ešte pre dokonalú orientáciu v problematike batérií nutné uviesť, že existujú dva typy akumulátorov, ktoré sa v dronoch využívajú, a stručne si rozviesť ich výhody a nevýhody.

Li-Ion batérie

Sú odolné proti samovybíjaniu, čo znamená, že nestrácajú energiu, keď nie sú pripojené k zariadeniu. Navyše nie je nutné ich úplne vybiť pred opätovným nabíjaním a sú relatívne lacné. Za najväčšiu nevýhodu sa považuje to, že aj keď sa nepoužívajú, trpia opotrebovaním, čím sa skracuje ich funkčný čas.

Li-Pol batérie

Sú rozmerovo veľmi úsporné, pretože vďaka moderným technológiám je možné ich vyrobiť v tenkých formátoch. Za ich nevýhodu sa všeobecne považuje predovšetkým to, že svoju kapacitu strácajú rýchlejšie než Li-Ion a sú v porovnaní s nimi o niečo drahšie.

Ovládanie

Väčšina dronov v súčasnosti ponúka možnosť ovládania prostredníctvom smartfónov. To môže byť v niektorých situáciách veľmi praktické a ak ste vlastníkom smartfónu alebo tabletu, určite by ste mali na tejto funkcii pri výbere dronu trvať.

Nezabúdajte však ani na klasický diaľkový ovládač, ktorým by váš dron mal v základnej výbave tiež disponovať. Ovládanie na telefóne je síce praktické, ale zďaleka neponúka toľko možností ako páčkový ovládač. Navyše pripojenie cez Bluetooth alebo Wi-Fi, ktoré využívajú smartfóny, nemá zďaleka taký dosah ako signál vysielaný diaľkovým ovládačom. Často sa objavuje riešenie ovládania cez smartfón zasadený do ovládača s dlhším dosahom.

Naše odporúčanie je teda poobzerať sa po dronoch, ktoré ponúkajú tak ovládanie prostredníctvom inteligentných multimediálnych zariadení, ako aj vlastnými ovládačmi. Zvláštnou kategóriou sú potom drony, ktoré sú ovládané z pohľadu pripojenej kamery, pri ktorých je ovládanie pomocou diaľkového ovládača takmer nutnosťou, pretože kapacita dotykového displeja je v týchto smeroch značne obmedzená.

Dosah ovládača

Pri kúpe nového dronu vás tiež určite bude zaujímať, ako ďaleko od vás doletí a kde ho ešte budete schopní ovládať. Hodnoty sa výrazne líšia medzi lacnými dronmi ovládanými iba telefónom, kde môže byť dosah okolo 20 až 100 metrov (často modely na využitie vnútri). Drahšie drony so samostatným ovládačom však zvládnu napríklad aj päť- až osemkilometrovú vzdialenosť. Vždy však musíte myslieť na to, aby ste dodržali zákon a mali dron na očiach. Hodnoty sú navyše uvádzané pre ideálne počasie a bez prekážok, ktoré by mohli signálu brániť. Tieto čísla sú teda skôr teoretické.

Pri dronoch sa výrobcovia zmieňujú o niekoľkých štandardoch pripojenia, od ktorých sa odvodzuje dosah ovládania. Často narazíte na označenie hodnoty dosahu so skratkami FCC a CE. V Európe by vás malo zaujímať hlavne označenie CE, ktoré oznamuje podmienky regulácie Európskej únie. FCC, naopak, odkazuje na americký trh a povolenie Federálnej komunikačnej komisie. FCC väčšinou predstavuje väčší dosah v porovnaní so štandardom CE.

Kamera

Väčšina dronov sa dnes využíva na účely kamerového záznamu z letu. Ak si aj vy chcete zadovážiť dron na tento účel, máte na výber z dvoch variantov kamerového systému. Prvou možnosťou je samotný dron, ktorý kameru v základnej výbave neobsahuje, a tak je nutné ju pripojiť do zabudovaného gimbalu, čo je zariadenie, ktoré eliminuje otrasy a sklony. Kamera je tak v zafixovanej polohe. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, treba si zadovážiť správne zariadenie, aby bola kamera kompatibilná s dronom a bolo možné ich prepojiť.

Druhou možnosťou, ktorou disponuje väčšina nových modelov, je zabudovaná kamera priamo vnútri dronu, ktorá sa ovláda diaľkovým ovládačom. Tento variant je praktickejší, ale je väčšinou výsadou drahších modelov, takže pomerne často vidieť aj variant s gimbalom.

Zvláštnou kapitolou je potom rozbor rozlíšenia jednotlivých kamerových zariadení. Na účely vytvárania videozáznamu v aspoň základnej kvalite rozhodne odporúčame voliť minimálne zariadenie s rozlíšením 1280 × 720 px (HD). Kamery na dronoch strednej cenovej triedy by potom mali disponovať rozlíšením aspoň 1920 × 1080 px (Full HD). Na dronoch najvyšších kvalít sa potom môžete stretnúť s rozlíšeniami 2704 × 1520 px (2,7 K) alebo 3840 × 2160 px (4 K). Ak kupujete dron s cieľom nahrávať videozáznamy, overte si na internete z dostupných používateľských recenzií aj celkovú kvalitu kamery, pretože samotné rozlíšenie môže občas priniesť trochu zavádzajúce údaje.

Materiál

Najčastejšie používaný materiál na výrobu trupu dronu je v súčasnosti plast. Hoci sa môžete stretnúť s rôznymi tvrdenými modifikáciami, ide o pomerne krehký materiál, ktorý nepríliš dobre odoláva nárazom a pádom. Preto robí z modelov, v ktorých je obsiahnutý, spotrebný tovar, ktorý je vhodný skôr pre začínajúcich pilotov s menšími nárokmi. Oveľa kvalitnejšími materiálmi, ale tiež drahšími, sú napríklad dural, karbón alebo laminát. Nasledujúca kapitola aspoň stručne rozoberie každý z nich a spomenie jeho základné charakteristiky.

Tento výpočet zďaleka nie je kompletný, pretože výrobcovia jednotlivé modely prispôsobujú rôznym podmienkam, a tak sa môžete stretnúť s veľkou častosťou rôznych variácií. Menej používané materiály však treba v kombinácii s vybraným dronom dobre overiť napríklad v internetových recenziách, pretože vás môžu svojimi vlastnosťami veľmi sklamať.

Dural

Je v porovnaní s ostatnými lepšími materiálmi pomerne lacný a ponúka perfektné vlastnosti vďaka svojej ľahkosti a tvrdosti. Preto je vhodný napríklad pre športovejšie ladené modely.

Karbón

Je materiál, ktorý ponúka veľmi ľahké konštrukcie. Je však trochu drahší a krehký, takže pre bežné drony nie je  príliš vhodnou voľbu. Svoje uplatnenie nájde predovšetkým na pretekárskych modeloch, kde hmotnosť konštrukcie hrá úplne kľúčovú rolu.

Laminát

Je o niečo ťažší než karbón, napriek tomu dosahuje nižšiu hmotnosť než väčšina iných materiálov. Navyše je odolný proti nepriaznivým podmienkam a je možné naň vďaka jednoduchej tvarovateľnosti vyrábať náhradné diely aj v domácom prostredí. V pomere cena k výkonu tak ide o jeden z najlepších materiálov.

Tvar

Súčasné drony je možné podľa tvaru ich konštrukcie rozdeliť do dvoch základných kategórií. Podľa písmen, ktoré konštrukcie svojím tvarom pripomínajú, sa môžete stretnúť s „X-dronmi“ a „H-dronmi“.

Typy dronov podľa tvaru

 • Drony X – sú najčastejšie používaným tvarom, ktorý umožňuje ľahké a úplne jednoduché riešenie. Ich nevýhodou je však pomerne nízka odolnosť proti kolíziám a pádom, pretože dlhšie ramená sa môžu veľmi ľahko polámať.
 • Drony H – sú menej zraniteľné prípadnou nehodou, ale ich konštrukčné riešenie je oveľa zložitejšie.

Ďalšie parametre

Posledná kapitola textu rozoberá niektoré často opomínané, ale veľmi dôležité pojmy a špecifikácie spojené s výberom dronov. Ide o rôzne doplnkové údaje, ktoré však priamo ovplyvňujú letové vlastnosti a možnosti, takže pri výbere konkrétneho zariadenia sa určite vyplatí zamerať sa na ich štúdium.

Letové režimy

Letové režimy vyjadrujú naprogramované správanie dronu v určitých situáciách. Nasledovné zhrnutie vám ponúkne stručný opis najčastejšie používaných režimov. V prípade niektorých je potrebné, aby v sebe mal dron zabudovaný modul GPS. V takom prípade sa prístroj môže navigovať na základe geolokačného družicového systému.

 • Follow me – letový režim, ktorý programuje dron na nasledovanie pohybu ovládajúceho. Presnejšie povedané, nasleduje pohyb ovládača, takže napríklad pri úkroku doprava dron manévruje v rovnakom smere a dĺžke. Tento režim nie je príliš vhodný do ťažšieho terénu, pretože nemení výšku letu a môže sa napríklad zaseknúť v korunách stromov.
 • Watch me – tento režim tiež nasleduje pohyby ovládača, ale sníma ovládajúceho z rôznych uhlov.
 • Point of interest – režim, ktorý umožňuje krúženie okolo zadaného bodu záujmu a umožňuje tak jeho preskúmanie zo všetkých uhlov.
 • Journey – tento režim umožní vyletieť dronu do určenej výšky a potom sa k vám diagonálne približuje konštantnou rýchlosťou. Táto schopnosť je vhodná na vytváranie „selfie“ snímok.
 • Home Lock – umožňuje automatický návrat dronu k ovládaču v prípade stlačenia určitého tlačidla. Môže sa hodiť v krízových situáciách, keď sa dron stráca z dohľadu.
 • Way points – umožňuje dronu let vopred určenými trasami podľa záchytných bodov.

Výpočet týchto špecifikácií zďaleka neponúka súhrn všetkých možných režimov, ale skôr predstavuje základné informácie na pochopenie toho, ako režimy fungujú. Ak sa teda rozhodujete nad kúpou konkrétneho produktu, je vhodné prejsť si jednotlivé režimy, ktoré váš dron bude zvládať.

Rýchlosť

Často nie je v špecifikáciách dronov ani uvádzaná, ale môže byť na niektoré účely veľmi dôležitá. Pri bežných modeloch sa pohybuje rýchlosť okolo 50 km/h. Na pretekárske účely si je možné zadovážiť aj modely s rýchlosťou okolo 100 km/h. Je dôležité mať na pamäti, že rýchlosť je priamo ovplyvnená hmotnosťou zariadenia, a ak napríklad zariadenie nemá v základnej výbave obsiahnutú kameru, jej dodatočné pripojenie výrazne zvýši hmotnosť celého dronu a zníži maximálnu možnú rýchlosť. Optimálnu rýchlosť univerzálne vhodnú pre všetky zariadenia tak takmer nie je možné určiť, ale všeobecne odporúčame kupovať drony s rýchlosťou aspoň 15 km/h.

Gimbal

Hoci bol tento pojem v našom texte už zmieňovaný, je dôležité ho kvôli prehľadnosti rozobrať ešte zvlášť. Gimbal je stabilizačné zariadenie, ktoré eliminuje otrasy kamery a zlepšuje výslednú kvalitu nahrávky.

Ready to fly

Ako sme už spomenuli, ide o pojem, s ktorým sa môžete stretnúť pri niektorých dronoch. Vyjadruje, že zariadenie je od kúpy hneď pripravené na samotný let a nie je nutné k nemu dokupovať žiadne komponenty. Dron je teda ihneď po vybalení zo škatule pripravený na let. Je veľmi vhodný pre začínajúcich pilotov.

Príslušenstvo

Zakúpiť dron neznamená jednorazovú investíciu do vybraného modelu. Verte, že ak si chcete lietanie naozaj užiť, treba si kúpiť ešte nejaké základné vybavenie navyše:

 • transportný kufor – ideálny je, keď ho dostanete hneď v cene produktu, chráni dron pri presunoch, udržuje ho v suchu, uľahčuje transporty
 • náhradná batéria – výdrž batérií dronov sa nepočíta na hodiny, na dlhšiu zábavu si je nutné zadovážiť viac náhradných batérií a včas ich meniť
 • pamäťové karty – lepšia kvalita záznamu má svoje požiadavky na rýchlosť zápisu a veľkosť pamäťového média, prevažujú pamäťové karty, je dobré zadovážiť si aj jednu náhradnú podľa potreby
 • náhradné diely – niektoré už bývajú v základnom balení, občas však budete musieť nejaké dokúpiť (najčastejšie vrtule)
 • náradie – zadovážte si vhodnú zostavu náradia, ideálne prenosnú v kufri, aby ste mohli robiť úpravy aj v teréne a nič vás neprekvapilo
 • FPV okuliare – lepšie modely ponúkajú prepojenie kamery dronu so špeciálnymi okuliarmi, ktoré premietajú aktuálne dianie z pohľadu prístroja, označujú sa ako first person view okuliare (FPV)
 • náčinie na údržbu – určite je potrebné starať sa o daný model, v základnej výbave by nemala chýbať handrička, štetec, čistiaci balónik alebo stlačený vzduch, prípadne čistiaci alkohol (viac v kapitole o údržbe)

Bezpečnosť a legislatíva

Ak ste si mysleli, že si jednoducho kúpite akýkoľvek dron, pôjdete von a budete si môcť bez obmedzenia poletovať po okolí, ste na omyle. Prevádzkovanie týchto výdobytkov moderných technológií je zviazané konkrétnymi zákonmi a nariadeniami konkrétnych krajín.

Od júla 2020 nadobúda platnosť európska legislatíva, ktorá určuje nové pravidlá. Novinkou je nutná registrácia prevažnej väčšiny dronov a tiež vyplnenie online testu. Majitelia dostanú identifikačné číslo bezpilotného stroja, čo sa dá prirovnať napríklad k EČV auta. Registrovať sa musia zariadenia so vzletovou hmotnosťou nad 250 gramov, pri ľahších modeloch toto nariadenie platí v prípade, že pri náraze dokážu vytvoriť kinetickú energiu vyššiu než 80 joulov alebo ak nahrávajú videozáznam v kvalite aspoň Full HD. Pokuta za nezaregistrovanie dronu môže majiteľa vyjsť na veľa peňazí.

Nové európske nariadenie delí drony do 3 kategórií – otvorené, špecifické a certifikované. Do prvej spadá väčšina dronov prevádzkovaných rekreačne na zábavu. Špecifickou skupinou sa myslia drony nad 25 kilogramov ovládaných mimo dosahu očí pilota. V rámci všetkých troch kategórií bude vek pilota obmedzený na minimálne 16 rokov, v prvých dvoch skupinách však môže príslušný úrad limit znížiť. Mladší piloti budú môcť dron ovládať pod dohľadom certifikovanej osoby (Zdroj: Europa.eu).

Údržba a tipy na lietanie

Dron nie je úplne lacné zariadenie, preto bude používateľ určite rád, keď mu vydrží dlho. Okrem šetrného zaobchádzania však tomu môže napomôcť aj dobrou starostlivosťou. Optika kamery sa dá ošetriť jemným štetcom a handrou z mikrovlákna. Odstráňte všetky šmuhy a špinu. Na nečistoty na tele samotného dronu bude fungovať vhodný alkohol v spreji a handrička či hubka. Na vyčistenie škár a zle prístupných miest od špiny je dobré použiť čistiaci balónik alebo stlačený vzduch. Určite je dobré skladovať dron na suchom mieste. Adekvátna starostlivosť dokáže predĺžiť životnosť.

Samostatnou kapitolou je starostlivosť o batérie. Je dobré ich neprebíjať. Po použití dronu batériu vyberte von a uložte na tmavé a suché miesto s izbovou teplotou.

Pridáme aj pár tipov na lietanie s dronom. Určite je vhodné zadovážiť si najskôr lacnejší kus a postupne sa ho naučiť ovládať, učiť sa začiatočnícke kúsky a získať cit. Drahšie drony vám dovolia lepšie manévre, no postupujte po jednotlivých krôčikoch. Vždy sa pred letom uistite, že je v batérii dostatok energie aj pre návrat, ideálne je mať viac akumulátorov a včas ich vymeniť. Najskôr zapínajte ovládač, až potom samotný dron, uľahčí sa komunikácia. Skontrolujte, či sú všetky časti dronu dobre pripevnené. Vždy vzlietajte z rovného povrchu, na šikmej štartovacej ploche si koledujete o malér. Nelietajte počas zlého počasia, hlavne v silnom vetre a víchrici. Rešpektujte bezletové zóny, nelietajte nad veľkými skupinami ľudí, vždy si nájdite voľné priestranstvo a majte dron na dohľad.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://www.aprop.sk/clanok/pravidla-lietania-s-dronmi


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Drony
Průměrné hodnocení 5 z 9 hlasů