Menu

Recenzia a test ECG AH D501 T

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Zvlhčovače vzduchu

Klady

  • Skvelý výkon
  • Niekoľko filtrov
  • Automatické vypnutie
  • Diaľkové ovládanie
  • 2 režimy pary

Zápory

  • Bez displeja
  • Nedá sa ovládať cez aplikáciu
  • Nemá časovač
80 € Orientačná cena

Základné informácie

EKG AH D501 T predstavuje kvalitne spracovaný ultrazvukový zvlhčovač zo strednej cenovej triedy. S hodnotou zvlhčovacieho výkonu 300 ml/hod sa v čase písania tejto recenzie (august 2023) radí medzi výkonnejšie modely. Podľa výrobcu bez problémov obstará miestnosť o rozlohe 30–35 m2, avšak podľa všeobecných odporúčaní by mohol zvládnuť aj väčšiu.

S kapacitou nádoby 5 l sa radí medzi zlatý stred, čo znamená, že nebudete musieť dopĺňať vodu každú chvíľu. Toto množstvo by malo vystačiť až na 15 hod prevádzky, čo zodpovedá štandardnému rozmedziu. Úroveň hlučnosti 38 dB ho radí medzi mierne hlučnejšie modely v našom porovnaní (tie najmenej hlučné majú 30 dB), avšak ešte stále ide o hodnotu, ktorá by nemala človeku vadiť ani pri odpočinku.

Pokiaľ by sa vám aj tak zdal príliš hlučný, môžete si tu nastaviť miernejší režim zvlhčovania. Z funkcií nechýba ani automatické vypnutie pri spotrebovaní vody, čo je bežné aj pri lacnejších modeloch. Za nadštandardnú možno však považovať aromaterapiu, diaľkový ovládač, ionizátor a filtre, vďaka ktorým zvlhčovač vzduch do istej miery aj čistí. Mohol by sa preto uplatniť v domácnostiach, kde žijú alergici a osoby s vyššími nárokmi na kvalitu vzduchu.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V čase písania tejto recenzie (august 2023) patrí EKG AH D501 T medzi najpopulárnejšie ultrazvukové zvlhčovače na tuzemskom trhu. Niektorí menej nároční zákazníci si ho dokonca kupujú aj namiesto čističky vzduchu. Zhodujú sa na tom, že po niekoľkých dňoch používania je ovzdušie v domácnosti príjemnejšie a podľa kontroly hydrostatom skutočne vlhčí. Vyzdvihujú aj možnosť regulácie intenzity zvlhčovania a diaľkové ovládanie.

V niektorých recenziách zákazníci upozorňovali aj na drobné nedostatky, konkrétne na to, že prístroj nemá časovač, a ani žiadny displej, na ktorom by sa zobrazovali informácie o úrovni vlhkosti v ovzduší.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

EKG AH D501 T predstavuje veľmi výhodný produkt s ohľadom na pomer ceny a výkonu. Svojím výkonom sa radí medzi silnejšie zariadenia a zároveň ponúka aj vcelku veľkú nádobu na vodu. Neobvyklou vychytávkou sú filtre a ionizátor, čo sú ďalšie prvky zlepšujúce kvalitu vzduchu. Svojím spôsobom je tak schopný nahradiť aj čističku vzduchu. Medzi ďalšie zaujímavé a menej obvyklé prvky patrí diaľkový ovládač, regulácia intenzity vodnej pary a aromaterapia.

S ohľadom na to, o aký prepracovaný model ide, by sme tu očakávali aj časovač. Zvlhčovač sa síce pri spotrebovaní vody automaticky vypne, ale nemožno ho nastaviť, aby sa vypol v určitý čas. Určite by sa tu hodil aj displej, na ktorom by sa zobrazovali základné informácie ako úroveň vzdušnej vlhkosti a pod.

Porovnanie s alternatívami

Ako cenovo aj výkonnostne porovnateľnú alternatívu je možné k zvlhčovaču EKG AH D501 T odporučiť napr. Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier, ktorý má totožný zvlhčovací výkon a len o trochu menší zásobník na vodu (4,5 l). Tento model však vyniká nad ostatnými tým, že je kompatibilný s hlasovými asistentmi Amazon Alexa a Google Assistant. Bude teda vyhovovať zákazníkom, ktorí majú slabosť pre inteligentné zariadenia.

Na druhú stranu ale úplne postráda klasické tlačidlové ovládanie. Pokiaľ dávate prednosť práve tomuto spôsobu ovládania, môžete skúsiť TrueLife Air Humidifier H5 Touch. Tento zvlhčovač má mnoho funkcií, slušnú kapacitu 3 l a ovláda sa prostredníctvom tlačidiel. Vytknúť mu trochu možno horšiu čitateľnosť displeja.

Záverečné zhrnutie

EKG AH D501 T je ultrazvukový zvlhčovač s veľmi dobrým zvlhčovacím výkonom 300 ml/hod, ktorý bude optimálny do miestností s rozlohou 30–35 m2. Okrem zvlhčovania obohacuje vzduch o záporné ióny a tiež ho čistí, pretože sú v ňom filtre. Tento produkt sa teda hodí do domácností, kde žijú osoby s dychovými problémami či malé deti, a vysoká kvalita ovzdušia je teda nevyhnutná. Môžete ho využiť aj na aromaterapiu.

Parameter Tento produkt
Zvlhčovací výkon (ml/hod)

300

Maximálna veľkosť miestnosti (m2)

30–35

Objem nádoby na vodu (l)

5

Doba prevádzky (hod)

15

Príkon (W)

27

Maximálna hlučnosť (dB)

38

Automatické vypnutie

Áno

Možnost arómaterapie

Áno

Ovládanie na diaľku

Áno

Hmotnosť (kg)

2,4

Výrobca

ECG

80 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: ECG AH D501 T | Hodnotenie: Veľmi dobré
Dana Široká
Redaktorka
Dana sa zaujíma o všetky produkty, ktoré súvisia so zdravím. Ich prieskumu sa venuje aj vo svojom voľnom čase a zároveň ťaží zo znalostí načerpaných počas zdravotníckeho štúdia. Zvlhčovače vzduchu nie sú výnimkou – dokáže vám preto poradiť, na čo sa pri výbere zamerať a čo naopak oželieť.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia ECG AH D501 T

ECG AH D501 T

80 € Orientačná cena