Menu

Recenzia a test ECG PCB 82120

77,6 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Veľké domáce pekárne

Klady

  • Vo väčšine ohľadov priemerná
  • Krátky program rýchleho pečenia
  • Veľký priezor vo veku

Zápory

  • Hnetače bez nepriľnavého povrchu
  • Popisy tlačidiel v angličtine
  • Displej bez podsvietenia
85 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Domáca pekáreň ECG PCB 82120 je dostupná za priaznivú cenu a pritom má relatívne veľkú kapacitu, slušný výkon aj bohatú ponuku programov a funkcií. Maximálna hmotnosť bochníka je 1250 gramov, čo bohato postačí aj viacčlenným domácnostiam. Samozrejme nemusíte piecť vždy takto veľký bochník, na výber máte (podobne ako pri väčšine ostatných produktov) tri veľkosti. To isté platí pre tri ponúkané stupne prepečenia kôrky. Pekáreň má príkon 850 W a hoci sa nájdu aj modely s takmer dvojnásobným príkonom, rozhodne nepečie pomaly.

Ovládanie pekárne je membránové, s tým sa napokon pri týchto prístrojoch stretnete najčastejšie. Vo vnútri nádoby na pečenie nájdete dva hnetače, čo je pre model s takýmto objemom štandard. Nižšie v tabuľke si môžete skontrolovať aj rozmery pekárne, celkovo sa radí k objemnejším modelom.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt
Výrobca

ECG

Maximálna hmotnosť bochníka (g)

1 250

Príkon (W)

850

Počet hnetacích hákov v nádobe

2

Počet veľkostí bochníka

3

Stupne prepečenia kôrky

3

Ovládanie

Membránové

Šírka (cm)

27,3

Hĺbka (cm)

42

Výška (cm)

27

Hmotnosť (kg)

5,9

Programy

Programová ponuka sa skladá z dvanástich rôznych variantov. Okrem klasických bielych chlebov ponúka táto pekáreň program na celozrnný, sladký alebo francúzsky chlieb, pripraviť v nej ale môžete aj kysnuté cesto (napríklad na pizzu), cesto na cestoviny alebo koláč. Výrobcovia mysleli aj na ľudí s bezlepkovou diétou a pripravili pre nich špeciálny Gluten free program. Špecifický je aj program JAM na výrobu džemov a marmelád. Niektoré pekárne dokážu vyrábať napríklad aj jogurt, s tým si však tento výrobok od ECG už neporadí. Nezvláda ani varenie ryže, prípravu kaší a nemá ani nastaviteľný program, ktorý by ste si mohli prispôsobiť podľa svojich predstáv.

Parameter Tento produkt
Počet programov

12

Bezlepkové pečenie

Áno

Rýchle pečenie

Áno

Marmeláda/džem

Áno

Výroba jogurtu

Nie

Varenie ryže

Nie

Nastaviteľný program

Nie

Vybavenie a funkcie

Napriek nízkej cene sa ani v oblasti vybavenia a funkcií nestretneme so žiadnym výrazným nedostatkom. Medzi samozrejmosti, ktoré nájdete pri všetkých nami porovnávaných produktoch, patrí displej, schopnosť udržiavania teploty po upečení (po dobu 60 minút) a priehľadné veko. Nechýba ani odložený štart a pamäť pri výpadku prúdu. Posledná spomínaná funkcia dokáže zareagovať na krátkodobý výpadok a po dobu desiatich minút si zapamätá nastavenie, v ktorom potom bude automaticky pokračovať. Ak bude výpadok dlhší, budete musieť program nastaviť znova ručne. Niektoré pekárne mávajú pamäť až 15 minút, dlhšia ale obvykle nebýva.

Pekáreň disponuje aj zvukovým signálom, ktorým vás upozorní na koniec pečenia. Z nami sledovaných funkcií jej tak chýba iba automatické pridávanie ingrediencií, čo je vychytávka, s ktorou sa stretneme len pri niekoľkých pekárňach na trhu a pri takto lacnom spotrebiči ju očakávať nemôžeme.

Vo výbave nájdete aj háčik na vyberanie hnetačov, odmernú lyžicu a plastovú odmerku. Tá pri našom testovaní prakticky okamžite praskla, a to pri obyčajnom utieraní utierkou, nejde teda pravdepodobne o nijako odolný plast. Nádobu na pečenie má pekáreň len jednu, pri niektorých konkurenčných modeloch ich nájdete aj viacero. Jej spracovanie je klasické – hliníkové s nepriľnavou úpravou.

Parameter Tento produkt
Pamäť pri výpadku el. prúdu (min)

10

Možnosť pozastavenia programu

Nie

Odložený štart (hod)

15

Udržiavanie teploty po upečení

Áno

Displej

Áno

Zvukový signál

Áno

Automatické pridávanie ingrediencií

Nie

Počet nádob na pečenie vo výbave

1

Háčik na vybratie hnetačov

Áno

Odmerka

Áno

Priehľadné veko

Áno

Komfort používania

Už pri prvom pohľade na pekáreň ECG nastane pre niektorých používateľov problém – popisy tlačidiel sú totiž v angličtine. V slovenskom návode je síce všetko prehľadne vysvetlené, napr. staršie osoby ale pravdepodobne nebudú nadšené, keď budú musieť opakovane hľadať názov každého programu v návode. Pokiaľ ide o samotný návod na použitie, hodnotíme ho ako dostatočne prehľadný a detailný. Dozviete sa, ako pri pečení postupovať, v akom poradí pridávať ingrediencie atď. Nechýbajú ani rady, ako vyriešiť najčastejšie problémy. Čo nám ale v návode chýba, sú odporúčané recepty. Tie si síce môžete stiahnuť z internetu, pre staršieho človeka ale opäť nepôjde o ideálne riešenie, obzvlášť keď pri konkurenčných modeloch niekedy nájdete priloženú celú kuchárku.

Keď už sa dostanete k samotnému použitiu, zistíte, že vyberanie a vkladanie nádoby vyžaduje isté množstvo námahy, jednou rukou to teda pravdepodobne nezvládnete. Minimálne pri modeloch s dvoma hnetačmi ide ale o obvyklý prípad. Ďalšie úkony ako je otváranie veka, nastavovanie programu a pod. sú naopak veľmi jednoduché. Displej ale bohužiaľ nie je podsvietený, pri horšom svetle tak môže byť zle čitateľný.

Hlučnosť 66,5 dB patrila medzi testovanými pekárňami k vyššej, aj najtichší model ale vydával viac ako 60 dB. Za nedostatok považujeme povrchovú úpravu hnetačov, ktorá nie je nepriľnavá. Cesto sa tak na hnetače často pripečie a v bochníku zostávajú po vytiahnutí veľké nevzhľadné diery. Čistenie je aj napriek tomu jednoduché, dokonca aj pripečené cesto sa v priebehu pár minút pod vodou odmočí a nádobu pekárne vyčistíte bez väčšej námahy. Cesto zostáva iba v otvoroch hnetačov, tomu sa ale nevyhnete pravdepodobne pri žiadnej pekárni.

Parameter Tento produkt
Popisy v slovenčine (češtine)

Nie

Recepty v návode

Nie

Riešenie problémov v návode

Áno

Otváranie veka

Jednoduché

Vybratie a vloženie nádoby

Vyžaduje silu

Hlučnosť

66,5

Hnetače zostávajú v bochníku

Áno

Pripekanie cesta na hnetače

Áno

Čistenie

Jednoduché

Výsledky pečenia

Čo sa týka výsledkov pečenia, pekáreň ECG držala krok aj s drahšími modelmi. Jej bochníky boli rovnomerne prepečené, hoci pri niektorých nebol tvar úplne dokonalý. Kôrka síce bola v hornej časti svetlejšia, to je ale pri väčších modeloch s okienkom vo veku obvyklé. Napriek tomu bola dostatočne chrumkavá.

V tabuľke nižšie nájdete dĺžku jednotlivých programov, ktoré sme použili. Najdlhšie bolo pečenie celozrnného chleba (takmer tri a pol hodiny), niektoré pekárne to isté zvládnu aj pod 3 hodiny. Pozitívnym prekvapením bol naopak rýchly program, ktorý netrvá ani hodinu a pol.

Parameter Tento produkt
Tvar bochníka

Niekedy nerovnomerný

Farba

Hore svetlejšia

Kôrka

Chrumkavá

Dĺžka štandardného programu - 1kg bochník (h:min)

3:05

Dĺžka pečenia celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

3:25

Dĺžka pečenia sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:01

Dĺžka rýchleho programu - 1kg bochník (h:min)

1:18

Názory používateľov a odborníkov

Hodnotenie užívateľov sa viac-menej zhoduje s našimi poznatkami, ktoré sme už spomenuli vyššie. Niektorí používatelia pekárni vyčítajú cudzojazyčné popisy, horšiu čitateľnosť displeja alebo pripekanie cesta na hnetače. Všeobecne ju ale väčšina používateľov hodnotí kladne a chváli pomer kvality a ceny. Podľa niektorých ide dokonca o tichý model, vnímanie hlučnosti je ale dosť subjektívne.

Klady a zápory

Výhodou pekárne ECG je pomer ceny a výkonu – v mnohých ohľadoch nezaostáva ani za drahšími modelmi. Poteší krátkym programom na rýchle pečenie, ponúkne užitočné programy aj jednoduché ovládanie. Nevýhodou ale môžu byť cudzojazyčné popisy, horšia čitateľnosť displeja a najmä hnetače, na ktoré sa pripeká cesto.

Naše hodnotenie a záver

Domáca pekáreň ECG PCB síce patrí k lacnejším modelom, pečie ale veľmi dobre. Chlieb z tejto pekárne je porovnateľný s pečivom pripraveným vo výrazne drahších prístrojoch. Jej ponuka programov je na dnešné pomery skôr základná, pokiaľ ale nepatríte práve k experimentátorom, výber z 12 režimov vám pravdepodobne bude stačiť. Ovládanie pekárne nie je nijako komplikované, sťažiť ho ale môžu cudzojazyčné popisy. K pekárni dostanete pomerne prehľadný a obsiahly návod, nezahŕňa ale odporúčané recepty. Výsledky pečenia hodnotíme vcelku pozitívne, opakovaným problémom ale bolo pripekanie cesta na hnetače, ktoré nemajú nepriľnavú úpravu.

So svojou kapacitou 1 250 g je táto pekáreň vhodná pre menšiu rodinu, pokiaľ hľadáte objemnejší model, mohla by vám vyhovovať napríklad pekáreň ETA 7149.

85 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: ECG PCB 82120 | Hodnotenie: 77,6 %
Eliška Srncová
Eliška sa ako redaktorka väčšinou zameriava na veľké domáce spotrebiče. Pečenie ale patrí medzi jej záľuby, a preto sa ujala aj domácich pekární. Téme sa starostlivo venuje a vďaka niekoľkoročným skúsenostiam s porovnávaním produktov vám poradí, ako vybrať vhodnú domácu pekáreň. Z kuchynských pomocníkov má na starosti napríklad aj stolné rúry, klasické rúry a rôzne typy varičov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia ECG PCB 82120

ECG PCB 82120

85 € Orientačná cena