Menu

Recenzia a porovnanie Electrolux EEA111

75,8 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Pákové kávovary pre nenáročných

Klady

  • Nízka cena
  • Dobre sa s ním manipuluje
  • Obstojne šľahá mlieko

Zápory

  • Klasické espresso nepripraví
  • Nemá v balení sitko na jednu porciu
  • Pod mriežkou sa rýchlo hromadí voda
  • Tryska sa ťažšie čistí
100 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Electrolux EEA111 je jedným z cenovo najdostupnejších pákových kávovarov, ktoré vyhovujú prevažne nenáročným používateľom a domácnostiam. Tomu zodpovedá aj materiál plášťa, kde prevažuje plast, drahšie prístroje bývajú vyrobené z kovu. Neprekvapia ani použité technológie – o zahrievanie sa stará termoblok, ktorý zvyšuje rýchlosť nahriatia prístroja, bohužiaľ však na úkor teplotnej stability. Na rýchlosť nahrievania má vplyv aj príkon, v tomto ohľade je prístroj dokonca mierne nadpriemerný (v marci 2022). Kávovar poháňa vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, čo je pre domáce prístroje typické. Kvalitnejšie technológie typu PID systém na kontrolu teploty pochopiteľne chýbajú.

K prístroju výrobca pribalil páku s priemerom 51 mm. Toto riešenie je v najnižšej cenovej kategórii bežné a v praxi sa premietne do menšej flexibility pri príprave nápoja. Malé páky totiž nemusia pojať dostatok kávy na prípravu dvojitej porcie, takže ak preferujete silnejšiu kávu, je lepšie mať sa na pozore.

Mlieko tu našľaháte tryskou panarello, ktorá je opäť medzi najlacnejšími kávovarmi klasikou. V zásade sa jedná o plastový nadstavec, ktorý spolu s parou do kávy vháňa aj vzduch. Prispieva tým k tvorbe pórovitejšej peny s veľkými bublinkami, ktorá sa mnohým používateľom páči, obrázky sa ňou ale kresliť nedajú. Ak ale máte radšej klasickú mikropenu, nadstavec panarello je možné ľahko zložiť. Zásobník na vodu pojme 1,26 l, takže medzi kávovarmi patrí skôr k menším.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Electrolux

Materiál plášťa

Plast

Systém zahrievania

Termoblok

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 470

Priemer páky (mm)

51

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníka vody (l)

1,26

Test používania a užívateľského komfortu

Tento prístroj nás zaujal natoľko, že sme sa v redakcii rozhodli jeho schopnosti otestovať. Najskôr sme overili, ako dobre sa s ním zaobchádza, či je jeho údržba jednoduchá a čo všetko je na ňom možné nastaviť. Samozrejme sme si tiež nechali pripraviť niekoľko káv, ale o tom sa rozpíšeme až v ďalšej kapitole.

Možnosti nastavenia

Keďže kávovar Electrolux patrí k tým cenovo najdostupnejším, neprekvapí, že pri ňom bude veľa funkcií a možností chýbať. Nie je tak napríklad možné upraviť teplotu vody pretekajúcej kávou alebo nastaviť množstvo, ktoré do šálky natečie automaticky. V praxi to však znamená iba to, že pri príprave nápoja budete kávovar strážiť a zastavíte ho ručne. Taktiež nie je možné prispôsobiť ho tvrdosti používanej vody, táto funkcia je však v najnižšej cenovej kategórii skutočne ojedinelá. To isté platí aj pre mlynček, ktorý je síce štandardnou súčasťou automatických kávovarov, pri pákových sa s ním ale stretnete iba zriedka.

Čo už však tomuto kávovaru nechýba, je funkcia automatického vypnutia, ktorá ho vypne po 30 minútach nečinnosti. Vzhľadom na to, že kávovar sa po celú dobu prevádzky udržiava v zahriatom stave, je lepšie nenechávať ho trvalo zapnutý. Možnosť prípravy porciovanej kávy v E.S.E. podoch by ste tu hľadali márne, čo by mohlo vadiť tým, ktorí majú na prípravu kávy len minimum času.

Jednoduchosť obsluhy

Z predchádzajúceho odseku vyplýva, že na kávovare prakticky nie je čo nastavovať. Jeho obsluha je teda veľmi jednoduchá, čo považujeme za výhodu. V balení navyše získate aj návod, ktorý je prehľadný a vysvetľuje všetko potrebné. Nastavenie, príprava kávy aj mliečnej peny a následné čistenie sú rozdelené do jednotlivých krokov, každý z nich je doplnený malým čiernobielym obrázkom. Bohužiaľ sme ale v návode objavili aj jednu chybu – podľa popisu má kávovar výdajník horúcej vody v tryske, výrobca nám však neskôr potvrdil, že to tak nie je.

Ovládací panel pozostáva len z tlačidla na zapnutie a vypnutie, jedného otočného gombíka, ktorým nastavujete, či prístroj vydá kávu alebo paru, a dvoch ikoniek – jedna označuje zapnutý spotrebič, druhá jeho pripravenosť na použitie. Pri zásobníku na vodu oceňujeme praktické ucho, vďaka ktorému sa zásobník ľahko vyťahuje a prenáša.

Pri kávovare chválime aj upevnenie odkvapkávacej mriežky a podtácky. Hoci sú klasicky vyberateľné, pri presúvaní sa nešmýkajú a nepadajú a celý kávovar sa tak dá pohodlne prenášať. Nestane sa ani, že by ste ho chceli presunúť a v ruke by vám zostala len odkvapkávacia mriežka alebo iné voľné časti. Celkovo ho teda hodnotíme ako kompaktný.

Údržba

Údržba tohto kávovaru je taktiež veľmi jednoduchá. Pred prvým použitím je potrebné prepláchnuť okruh na prípravu kávy aj trysku horúcou vodou. To urobíte jednoducho – naplníte zásobník a necháte ho kávovarom pretiecť bez toho, aby ste do sitka vložili kávu. Ďalej odporúčame opláchnuť páku, sitko aj zásobník na vodu a celý prístroj utrieť vlhkou handričkou.

Najťažšia práca vás čaká s údržbou trysky, mliečny systém je totiž najnáchylnejší na zanesenie. Po každej príprave kávy je teda nutné trysku prepláchnuť, dôležité je tiež zložiť plastový nadstavec a zbaviť kovovú časť pod ním zvyškov mlieka. To môže byť pri zaschnutých zvyškoch trochu ťažšie, bude teda jednoduchšie, keď trysku ponoríte do vody a necháte chvíľu pracovať.

Toto zariadenie je samozrejme potrebné pravidelne odvápňovať. Automatický program síce tento kávovar nemá, napriek tomu ale nie je tento proces nijako zložitý. Do zásobníka nalejete vodu zmiešanú s odvápňovacím prostriedkom, kávovar zahrejete a roztok necháte pretiecť okruhom (podobne ako pri prvom preplachu). Potom do zásobníka nalejete čistú vodu a znova všetko prepláchnete. Ďalej nezabúdajte kontrolovať vodu pod odkvapkávacou mriežkou a pravidelne ju vylievať. Po našom testovaní môžeme povedať, že sa jej tam hromadí celkom dosť, takže by po čase mohla začať vytekať.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Nie

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Nie

Test prípravy kávy

Ako sme už spomínali, v rámci testu sme s kávovarom pripravili niekoľko kávových nápojov, každý z nich hneď niekoľkokrát. Kávu sme si nechali namlieť na profesionálnom prístroji v pražiarni, aby sme mali istotu, že má ideálnu hrubosť. Nepresná hrubosť mletia by totiž prípravu kávy negatívne ovplyvnila a my by sme potom kávovar hodnotili nespravodlivo.

Okrem samotnej prípravy kávy sme testovali ešte pár maličkostí. Nahrievanie kávovaru trvalo v priemere (z niekoľkých pokusov) 42 sekúnd – to sa dá zvládnuť aj v rannom zhone. Odmerali sme aj teplotu vody pretekajúcej pákou, tá sa pohybovala okolo 74 °C. Nejde o dostatočnú hodnotu, ideálne by sa teplota vody pretekajúcej kávou mala držať okolo 90 °C. Tu sa negatívne prejavuje nedostatočný výkon zahrievacieho systému, ktorý je pre lacnejšie kávovary typický.

Odmerali sme tiež výšku výpustu, ktorá ovplyvňuje, aká vysoká šálka sa zmestí medzi ústie páky a odkvapkávaciu mriežku. Tejto hodnote venujte pozornosť v prípade, že máte v obľube väčšie porcie. Vtedy sa tiež možno rozhodnete mriežku vybrať, aby sa pod výpust vošiel aj vyšší pohár. Zmerané hodnoty sa nijako neodchyľovali od štandardu malých domácich kávovarov, vy sa na ne môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Nameraný čas nahriatia (s)

42

Nameraná teplota vody (°C)

74

Nameraná výška výpustu (cm)

8

Nameraná výška výpustu bez mriežky (cm)

12

Espresso a doppio

Pokiaľ máte radi klasické talianske espresso, asi vás trochu sklameme. Hoci sme použili správne namletú kávu a dostatočne ju utlačili, do hrnčeka natiekol zhruba štvornásobok správneho množstva. Za 25 sekúnd sme získali 110 ml nápoja, espresso by pritom malo mať 25-35 ml. Chuť takto pripravenej kávy je pochopiteľne slabšia ako chuť espressa a jej farba je svetlejšia. Na druhú stranu je nutné priznať, že mnohým užívateľom klasické espresso nevyhovuje a preferujú skôr väčšie a slabšie porcie. V takom prípade by vám tento prístroj mohol vyhovovať.

Parametre kávy sa príliš nezmenili ani pri doppiu, teda dvojitej porcii kávy. Množstvo nápoja sa zmenilo len minimálne, za 25 sekúnd nám do odmerky natieklo 100 ml. Chuť a farba výsledného nápoja sa taktiež príliš nezlepšila. Ďalšou chybou bežnou najmä pri lacných kávovaroch s pretlakovým sitkom je našľahaná káva s čiapkou peny. Takto neprirodzene vytvorená pena však čoskoro zmizne a na správne pripravenom espresse by byť nemala.

Mliečne nápoje

Ku kávovaru Electrolux patrí tryska panarello s plastovým nadstavcom, ktorý do kávy okrem pary vháňa aj vzduch. Takéto vybavenie vyhovuje milovníkom pórovitej nehybnej peny. Napriek tomu však pena nebola úplne zlá, aj keď v nej zostalo veľa bublín.

Plastový nadstavec je ale možné jednoducho zložiť a trysku použiť aj bez neho. Takto je tryska dokonca schopná vytvoriť vír a mlieko poriadne premiešať. Potom už v pene zostane oveľa menej bublín a výsledná konzistencia bude pripomínať klasickú, redšiu a tvárnu mikropenu. S trochou šikovnosti sa vám ňou pravdepodobne podarí nakresliť aj nejaký ten obrázok.

My sme si vyskúšali prípravu cappuccina a trojfarebného latte macchiata. Oboje zvládnete bez problémov, aj keď budú tieto nápoje možno chutiť menej intenzívne než tie, na ktoré ste zvyknutí z kaviarní. Na vine bude práve slabší kávový základ.

Rastlinné mlieko

Aby sme toho otestovali čo najviac, skúsili sme našľahať aj rastlinnú alternatívu mlieka. Zvolili sme špeciálne mandľové mlieko určené pre baristov. Musíme konštatovať, že Electrolux si s ním poradil dobre a celkom pekne ho našľahal. Po naliatí do pohára sa síce čoskoro oddelila vrstva peny a vrstva mlieka, to je však typickou vlastnosťou mandľového mlieka.

Príslušenstvo a rozmery

Keďže tento kávovar patrí k najlacnejším na trhu, asi príliš neprekvapí, že nedisponuje nijako bohatým príslušenstvom. Chýba mu napríklad výdajník horúcej vody, ktorá by sa dala použiť na zriedenie kávy alebo zaliatie čaju či horúcej čokolády. Vrchná plocha je síce vyhrievaná, avšak nie dostatočne horúca, aby rýchlo ohriala položenú šálku. My sme mali kávovar zapnutý niekoľko hodín a výsledkom bol teplý okraj hrnčeka, dno však zostalo studené.

Ďalšie príslušenstvo je skutočne minimálne – zahŕňa plastový tamper s odmerkou na kávu a iba jedno sitko. To podľa výrobcu slúži na prípravu jednej aj dvoch porcií kávy, pri použití na jednu porciu je ale káva rozložená vo veľmi tenkej vrstve. Zo spodnej strany je navyše celé z plastu, čo môže negatívne ovplyvniť chuť kávy, kvalitné sitká sú celokovové. Kanvičku na šľahanie mlieka ani nič ďalšie očakávať nemôžete. Musíme ale dodať, že pákové kávovary všeobecne nepatria k prístrojom, ktoré by sa predávali s veľkým množstvom pomôcok.

Tento kávovar má nádržku umiestnenú na boku, čo sa prejavilo aj na jeho rozmeroch. Pre rad užívateľov môže byť bočná nádržka lepšie prístupná, toto hodnotenie však necháme na vás. Konkrétne hodnoty rozmerov nájdete nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Nie

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

1x pretlakové

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Nameraná výška (cm)

29,4

Nameraná šírka (cm)

23

Nameraná hĺbka (cm)

26,8

Nameraná hmotnosť (kg)

3,15

Hodnotenie ostatných užívateľov

Majitelia tohto kávovaru sú s jeho schopnosťami všeobecne spokojní. Najviac chvália nízku cenu a jednoduchú obsluhu aj údržbu. Káva im chutí, aj keď niektorí spomínajú, že na to, aby dosiahli nimi preferovaný silný nápoj, musia plniť sitko až po vrch. Ďalej oceňujú výraznú penu na káve a relatívne nízku hlučnosť.

Čo sa týka spomínaných negatív, väčšinou sa týkali nedostatočného tesnenia alebo menej kvalitného materiálu, ktorý je pre takto lacné kávovary typický. Milovníci väčších šálok sa tiež sťažujú, že výpust je pre ich potreby príliš nízko.

Hlavné klady a zápory

Aj my považujeme za najväčšiu výhodu prístroja Electrolux nízku cenu. Páči sa nám aj kompaktné spracovanie, kávovar sa dobre prenáša, k zásobníku na vodu sa dostanete zboku a ľahko ho vytiahnete vďaka malému uchu. Vzhľadom na cenovú reláciu veľmi pozitívne hodnotíme aj šľahaciu trysku. Pokiaľ je pre vás ideálna hustá čiapka peny, získate ju pomocou panarello nadstavca, ak sa chcete priblížiť skôr klasickej mikropene profesionálnych baristov, stačí nadstavec zložiť.

S čím sme však pri tomto kávovare menej spokojní, je samotná príprava kávy. Klasické intenzívne espresso v malom nízkom hrnčeku s jemnou cremou z neho skrátka nedostanete. Ďalej nám v balení chýba sitko na jednu porciu a za veľmi nepríjemné považujeme aj rýchle hromadenie vody pod odkvapkávacou mriežkou.

Porovnanie s alternatívami

Ak preferujete našľahané espresso s čiapkou peny, možno by sa vám mohol páčiť aj model EKG ESP 20101. Zakúpite ho za veľmi podobnú cenu, zásobník na vodu je rovnako veľký a ovládanie veľmi podobné. Podľa užívateľských recenzií taktiež ponúka dobrý pomer ceny a výkonu.

My v redakcii môžeme tento kávovar porovnať s modelom Sencor SES 1710BK, ktorý sme taktiež podrobili nášmu testovaniu. Sencor je ešte o niečo lacnejší ako Electrolux a nemá problém s hromadením vody pod mriežkou. Electrolux však disponuje lepšou parnou tryskou, ktorú môžete použiť ako s panarello nadstavcom, tak aj bez neho. Káva pripravená kávovarom Electrolux navyše chutí o niečo lepšie.

Záver

Pred kúpou tohto kávovaru by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo od neho požadujete a aká káva vám chutí najviac. Pokiaľ si chcete zaobstarať kávovar, ktorý čo najvernejšie napodobní espresso, na ktoré chodíte do kaviarne, potom by ste mohli byť nepríjemne sklamaní. Káva pre vás bude slabá, bude jej veľa a budú sa do nej horšie kresliť obrázky. Pokiaľ ale patríte k milovníkom väčších a slabších šálok, espresso je na vás veľmi intenzívne a namiesto cremy na káve chcete čiapku peny, potom vám kávovar Electrolux bude vyhovovať.

Čo sa týka ďalších vlastností prístroja, Electrolux je cenovo dostupný a jeho obsluha je jednoduchá. Poteší vás dobre našľahanou mliečnou penou a niektorým bude určite vyhovovať aj zásobník na vodu umiestnený na boku zariadenia. Pokiaľ však stojíte o viac funkcií či možností nastavenia, budete musieť zainvestovať trochu viac a siahnuť po kávovare typu De’Longhi EC 685.BK.

100 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Electrolux EEA111 | Hodnotenie: 75,8 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux EEA111

Electrolux EEA111

100 € Orientačná cena