Menu

Recenzia a test Electrolux KFIB19X

88,0 % Celkové hodnotenie

Taktiež nás zaujalo v kategorii Ostrovčekové digestory

Klady

  • Možnosť prepojenia s varnou doskou
  • Energetická trieda A+
  • Nízka hlučnosť 54 dB

Zápory

  • Slabšia filtrácia tukov
  • Vyššia cena
1 000 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

V čase porovnania (august 2022) patril digestor Electrolux KFIB19X medzi ostrovčekovými modelmi k stredne drahým až drahším modelom. Za vyššiu investíciu ale získate množstvo vynikajúcich parametrov. V prvom rade môžeme pochváliť energetickú triedu A+, väčšina konkurentov sa totiž nachádzala v nižších triedach. Spotreba tohto modelu 44 kW za rok sa taktiež radí k tým naozaj nízkym, a to aj napriek tomu, že má tento digestor pomerne vysoký výkon 740 m3/h. Samozrejme, medzi ostrovčekovými modelmi nejde v tomto smere o úplnú špičku, stále ale ide o nadštandardný výkon, vďaka ktorému bude tento model vhodný aj do väčších miestností.

Hlučnosťou 54 dB sa radí k najtichším modelom na trhu, čo pri dlhšom varení rozhodne oceníte. Pochváliť môžeme aj celkovú efektivitu tohto modelu, vynikajúcu známku A získal za efektivitu prúdenia vzduchu aj za efektivitu osvetlenia. Účinnosť filtrácie tukov však bola hodnotená známkou D, v tomto ohľade teda digestor Electrolux mierne zaostáva.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

740

Hlučnosť (dB)

54

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

A

Trieda účinnosti filtrácie tukov

D

Trieda účinnosti osvetlenia

A

Energetická trieda

A+

Ročná spotreba energie (kWh)

44

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

9

Ovládanie a rozmery

Ak začneme tým zaujímavejším, digestor Electrolux patrí k modelom, ktoré môžete bezdrôtovo prepojiť s varnou doskou. So zapínaním či nastavovaním odsávača si potom už nemusíte robiť starosti, všetko funguje automaticky. Ak túto možnosť nevyužijete, na ovládanie vám poslúži moderný dotykový panel. Digestor je vybavený aj diaľkovým ovládačom, čo nie je úplne bežný doplnok. Tomuto modelu chýba displej, s tým sa ale všeobecne pri digestoroch stretneme skôr sporadicky.

Pri inštalácii digestora je nutné dodržať aspoň 65 cm odstup od plynovej dosky a 50 cm vzdialenosť od elektrickej dosky, to sú ale úplne bežné požiadavky. V tabuľke nižšie nájdete aj jeho rozmery.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

5

Typ ovládania

Dotykové

Diaľkový ovládač

Áno

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

65

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

50

Šírka (cm)

90

Hĺbka (cm)

61

Hmotnosť (kg)

32,8

Hlavné klady a zápory

Negatívom digestora Electrolux je predovšetkým slabšia filtrácia tukov, navyše ani cena tohto modelu nepatrí k najnižším. Stále ale ide o pomerne adekvátnu čiastku, obzvlášť keď vezmete do úvahy, že za ňu dostanete digestor s možnosťou prepojenia s varnou doskou, vynikajúcou energetickou účinnosťou, nízkou spotrebou, vysokou efektivitou prúdenia vzduchu i osvetlenia a veľmi nízkou hlučnosťou.

Porovnanie s alternatívami

Ak vás digestor Electrolux zaujal dizajnom či ďalšími parametrami, ale hľadáte ešte o niečo vyšší výkon, mohol by sa vám páčiť digestor Siemens LF91BUV50. Oproti modelu Electrolux je výrazne drahší, ponúkne ale výkon 980 m3/h, veľmi dobrú filtráciu tukov a ešte o niečo nižšiu spotrebu. Navyše oplýva smart funkciami, ktoré značne rozširujú možnosti použitia.

Pár stoviek eur naopak ušetríte s modelom Guzzanti ORW White. V porovnaní s digestorom Electrolux má dokonca trochu vyšší výkon a porovnateľnú efektivitu osvetlenia, v ostatných ohľadoch už je ale slabší. Znateľne vyššia je pri ňom najmä spotreba a má o triedu horšiu filtráciu tukov aj účinnosť prúdenia vzduchu.

Naše hodnotenie a záver

Digestor Electrolux KFIB19X patrí medzi naozaj prepracované modely, ktoré uspokoja aj náročnejších užívateľov. Silnou stránkou je predovšetkým veľmi nízka spotreba garantovaná energetickou triedou A+. Tento model má tiež vynikajúcu účinnosť prúdenia vzduchu aj osvetlenia, slabšia je teda iba účinnosť filtrácie tukov. Poteší však veľmi nízka hlučnosť 54 dB. Z funkcií môžeme vyzdvihnúť predovšetkým možnosť prepojenia digestora s varnou doskou alebo výber z 5 rýchlostí odsávania, ktorý je naozaj nadštandardný.

Model Electrolux môžeme označiť za variant s veľmi dobrým pomerom ceny a kvality, samotná cena ale nie je úplne nízka. Ak by vás zaujímal dostupnejší variant, za zváženie stojí aj digestor Guzzanti ORW White.

1 000 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux KFIB19X | Hodnotenie: 88,0 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux KFIB19X

Electrolux KFIB19X

1 000 € Orientačná cena