Menu

Recenzia a test Electrolux LFG716R

93,6 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Vstavané digestory

Klady

  • Slušný výkon 700 m3/h
  • Úsporný chod
  • 4 rýchlosti odsávania

Zápory

  • Slabšia filtrácia tukov
  • Mierne vyššia hlučnosť
520 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Vstavaný digestor Electrolux LFG716R patril v čase písania recenzie (august 2022) k drahším modelom v tejto kategórii. Čo teda v tomto prípade získate za investované peniaze? Predovšetkým výkon 700 m3/h, vďaka ktorému môžete tento model umiestniť aj do väčších kuchýň s kapacitou do 70 m3. Pozitívom je aj energetická trieda A, teda jedna z najúspornejších na trhu, vďaka ktorej sa aj takto výkonný model drží na pomerne nízkej spotrebe 55 kWh za rok.

Vynikajúca je tiež trieda účinnosti prúdenia vzduchu A, tú pritom mávajú vstavané digestory skôr slabšiu. Trieda účinnosti osvetlenia A, do ktorej sa tento digestor radí, je už viac-menej štandardom. Účinnosťou filtrácie tukov sa digestor radí do triedy D, ktorá je skôr horší priemer, v danej cenovej hladine by sme ocenili o niečo lepší výsledok. Ide totiž o klasický kombinovaný model, využívať teda môžete odťah aj recirkuláciu, pri ktorej je práve filtrácia tukov dôležitá. Maximálna hlučnosť 67 dB je potom mierne nadpriemerná.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

700

Hlučnosť (dB)

67

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

A

Trieda účinnosti filtrácie tukov

D

Trieda účinnosti osvetlenia

A

Energetická trieda

A

Ročná spotreba energie (kWh)

55

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

11

Ovládanie a rozmery

Na ovládanie digestoru slúžia klasické tlačidlá, k dispozícii ale máte aj diaľkový ovládač, s ktorým sa príliš často nestretávame. Výber zo 4 rýchlostí odťahu je tiež nadštandardný, väčšina digestorov má 3 (niektoré ale aj 5). Pri tomto modeli nenájdete displej ani žiadne inteligentné funkcie, medzi vstavanými digestormi (a koniec-koncov ani medzi digestormi všeobecne) ale nejde o nijako obvyklú výbavu. Pri inštalácii je digestor potrebné umiestniť minimálne 50 cm nad elektrickú dosku a 57 cm nad plynovú dosku – ide o pomerne bežné hodnoty, tento model by teda mal zapadnúť do väčšiny kuchýň.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

4

Typ ovládania

Tlačidlové

Diaľkový ovládač

Áno

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

57

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

50

Šírka (cm)

54

Hĺbka (cm)

30

Hmotnosť (kg)

8,7

Hlavné klady a zápory

Výhodou digestoru Electrolux je bezpochyby jeho výkon, oceňujeme ale aj úspornú prevádzku, výber zo 4 rýchlostí a diaľkový ovládač vo výbave. Slabšou stránkou je, ako pri mnohých iných modeloch, filtrácia tukov, ktorou sa digestor umiestnil v triede D. Hlučnosť 67 dB navyše nie je práve najnižšia.

Porovnanie s alternatívami

Cenovo dostupnejšiu alternatívu predstavuje model Faber Inka Plus HCS BK A52. Ten má v porovnaní s modelom Electrolux všeobecne slabšie parametre, no nejde o nijako výrazný rozdiel a stojí pritom o pár stoviek menej. Budete sa teda musieť zmieriť s nižším výkonom, vyššou hlučnosťou či slabšou účinnosťou prúdenia vzduchu. Filtráciu tukov ale digestor Faber zvláda lepšie.

Ak hľadáte skôr model s moderným dotykovým ovládaním, pozrite sa na recenziu digestoru Amica SIO 655 BG. Ten je oproti modelu Electrolux výrazne lacnejší a má nižšiu hlučnosť a lepšiu filtráciu tukov, nepoteší ale pomerne nízkym výkonom a slabšou energetickou triedou.

Naše hodnotenie a záver

Výkonom 700 m3/h sa môže digestor Electrolux LFG716R vyrovnať aj mnohým komínovým alebo ostrovčekovým modelom. Všeobecne je tiež veľmi efektívny, najmä čo sa týka prúdenia vzduchu a osvetlenia, vo filtrácii tukov už trochu zaostáva. Výhodou je veľmi úsporná energetická trieda A, rovnako ako výber zo 4 rýchlostí alebo diaľkový ovládač. Slabinou je naopak vyššia hlučnosť. Ak hľadáte elegantný tichší model s dotykovým ovládaním, pozrite sa na recenziu digestora Amica SIO 655 BG, budete sa ale musieť zmieriť s výrazne nižším výkonom.

520 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux LFG716R | Hodnotenie: 93,6 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux LFG716R

Electrolux LFG716R

520 € Orientačná cena