Menu

Recenzia a test Electrolux LFU216X

85,0 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Podvesné digestory

Klady

  • Slušný výkon odsávania
  • Dobrý pomer ceny a kvality
  • Kratšia vzdialenosť od varnej dosky

Zápory

  • Vyššia hlučnosť
  • Krehké ovládacie páčky
  • Osvetlenie v zadnej časti
120 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Digestor Electrolux LFU216X sme do nášho porovnania zaradili v októbri 2022. Vo svojej cenovej kategórii vtedy vynikal slušným výkonom 272 m3/h. V tomto ohľade sa ako podvesný model samozrejme nemôže rovnať napr. komínovým digestorom a stále teda ide o variant vhodný skôr do menších kuchýň, medzi podvesnými modelmi ale nejde o zlý výsledok. Jeho slabšou stránkou je hlučnosť 71 dB, ktorá sa radí k vyšším.

V ostatných základných parametroch sa drží skôr priemerných hodnôt – to platí pre účinnosť osvetlenia, účinnosť filtrácie tukov alebo účinnosť prúdenia vzduchu. Energetická trieda D je taktiež viac-menej priemerná a prevádzka tohto digestora nebude nijako nadpriemerne nákladná.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

272

Hlučnosť (dB)

71

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

E

Trieda účinnosti filtrácie tukov

D

Trieda účinnosti osvetlenia

D

Energetická trieda

D

Ročná spotreba energie (kWh)

66

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

13

Ovládanie a rozmery

Vzhľadom na to, že ide o podvesný model, nemôžeme od digestora Electrolux očakávať v oblasti ovládania a ďalších funkcií žiadne zázraky. Niečím ale predsa len zaujme – na rozdiel od klasických tlačidiel sa ovláda posuvnými páčkami. Stále ale manuálne, dotykové ovládanie, diaľkový ovládač či synchronizáciu s mobilným telefónom budete v tejto kategórii produktov hľadať len ťažko. Výber z 3 stupňov intenzity odsávania je úplným štandardom.

Pre niektorých užívateľov môže byť výhodou menšia minimálna vzdialenosť od elektrickej dosky 50 cm – vďaka tomu môžete tento digestor využiť aj v kuchyni, kde sú skrinky umiestnené nízko. V tabuľke nižšie nájdete aj rozmery a hmotnosť modelu.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

3

Typ ovládania

Posuvné

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

65

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

50

Šírka (cm)

59,8

Hĺbka (cm)

51

Hmotnosť (kg)

5,4

Názory používateľov a odborníkov

Užívatelia vo svojich recenziách hodnotia kladne predovšetkým nízku cenu odsávača pár Electrolux. Vyhovujú im aj umývateľné nerezové filtre, slušný výkon odsávania a jednoduchá montáž. V názoroch na hlučnosť sa skôr rozchádzajú – podľa niektorých je tichý, podľa iných naopak hlučnejší. Kritiky sa dočkali predovšetkým ovládacie páčky, ktoré sú z menej kvalitného plastu a ľahko sa poškodia. Niektorým používateľom nevyhovuje ani umiestnenie osvetlenia, ktoré je skôr vzadu. Ďalšie recenzie nájdete na portáli Heureka.

Hlavné klady a zápory

Najväčším pozitívom digestoru Electrolux je pomer ceny a výkonu odsávania. Pre niekoho môže byť výhodou aj možnosť umiestniť digestor pomerne nízko nad varnú dosku (v prípade elektrickej dosky). V ostatných ohľadoch už je tento model skôr štandardný, slabšou stránkou je pomerne vysoká hlučnosť a niektoré nedostatky v spracovaní, napríklad ovládacie páčky z krehkého plastu alebo nie práve optimálne umiestnenie osvetlenia.

Porovnanie s alternatívami

V podobnej cenovej kategórii môžeme za zaujímavú alternatívu považovať digestor Concept OPP 2260. Ten má o niečo nižší výkon, poteší ale nižšou hlučnosťou a odpadajú pri ňom problémy s menej kvalitným posuvným ovládaním. Poteší aj o stupeň lepšia filtrácia tukov, tento model je ale menej úsporný a má horšiu triedu prúdenia vzduchu. Navyše sa nedá umiestniť tak nízko nad kuchynskú linku, potrebuje odstup aspoň 65 cm.

Cenovo dostupnejším variantom je potom odsávač pár Mora OP 630 W. Pri ňom je okrem nižšej ceny výhodou aj nižšia hlučnosť a efektívnejšia filtrácia tukov. Nevýhodou je ale výrazne nižší výkon, kvôli ktorému ide o model vhodný iba do malých kuchýň.

Naše hodnotenie a záver

Electrolux LFU216X patrí k modelom so slušným pomerom ceny a výkonu. Poteší najmä relatívne silným odťahom (v porovnaní s ďalšími podvesnými modelmi za podobnú cenu), v ostatných ohľadoch už je skôr priemerný. Za slabinu v tomto prípade považujme najmä vyššiu hlučnosť a podľa skúseností používateľov nie je ani spracovanie digestora úplne ideálne, najmä ovládacie páčky sú totiž pomerne náchylné na poškodenie.

Zaujímavou alternatívou v podobnej cenovej kategórii by mohol byť digestor Concept OPP 2260 s klasickým tlačidlovým ovládaním.

120 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Electrolux LFU216X | Hodnotenie: 85,0 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Electrolux LFU216X

Electrolux LFU216X

120 € Orientačná cena