Menu

Recenzia a test Electrolux WQ81-ALRS

68,3 % Celkové hodnotenie

Bojuje s vlasmi v kategorii Aku tyčové vysávače

Jednotlivá hodnocení

 • 1,7/10
  Vysávanie vinylovej podlahy
 • 1,9/10
  Vysávanie dlažby
 • 7,4/10
  Vysávanie kobercov
 • 3,3/10
  Hlučnosť
 • 6,4/10
  Výdrž batérie
 • 5,0/10
  Ergonómia
 • 6,1/10
  Príslušenstvo
 • 0,0/10
  Vytieranie

Klady

 • Dobré výsledky na koberci
 • Namotané vlasy je možné ľahko odstrániť tlačidlom
 • Kefa na čalúnenie a matrac s UV svetlom

Zápory

 • Podpriemerný na tvrdej podlahe
 • Obmedzené príslušenstvo a malá prachová nádoba
 • Dlhá doba nabíjania
450 € Orientačná cena

Základné parametre

Tyčový vysávač Electrolux WQ81-ALRS sme otestovali v septembri 2022, kedy patril na trhu do strednej až vyššej cenovej triedy. Jeho základné parametre sú viac-menej štandardné. Ide o vysávač 2v1, zastane teda úlohu tyčového aj ručného vysávača, rovnako ako väčšina novších modelov na trhu. Pri používaní vám umožňuje voliť z 2 úrovní sacieho výkonu, niektoré konkurenčné modely ponúkali aj 3.

K vysávaču sa nedá dokúpiť náhradná batéria, s čím sme sa stretli zhruba pri polovici testovaných produktov. Ako dobu nabíjania výrobca udáva 270 min, nám sa pri teste vysávač nabíjal 245 minút a bol v tomto ohľade jeden z pomalších, priemerne sa stihli ostatné vysávače dobiť za cca 3 hodiny.

Video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Electrolux

21 % Dyson, 14 % Roidmi, 14 % Xiaomi, 7 % Samsung, 7 % Concept, 7 % Kärcher, 7 % Tesla, 7 % Makita, 7 % Philips, 7 % Sencor
Konštrukcia 2v1

Áno

100 % Áno
Typ batérie

Li-Ion

100 % Li-Ion
Napätie batérie (V)

25,2

22,81
Kapacita batérie (mAh)

2 100

2 597,31
Čas nabíjania podľa výrobcu (v min.)

270

223,93
Čas nabíjania podľa testu (v min.)

245

170,71
Je možné dokúpiť batériu?

Nie

57 % Áno, 43 % Nie
Batéria súčasťou batériového programu

Nie

93 % Nie, 7 % Áno
Počet úrovní výkonu

2

57 % 3, 36 % 2, 7 % 1

Batéria a prevádzková doba

Po dlhom nabíjaní prichádza vcelku sklamanie vo forme výdrže. Tú sme otestovali pri oboch stupňoch výkonu, s nasadeným príslušenstvom aj bez neho, a výsledky viac-menej zodpovedali vtedajšiemu priemeru, niektoré sa dokonca držali niekoľko minút pod ním. Pri vysokom výkone tak zvládne vysávač pracovať necelých 15 min, priemer bol cca 17 min, pri nižšom bude fungovať krátko cez hodinu, priemer bol necelých 70 min. S maximálnym výkonom a nasadenou kefou potom vydrží 17 min, čo viac-menej zodpovedalo priemeru.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Test výdrže batérie – maximálny výkon (v min.)

14,7

14,59
Test výdrže batérie – nízky výkon (v min.)

63,4

62,25
Test výdrže batérie – kefa a maximálny výkon (v min.)

17,2

14,61

Kvalita vysávania

Pri testovaní kvality vysávania sme vysávač vyskúšali na vinylovej podlahe, dlažbe aj koberci, skúškou mu boli rôzne typy nečistôt, ako sú cornflaky, mletá káva, mačkolit, piesok či múka. Zamerali sme sa pritom na test pri najvyššom výkone. Aby sme vysávače preverili ale aj pri bežnejšom používaní, prikročili sme k minútovému testu. Vysávač dostal za úlohu upratať vinylovú podlahu posypanú mačkolitom a kávou. Nastavený pritom bol nízky výkon a časový limit 1 minúta. Vysávač podlahu za minútu upratať nedokázal, pričom v podobnej cenovej kategórii to rad konkurenčných zariadení zvládol.

Vysávanie tvrdej podlahy

Celkovo môžeme výkon modelu Electrolux na tvrdej podlahe ohodnotiť ako veľmi slabý. Pri našom teste vlastne nič nevysal poriadne, vo všetkých prípadoch zostalo na podlahe väčšie množstvo neporiadku, ako sa môžete presvedčiť na priložených fotografiách.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

1

2,21
Vysávanie mletej kávy na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

1

4,39
Vysávanie mačkolitu na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

1

3,82
Vysávanie prachu a piesku na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

2

3,89
Vysávanie múky na dlažbe (1-5 bodov)

1

4,00
Vysávanie mletej kávy na dlažbe (1-5 bodov)

2

4,39
Vysávanie mačkolitu na dlažbe (1-5 bodov)

1

3,68

Vysávanie koberca a textílií

Väčšina vysávačov dobre zvláda tvrdé podlahy a pohoria na kobercoch, tento model to má prekvapivo naopak. Na tvrdej podlahe si viedol veľmi zle, na druhú stranu pri vysávaní kobercov podal skôr nadštandardný výkon. Nedá sa síce povedať, že by na podlahe po prejdení týmto modelom nezostalo ani smietko, viedol si ale lepšie ako väčšina konkurenčných modelov.

Rovnako ako pri väčšine vysávačov, aj u tohto treba počítať s tým, že sa na kefu budú namotávať vlasy. Výhodou ale je, že idú v tomto prípade ľahko odstrániť, nemusíte sa s nimi teda nijako zvlášť trápiť, špeciálne tlačidlo totiž umožňuje automatické odstránenie namotaných vlasov.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na koberci (1-5 bodov)

3,5

2,89
Vysávanie pilín na koberci (1-5 bodov)

4

2,93
Namotávajú sa na kefu vlasy?

Áno

71 % Áno, 29 % Nie
Je možné namotané vlasy ľahko odstrániť?

Áno

79 % Áno, 21 % Nie

Konštrukcia a filtrácia

Z hľadiska konštrukcie vysávač Electrolux prekvapí pomerne malým zásobníkom na prach. Z nášho testu sme zvyknutí skôr na hodnoty okolo 500-600 ml, tento model pojme len 300 ml, a tak je potrebné počítať s častejším vysypávaním. V tabuľke nižšie nájdete rozmery a údaje o hmotnosti. V tyčovej verzii model váži okolo 3 kg, čo je jedna z vyšších hodnôt v našom teste, v ručnom variante má ale len cca 1,5 kg, to už bol priemer. Celkové prevedenie konštrukcie nie je zlé, nič nepôsobí nekvalitne.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ zásobníka

Bezvreckový

100 % Bezvreckový
Objem zásobníka na prach (ml)

300

540,36
Vysypanie nádoby

Ručné

64 % Tlačidlom, 36 % Ručné
Typ filtra

HEPA filter

64 % HEPA filter, 21 % Penový filter, 14 % Tkaný filter
Test filtrácie vysávača

Dobrý

36 % Výborný, 36 % Zlý, 29 % Dobrý
Filter je možné omývať

Áno

93 % Áno, 7 % Nie
Šírka (mm)

140

202,50
Výška (mm)

1 105

1 138,90
Hĺbka (mm)

255

242,86
Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

2,800

2,85
Navážená hmotnosť (kg)

3,005

2,60
Navážená hmotnosť ručného vysávača (kg)

1,485

1,55

Filtrácia

Kvalitu filtrácie tohto modelu môžeme označiť za slušnú, zásluhou osvedčeného HEPA filtra a obstojného prevedenia konštrukcie, vďaka ktorej nebude unikať prach vo väčšom množstve rôznymi zle tesniacimi miestami, ako sme v našom teste overili. Dokonale ale konštrukcia tiež netesní, prieniky boli vidieť najmä na mieste napojenia prachovej nádoby na konštrukciu vysávača.

Užívateľský komfort

Vysávač Electrolux patrí k jedným z mála modelov v našom teste vybaveným stojanom. Ten je však vyhotovený z lacného plastu. Vysávač vie stáť aj samostatne, ale nie je veľmi stabilný. Pokiaľ o neho náhodou ľahko zakopnete, pravdepodobne spadne. Pri vysávaní sa nedrží veľmi dobre, nemá totiž žiadny úchyt, ľahko zahnutá rukoväť nie je najlepším variantom, tlačidlá pre ovládanie sú ale dobre dostupné. Iba na ručnom vysávači, ktorý sa odníma stlačením tlačidla, môžete nastaviť len jednu rýchlosť.

Nadstavec s rotačnou kefou kĺže dobre po tvrdej podlahe aj koberci, nijako sa nezadrháva. Nadstavcom sa dá po zemi pomerne ľahko otáčať. Vysypávanie prachovej nádobky je ale trochu zložitejšie. Zatiaľ čo pri konkurenčných modeloch často stačí len stlačiť tlačidlo, v tomto prípade musíte nádobku rozobrať (odobrať z nej veko a filter) a ručne vysypať, pričom sa pravdepodobne zašpiníte. Výhodou je, že sa dá spoločne s filtrom rozobrať do poslednej časti, a je možné ju preto dôkladne vyčistiť. Kvôli tvaru ale vznikajú v nádobke ostré hrany, v ktorých sa prach drží a odkiaľ sa horšie umýva. Nestačí ju preto iba opláchnuť.

Príjemná je možnosť využitia tohto ručného vysávača aj na dôkladné čistenie povrchu textílií. Tomu totiž dopomôže špeciálny nadstavec na matrace s UV svetlom na ničenie roztočov a iných škodcov. Väčšina tyčových vysávačov s pevným telom namiesto snímateľnej tyče takto pokročilé vybavenie nemá.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Teleskopická tyč

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Samostatné státie vysávača

Áno

79 % Nie, 21 % Áno
Typ stojana

Obyčajný plastový stojan

86 % Bez stojana, 7 % Kvalitný stabilný stojan, 7 % Obyčajný plastový stojan
Držiak na stenu

Nie

64 % Áno, 36 % Nie
Displej

Bez displeja

36 % Jednoduchý displej, 36 % Bez displeja, 29 % Pokročilý displej
Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

80

78,30
Test hlučnosti – minimálny výkon (dB)

72,9

70,87
Test hlučnosti – maximálny výkon (dB)

85,5

81,56

Hlučnosť

Rovnako ako u celého radu konkurentov, aj u tohto modelu nájdete ako udávanú maximálnu hlučnosť 80 dB. My sme ale hlučnosť pri používaní premerali a výsledky sú trochu iné. Pri nízkom výkone vydáva vysávač cca 73 dB, pri vysokom potom 85,5 dB. V oboch prípadoch presiahol vtedajší priemer o 2-3 dB.

Príslušenstvo a funkcie

Vo výbave vysávača Electrolux narazíte skôr na bežnejšie prvky. K vysávaču dostanete univerzálnu saciu hubicu, rotačnú kefu, štrbinovú hubicu a štetinovú hubicu. Z menej obvyklého vybavenia má navyše aj hubicu na matrace. Oproti konkurencii mu chýba napríklad hubica na tvrdú podlahu, kefa na zvieraciu srsť alebo nadstavec na vytieranie, nič z toho ale nebolo v čase testovania štandardom.

Poteší osvetlenie, s nejakým typom osvetlenia sme sa stretli asi pri polovici testovaných modelov. Vďaka nemu pri upratovaní lepšie uvidíte na vysávané nečistoty. Súčasťou hubice na matrace je navyše aj UV svetlo na odstraňovanie mikroorganizmov, tým je tento model pomerne výnimočný.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Snímateľná tyč

Nie

79 % Áno, 21 % Nie
Hubica na tvrdú podlahu

Nie

50 % Áno, 43 % Nie, 7 % Neuvedené
Hubica na koberec/univerzálna kefa

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Rotačná kefa

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Hubica na čalúnenie/matrace

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Štrbinová hubica

Áno

79 % Áno, 21 % Nie
Kombinovaná/štetinová hubica

Áno

86 % Áno, 14 % Nie
Flexibilný nadstavec

Nie

64 % Nie, 36 % Áno
Kefa na zvieraciu srsť

Nie

93 % Nie, 7 % Áno
Nadstavec na vytieranie

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ osvetlenia hubice

LED

71 % Bez osvetlenia, 14 % Laserové, 14 % LED
UV lampa

Áno

100 % Nie
Detektor pevných častíc

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Funkcia vytierania

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ mopového nadstavca

Bez funkcie vytierania

71 % Bez funkcie vytierania, 14 % Pevný, 7 % Rotačný, 7 % Nerelevantné
Nastavenie prietoku vody

Bez funkcie vytierania

57 % Bez funkcie vytierania, 14 % Áno, 7 % Nie, 7 % Nerelevantné, 14 % Neuvedené

Hlavné výhody a nevýhody

Silnou stránkou vysávača Electrolux sú najmä jeho funkcie. Vďaka špeciálnemu tlačidlu bezpracne odstránite namotané vlasy z kefy, pomocou UV svetla zase môžete aspoň trochu vydezinfikovať povrch vášho matraca. Pochváliť môžeme aj jeho účinnosť pri vysávaní kobercov. Slabinou je naopak pomerne malá prachová nádržka, ktorá sa rýchlo naplní. Vysávač sa tiež dlho nabíja a horšie vysáva tvrdé podlahy.

Porovnanie s alternatívami

Ako alternatíva v podobnej cenovej kategórii sa ponúka vysávač Xiaomi Mi G10. Ten model Electrolux predbehne hneď v niekoľkých smeroch. Má objemnejšiu prachovú nádržku, rýchlejšie sa nabíja a ponúka tri úrovne sacieho výkonu. Vo výbave má navyše aj mopovací nadstavec, prípadne funkciu vytierania. Lepšie tiež vysáva tvrdé podlahy. Kvalita filtrácie oboch modelov je na veľmi podobnej úrovni, na rozdiel od vysávača Electrolux ale model Xiaomi nemá LED osvetlenie a UV svetlo a je o kúsok horší pri vysávaní kobercov.

Cenovo dostupnejším variantom by mohol byť vysávač Concept VP6110 Iconic Animal Smart. Ten zaujme predovšetkým vynikajúcou filtráciou, v porovnaní s modelom Electrolux má lepší výber príslušenstva, väčšiu nádržku, rýchlejšie nabíjanie a lepšie zvláda tvrdé podlahy. Na kobercoch sú oba vysávače porovnateľné. Tentokrát nechýba ani LED osvetlenie, ktoré sa navyše samo prispôsobí podľa množstva svetla v miestnosti, a oproti modelu Electrolux tak postráda hlavne UV svetlo, viac sa tiež nadriete s odstraňovaním vlasov z kefy.

Záver

Pri našom testovaní si vysávač Electrolux WQ81-ALRS neviedol vyložene zle, od modelu v tejto cenovej kategórii by sme ale čakali trochu viac. Sklamaním bolo v jeho prípade najmä vysávanie tvrdých podláh, naopak na koberci si už viedol pomerne dobre. Slušná je aj kvalita filtrácie, hoci sa v tomto smere nájdu aj lepšie modely. Medzi hlavné výsady tohto vysávača tak patrí systém odstraňovania namotaných vlasov z kefy a UV svetlo, ktorým môžete ošetriť napr. čalúnenie alebo matrac. V ostatných smeroch je skôr priemerný, alebo za konkurenciou aj zaostáva.

Vo väčšine ohľadov lepší výkon podal v danej cenovej kategórii napríklad vysávač Xiaomi Mi G10, ktorý má navyše aj nadstavec na vytieranie.

450 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Electrolux WQ81-ALRS | Hodnotenie: 68,3 %
Jakub Gulec
Jakub má v našej redakcii v starostlivosti technické témy a testovanie produktov. Testy vysávačov zostavoval osobne na základe vlastného technického vzdelania a laboratórnych skúseností a inšpiroval sa normami a zahraničnými odbornými testami. Na stránke vám napríklad vysvetlí, prečo si dať pozor na tvar podlahovej hubice. Jeho články a recenzie nájdete aj u elektroniky a aku náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Electrolux WQ81-ALRS

Electrolux WQ81-ALRS

450 € Orientačná cena