Porovnávací test a recenzie najlepších elektrických zubných kefiek

Popularita elektrických zubných kefiek neustále stúpa. Vo väčšine domácností už plne nahradili klasických ručných pomocníkov. Hlavný dôvod obľuby spočíva v jednoduchom ovládaní a vysokej efektivite čistenia, ktorá nie je závislá od správnej techniky. Existuje len málo zákazníkov, ktorí by sa po vyskúšaní tejto technológie vrátili ku klasike.

Pri výbere je potrebné sledovať hneď niekoľko významných kritérií. V prvom rade ide o výber vhodného typu. V súčasnosti je k dispozícii staršia technológia oscilačná v podobe kruhovej hlavice, ktorá zuby čistí rýchlym otáčaním. Modernejší systém označovaný ako sonický alebo vibračný sa polodlhým tvarom svojej hlavice blíži ku klasickým mechanickým kefkám. Medzi ich hlavné výhody patrí najmä vynikajúca kvalita čistenia a šetrnosť.

Počas nákupu sledujte počet kmitov, prevažná väčšina modelov ich počas jednej minúty zvládne medzi 10 000 a 45 000. Významnú úlohu zohráva tiež typ napájania. Pokročilejšie kúsky sú vybavené dobíjacím akumulátorom, na trhu ale narazíte aj na kefky fungujúce na klasické vymeniteľné AA alebo AAA batérie. V neposlednom rade zhodnoťte tiež ponuku doplnkových funkcií a doplnkov, medzi ktoré patrí napríklad možnosť prepojenia s telefónom.

Nákup elektrickej zubnej kefky často sprevádza neistota a obavy z toho, ako budú citlivé zuby reagovať. Väčšinou však tieto pocity čoskoro vystriedajú pocity sviežosti, zdravých a čistých zubov. V prípade, že zakúpenie elektrickej kefky zvažujete a nie je vám niečo jasné, začítajte sa do nášho článku Ako vybrať elektrickú zubnú kefku.


Najlepšie elektrické zubné kefky podľa hodnotenia a recenzií používateľov


Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Ak stojíte pred produktovou ponukou elektrických zubných kefiek, len ťažko si bez znalosti tejto problematiky dokážete vybrať ten správny typ. Práve nasledujúce kapitoly by vám mali takúto voľbu v čo najväčšom meradle uľahčiť. Dozviete sa napríklad, aké sú typy kefiek, resp. ponúkané hlavice. Zistíte ich klady a zápory alebo vhodnosť pre ten či onen chrup. Niekomu bude vyhovovať okrúhla hlavica, inému zase tá podlhovastá. 

Vplyv môže mať aj to, či máte citlivé ďasná alebo nie. Vysvetlíme vám základné doplnkové funkcie elektrických zubných kefiek a prezradíme, ako sú na tom prevádzkové náklady oproti kefkám klasickým. Vyberte si ten správny nástroj na čistenie zubov a posuňte svoju dentálnu hygienu o kúsok ďalej. Na doplnenie témy sme sa na samostatnej stránke venovali porovnaniu zubných pást

Ako vybrať elektrickú kefku stručne: 

 • Zvoľte typ kefky – môžete vyberať medzi sonickou a oscilačnou. Líšia sa hlavne spôsobom pohybu. Oscilačná hlavica skôr rotuje, pričom pri sonickej skôr kmitá do strán. Záleží na vašich preferenciách aj citlivosti.
 • Zamerajte sa na počet kmitov – v tomto prípade platí, že čím viac, tým rýchlejšie čistenie bude a štetinky sa lepšie dostanú do najrôznejších záhybov.
 • Výdrž batérie – niektoré modely vydržia na jedno nabitie aj viac než dva týždne, iné musíte po pár použitiach dobiť. V každom prípade príde vhod praktická dobíjacia stanica.
 • Priplaťte si za funkcie, ktoré využijete – možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii je síce skvelá vec, ale ak už teraz viete, že by ste ju aj tak nevyužili, radšej si kúpte lacnejší model s menej funkciami. Napríklad časovač by však mal byť samozrejmosťou.
 • Obstarávacou cenou to nekončí – hlavice kefky budete musieť pravidelne vymieňať. Dopredu sa teda pozrite, koľko zhruba stoja.

Manuálna vs. elektrická zubná kefka

Elektrické zubné kefky rozhodne nie sú žiadnou prevratnou novinkou posledných rokov, napriek tomu stále väčšina ľudí spolieha skôr na klasické manuálne kefky. Ktoré z nich sú teda vlastne lepšie? V odpovedi na túto otázku sa nemôžu dodnes jednoznačne zhodnúť ani uznávaní odborníci na zubnú hygienu, takže my vám ju síce tiež nedáme, ale aspoň vám môžeme vymenovať niekoľko výhod a nevýhod oboch modelov. Niektoré výskumy ukazujú, že pri používaní elektrických zubných kefiek sa pri čistení odstráni omnoho viac zubného povlaku, než pri čistení manuálnou kefkou. 

Vždy však nakoniec záleží na správnej technike, čase aj pravidelnosti čistenia. Pravdou však zostáva, že ak používate manuálnu zubnú kefku, musíte mať techniku omnoho viac nacvičenú, pretože kefka vám nijako „nepomôže“. V tom je elektrická kefka o niečo lepšia, manipulácia s ňou je totiž omnoho jednoduchšia a kmitavé pohyby obstará za vás. Pre lepšiu prehľadnosť sme výhody a nevýhody elektrických a manuálnych kefiek uviedli do prehľadnej tabuľky. Ku ktorej z nich sa nakoniec prikloníte, už necháme čisto na vás.

Typ kefky Výhody Nevýhody
Manuálna zubná kefka + Nízka obstarávacia cena 

+ Široký výber tvarov a tvrdosti 

+ Nezávislosť od elektrickej energie

– Nutná znalosť správnej techniky čistenia 

– Dlhší čas čistenia 

– Náročnejšia manipulácia

Elektrická zubná kefka + Jednoduchšie použitie 

+ Viac funkcií 

+ Kratší čas čistenia 

+ Niekoľko čistiacich režimov

– Vyššia obstarávacia cena 

– Vyššie prevádzkové náklady 

– Závislosť od elektrickej energie a dobíjanie batérie

Pre koho je elektrická zubná kefka vhodná?

Elektrické zubné kefky môžu vďaka rozmanitosti typov a druhov výmenných hláv používať dnes takmer všetci. Doslova nevyhnutnosťou môžu byť najmä pre starších ľudí, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť alebo motoriku. Veľmi často sa odporúčajú aj deťom. Čistenie elektrickou kefkou pre ne môže byť totiž omnoho zábavnejšie a lepšie dodržiavajú pravidelnosť aj čas čistenia. Elektrických modelov sa nemusíte báť ani v prípade, že máte nasadené fixné rovnacie aparáty alebo umelé náhrady zubov. 

Naopak, pomôžu vám čistenie urýchliť a zefektívniť. Na pozore by sa mali mať hlavne ľudia trpiaci parodontózou, citlivosťou ďasien alebo inými problémami. Elektrické zubné kefky pre ne nie sú síce priamo zakázané, ale musia lepšie vyberať vhodný model, ktorý pre ne bude dostatočne šetrný. Pre absolútnu istotu odporúčame poradiť sa so zubným lekárom alebo odborníkom na dentálnu hygienu.

Typy

Ak sa pustíte do výberu elektrickej kefky, objavíte veľký počet najrôznejších modelov. Prakticky ide však len o dva typy elektrických zubných kefiek.

 • oscilačné kefky
 • sonické kefky

Pri oboch variantoch môžete naraziť na odlišné veľkosti kefkových hlavíc a odlišné kmity. Je to spôsobené tým, že čistenie zubov je veľmi individuálnou záležitosťou, takže uspokojené musia byť potreby všetkých zákazníkov.

Rozdiel medzi oscilačným a sonickými zubnou kefkou 

Oscilačné kefky

Tieto elektrické zubné kefky sa veľakrát nazývajú ako rotačné, čo mimochodom vychádza zo samotného pohybu. Základom týchto produktov sú okrúhle hlavice vyplnené daným typom štetín. Docielený je polkruhový pohyb. Vďaka menším rozmerom hlavice prebieha čistenie každého zuba zvlášť. Tieto kefky sú pravdepodobne najznámejšie. 

K tomu okrem iného prispieva aj cenovo lepšia dostupnosť. Príliš mnoho nezaplatíte ani za náhradné hlavice. V prospech oscilačnej rotačnej kefky hovorí predovšetkým schopnosť odstrániť nepríjemný zubný povlak z každého zuba zvlášť. Pri pravidelnom aplikovaní sa môžete zbaviť aj nepríjemného zafarbenia zubov. Na druhú stranu je nutné počítať s istými zápormi. Tie čakajú hlavne na ľudí trpiacich ochorením ďasien, vyššou citlivosťou zubov a odhalenými krčkami. Pre ne nie sú oscilačné elektrické kefky práve ideálnou voľbou.

Sonické kefky

Druhý typ elektrickej kefky sa označuje ako vibračný. Jeho základom je podlhovastá hlavica podobná tej, s ktorou sa stretávate pri bežných kefkách. Ako už prezradzuje názov kategórie tohto dentálneho náčinia, k čisteniu zubov dochádza s pomocou jemných vibrácií. Popri tom je táto technológia schopná vháňať ešte vodu na horšie dostupné miesta pri čistení. Vďaka tomu dochádza k lepšiemu a účinnejšiemu čistiacemu procesu (Zdroj: WikiSkripta). 

Niektorí jedinci môžu namietať, že takto prúdiaca voda šteklí ďasná a spôsobuje nezvyklý pocit. Na druhú stranu docielite vynikajúci čistiaci efekt. Žiadne vyvíjanie tlaku ani zložité pohyby. Sonické elektrické kefky sú dokonca ako stvorené pre ľudí trpiacich odhalenými krčkami a problémami s ďasnami. Vhod príde aj nižšia spotreba zubnej pasty vďaka princípu fungovania. Jedinou nevýhodou je iba vyššia kúpna cena, a to nielen samotnej kefky, ale aj výmenných hlavíc.

Počet kmitov

V okamihu, keď sa rozhodnete pre zodpovedajúci typ hlavice elektrickej zubnej kefky, mali by ste pomýšľať ešte na ďalší dôležitý parameter súvisiaci s touto oblasťou. Je to počet kmitov danej hlavice. Z logiky veci vyplýva, že čím vyšší počet týchto kmitov kefka má, tým lepšie, pretože dokáže zaistiť omnoho rýchlejšie a účinnejšie čistenie zubov. Počet kmitov do istej miery súvisí s obstarávacími nákladmi elektrickej zubnej kefky. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito parametrami.

 • štandardné kefky okolo 10 000 kmitov za minútu
 • najlepšie modely až 45 000 kmitov za minútu

Napájanie

Vzhľadom na to, že pri čistení zubov elektrickou kefkou tento dentálny prvok najrôznejšie prevraciate, nakláňate a otáčate, je holým nezmyslom, aby bola jeho prevádzka zaistená prostredníctvom sieťového kábla. To by ste sa do nej skôr zamotali, než si vyčistili zuby. Napájanie je preto riešené prostredníctvom akumulátorov. V tomto prípade je možné naraziť na dva odlišné varianty.

 • Zabudovaný akumulátor – Akumulátor je súčasťou tela elektrickej zubnej kefky. Toto riešenie využíva väčšina výrobcov. Väčšinou ide o nevymeniteľné batérie. Ich životnosť sa pohybuje okolo 4 až 5 rokov.
 • Batérie – Naraziť môžete aj na výmenné batérie. Klasické tužkové AA alebo AAA. Tie, samozrejme, môžu byť dobíjacie.

TIP: K nabíjaniu akumulátorov dochádza v špeciálnej „dokovacej stanici“, kam elektrickú zubnú kefku odložíte po vyčistení zubov. Nepretržité pripojenie k elektrickej sieti zapríčiňuje neustálu pripravenosť na použitie. Nabité akumulátory sa prezentujú výdržou dvoch a viac týždňov pri pravidelnom čistení. Plnohodnotný proces nabitia trvá zhruba 10 až 24 hodín.

Funkcia

Elektrické zubné kefky môžu disponovať mnohými najrôznejšími funkciami. Tie do istej miery rozširujú ich použitie, prípadne zvyšujú komfort pri čistení zubov. Nižšie si môžete prečítať niečo o najbežnejších nadstavbách týchto dentálnych nástrojov.

 • Časovač – Praktická pomôcka, ktorá vám dá prostredníctvom akustického signálu najavo, že je možné skončiť s čistením zubov. Štandardne je tento čas v dĺžke trvania dve minúty. Výnimkou však nie sú ani elektrické zubné kefky signalizujúce napríklad každú polminútu. Tá sa pre vás stane impulzom, že je vhodné kefku presunúť na ďalšiu časť zubov. Táto nadstavba sa veľakrát označuje, ako Quadpacer.
 • 3D čistenie – Špeciálna technológia pulzačných pohybov. Tie slúžia na výraznejšie odstraňovanie zubného povlaku. Pri pravidelnom používaní môže zmiznúť aj nevzhľadné zafarbenie zubov.
 • Tlakový senzor – Čistenie zubov elektrickou kefkou rozhodne nie je o žiadnej sile, ale o správnej technike. Tlakový senzor vás upozorní na to, keď sa snažíte na kefku príliš tlačiť. To je nežiaduce nielen pre chrup, ale znižuje to aj životnosť kefkovej hlavice.
 • Bielenie – Funkcia, ktorá redukuje škvrny na zuboch a prispieva k belšiemu úsmevu.
 • Masáž – Jeden z ponúkaných programov niektorých modelových radov elektrických zubných kefiek. Jeho hlavným prínosom je osviežujúce masírovanie ďasien.
 • Bluetooth – Bezdrôtová technológia umožňujúca spárovať tie najmodernejšie elektrické kefky so smartfónmi.

Veľmi praktické je aj cestovné puzdro pri istých modeloch elektrických zubných kefiek. To vám umožní výrazne jednoduchšie a lepšie prevážanie v rámci vašich ciest. Do takéhoto ochranného obalu sa môžu vojsť aj náhradné hlavice.

Doplnky

Elektrické zubné kefky patria k nadštandardným nástrojom určeným na ústnu hygienu. Napriek tomu si nemusia na sto percent poradiť s niektorými horšie dostupnými miestami medzi zubami. Preto je vhodné okrem nej obstarať si aj doplnky zubnej starostlivosti. Najčastejšie narazíte na tieto:

 • dentálna niť
 • medzizubná kefka.

K pravidelnému čisteniu chrupu je ideálne pripočítať ešte návštevu zubára aspoň dvakrát za rok, obmedzenie fajčenia a pitie príliš sladkých tekutín. Potom docielite dokonalý a biely úsmev.

Prevádzkové náklady

Ešte pred kúpou elektrickej zubnej kefky by ste mali vedieť o tom, že pri týchto dentálnych prístrojoch je potrebné počítať s vyššími vstupnými nákladmi. To je však pochopiteľné. Rovnako, ako sa pravidelne mení klasická kefka, je nutné vymieňať samotné hlavice. V tomto prípade sa dostanete na veľmi obdobné, alebo len o niečo málo vyššie náklady. To platí pri výmene raz za 2 až 3 mesiace. O potrebe výmeny vás napokon môžu informovať ony zmieňované inteligentné vlákna.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://www.wikihow.com/Choose-an-Electric-Toothbrush


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Elektrické zubné kefky
Průměrné hodnocení 4.8 z 8 hlasů