Ako vybrať elektrickú zubnú kefku
Nasledujúce kapitoly vám výrazne uľahčia voľbu správnej elektrickej kefky na zuby. Dozviete sa, aké sú typy kefiek, prípadne ponúkané hlavice. Zistíte ich klady a zápory alebo vhodnosť pre ten či onen chrup. Niekomu bude vyhovovať okrúhla hlavica, inému zase tá podlhovastá. Vplyv môže mať aj to, či máte citlivé ďasná alebo nie.
Vysvetlíme vám základné doplnkové funkcie elektrických zubných kefiek a prezradíme, ako si stoja prevádzkové náklady oproti klasickým kefkám. Vyberte si ten správny nástroj na čistenie zubov a posuňte svoju dentálnu hygienu o kúsok ďalej. Na doplnenie témy sme sa na samostatnej stránke venovali porovnaniu zubných pást. Alternatívne tiež ponúkame porovnanie ústnych spŕch.
Ako vybrať elektrickú kefku stručne:
- Zvoľte typ kefky – môžete vyberať medzi sonickou a oscilačnou. Líšia sa hlavne spôsobom pohybu. Oscilačná hlavica skôr rotuje, pričom pri sonickej skôr kmitá do strán. Záleží na vašich preferenciách aj citlivosti.
- Zamerajte sa na počet kmitov – v tomto prípade platí, že čím viac, tým rýchlejšie čistenie bude a štetinky sa lepšie dostanú do najrôznejších záhybov.
- Výdrž batérie – niektoré modely vydržia na jedno nabitie aj viac než dva týždne, iné musíte po pár použitiach dobiť. V každom prípade príde vhod praktická dobíjacia stanica.
- Priplaťte si za funkcie, ktoré využijete – možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii je síce skvelá vec, ale ak už teraz viete, že by ste ju aj tak nevyužili, radšej si kúpte lacnejší model s menej funkciami. Napríklad časovač by však mal byť samozrejmosťou.
- Obstarávacou cenou to nekončí – hlavice kefky budete musieť pravidelne vymieňať. Dopredu sa teda pozrite, koľko zhruba stoja.
Manuálna vs. elektrická zubná kefka
Elektrické zubné kefky rozhodne nie sú žiadnou prevratnou novinkou posledných rokov, napriek tomu stále väčšina ľudí spolieha skôr na klasické manuálne kefky. Ktoré z nich sú teda vlastne lepšie? V odpovedi na túto otázku sa nemôžu dodnes jednoznačne zhodnúť ani uznávaní odborníci na zubnú hygienu, takže my vám ju síce tiež nedáme, ale aspoň vám môžeme vymenovať niekoľko výhod a nevýhod oboch modelov.
Niektoré výskumy ukazujú, že pri používaní elektrických zubných kefiek sa pri čistení odstráni omnoho viac zubného povlaku, než pri čistení manuálnou kefkou. Vždy však nakoniec záleží na správnej technike, čase aj pravidelnosti čistenia.
Pravdou však zostáva, že ak používate manuálnu zubnú kefku, musíte mať techniku omnoho viac nacvičenú, pretože kefka vám nijako „nepomôže“. V tom je elektrická kefka o niečo lepšia, manipulácia s ňou je totiž omnoho jednoduchšia a kmitavé pohyby obstará za vás. Pre lepšiu prehľadnosť sme výhody a nevýhody elektrických a manuálnych kefiek uviedli do prehľadnej tabuľky. Ku ktorej z nich sa nakoniec prikloníte, už necháme čisto na vás.
Typ kefky |
Výhody |
Nevýhody |
Manuálna zubná kefka |
+ Nízka obstarávacia cena
+ Široký výber tvarov a tvrdosti
+ Nezávislosť od elektrickej energie |
– Nutná znalosť správnej techniky čistenia
– Dlhší čas čistenia
– Náročnejšia manipulácia |
Elektrická zubná kefka |
+ Jednoduchšie použitie
+ Viac funkcií
+ Kratší čas čistenia
+ Niekoľko čistiacich režimov |
– Vyššia obstarávacia cena
– Vyššie prevádzkové náklady
– Závislosť od elektrickej energie a dobíjanie batérie |
Pre koho je elektrická zubná kefka vhodná?
Kúpu elektrickej zubnej kefky odborníci najčastejšie odporúčajú pre:
- užívateľov bez akýchkoľvek zubných ochorení alebo problémov,
- ľudí s obmedzenou pohyblivosťou,
- deti.
Elektrické zubné kefky môžu vďaka rozmanitosti typov a druhov výmenných hláv používať dnes takmer všetci. Doslova nevyhnutnosťou potom môžu byť najmä pre starších ľudí, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť alebo motoriku. Veľmi často sú odporúčané aj deťom. Čistenie elektrickou kefkou pre nich môže byť totiž oveľa zábavnejšie a lepšie dodržiavajú pravidelnosť aj dobu čistenia.
Elektrických modelov sa nemusíte báť ani v prípade, že máte nasadené fixné rovnacie aparáty alebo umelé náhrady zubov. Naopak vám pomôžu čistenie urýchliť a zefektívniť.
Pre koho nie je elektrická kefka vhodná
Používanie elektrickej zubnej kefky by si mali poriadne premyslieť:
- pacienti s rôznymi problémami a tí, ktorí trpia ochorením ďasien,
- užívatelia, ktorí spoľahlivo neovládajú techniku čistenia týmto typom kefiek,
- ľudia s veľmi citlivým chrupom.
Na pozore by sa mali mať hlavne ľudia trpiaci parodontózou, citlivosťou ďasien alebo inými problémami. Elektrické zubné kefky pre nich nie sú síce priamo zakázané, ale musia lepšie vyberať vhodný model, ktorý pre nich bude dostatočne šetrný. Pre úplnú istotu odporúčame poradiť sa so zubným lekárom alebo odborníkom na dentálnu hygienu.
Časti elektrickej kefky
Typy elektrických zubných kefiek
Ak sa pustíte do výberu elektrickej kefky, objavíte veľký počet najrôznejších modelov. Prakticky ide však len o dva typy elektrických zubných kefiek.
- Oscilačné kefky – majú rotujúcu okrúhlu hlavicu a pri čistení sa sústredia na každý zub zvlášť. Nie sú príliš vhodné pre ľudí s citlivými zubami alebo odhalenými krčkami.
- Sonické kefky – ich tvar sa podobá klasickej kefke a hlavica pri čistení vibruje do strán, čo môže síce vyvolávať nepríjemný pocit, na druhú stranu sú k zubom citlivejšie.
Pri oboch variantoch môžete naraziť na odlišné veľkosti kefkových hlavíc a odlišné kmity. Je to spôsobené tým, že čistenie zubov je veľmi individuálnou záležitosťou, takže uspokojené musia byť potreby všetkých zákazníkov.

Oscilačné kefky
Tieto elektrické zubné kefky sa veľakrát nazývajú ako rotačné, čo mimochodom vychádza zo samotného pohybu. Základom týchto produktov sú okrúhle hlavice vyplnené daným typom štetín. Docielený je polkruhový pohyb. Vďaka menším rozmerom hlavice prebieha čistenie každého zuba zvlášť. Tieto kefky sú pravdepodobne najznámejšie. K tomu okrem iného prispieva aj cenovo lepšia dostupnosť. Príliš mnoho nezaplatíte ani za náhradné hlavice.
V prospech oscilačnej rotačnej kefky hovorí predovšetkým schopnosť odstrániť nepríjemný zubný povlak z každého zuba zvlášť. Pri pravidelnom aplikovaní sa môžete zbaviť aj nepríjemného zafarbenia zubov. Na druhú stranu je nutné počítať s istými zápormi. Tie čakajú hlavne na ľudí trpiacich ochorením ďasien, vyššou citlivosťou zubov a odhalenými krčkami. Pre ne nie sú oscilačné elektrické kefky práve ideálnou voľbou.
Sonické kefky
Druhý typ elektrickej kefky sa označuje ako vibračný. Jeho základom je podlhovastá hlavica podobná tej, s ktorou sa stretávate pri bežných kefkách. Ako už prezradzuje názov kategórie tohto dentálneho náčinia, k čisteniu zubov dochádza s pomocou jemných vibrácií. Popri tom je táto technológia schopná vháňať ešte vodu na horšie dostupné miesta pri čistení. Vďaka tomu dochádza k lepšiemu a účinnejšiemu čistiacemu procesu (Zdroj: WikiSkripta).
Niektorí jedinci môžu namietať, že takto prúdiaca voda šteklí ďasná a spôsobuje nezvyklý pocit. Na druhú stranu docielite vynikajúci čistiaci efekt. Žiadne vyvíjanie tlaku ani zložité pohyby. Sonické elektrické kefky sú dokonca ako stvorené pre ľudí trpiacich odhalenými krčkami a problémami s ďasnami. Vhod príde aj nižšia spotreba zubnej pasty vďaka princípu fungovania. Jedinou nevýhodou je iba vyššia kúpna cena, a to nielen samotnej kefky, ale aj výmenných hlavíc.
Typ kefky |
Výhody |
Nevýhody |
Oscilačná (rotačná) kefka |
+ lepšie odstraňuje zubné škvrny
+ čistí každý zub zvlášť |
– menej šetrná
– nie je vhodná na citlivé zuby |
Sonická kefka |
+ šetrnejšia k ďasnám
+ lepšie vyčistí medzizubné priestory |
– nemusí byť pocitovo príjemná
– bývajú drahšie |
Detské elektrické kefky
Nejedná sa priamo o samostatnú kategóriu, skôr môžeme hovoriť o podkategórii tých predchádzajúcich. Detská elektrická kefka totiž môže byť sonická aj oscilačná. Znova záleží na preferenciách každého. Elektrické zubné kefky všeobecne sú pre deti veľmi vhodné. U ratolestí totiž býva najväčší problém s pravidelnosťou, neochotou si zuby poriadne čistiť a s nesprávnou technikou. Čistenie s elektrickou kefkou je ale pre veľa detí oveľa zábavnejšie a stane sa pre nich naopak obľúbenou činnosťou.
Detské kefky mávajú menšiu hlavicu aj rukoväť, aby sa s nimi lepšie manipulovalo. Pri výbere sa riaďte rovnakými parametrami, ako u tých klasických. U kefiek pre deti však bude okrem iného dôležitý aj vzhľad, čím viac sa bude dieťaťu páčiť, tým viac si ju obľúbi. Niektoré detské kefky navyše ponúkajú prepojenie s mobilnou aplikáciou, s ktorou býva čistenie ešte zábavnejšie.
Počet kmitov
Z logiky veci vyplýva, že čím vyšší počet týchto kmitov kefka má, tým lepšie, pretože dokáže zaistiť oveľa rýchlejšie a účinnejšie čistenie zubov. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito parametrami.
- štandardné kefky okolo 10 000 kmitov za minútu
- najlepšie modely až 45 000 kmitov za minútu
Počet kmitov do istej miery súvisí s obstarávacími nákladmi elektrickej zubnej kefky. Vo väčšine prípadov platí, že čím viac kmitov za minútu kefka dokáže urobiť, tým viac si za ňu budete musieť priplatiť.
Napájanie a výdrž batérie
Typ napájania a naň naviazaná vydrž batérie výrazne ovplyvňuje užívateľskú prívetivosť. Odporúčame preto tieto parametre rozhodne nepodceňovať.
- Typ napájania – v súčasnosti najčastejšie narazíte na akumulátor, niektoré lacnejšie alebo staršie modely fungujú na klasické batérie.
- Výdrž batérie – Udáva sa v radoch dní. V tých horších prípadoch vydrží kefka iba pár dní, tie lepšie zvládnu aj viac ako mesiac v kuse.
Typ napájania
Napájanie kefky cez sieťový kábel by bolo veľmi nepraktické. To by ste sa doň skôr zamotali, než si vyčistili zuby. Napájanie je preto riešené prostredníctvom akumulátorov. V tomto prípade je možné naraziť na dve odlišné varianty.
- Zabudovaný akumulátor – Akumulátor je súčasťou tela elektrickej zubnej kefky. Toto riešenie využíva väčšina výrobcov. Väčšinou ide o nevymeniteľné batérie. Ich životnosť sa pohybuje okolo 4 až 5 rokov.
- Batérie – Naraziť môžete aj na výmenné batérie. Klasické tužkové AA alebo AAA. Tie, samozrejme, môžu byť dobíjacie.
TIP: K nabíjaniu akumulátorov dochádza v špeciálnej „dokovacej stanici“, kam elektrickú zubnú kefku odložíte po vyčistení zubov. Nepretržité pripojenie k elektrickej sieti zapríčiňuje neustálu pripravenosť na použitie. Nabité akumulátory sa prezentujú výdržou dvoch a viac týždňov pri pravidelnom čistení. Plnohodnotný proces nabitia trvá zhruba 10 až 24 hodín.
Výdrž batérie
Výrobcovia uvádzajú dobu výdrže na jedno nabitie v rádoch dní. Neznáma to ale, že by kefka dokázala ísť nonstop niekoľko dní v kuse, počíta sa s priemernou dobou čistenia v bežnej frekvencii 2x denne. Výdrž u bežných kefiek na trhu sa pohybuje od zhruba 5 do 45 dní, najčastejšie však zvládnu 14 dní na jedno nabitie.
Tento parameter by vás mal zaujímať aj v kontexte štýlu dobíjania. Pokiaľ totiž dostanete ku kefke nabíjací stojan, ktorý umiestnite na umývadlo a po každom čistení do nej kefku vložíte, nemusíte za každú cenu vyžadovať mesačnú výdrž, pretože sa vám bude dobíjať aj tak stále. Dlhšia výdrž sa hodí napríklad pri cestovaní, aby ste si so sebou nemuseli zbytočne ťahať nabíjačku.
Funkcie
Elektrické zubné kefky môžu disponovať mnohými najrôznejšími funkciami. Tie do istej miery rozširujú ich použitie, prípadne zvyšujú komfort pri čistení zubov. Nižšie si môžete prečítať niečo o najbežnejších nadstavbách týchto dentálnych nástrojov.
- Časovač – Praktická pomôcka, ktorá vám dá prostredníctvom akustického signálu najavo, že je možné skončiť s čistením zubov. Štandardne je tento čas v dĺžke trvania dve minúty. Výnimkou však nie sú ani elektrické zubné kefky signalizujúce napríklad každú polminútu. Tá sa pre vás stane impulzom, že je vhodné kefku presunúť na ďalšiu časť zubov. Táto nadstavba sa veľakrát označuje, ako Quadpacer.
- 3D čistenie – Špeciálna technológia pulzačných pohybov. Tie slúžia na výraznejšie odstraňovanie zubného povlaku. Pri pravidelnom používaní môže zmiznúť aj nevzhľadné zafarbenie zubov.
- Tlakový senzor – Čistenie zubov elektrickou kefkou rozhodne nie je o žiadnej sile, ale o správnej technike. Tlakový senzor vás upozorní na to, keď sa snažíte na kefku príliš tlačiť. To je nežiaduce nielen pre chrup, ale znižuje to aj životnosť kefkovej hlavice.
- Bielenie – Funkcia, ktorá redukuje škvrny na zuboch a prispieva k belšiemu úsmevu.
- Masáž – Jeden z ponúkaných programov niektorých modelových radov elektrických zubných kefiek. Jeho hlavným prínosom je osviežujúce masírovanie ďasien.
- Bluetooth – Bezdrôtová technológia umožňujúca spárovať tie najmodernejšie elektrické kefky so smartfónmi.
- Sterilizátor – Jedná sa o špeciálne príslušenstvo k elektrickej kefke a narazíte naň naozaj ojedinele. Väčšinou sa jedná o krabičku, do ktorej kefku po vyčistení umiestnite a ona sa postará o jej sterilizáciu. Často funguje vďaka UV technológii.
Veľmi praktické je aj cestovné puzdro pri istých modeloch elektrických zubných kefiek. To vám umožní výrazne jednoduchšie a lepšie prevážanie v rámci vašich ciest. Do takéhoto ochranného obalu sa môžu vojsť aj náhradné hlavice.
Stojanček s nabíjaním
UV sterilizátor
Cestovné puzdro
Doplnky
Elektrické zubné kefky patria k nadštandardným nástrojom určeným na ústnu hygienu. Napriek tomu si nemusia na sto percent poradiť s niektorými horšie dostupnými miestami medzi zubami. Preto je vhodné okrem nej obstarať si aj doplnky zubnej starostlivosti. Najčastejšie narazíte na tieto:
- dentálna niť
- medzizubná kefka.
K pravidelnému čisteniu chrupu je ideálne pripočítať ešte návštevu zubára aspoň dvakrát za rok, obmedzenie fajčenia a pitie príliš sladkých tekutín. Potom docielite dokonalý a biely úsmev.
Prevádzkové náklady
Ešte pred kúpou elektrickej zubnej kefky by ste mali vedieť o tom, že pri týchto dentálnych prístrojoch je potrebné počítať s vyššími vstupnými nákladmi. To je však pochopiteľné. Rovnako, ako sa pravidelne mení klasická kefka, je nutné vymieňať samotné hlavice. V tomto prípade sa dostanete na veľmi obdobné, alebo len o niečo málo vyššie náklady. To platí pri výmene raz za 2 až 3 mesiace. O potrebe výmeny vás napokon môžu informovať ony zmieňované inteligentné vlákna.
- klasická kefka cca 3 € a viac
- rotačná hlavica cca 4 € a viac
- sonická hlavica cca 7 € a viac
Cena
Teraz sa poďme v trochu väčšom rozsahu zamerať na ceny nových elektrických zubných kefiek. Ak si v tomto ohľade vyžadujete kvalitu, praktické funkcie a dlhú životnosť, zamerajte sa na značky Braun, Oral-B, Philips, Panasonic, Procter&Gamble, Violife, Dr. Mayer a VitalCare. Nasledujúca kapitola ponúka porovnanie elektrických zubných kefiek podľa relácií ich obstarávacích cien.
TIP: Na rozdiel od tej klasickej, jednu elektrickú kefku môže používať pokojne celá rodina. Pri čistení stačí iba vymieňať nasadzovaciu hlavicu, ktorú bude mať každý svoju. V takom prípade rozhodne voľte drahšie modely s lepším príslušenstvom, dlhšou výdržou batérie a nezabudnite na úložné priestory pre hlavice.
Cena do 40 €
Za málo peňazí samozrejme nemôžete očakávať veľa muziky. A to platí aj pri elektrických zubných kefkách. Detské začínajú na nejakých 8 € a len o niekoľko pár eur drahšie sú aj tie pre dospelých. Vo všetkých prípadoch pôjde o rotačné kefky, ktoré práve neprekypujú šetrnosťou súvisiacou s pravidelným čistením zubov.
Cena od 40 € do 80 €
Pri tejto vstupnej investícii sa vám málinko rozšíria obzory v rámci výberu elektrickej zubnej kefky. Za cenu do 80 € máte možnosť voľby zo základných modelov sonických hlavíc vyznačujúcich sa vyššou šetrnosťou a účinkom. S tým súvisí aj nárast kmitov za minútu presahujúce hranicu 20 000.
Cena od 80 € do 160 €
V tejto cenovej kategórii si buďte istí, že zakúpené dentálne prístroje budú šetrné k vášmu chrupu. Dočkáte sa aj mnohých vylepšených funkcií, ako sú 3D technológie, časovače, tlakové senzory alebo možnosť bielenia a masírovania zubov. Sonické aj oscilačné kefky disponujú viac ako 30 000 kmitmi za minútu. Vyberať si je možné z akumulátorových a batériových verzií.
Cena nad 160 €
Ak zainvestujete do elektrickej zubnej kefky nad 160 €, zaobstarávate si zodpovedajúci čistiaci luxus. Vyšším cenám okolo 400 € jednoznačne kraľujú značky Phillips, kde okrem funkcií, ako je ústna sprcha, program Massage alebo Bluetooth, oceníte aj veľmi prepracovaný vzhľad.
Odporúčanie odborníka
Ivana Jíchová, DiS., dentálna hygienička
Elektrické zubné kefky sa v dnešnej dobe tešia stále vyššej obľube. Niektorým ľuďom môžu s pravidelnou ústnou hygienou výrazne pomôcť. „Ak je kefka používaná správne, pomáha k zlepšeniu zdravia zubov i ďasien u ľudí, ktorí si neosvojili techniku správneho čistenia manuálnou kefkou, u handicapovaných pacientov, pacientov po úrazoch horných končatín či seniorov.“ Elektrická kefka však nie je vhodná pre každého. Jíchová preto odporúča pred prvým použitím navštíviť odborníka, a to stomatológa alebo dentálnu hygieničku, ktorý vás poučí o správnej technike čistenia.
Ideálne je siahnuť po elektrickej zubnej kefke 2-3x týždenne a po zvyšok týždňa ju nahradiť manuálnou. Aspoň zo začiatku by mal pacient používať hlavice so stredne tvrdými a mäkšími vláknami, do doby, než si osvojí techniku čistenia. Pri čistení elektrickou kefkou si musíte dávať pozor predovšetkým na príliš silný tlak, v kombinácii so samotnou silnou kefkou by totiž mohla veľmi rýchlo spôsobiť nenávratné poškodenie ďasien a vysokú citlivosť zubov.
Elektrická zubná kefka skrátka nepatrí do rúk každému a s výberom vám najlepšie poradí odborník. Ten buď vyberie elektrickú kefku priamo pre vás, alebo odporučí iné a vhodnejšie pomôcky na čistenie. „Je celý rad nových užitočných pomôcok, ktoré široká verejnosť nepozná a ktoré sú rovnako účinné a hocikedy aj šetrnejšie v starostlivosti o chrup a ďasná. Odborná rada vám tak ušetrí investíciu, ktorá by nemusela urobiť dobrú službu.“