Tento článok slúži ako sprievodca výberom benzínového generátora. Čakajú na vás tieto kapitoly:
- Prečo kúpiť benzínový generátor – vďaka kompaktným rozmerom sa dá ľahko prenášať, prípadne je vybavený kolieskami. Môžete ho využiť ako záložný zdroj energie prakticky pre všetky spotrebiče, a to ako chladničky či mrazničky, tak aj PC alebo TV (pri modeloch s invertorovou technológiou).
- Nevýhody benzínových generátorov – sú určené skôr na krátkodobú prevádzku. Tiež u nich musíte počítať s trochu vyššou hladinou hlučnosti.
- Druhy podľa počtu fáz – na napájanie väčšiny bežných spotrebičov stačia jednofázové generátory (230 V). Pri trojfázových spotrebičoch (štiepače, cirkulárky a pod.) potrebujete trojfázový generátor s priemyselnou zásuvkou (400 V).
- Druhy podľa konštrukcie – rámové generátory upotrebíte pri napájaní motorových strojov. Invertorové sú vhodné pri jemnejšej elektronike, ale priplatíte si za ne.
- Výber podľa spotrebiča – na nenáročné spotrebiče odporového typu stačí generátor s výkonom 5 kW, pri indukčných spotrebičoch potrebujete výkonnejšie zariadenie. Vôbec najnáročnejšie sú spotrebiče kapacitného typu.
- Výstupný výkon – musí vždy zodpovedať typu spotrebiča. Výrazne vyšší výkon voľte u zariadení s tvrdými štartami, ako sú kompresory či čerpadlá.
- Spotreba benzínu – najúspornejšie elektrocentrály spotrebujú okolo 0,5 l benzínu za motohodinu, ale často sa stretnete aj so spotrebou nad 1 l za motohodinu.
- Regulácia výstupného napätia – základným typom je kapacitná regulácia, avšak pri prístrojoch s kolísavým napätím sa oplatí zvoliť generátor s reguláciou pomocou tranzistorov (AVR). Ďalšou možnosťou je kompaundná regulácia využívaná pri napájaní prístrojov s ťažkým štartom.
- Stupeň krytia – vyjadruje odolnosť prístroja voči vonkajším podmienkam. Zariadenia so stupňom krytia IP23 odolajú vode padajúcej pod uhlom 60°. Pri stupni krytia IP54 by nemal vadiť ani hustý dážď.
- Funkcie a príslušenstvo – často sa stretnete s displejom, diaľkovým ovládaním, podvozkom s kolieskami či držadlom.
- Ceny – aj keď si budete kupovať generátor na domáce využitie, počítajte s investíciou v rade stoviek až tisícok. Veľmi bohatý výber je v rozmedzí 400–1 200 €.
Prečo kúpiť benzínový generátor
Hlavným zdrojom pohonu je benzín, obvykle Natural 95. V prospech tohto zariadenia hovoria:
- Kompaktné rozmery a nižšia hmotnosť – ide o prístroj určený na časté prenášanie, takže nebýva zbytočne ťažký. Mohutnejšie modely sú opatrené kolieskami a držadlom na uľahčenie manipulácie.
- Spoľahlivý záložný zdroj energie – bez najmenšieho problému ho využijete na záhrade, ale aj ako záložný zdroj pre chladničky, domáce vodárne a im podobné spotrebiče. Výpadok prúdu môže prísť úplne nečakane.
- Môžu napájať skoro všetko – ak si vyberiete elektrocentrálu s automatickou reguláciou výstupného napätia, nie je problém napájať ani chúlostivejšie prístroje ako počítače alebo televízie.
Benzínové generátory občas nájdete pod všeobecným označením elektrocentrály. Pojem elektrocentrála je možné používať pre všetky generátory s rôznym zdrojom paliva. Benzínové generátory využívajú ako palivo iba benzín. My sa v tomto článku budeme zaoberať prevažne benzínovými generátormi, pretože sú v praxi najvyužívanejšie.
Nevýhody benzínových generátorov
Pri zaobstaraní benzínového generátora musíte počítať aj s pár nevýhodami:
- Len na krátkodobé využitie – benzínová elektrocentrála je vhodná skôr pre kratšie a menej náročné prevádzky.
- Počítajte s hlučnosťou – hoci sú generátory poháňané benzínom tichšie ako naftové prístroje, sú aj tak pomerne hlučné.
Druhy podľa počtu fáz
Pri výbere nového benzínového generátora by ste nemali zabúdať ani na to, akú výstupnú zásuvku budete potrebovať. Štandardne máte k dispozícii dva typy zásuviek.
- Jednofázové generátory – označované ako generátory na 230 V, vhodné pre väčšinou spotrebičov dennej potreby.
- Trojfázové generátory – ľudovo priemyselné zásuvky, označované ako generátory na 400 V, vhodné pre prístroje s vysokým príkonom.
Jednofázové generátory
Medzi jednofázové elektrospotrebiče sa radia takmer všetky zariadenia dennej potreby. Spoznáte ich podľa kábla, na ktorom sú dva kolíky a jeden otvor na uzemnenie. Jednofázová elektrocentrála vám vystačí pri bežnom nenáročnom použití. Bez najmenšieho problému do nej zapojíte stavebné náradie, ale aj lampy, počítač, chladničku a podobné spotrebiče.
Trojfázové generátory
Trojfázové generátory sú vhodné na pripojenie zariadení s prívodným káblom so štyrmi alebo piatimi kolíkmi. Trojfázové elektrospotrebiče sú trochu náročnejšie na príkon. Tomu samozrejme zodpovedajú aj technické parametre trojfázových generátorov.
Tie sú logicky oveľa drahšie, na druhú stranu nájdu širšie uplatnenie v stavebníctve a v priemysle. Medzi typické trojfázové zariadenia sa radia profesionálne cirkulárky, štiepačky dreva alebo napríklad miešačky.
Druh benzínového generátoru | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Na aký účel sa hodí |
Jednofázový | Nižšia cena, bohaté využitie | Nevhodný na trojfázové prístroje | Obvykle v nižších až stredných cenových hladinách | Na pripojenie spotrebičov dennej potreby (chladnička, stavebné náradie, PC) |
Trojfázový | Vysoký výkon | Vyššia cena, špecifické využitie | Obvykle vo vysokých cenových hladinách | Na pripojenie náročnejších prístrojov v stavebníctve a priemysle |
Druhy podľa konštrukcie
Pri benzínových generátoroch nemôžeme zabudnúť na typové rozdelenie, ktoré vychádza nielen z vlastností daného výrobku, ale aj z jeho celkového vzhľadu. Existujú:
- Rámové generátory – efektívne napájanie motorových strojov, nižšia cena, sú ale hlučnejšie.
- Invertorové generátory – na napájanie jemnej elektroniky, nižšia hlučnosť, nižšia spotreba benzínu, vyššia obstarávacia cena.
Rámové generátory
V ich prípade vás určite poteší nižšia cena a efektívne napájanie rôznych motorových strojov. Benzínový motor zasadený do oceľového rámu je spojený s vyššou hlučnosťou a počítať musíte aj s tým, že s týmito generátormi nebudete môcť napájať televíziu a podobné zariadenia. Dokonale sa hodia na osvetlenie a na napájanie záhradnej technicky či náradia, svoje využitie nájdu najmä tam, kde vyššia úroveň hluku nepredstavuje problém.
Invertorové generátory
V porovnaní s rámovými variantmi majú invertorové, čiže digitálne generátory oveľa kompaktnejší vzhľad. Vo väčšine prípadov pripomínajú skladný kufrík s uchom. Ich primárnym účelom je napájanie jemnejšej elektroniky. S tým súvisí vyššia výstupná elektrická energia a menšia spotreba paliva. Okrem malej hlučnosti sa však pripravte aj na vyššiu investíciu.
Výber podľa spotrebiča
Pred nákupom benzínového generátora sa zamyslite nad tým, aké spotrebiče budete pomocou neho napájať. V zásade je možné generátor vyberať podľa troch typov spotrebičov.
- Spotrebiče odporového typu – nenáročné spotrebiče dennej potreby (žiarovky atď.), postačí generátor s výkonom 5 kW.
- Spotrebiče indukčného typu – napr. ručné náradie alebo elektrické čerpadlá, vyžadujú generátor s vyšším výkonom ako má daný spotrebič.
- Spotrebiče kapacitného typu – najnáročnejšie spotrebiče, výkon generátora musí byť aspoň 1,5× väčší.
Spotrebiče odporového typu
Ide o najbežnejšie typy elektrospotrebičov, ktoré nie sú technologicky zložité, ich výkon sa pohybuje do 2 kW a zmyslom ich prevádzky je generovanie tepla pomocou odporu vodiča. Obvykle sa jedná o varné kanvice, žiarovky, kúrenie a podobné zariadenia.
S prihliadnutím na charakter takýchto spotrebičov nie sú kladené zvýšené nároky na vybrané generátory ani na stabilitu napätia. To znamená, že ak bude celkový súčet výkonu spotrebičov napríklad 5 kW, môžete si pokojne zaobstarať zariadenie s výkonom 5 kW.
Spotrebiče indukčného typu
Ako už prezrádza názov týchto elektrospotrebičov, jedná sa predovšetkým o produkty spôsobujúce indukciu, takže pri ich prevádzke dochádza k istým stratám. Je teda potrebné myslieť na to, že by generátor mal mať aspoň o 20 až 30 % vyšší výkon ako daný spotrebič. Typickým príkladom je napríklad ručné náradie, elektrické čerpadlá a pod.
Spotrebiče kapacitného typu
Z pohľadu nárokov na výkon generátora ide o najnáročnejšie elektrospotrebiče. Ide napríklad o žiarovky, fotoblesky, výbojky a podobné spotrebiče, ktoré akumulujú elektrickú energiu (nabíjajú sa), častokrát pre rýchlu a krátku akciu s vysokou výstupnou energiou. Pri zapájaní takýchto produktov by ste mali myslieť na to, že výkon generátora musí byť aspoň 1,5× väčší.
Dôležité parametre
- Výstupný výkon – mal by byť prispôsobený tomu, aké zariadenia bude generátor napájať. Napr. pri spotrebičoch s ťažkým štartom musí byť aj niekoľkonásobne vyšší.
- Spotreba benzínu – závisí od výkonu generátora, takže pri výkonnejších zariadeniach býva logicky vyššia. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 1–2 l/hod, veľmi úsporné generátory spotrebujú iba 0,5 l/hod.
- Regulácia výstupného napätia – existujú tri typy regulácie: kapacitné, AVR alebo kompaundné. Kapacitnú nájdete u lacnejších generátorov, ale väčšina lepších zariadení je vybavená systémom AVR.
- Stupeň krytia – najlepšiu ochranu proti dažďu poskytuje IP54. Častejšie sa ale stretnete s IP23.
Výstupný výkon
Ako už bolo spomenuté, pri výbere generátora sa musíte rozhodovať s ohľadom na napájané zariadenia. V závislosti od ich typu potom zvoľte zodpovedajúci výkon. V minulosti sa používalo iba označenie výkonu v jednotkách VA (voltampér), dnes sa však výkon často uvádza aj vo wattoch. Pokiaľ narazíte na zariadenie s jednotkou voltampér, ktorá sa skrýva za skratkou VA, pomôže vám pri celkovom výpočte výkonu praktický, avšak iba orientačný vzorček 1 kVA = 0,8 kW.
V závislosti od indukčných a kapacitných typov spotrebičov voľte zodpovedajúci zvýšený výkon, tak ako sme prezentovali v úvode. V prípade prevádzkového výkonu by ste nemali zabúdať ani na tvrdé/ťažké štarty elektrospotrebičov. Medzi ne patria výrobky odoberajúce oveľa viac prúdu pri štarte.
Typickým príkladom sú čerpadlá, kompresory, ale aj chladničky. Pri nich by mal byť výkon generátora až päťnásobne vyšší, niekedy dokonca aj viac. Tento výkyv príkonu spotrebičov trvá veľmi krátku dobu (často aj menej ako sekundu), avšak pre úspešné spustenie zariadenia ho musí generátor dosiahnuť.
Spotreba benzínu
Spotreba paliva sa počíta za jednu motohodinu, výsledkom sú litre. Pochopiteľne závisí od toho, ako výkonné zariadenie si zaobstaráte a koľko energie z neho čerpáte. Všeobecne však možno stanoviť aspoň približné hodnoty spotreby:
- 0,5 l benzínu za motohodinu – pri elektrocentrálach s výkonom cca 0,6-1 kVA.
- 1–2 l benzínu za motohodinu – u elektrocentrál s výkonom cca 2–4 kVA.
- 2–3,5 l benzínu za motohodinu – pri elektrocentrálach s výkonom cca 5–6 kVA.
Regulácia výstupného napätia
Regulácia výstupného napätia je jedným z ďalších dôležitých parametrov, pričom máte na výber hneď niekoľko systémov regulácie s odlišnými vlastnosťami:
- Kapacitná regulácia – regulácia pomocou kondenzátorov, bežná u mnohých generátorov.
- Regulácia napätia AVR – regulácia pomocou tranzistorov, vhodná pri spotrebičoch s kolísavým napätím.
- Kompaudná regulácia – ideálna pre zariadenia s ťažkým štartom.
Kapacitná regulácia
Kapacitná regulácia napätia je súčasťou väčšiny generátorov. Jej výhodou je, že znesie vyššie počiatočné preťaženie motora pri zapojení bežných elektrospotrebičov. Ak potrebujete elektrocentrálu napríklad na svietenie, bude vám tento typ regulácie pomocou kondenzátorov bohato stačiť.
Regulácia napätia AVR
Pri zapojení spotrebičov s kolísavým napätím sa oplatí investovať do generátora s reguláciou napätia AVR (regulácia pomocou tranzistorov). Tá má totiž určitú toleranciu, v rámci ktorej sa kolísavé napätie vyrovnáva. Táto vlastnosť sa vám môže hodiť napríklad pri pripojení meracích prístrojov, televízie alebo počítača.
Kompaudná regulácia
Tento typ regulácie je vhodný pri asynchrónnych motoroch vyžadujúcich vyššie zaťaženie pri spúšťaní a rozbehnutí (pri tzv. ťažkom štarte). Tie si vezmú pokojne aj päťnásobok výkonu elektrocentrály. Spomenúť je možné napríklad rezačku na dlažbu, cirkulárku na drevo, čerpadlo alebo kompresor. Generátory sú vybavené kompaudným trafom.
Stupeň krytia
Prihliadať by ste určite mali aj na to, kde budete benzínový generátor využívať, respektíve v akom prostredí. Je to z toho dôvodu, aby ste zabránili jeho poškodeniu a predĺžili tak celkovú životnosť. Najčastejšie sa stretnete s týmito stupňami krytia:
- IP23 – dostatočná ochrana proti vode padajúcej pod uhlom 60°.
- IP54 – lepšia ochrana, problém nepredstavuje ani dážď.
Krytie IP23
Ak si zvolíte produkt s krytím IP23, môžete si byť istí, že je chránený proti vode padajúcej pod uhlom 60°. Zároveň zaručuje dostatočnú ochranu proti vniknutiu nežiaducich predmetov s priemerom nad 12,5 milimetrov.
Krytie IP54
Benzínové generátory vybavené týmto stupňom krytia ponúkajú ešte lepšiu ochranu. V tomto prípade sa nemusíte báť akejkoľvek padajúcej vody, problémom by teda nemal byť ani dážď. Konštrukcia prístroja je dokonale tesná, avšak ponoreniu do vody sa radšej vyhýbajte.
Funkcie a príslušenstvo
Väčšina funkcií a vychytávok benzínových generátorov slúži hlavne na zvýšenie užívateľského komfortu. Ide napr. o:
- Dobíjač štartovacích batérií – zaisťuje ich pravidelné a hlavne automatické nabíjanie.
- Systém brániaci poškodeniu – riadiaci systém, ktorý sa postará o to, že pri prekročení výkonu elektrocentrály nedôjde k jej poškodeniu.
- Displej – rad moderných generátorov môžete jednoducho ovládať aj pomocou prehľadného displeja.
- Diaľkové ovládanie – umožňuje diaľkové ovládanie generátora.
- GSM modul – elektrocentrály vybavené týmto doplnkom vás budú informovať o stave záložného zdroja, a to pomocou SMS správ.
- Podvozok – slúži na ľahšie presúvanie, býva vybavený kolieskami.
- Držadlo – uľahčí prenášanie generátora bez koliesok.
Cena
Benzínové generátory sú celkovo pomerne rôznorodé zariadenia, líšia sa teda aj z hľadiska obstarávacích nákladov.
- Cena do 400 € – nižší výkon, pre nenáročných zákazníkov na občasné využitie.
- Cena od 400 do 1 200 € – výkon až 5 kW, znesú vyššiu záťaž.
- Cena od 1 200 do 2 000 € – výkon nad 5 kW, obvykle robustné rámové generátory vhodné aj do priemyslu.
- Cena nad 2 000 € – výhradne zariadenia do stavebníctva a priemyslu.
Na akúkoľvek cenovú kategóriu sa zameriate, určite by ste mali vyberať produkty od overených značiek. Ich výrobky sú totiž spojené s istou kvalitou spracovania, zodpovedajúcimi parametrami, bezúdržbovou prevádzkou, jednoduchým ovládaním a hlavne možnosťou patričného zaťaženia. Medzi precíznych výrobcov patrí Honda, Heron, Scheppach, Zipper, Fieldmann, Atlas Corpo, Medveda, Dagartech, Europower, Hitachi, Viking a mnohé ďalšie.
Cena do 400 €
Tie najlacnejšie elektrocentrály sa dajú zaobstarať za cca 80 €, nemôžete od nich ale očakávať žiadny prevratný výkon. V tomto cenovom rozpätí ide predsa len o menej výkonné stroje s hodnotami 750 – 3 000 W. Modely so vzduchom chladeným motorom a menšou hmotnosťou v rozpätí 10 – 40 kilogramov dokážu uspokojiť každého nenáročného zákazníka s požiadavkou na občasné využívanie generátora. Hodia sa teda napríklad na dovolenku do kempu.
Cena od 400 do 1 200 €
V tejto cenovej kategórii na vás čaká o niečo širší výber jednofázových aj trojfázových zariadení. Značkové generátory budú spojené s oveľa vyšším výkonom až 5 kW. Tomu samozrejme bude zodpovedať aj spotreba a hmotnosť zariadenia okolo 20 – 135 kilogramov.
Cena od 1 200 do 2 000 €
Pokiaľ hľadáte generátor s výkonom nad 5 kW a s radom pridružených funkcií, vyššia investícia sa vám oplatí. Do hľadáčika sa vám dostanú profesionálne elektrocentrály s kvalitnejšími motormi s dlhšou životnosťou, väčším objemom nádrže a bohatým príslušenstvom. Obvykle ide o robustné rámové generátory, ktoré sú schopné utiahnuť množstvo spotrebičov a svoje pevné miesto si nájdu aj v priemysle a v stavebníctve.
Cena nad 2 000 €
Pri cene nad 2 000 € sa začnú domáce elektrocentrály prelínať s tými rýdzo profesionálnymi. Niektoré z týchto zariadení samozrejme prinášajú výkon aj cez 10 kW, sú určené na trvalejšie zaťaženie, majú praktický podvozok a sú veľmi dobre odhlučnené. To všetko sa premieta do ich celkovej veľkosti, robustnosti a hmotnosti okolo 200 kilogramov.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho / na aký účel sa hodí |
Do 400 € | Jednoduché modely s nižším výkonom (750–3 000 W), hmotnosť 10–40 kg | Bez pokročilých funkcií, nevhodné na veľké zaťaženie | Pre nenáročných užívateľov; na občasné využitie v kempe alebo na chate |
Od 400 do 1 200 € | Jednofázové aj trojfázové prístroje, výkon okolo 5 kW | Obvykle len základné funkcie, bývajú hlučnejšie | Na napájanie jednofázových a trojfázových zariadení v domácom prostredí |
Od 1 200 do 2 000 € | Veľa funkcií, často profesionálne modely, výkon bežne nad 5 kW | Nízku hmotnosť | Pre náročných zákazníkov; do priemyslu |
Nad 2 000 € | Profesionálne zariadenia s výkonom až 10 kW, výborne odhlučnené | Sú prakticky neprenosné | Výhradne do stavebníctva a priemyslu |
Ďalšie druhy generátorov
Okrem benzínových elektrocentrál môžete naraziť ešte na štyri ďalšie typy týchto zariadení.
- Dieselové generátory – poháňané naftou, robustnejšia konštrukcia, veľmi výkonné, ale logicky drahšie.
- Plynové generátory – často na plyn aj benzín, výkonnostne sa podobajú benzínovým, široké využitie, ekonomická prevádzka.
- Olejové generátory – poháňané olejom, často ich neuvidíte, výnimočne v priemysle.
- Akumulátorové generátory – majú trochu nižší výkon, sú ideálne na napájanie nenáročných zariadení, nízka hmotnosť, ale treba dobíjať.
Dieselové elektrocentrály
Hlavnou pohonnou kvapalinou dieselovej elektrocentrály je nafta. Tento typ výrobku vyzerá na prvý pohľad robustnejšie ako benzínový variant. S väčšími rozmermi sa samozrejme spája aj vyššia hmotnosť. Na druhú stranu sú dieselové generátory spojené s vysokým výkonom, takže dokážu utiahnuť aj viac náročných spotrebičov naraz. Nemusí ísť pritom iba o tie jednofázové, ale aj o tie trojfázové. Tento typ elektrocentrály je drahší z pohľadu obstarávacej ceny.
Plynová elektrocentrála
Pokiaľ ide o výkonovú stránku plynového generátora, môžeme ho prirovnať skôr k benzínovému variantu. Častokrát je plynová elektrocentrála riešená ako hybridná, teda s možnosťou využitia ako benzínu, tak aj LPG. V prospech plynového variantu určite hovoria široké možnosti využitia, a to nielen v domácnosti, ale aj v stavebníctve a kdekoľvek inde. Plynová elektrocentrála sa oproti tej benzínovej pýši ekologickejšou a ekonomickejšou prevádzkou. Zatiaľ čo bežná spotreba benzínu na 1 kWh sa pohybuje okolo 0,9 l, LPG sa pýši spotrebou okolo 0,4 kg/kWh.
Olejová elektrocentrála
S olejovými generátormi sa v domácom prostredí stretnete iba výnimočne. Oveľa širšie využitie majú v priemyselnom odvetví. Ako už prezrádza názov, hlavnou pohonnou zmesou je špeciálny olej, ich výskyt ale všeobecne nie je taký častý.
Akumulátorová elektrocentrála
Batériové generátory sa svojím charakterom najviac podobajú klasickej powerbanke, na rozdiel od nej sú však schopné napájať aj náročnejšie zariadenia. Hodia sa najmä na cesty, na napájanie osvetlenia či počítača, nabíjanie mobilov, notebookov a iných zariadení, ale aj na napájanie cestovnej chladničky či mrazničky. Výkony bývajú až okolo 1 000 W, špičkové modely ponúkajú výkon až 2 000 W. Nespornou výhodou je tichá prevádzka, možnosť nabíjania cez solárne panely a nízka hmotnosť. Medzi nevýhody patrí nižší výkon a nutnosť dobíjania akumulátorov.
Údržba
Akýkoľvek typ elektrocentrály si zakúpite, nikdy nezabúdajte na to, že tento typ zariadenia je spojený aj s pravidelnou údržbou a starostlivosťou. Tá sa úmerne premieta hlavne do celkovej spoľahlivosti a životnosti prístroja. Pri väčšine výrobcov by životnosť ich produktov mala dosahovať minimálne 5 000 motohodín. Tie si obvykle môžete kontrolovať na príslušných ukazovateľoch.
Aby ste boli so zakúpenou elektrocentrálou skutočne spokojní, snažte sa dodržiavať aspoň pár nižšie uvedených zásad.
- Pravidelne čistite vzduchový filter. To, ako veľmi sa zanáša, sa odvíja od toho, v akom prostredí sa zariadenie nachádza.
- Niektoré modely vyžadujú pravidelné prevádzkové prestávky. Tie je vhodné dodržiavať.
- V prípade servisných zásahov uvádza každý výrobca trochu iný počet motohodín. Po ich uplynutí by mal prísť dôkladnejší servis v zodpovedajúcom rozsahu. Na to môžete využiť značkové servisy.
- Myslite na to, že elektrocentrála vyžaduje na svoju bezproblémovú prevádzku aj dostatok vzduchu, aby dochádzalo k jej patričnému chladeniu. Zároveň je vzduch využívaný aj pri saní motora.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.