Menu

Recenzia a test Elica Missy LX WH/A/60

74,0 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Komínové digestory

Klady

  • Cenovo dostupný variant
  • Päťročná záruka

Zápory

  • Slabší výkon odsávania
  • Hlučný
  • Nižšia účinnosť prúdenia vzduchu
130 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Digestor Elica Missy LX WH/A/60 patril v čase písania recenzie (december 2022) k najlacnejším modelom na našom trhu. Nízka cena sa znateľne prejavila na výkone aj efektivite tohto modelu. Výkon 395 m3/h patril k najnižším v tejto kategórii a digestor sa radí do triedy účinnosti prúdenia vzduchu D a triedy účinnosti osvetlenia C – v oboch prípadoch ide o dosť podpriemerné výsledky.

Pochváliť nemôžeme ani energetickú triedu D, vysokých nákladov sa ale báť nemusíte, vďaka nízkemu výkonu totiž nie je spotreba tohto modelu nijako dramatická. Hlučnosť 68 dB taktiež patrila v našom porovnaní komínových digestorov k najvyšším. Jediné, čo teda môžeme pochváliť, je účinnosť filtrácie tukov. S tou sa digestor umiestnil v triede D, zatiaľ čo aj niektoré drahšie modely končili v triedach E a F.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

395

Hlučnosť (dB)

68

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

E

Trieda účinnosti filtrácie tukov

D

Trieda účinnosti osvetlenia

C

Energetická trieda

D

Ročná spotreba energie (kWh)

57

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

11

Ovládanie a rozmery

Pravdepodobne vás neprekvapí, že sa pri tomto modeli nedočkáte žiadnych moderných vychytávok ako je dotykové ovládanie, diaľkový ovládač, displej alebo smart funkcie. Ovládanie prebieha klasicky pomocou niekoľkých tlačidiel a vyberať môžete zo štandardných troch rýchlostí.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

3

Typ ovládania

Tlačidlové

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Nie

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

45

Hmotnosť (kg)

5,8

Hlavné klady a zápory

Hlavnou výhodou digestora Elica je jeho nízka cena. Zároveň ide o dizajnovo vydarený model, čo je vždy pozitívne. Pochváliť môžeme aj slušnú úroveň filtrácie tukov, ktorou predbehne aj niektoré drahšie modely. Slabou stránkou je naopak výkon, ten je totiž na komínový model skutočne nízky. Nevýhodou je aj zlá efektivita prúdenia vzduchu a osvetlenia.

Porovnanie s alternatívami

V podobnej cenovej kategórii stojí za zváženie digestor AMICA OKC 613RW. Ten má viac-menej porovnateľný výkon, rovnakú energetickú triedu aj triedu účinnosti prúdenia vzduchu a filtrácie tukov. Model Elica ale prekonáva v efektivite osvetlenia, kde patrí do triedy A a o niekoľko dB nižšou hlučnosťou. Výhodou aj nevýhodou potom môže byť veľmi špecifický dizajn vhodný hlavne do retro kuchýň.

O niečo drahšou, ale výrazne výkonnejšou alternatívou je potom digestor Whirlpool W Collection WHCN 64 F LM X. Okrem vysokého výkonu má oproti modelu Elica aj lepšiu energetickú triedu a vyššiu účinnosť prúdenia vzduchu, osvetlenia aj filtrácie tukov. O niečo nižšia je aj jeho hlučnosť, digestor Elica tak prekonáva takmer po všetkých stránkach.

Naše hodnotenie a záver

Model Elica Missy LX WH/A/60 vám môžeme odporučiť, ak hľadáte lacný digestor a trváte na komínovom prevedení. Vzhľadom na pomerne nízky výkon ale bude vhodný hlavne do menších kuchýň. Za drahšou konkurenciou vo väčšine ohľadov zaostáva, znateľná je hlavne vysoká hlučnosť a slabé triedy účinnosti (s výnimkou efektivity filtrácie tukov). Ak hľadáte výkonnejší a účinnejší model, pozrite sa aj na digestor Whirlpool W Collection WHCN 64 F LM X.

130 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Elica Missy LX WH/A/60 | Hodnotenie: 74,0 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Elica Missy LX WH/A/60

Elica Missy LX WH/A/60

130 € Orientačná cena