Chcete vymeniť svoj depilátor za epilátor, a zažiť tak niekoľkonásobne dlhší pocit čerstvo oholenej pokožky? Začítajte sa do nasledujúcich riadkov. Ich prostredníctvom vám prinesieme užitočné rady súvisiace s nákupom toho správneho epilátora.
Zoznámime vás s dostupným sortimentom na súčasnom trhu. Načrtneme vám jednotlivé typy epilátorov vrátane ich napájania. Pri prezentácii týchto výrobkov pôjdeme naozaj do hĺbky a nezabudneme ani na opis epilačnej hlavy, rýchlostí, doby prevádzky a ostatných parametrov podstatných pre výber.
Po prečítaní nasledujúcich kapitol budete schopní vybrať ideálny prístroj z akejkoľvek produktovej ponuky. A aby ste mali tiež predstavu o tom, koľko vlastne epilátor stojí, v závere článku vám jeho hodnotu načrtneme s pomocou niekoľkých cenových kategórií. Nebudú chýbať ani rady, ako sa o epilátor starať alebo ako ho používať, aby epilácia nebolela. V sekcií úprava vzhľadu sme sa venovali tiež témam zastrihávačov fúzov alebo holiacim strojčekom.
Ako vybrať epilátor stručne:
- Zvážte, či je epilátor to pravé – Rozhodnite sa, či chcete chĺpky skrátiť, vytrhať, alebo natrvalo odstrániť pulzným svetlom, podľa toho zvoľte depilátor, epilátor, alebo IPL epilátor.
- Pozornosť venujte nástavcom epilátora – Určite, na aké časti tela chcete prístroj používať, a uistite sa, že ponúka nástavce napríklad pre triesla či na tvár. Na týchto plochách je totiž tenšia koža, a tak je lepšie mať k dispozícii nadstavec na hlavicu, ktorý zmenší epilovanú plochu, a tým zmierni bolesť.
- Zamerajte sa na vodeodolnosť a typ napájania – Zvážte, ako budete so strojčekom pracovať, či je vám pohodlnejšie epilovať sa v sprche, vani, či na sucho. Podľa toho voľte typ napájania a prípadnú vodeodolnosť.
- Rozhodnite o prítomnosti osvetlenia – Ak máte jemné chĺpky, mohol by sa vám hodiť prístroj s osvetlením, aby bola epilácia precízna.
- V závislosti na tom, čo od prístroja požadujete, voľte jeho príslušenstvo – Epilátory v dnešnej dobe ponúkajú okrem zbavenia tela chĺpkov oveľa viac funkcií, ako napríklad peeling, kefu na pleť alebo vibračné masážne hlavy.
- Určite si, koľko peňazí chcete do epilátora investovať – Kúpa epilátora môže byť na prvý pohľad drahšou záležitosťou, investícia sa vám však z dlhodobého hľadiska oplatí. Rôzne cenové hladiny ponúkajú epilátory s rôznymi vlastnosťami, preto sa rozhodnite, či vám stačí lacnejší a jednoduchší prístroj, alebo by ste mali radšej pokročilý epilátor s množstvom príslušenstva.
Epilácia, alebo depilácia?
Ešte pred tým, než sa pustíme do popisu jednotlivých typov epilátorov, spomenieme odlišnosti týchto prístrojov od depilátorov. Epilácia a depilácia sú pojmy, pri ktorých často dochádza k zámene, ich princíp je však veľmi odlišný.
Epilátor
Tento článok sa venuje epilátorom. Epilátor je prístroj určený na epiláciu, teda úplnú elimináciu chĺpkov. Elektrický epilátor vytrháva chĺpky aj s korienkami. Tento proces môže byť pre niekoho bolestivý, na druhú stranu ale hladká pokožka vydrží mnohonásobne dlhšie ako v prípade bežného holenia, teda depilácie. Benefitom klasických epilátorov je v niektorých prípadoch aj ich obstarávacia cena, tie najlacnejšie zaobstaráte už za pár eur.
Do kategórie epilátora spadajú aj IPL epilátory. Tie sa od tých klasických diametrálne odlišujú. Popíšeme ich v nasledujúcej kapitole, môžete tiež navštíviť ich samostatnú stránku s podrobným popisom a výberom najlepších produktov. Jedná sa o bezbolestné epilátory na dlhodobé odstránenie chĺpkov, tieto prístroje sú ale výrazne drahšie.
Depilátor
Depilátorom sme venovali samostatnú stránku. Ide v podstate o elektrické alternatívy klasických žiletiek, ktoré chĺpky na povrchu kože usekávajú, a tým ich skracujú. Chĺpky ale za krátku chvíľu znovu povyrastú, a tak je depiláciu nutné často opakovať, pokiaľ túžite po hladkej pokožke. Benefitom depilácie je jej bezbolestnosť, proces je tiež pomerne rýchly. Depilátory sú navyše všeobecne lacnejšie.
Vlastnosti jednotlivých prístrojov na odstraňovanie chĺpkov v podobe epilácie a ich porovnanie s depilátormi sme zhrnuli tiež nižšie v tabuľke:
Typ prístroja | Spôsob odstránenia chĺpkov | Výhody | Nevýhody |
Depilátor | Povrchové odseknutie | + Bezbolestnosť
+ Rýchlosť + Cenová dostupnosť |
– Krátka výdrž hladkej pokožky |
Epilátor | Vytrhnutie | + Dlhá výdrž hladkej pokožky
+ Cenová dostupnosť |
– Proces môže byť bolestivý
– Proces môže trvať dlhšie |
IPL epilátor | Rozrušenie pulzným svetlom | + Takmer bezbolestnosť
+ Dlhá výdrž hladkej pokožky / navždy |
– Vyššia cena prístrojov
– Proces môže trvať dlhšie a je nutné ho opakovať |
Elektrický vs. ručný epilátor
Tento článok je primárne zameraný na elektrické epilátory. Okrem nich ale existujú aj tie ručné alebo manuálne, ktoré vám teraz v krátkosti predstavíme. Väčšina epilátorov na trhu je poháňaná elektrickou energiou, čo prináša benefit v tom, že odvedú prácu v podstate za vás, vy nimi len posúvate po pokožke. U ručných epilátorov je nutné okrem toho tiež rozpohybovať epilačnú hlavicu, ktorá nadobúda podobu rôzne veľkých pružín.
Ručné epilátory majú veľmi jednoduchú konštrukciu, tvarom pripomínajú kliešte. Medzi nimi sa nachádzajú roztiahnuté pružiny, ktoré sa pohybom klieští zmršťujú a zase naťahujú, tým zachytávajú chĺpky a vytrhávajú ich aj s korienkami. Tieto epilátory sú veľmi lacné a jednoduché na obsluhu, na druhú stranu závisí miera precíznosti od vás. Z tohto dôvodu sa hodia skôr na malé plochy, ručná epilácia nôh by bola naozaj zdĺhavá.
Typy elektrických epilátorov
Na začiatku výberu vám predstavíme rôzne typy elektrických epilačných strojčekov. Ide o:
- Klasické epilátory – Bežné epilačné strojčeky, ktoré vytrhávajú chĺpky aj s korienkami. Najviac sa hodia na väčšie telesné plochy, ako sú nohy, ruky, ale aj na intímne partie či podpazušie.
- Epilátory na tvár – Vďaka svojmu kompaktnejšiemu tvaru a menšej epilačnej hlavici sú vhodné na vytrhávanie chĺpkov na tvári.
- IPL epilátory – Predstavujú takmer bezbolestný variant odstraňovania chĺpkov. Tie sú rozrušené pomocou pulzného svetla. Vďaka viacerým nadstavcom môžete s IPL epilátorom odstraňovať chĺpky na väčších aj menších telesných plochách.
Klasické epilátory
Vo svojej podstate ide o tie najbežnejšie a cenovo najdostupnejšie epilátory na trhu. Ich hlavnou časťou je špeciálna hlava obsahujúca niekoľko desiatok malých pinziet na kotúči. Tie sa starajú o trhanie jednotlivých chĺpkov. Ako asi správne tušíte, klasické epilátory môžu byť do istej miery bolestivejšou záležitosťou, podľa toho, akú partiu tela epilujete.
Štandardne ich možno upotrebiť hlavne na oblasť nôh, intímnych partií a podpazušia. Treba podotknúť, že tento typ epilátora vyžaduje dostatok času na vykonávanie daného úkonu. Musíte počítať aj s tým, že k dokonalému a dlhodobému odstráneniu chĺpkov dôjde až po niekoľkonásobnom opakovaní, väčšinou niekoľko týždňov.
Epilátory na tvár
Tento typ epilátora vychádza z toho klasického, minimálne čo sa technológie fungovania týka. Hlavný rozdiel je však v samotnej konštrukcii. Epilátor na tvár, respektíve jeho epilačná hlavica, je podstatne menší. Dokáže si poradiť s veľmi jemnými chĺpkami na brade, obočí, krku a čele.
V prospech týchto modelov hovorí predovšetkým vyššia šetrnosť pri vytrhávaní chĺpkov, ktoré sa napokon nachádzajú na pomerne citlivých partiách tváre. Súčasťou epilátorov sú aj špeciálne kefky. Tie svoje primárne využitie nájdu pri hĺbkovom čistení pleti a pórov.
IPL epilátory
Moderné a novodobé epilátory spojené s vysokou šetrnosťou pri odstraňovaní ochlpenia. V tomto prípade môžete zabudnúť na klasickú metódu vytrhávania chĺpkov, tu hrá hlavnú rolu pulzné svetlo. To je využívané na narušovanie, prípadne rozpúšťanie štruktúry chlpu.
V prospech IPL epilátorov hovorí bezbolestnosť (alebo minimálne takmer bezbolestná aplikácia na rozdiel od epilátorov) a dlhodobý efekt krásne vyzerajúcej a hladkej pokožky bez chĺpkov. Užiť ich môžete k epilácii v oblasti intímnych partií, podpazušia a tváre. Pri jeho nákupe sa nezabudnite informovať o tom, pre aký typ pokožky je daný IPL epilátor vhodný. IPL epilátorom sme venovali samostatnú stránku s podrobnejším popisom týchto prístrojov.
Epilačná hlava
Epilačná hlava je jedna z najdôležitejších častí akéhokoľvek epilátora. U klasických epilátorov je súčasťou tohto prvku niekoľko pinziet uložených na rotujúcom kotúči. V závislosti od typu produktu je možné naraziť na 10 – 60 pinziet. Ich množstvo do istej miery zodpovedá aj šírke epilačnej hlavy. Pre partiu nôh môžete zvoliť širšiu hlavu, pre intímne partie a podpazušie skôr tú užšiu. Výnimkou nie sú ani vymeniteľné epilačné hlavy pre viac častí ľudského tela.
Všeobecne platí, že čím viac pinziet epilačná hlava obsahuje, tým rýchlejšie docielite požadovanej epilácie. Na druhú stranu môže ísť o bolestivejší proces. Aj z toho dôvodu je odporúčané začiatočníčkam voliť epilačnú hlavu s menej pinzetami či užší nástavec, ktorý epiluje menšiu plochu. Prínosný je aj fúkajúci vzduch na epilované miesta alebo masážny nadstavec.
Rýchlosť
U klasických epilátorov sa môžete stretnúť ešte s jedným technickým parametrom, ktorým je počet rýchlostí. Ten má vplyv na intenzitu trhania chĺpkov. Väčšina dostupných produktov tohto typu má 2 – 3 rýchlosti. Výnimkou však nie sú epilátory s jednou rýchlosťou alebo naopak s piatimi.
V praxi to potom funguje približne nasledovne. U intímnych partií a podpazušia sa vzhľadom na citlivosť pokožky využíva prvý alebo druhý rýchlostný stupeň. Na nohách môžete naopak upotrebiť tú najvyššiu dostupnú rýchlosť epilátora. Pre predstavu počítajte s tým, že dôkladné epilovanie jednej nohy zaberie zhruba 20 minút. Celé telo pokojne až 60 minút, s čím by ste mali počítať pri výbere epilátora na akumulátorový či batériový pohon z hľadiska výdrže na jedno nabitie.
Napájanie
Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ epilátora, budete pri jeho nákupe riešiť ešte jednu prevádzkovú záležitosť. Tou je dodávka elektrickej energie potrebná na chod epilátora. Vyberať si môžete zo štyroch variantov, ktoré sú jasne vypovedajúce.
- Epilátory napájané z elektrickej siete
- Epilátory napájané prostredníctvom dobíjacieho akumulátora
- Epilátory napájané pomocou bateriek
- Kombinované epilátory sieť/akumulátor
Ak chcete pri epilácii docieliť čo najväčšiu mobilitu, zvoľte každopádne epilátor s nabíjacím akumulátorom. V jeho prípade si postrážte, aká je výdrž batérie na jedno nabitie.
Kapitolou samou o sebe sú epilátory označované ako Wet&Dry. Jedná sa o akumulátorové verzie s vodeodolnou konštrukciou, ktoré môžete využívať aj pri epilácii v sprche. K tomu už z princípu veci a bezpečnosti neslúžia epilátory napájané prostredníctvom elektrického kábla.
Doba prevádzky
U sieťových epilátorov takú vec určite riešiť nemusíte. Doba prevádzky sa týka hlavne akumulátorových epilátorov. Ide o výdrž na jedno plné nabitie, spravidla sa udáva v minútach. Najlacnejšie epilátory vydržia zhruba 25 – 30 minút prevádzky. Zlatou strednou cestou sú akumulátory dodávajúce potrebnú energiu až 40 minút, najkvalitnejšie sú potom schopné zaistiť epiláciu po dobu trvania až 60 minút.
V tomto ohľade si postrážte aj dĺžku nabíjania, ktorá býva mnohonásobne dlhšia ako doba prevádzky. Môžete naraziť na modely, ktoré vydržia fungovať až 40 minút, môže pre vás ale byť nepríjemné zistiť, že sa na požadovanú výdrž musí nabíjať napríklad až šesť hodín. Vhod tiež príde upozornenie na vybitú batériu, aby vám prístroj v polovici epilácie nevypovedal službu bez ohlásenia.
Funkcie a príslušenstvo
Niektoré modely epilátorov toho ponúkajú oveľa viac než len holý základ, či už ide o pridružené funkcie alebo doplnkové príslušenstvo. Pri výbere lepších modelov vám môžu byť nápomocné nižšie uvedené pojmy.
- Výkyvná epilačná hlava – Prostredníctvom tohto prvku priľne epilátor oveľa lepšie k vašej pokožke a jej záhybom. Epilácia tak bude precíznejšia.
- Integrované osvetlenie – Niektoré modely disponujú svietidlom, vďaka ktorému uvidíte aj na najmenšie chĺpky a pri epilácii ich neprehliadnete.
- Wet&Dry – Takto označené epilátory môžete používať ako na suchú pokožku, tak aj na vlhkú. Nie je problém si ich vziať do sprchy alebo do vane.
- Protišmyková rukoväť – Bezpečnostný prvok zaručujúci, že vám epilátor pri epilácii nevykĺzne z ruky.
- Bikini – Epilátory s týmto označením sú vhodné aj na epiláciu v oblasti bikín.
- Puzdro – Súčasťou výbavy niektorých epilátorov je praktické puzdro. To pojme nielen samotný epilátor, ale aj ostatné nadstavce.
Cena
Vzhľadom na to, že existuje niekoľko typov epilátorov, narazíte na väčšie cenové rozdiely medzi jednotlivými modelmi. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek produkt, vždy sa zameriavajte na značky Braun, Phillips, Remington, Rowenta, Esperanza, Rio Beauty, Panasonic a Babyliss. A to minimálne z dôvodu preverenej kvality a stoviek kladných referencií spojených so zodpovedajúcou precíznosťou spracovania a výsledným efektom.
Cena do 40 €
Najlacnejšie modely epilátorov zaobstaráte už od 12 €. Áno, musíte počítať s tým, že pôjde o menej výkonné zariadenia, ale svoj účel splnia. Väčšina týchto epilátorov má zhruba 20 – 24 pinziet na epilačnú hlavicu. Voliť môžete medzi sieťovými aj akumulátorovými výrobkami, pričom tie majú priemernú výdrž do 30 minút prevádzky.
Cena od 40 € do 80 €
Ak si chcete epilovať aj bikini partie, potom vám bude dostačovať táto cenová kategória. Zakúpiť môžete epilátory s 2 – 3 rýchlosťami a vyšším počtom epilačných pinziet pohybujúcim sa okolo 28 – 32. Výnimkou nie sú ani masážne guličky stimulujúce pokožku pri epilácii. Výdrž týchto prístrojov sa pohybuje okolo 40 minút.
Cena od 80 € do 160 €
Tu si na svoje prídu hlavne ženy, ktoré túžia po šetrnom epilovaní, napríklad prostredníctvom epilačnej hlavy so 40 – 48 pinzetami. V tejto cenovej relácii si môžete zaobstarať aj vodeodolné akumulátorové epilátory vrátane mnohých sieťových.
Cena nad 160 €
Naozajstný luxus v oblasti epilácie začína na hranici 160 € a môže sa šplhať k hodnote až 600 €. K dispozícii je len niekoľko vybraných značkových prístrojov, medzi ktorými jasne vládnu IPL epilátory. O tom, ako vybrať IPL epilátor, pojednáva samostatný článok. Klasické epilátory v tejto cenovej hladine ponúkajú predovšetkým viac vymeniteľných hlavíc na jednotlivé telesné partie, masážne hlavice a dlhú dobu prevádzky.
Údržba epilátora
Epilátor je treba považovať za osobný hygienický nástroj, ktorý je nutné po použití podrobiť patričnej údržbe. Tento proces je vyžadovaný nielen z hygienických dôvodov, ale zároveň udržuje výrobok v dobrej kondícii a je prísľubom dlhej životnosti.
Čo sa týka údržby, nemusíte mať akékoľvek obavy. Súčasťou výbavy väčšiny epilátorov sú špeciálne čistiace kefky. Ich prostredníctvom je možné pomerne ľahko vyčistiť jednotlivé pinzety od chĺpkov aj iných nečistôt. Tie sú potom pripravené na následné použitie, respektíve na epiláciu.
Ak investujete do epilátora typu Wet&Dry, získate v prípade čistenia ďalšiu výhodu. Tieto epilátory majú umývateľné hlavice, takže ich stačí strčiť pod kohútik s tečúcou vodou a máte údržbu za sebou.
Kedy epilátor nepoužívať
Aj keď to vyzerá, že by sa epilátor mal stať súčasťou každej kúpeľne a jeho využívanie by malo prebiehať s maximálnou pravidelnosťou, napriek tomu existujú situácie, kedy je lepšie ho neupotrebiť.
- V okamihu, keď trpíte nepríjemným ekzémom na koži, alebo ste spálení od slnka.
- Pokiaľ nemáte na epiláciu dostatok času. Potom tento proces totiž stráca svoj zmysel. Na epiláciu celého tela je potrebné vyhradiť si pokojne aj hodinu.
- Podpazušie je vhodné epilovať večer, aby sa koža cez noc upokojila. Na čerstvo oholenú pokožku by totiž nemal prísť antiperspirant.
Nakoniec je vhodné zdôrazniť, že epilované časti tela by ste nemali hneď po tejto činnosti vystavovať akýmkoľvek kozmetickým preparátom, dezodorantom a vôňam.
Čo robiť, aby epilácia nebolela
Epilácia je efektívnejší spôsob odstraňovania chĺpkov ako depilácia z hľadiska výdrže hladkej pokožky. Veľa žien sa jej ale vyhýba kvôli obavám z bolesti. Použitie epilátora je síce trochu nepríjemné, ale bolesť sa dá znížiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najmenej bolestivé je používanie IPL epilátora. V prípade, že chcete používať klasický epilátor, skúste dodržať následné odporúčania (Zdroj: Being Healthfull):
- Niekoľko dní pred a niekoľko dní po epilácii vykonajte peeling pokožky, to uľahčí epiláciu a zamedzí zarastaniu chĺpkov.
- Zapnite epilátor na nižšiu rýchlosť epilovania.
- Používajte epilátor pravidelne, minimálne raz za 2 až 3 týždne.
- V prípade, že máte epilátor, ktorý je možné vziať do vody, používajte ho pod tečúcou horúcou vodou.
- Pokiaľ váš epilátor vodeodolný nie je, používajte ho potom, čo vyjdete zo sprchy.
- Vyberte si taký nadstavec, ktorý zároveň tiež masíruje pokožku. Tá sa lepšie prekrví a trhanie chĺpkov bude bolieť o niečo menej.
- Epilovanú kožu napnite, epilátor tak zachytí viac chĺpkov na jeden ťah.
- Chĺpky odstraňujte v teple. Keď máte zimomriavky, epilátor nedoľahne správne k pokožke a chĺpky sa nedajú poriadne vytrhnúť.
- Skúste použiť znecitlivujúci krém pred epiláciou, po epilácii môžete použiť napríklad vodu po holení, ktorá dezinfikuje kožu a pomáha proti zarastaniu chĺpkov.