Menu

Recenzia a porovnanie Epson EcoTank L8160

96,1 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Atramentové tlačiarne

Klady

  • 6 farieb – vysoko kvalitná tlač
  • Vysoké rozlíšenie tlače
  • Veľmi nízke náklady na tlač

Zápory

  • Malý zásobník na papier
  • Absencia automatického podávača
  • Tlač je relatívne pomalá
530 € Orientačná cena

Základné údaje

Epson EcoTank L8160 sa radí medzi vysoko kvalitné atramentové tlačiarne s tankovým systémom. Kombinácia vysokého rozlíšenia tlače a 6 rozdielnych atramentov zaručí nielen nízke prevádzkové náklady na čiernobielu aj farebnú tlač, ale aj hlboko detailné fotografie s plynulými prechodmi farieb. Tlačiareň sa bude hodiť do domácností profesionálov, ktorí tlačia grafické podklady.

Tlačiareň je na tichšom konci spektra a okrem tlače navyše ponúkne aj skener a funkciu kopírovania. Celkovo je jej obsluha jednoduchá, a to najmä vďaka veľkému dotykovému displeju. Počítať ale budete musieť s malým zásobníkom a pomerne vysokou cenou, obzvlášť s ohľadom na absenciu automatického podávača papiera.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Epson

Typ

Atramentová tanková

Farebná tlač

Áno

Tlač na formát A3

Nie

Tlač fotografií

Áno

Maximálna gramáž papiera (g/m2)

300

Bezokrajová tlač

Áno

Vstupný zásobník

100

Automatický podávač

Nie

Spotreba Stand-by podľa výrobcu (W)

0,8

Hlučnosť podľa výrobcu (dB)

37

Hĺbka (cm)

36,9

Šírka (cm)

40,3

Výška (cm)

16,2

Hmotnosť podľa výrobcu (kg)

8,4

Hodnotenie funkcií a vybavenia

Pripojenie tlačiarne je umožnené hneď niekoľkými spôsobmi. Nechýba samozrejme klasická USB prípojka ani ethernetový port pre sieťový kábel. Tlačiareň ale podporuje aj Wi-Fi direct a majiteľov zariadení Apple poteší funkcia AirPrint. Tlačiť môžete aj priamo z flash disku alebo SD karty. Farebná dotyková obrazovka má uhlopriečku 4,3 palca, jedná sa teda o pomerne rozmerný displej. Chýbať vám môže jedine technológia NFC.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

USB

Áno

Wi-Fi

Áno

NFC

Nie

Hodnotenie tlače a skenovania

Tlač tohto zariadenia sa neradí medzi tie najrýchlejšie. Výrobca sľubuje, že v súlade s meraním podľa normy ISO/IEC 24734 vyprodukuje tlačiareň 16 čiernobielych strán za minútu. Tlač fotografie formátu 10×15 cm má potom trvať 25 sekúnd. Farebná tlač beží tempom 12 strán za minútu. Samozrejmosťou je bezokrajová tlač.

Čo je ale zaujímavé, je najmä väčší počet farieb atramentov. Jedna samostatná náplň je určená na tlač čiernobielych dokumentov, ďalších 5 náplní je potom špecificky určených na grafickú a fotografickú tvorbu. Vďaka tomu a aj vďaka vysokému tlačovému rozlíšeniu 5 760×1 440 DPI sa môžete tešiť na vysoko detailné fotografie.

Tlačiareň spracuje papier s gramážou až 300 g/m2. Tlačové parametre sú nadštandardné. Zásobník na papier bohužiaľ pojme iba 100 listov kancelárskeho typu, pri vyššej gramáži ich bude ešte menej. Skener pracuje s maximálnym rozlíšením 1200 x 4800 DPI.

Parameter Tento produkt
Rýchlosť čiernobielej tlače podľa výrobcu (str/min)

16

Maximálne rozlíšenie tlače (DPI)

5 760 x 1 440

Maximálne rozlíšenie skenu (DPI)

1 200 x 4 800

Bezokrajová tlač

Áno

Maximálny počet listov podľa výrobcu (čierna)

6 200

Cena čierneho toneru

15

Cena čiernobieleho výtlačku A4 podľa výrobcu

0,003

Maximálny počet listov podľa výrobcu (farebná)

31 000

Cena farebných tonerov

95

Cena farebného výtlačku A4 podľa výrobcu

0,003

Cartridge

Na klasický čierny atrament sľubuje výrobca tlač až 6 200 strán A4, pričom pri tomto počte môžete počítať s nákladmi okolo 0,003 € na jednu stranu. Fľaštičky na farebnú tlač sľubujú 6 200 strán každá, ak by teda bola farebnosť vyvážená, dosiahnete až 31 000 strán, teda tiež cca 0,003 € na stranu. Toto sa ale dá naozaj ťažko predpovedať, pretože spotreba v značnej miere závisí od pokrytia strany. V tabuľke nižšie nájdete kódy náplní do tlačiarne Epson EcoTank L8160.

Parameter Tento produkt
Kód čiernej náplne/kazety

C13T07C14A

Kód čiernej foto náplne/kazety

C13T07D14A

Kód azúrovej náplne/kazety

C13T07D24

Kód purpurovej náplne/kazety

C13T07D34A

Kód žltej náplne/kazety

C13T07D44A

Kód šedej náplne/kazety

C13T07D54A

Kód celého setu kaziet

Nerelevantné

Kód optického valca

Nerelevantné

Kód čierneho tlačového valca

Nerelevantné

Kód farebného tlačového valca

Nerelevantné

Názory expertov a ďalších používateľov

Ak sa zameriame na hodnotenie odborníkov, medzi najčastejšími pozitívami tlačiarne Epson EcoTank L8160 nájdeme najmä zmienky o 6 farbách atramentov pre kvalitnejšiu tlač. V skutočnosti sa jedná skôr o 5 farieb, pretože šiesta čierna farba do farebnej tlače nijako nezasahuje, ale bežne bývajú farby iba 3. Za negatívum potom odborníci považujú vyššiu obstarávaciu cenu a niektorí aj menej prehľadné menu. Užívateľov, ktorí túto tlačiareň hodnotili, bolo v čase písania recenzie (júl 2022) minimum. Na videu nižšie sa môžete pozrieť na kvalitu tlače fotografií.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je tým najzaujímavejším prvkom tlačiarne Epson EcoTank L8160 práve vysoko kvalitná tlač fotografií. S kvalitným fotopapierom docielite vďaka vysokému rozlíšeniu a kombinácii 5 farieb profesionálne výsledky. Náklady na tlač tankovej tlačiarne sú pritom úplne minimálne a farba vám vydrží veľmi dlho. Zaujímavá je aj nádržka na odpadový atrament, ktorá je súčasťou tlačiarne.

Bohužiaľ by sme ale v tejto cenovej kategórii očakávali väčší zásobník na papier a automatický podávač, ktorý by umožnil obojstranné skenovanie bez nutnosti asistencie. Tlačiareň navyše pracuje pomalšie než konkurenčné modely. Na druhú stranu je ale aj tak rýchlosť tlače dostatočne vysoká a pokiaľ nepotrebujete tlačiť stovky strán denne, nebude vás nijako brzdiť.

Porovnanie s alternatívami

Alternatívou k tomuto modelu môže byť Canon i-Sensys MF744Cdw, a to najmä v prípade, že vám na tlači fotografií až tak nezáleží. Cenová hladina oboch modelov je rovnaká, použitá technológia však nie. Canon i-Sensys pracuje s laserovými valcami a dokáže tlačiť čiernobielo aj farebne. Kvalita laserovej tlače pri produkcii grafiky a fotografií je však vo všeobecnosti nízka. Na druhú stranu budete mať k dispozícii automatický podávač na účely obojstrannej tlače, skenovania aj kopírovania.

Canon ponúkne zásobník na 300 strán A4. Veľkou výhodou je vysoká rýchlosť tlače až 27 čiernobielych strán za minútu. Tlačiareň je tak ideálna do kancelárií. Recenzovaný Epson oproti Canonu okrem vyššej kvality tlače poskytne aj nižšie prevádzkové náklady, konkrétne sa jedná o úsporu 0,017 € na každej čiernobielej strane. Je ale potrebné dodať, že atramentové tlačiarne nie sú vhodné na tlač veľkých objemov strán, pretože z tlačiarne vychádzajú ešte vlhké.

Ak hľadáte kvalitnú tlačiareň do kancelárie, Canon i-Sensys MF744Cdw vám poslúži veľmi dobre. Bude veľmi dobrý na tlač akýchkoľvek textových dokumentov a tie vyprodukuje aj vo farebnom prevedení. Pokiaľ vám ale záleží na kvalite tlače a chcete tlačiť skôr grafiku či fotografie, Epson EcoTank L8160 bude určite lepšou alternatívou.

Naše hodnotenie a záver

Epson EcoTank L8160 je vydareným kúskom japonského výrobcu. Vysoké rozlíšenie a 6 farieb zaručí nadštandardnú kvalitu tlače, a to najmä fotografií a iných grafických výstupov. Tlačiareň je na tom dobre aj v oblasti konektivity a jej obsluha prostredníctvom veľkého dotykového displeja je jednoduchá. Tankový systém zaručuje veľmi úspornú tlač, na jednu náplň vytlačíte tisíce dokumentov. Nepoteší však malý zásobník na papier a absencia automatického podávača.

Pokiaľ hľadáte alternatívu na produkciu textových dokumentov do kancelárie, zamerajte sa skôr na laserový model Canon i-Sensys MF744Cdw.

530 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Epson EcoTank L8160 | Hodnotenie: 96,1 %
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa u nás často venuje technologickým témam. Rada skúša nové veci a voľný čas venuje objavovaniu tých najčerstvejších trendov, a to nielen medzi tlačiarňami. Poradí vám, podľa čoho tlačiareň vyberať a ako nájsť model, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám aj rozpočtu, bez ohľadu na to, či hľadáte tlačiareň na domáce použitie alebo do kancelárie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Epson EcoTank L8160

Epson EcoTank L8160

530 € Orientačná cena