Menu

Recenzia a test ETA 7149

81,1 % Celkové hodnotenie

S dotykovým displejom v kategorii Veľké domáce pekárne

Klady

  • Bochník s veľkosťou až 1 500 g
  • Nastaviteľný program
  • Dotykové ovládanie

Zápory

  • Vyššia cena
  • V niektorých ohľadoch priemerná
  • Zložitejšia manipulácia s nádobou
160 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Pekáreň Eta 7149 využijú menej početné domácnosti aj väčšie rodiny, pretože je v nej možné piecť tri veľkosti chleba s hmotnosťou od 1 000 do 1 500 g. Vďaka príkonu 850 W sa dokáže rýchlo zahriať, o dôkladné hnetenie cesta sa potom postarajú dva hnetače. Pekáreň Eta 7149 sa ovláda pomocou dotykového displeja, väčšina modelov na trhu má skôr membránové ovládanie. Dotykové ovládanie pôsobí veľmi čistým a moderným dojmom, pri testovaní sa nám ale niekoľkokrát stalo, že sme pekáreň aktivovali alebo prenastavili omylom pri zavadení o displej.

Pozitívom je, že pri zahájení programu už žiadne prenastavenie nehrozí, pekáreň má pre tieto prípady zámok displeja. Pri nastavovaní programu môžete okrem troch veľkostí bochníka voliť aj medzi tromi stupňami prepečenia, to má väčšina domácich pekární rovnaké. Rozmerovo ide pochopiteľne o väčší model, konkrétne hodnoty si môžete pozrieť v tabuľke.

Unboxing a video z testovania

Parameter Tento produkt
Výrobca

Eta

Maximálna hmotnosť bochníka (g)

1 500

Príkon (W)

850

Počet hnetacích hákov v nádobe

2

Počet veľkostí bochníka

3

Stupne prepečenia kôrky

3

Ovládanie

Membránové

Šírka (cm)

26,5

Hĺbka (cm)

44

Výška (cm)

30

Hmotnosť (kg)

6,5

Programy

Pekáreň značky Eta ponúka 12 programov na pečenie, čo bol v našom porovnaní skôr priemer, existujú totiž aj prístroje s 20 programami. Nechýba jej však žiadna podstatná funkcia, v pekárni môžete okrem klasického chleba upiecť aj bezlepkový bochník, pripraviť marmeládu aj jogurt (predovšetkým ten nie je vždy štandardom). Ako všetky pekárne umožňuje aj rýchle pečenie v prípade nedostatku času. Oproti lacnejším modelom ponúka táto pekáreň aj špeciálny program, ktorý si môžete prispôsobiť podľa seba.

Parameter Tento produkt
Počet programov

12

Bezlepkové pečenie

Áno

Rýchle pečenie

Áno

Marmeláda/džem

Áno

Výroba jogurtu

Áno

Varenie ryže

Nie

Nastaviteľný program

Áno

Vybavenie a funkcie

Pekáreň Eta 7149 sa môže pochváliť všetkými základnými funkciami, myslí však aj na nepredvídateľné situácie. Pokiaľ vám v priebehu pečenia vypadne prúd, prístroj si zapamätá proces po dobu 10 minút a pri obnove elektriny v ňom bude pokračovať. Je však na mieste spomenúť, že niektoré pekárne majú pamäť aj 15-minútovú.

Nie je nič lepšie ako vôňa čerstvo upečeného chleba – vďaka odloženému štartu (až o 15 hodín) sa môžete vždy zobudiť či vrátiť k čerstvému, hotovému chlebu. Ani v prípade, ak by ste sa oneskorili, nemusíte byť o čerstvý výrobok ochudobnení – pekáreň dokáže po upečení udržať teplotu po dobu jednej hodiny. Oboje je pri dnešných domácich pekárňach obvyklé.

Z vybavenia má model 7149 jednu nádobu na pečenie, háčik na vyberanie hnetačov, odmernú lyžicu a odmerku na ingrediencie, teda štandardnú zostavu. Ako všetky pekárne disponuje aj táto displejom a zvukovou signalizáciou. Nedokáže však automaticky pridávať ingrediencie v priebehu pečenia, to je ale celkovo pomerne neobvyklá funkcia. Na druhú stranu ide o jeden z mála modelov na trhu, pri ktorom môžete pozastaviť program.

Parameter Tento produkt
Pamäť pri výpadku el. prúdu (min)

10

Možnosť pozastavenia programu

Áno

Odložený štart (hod)

15

Udržiavanie teploty po upečení

Áno

Displej

Áno

Zvukový signál

Áno

Automatické pridávanie ingrediencií

Nie

Počet nádob na pečenie vo výbave

1

Háčik na vybratie hnetačov

Áno

Odmerka

Áno

Priehľadné veko

Áno

Komfort používania

Výhodou pekárne Eta sú popisy v češtine, to bohužiaľ nie je pri domácich pekárňach úplne obvyklé – často sa stretnete s modelmi, ktoré majú všetky tlačidlá a zoznam programov popísané anglicky. K pekárni dostanete aj návod na použitie, v ktorom nechýbajú rady na používanie ani informácie o tom, ako riešiť rôzne problémy. V návode nájdete aj tri základné recepty. Ďalšie si síce môžete stiahnuť z internetu, pri niektorých konkurenčných pekárňach ale nájdete rovno celú kuchárku.

Manipulácia s pekárňou je oproti niektorým konkurenčným modelom trochu zložitejšia, najmä pokiaľ ide o otváranie veka. Väčšina pekární má po stranách veka vyčnievajúce úchytky, za ktoré veko jednoducho zdvihnete. Táto pekáreň má zapustené madlo, ktoré nie je úplne pohodlné pre osoby s väčšími rukami. V spojení s tým, že je veko magnetické a pri odklápaní teda kladie ľahký odpor, môže byť jeho otváranie pre niektorých používateľov nepohodlné.

Trochu sily vyžaduje aj vyberanie a vkladanie nádoby na pečenie, to je ale pri pekárňach pomerne obvyklé a treba s tým počítať. Naopak čistenie je úplne bezproblémové a vďaka nepriľnavému povrchu nádoby na pečenie a hnetačov je ich umytie otázkou chvíľky. Nepriľnavé hnetače so sebou nesú aj ďalšiu výhodu – nepripeká sa na ne cesto. Pri tejto pekárni dokonca niekedy zostanú v nádobe na pečenie a nemusíte ich z bochníka ani vyťahovať. V pečive potom zanechávajú minimálne stopy. Pochváliť musíme aj hlučnosť pekárne, pri práci vydáva cca 62,2 dB. Hoci hlučnejšie modely vykazujú len o niečo vyššie hodnoty, pri praktickom testovaní bola táto pekáreň znateľne tichšia ako ostatné.

Parameter Tento produkt
Popisy v slovenčine (češtine)

Áno

Recepty v návode

Iba základné

Riešenie problémov v návode

Áno

Otváranie veka

Zložitejšie

Vybratie a vloženie nádoby

Vyžaduje silu

Hlučnosť

62,2

Hnetače zostávajú v bochníku

Skôr nie

Pripekanie cesta na hnetače

Nie

Čistenie

Jednoduché

Výsledky pečenia

Pri pečení s pekárňou Eta sme sa opakovane stretávali s jedným problémom – tým sú prepadnuté bochníky. Neznamená to, že by pekáreň bola nejako zlá, ale je dobré dopredu počítať s tým, že možno budete musieť niektoré recepty skúšať opakovane a vychytávať muchy. Rovnako ako pri ďalších rozmernejších modeloch s priezorom, aj z tejto pekárne dostanete bochník, ktorý je hore trochu svetlejší ako po stranách. To ale nie je problém, len sa horšie odhaduje, či už je chlieb hotový. Aj tak ale bola kôrka vždy dostatočne chrumkavá.

Čo sa týka dĺžky programov, pekáreň nás trochu negatívne prekvapila svojím rýchlym programom. Ten zaberie cca 2 hodiny, zatiaľ čo niektoré iné pekárne si s rovnakým chlebom poradia aj za menej ako hodinu a pol. Ostatné programy už mali pomerne štandardnú dĺžku.

Parameter Tento produkt
Tvar bochníka

Niekedy nerovnomerný

Farba

Hore svetlejšia

Kôrka

Chrumkavá

Dĺžka štandardného programu - 1kg bochník (h:min)

3:05

Dĺžka pečenia celozrnného chleba - 1kg bochník (h:min)

3:05

Dĺžka pečenia sladkého chleba - 1kg bochník (h:min)

3:25

Dĺžka rýchleho programu - 1kg bochník (h:min)

2:05

Názory používateľov a odborníkov

V súčasnosti (december 2021) patrí pekáreň Eta k najobľúbenejším modelom na trhu. Pekáreň podľa užívateľov dobre pečie, ľahko sa čistí a je aj pomerne tichá. Užívatelia oceňujú aj veľký prehľadný displej a jednoduché ovládanie. Ako negatívum častejšie spomínali zložitejšie vyberanie a vkladanie nádoby na pečenie. Podľa niektorých používateľov sa tiež bočné plechy ľahko nedopatrením prehnú.

Klady a zápory

Nespornou výhodou pekárne Eta je nastaviteľný program, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb. Pozitívne hodnotíme aj pomerne nízku hlučnosť, nepriľnavý povrch hnetačov a moderné dotykové ovládanie. Niektoré úkony, ako je otváranie veka či manipulácia s nádobou na pečenie, sú ale zložitejšie. Pekáreň tiež patrí k drahším modelom, v mnohých ohľadoch je ale skôr priemerná.

Naše hodnotenie a záver

Pekáreň Eta 7149 odporúčame skôr väčším domácnostiam, pretože dokáže upiecť bochník s hmotnosťou až 1 500 g. Celkovo sú ponúkané tri veľkosti bochníka a tri stupne prepečenia kôrky. Táto pekáreň s dvoma hnetacími hákmi ponúkne viac-menej priemerný výber programov. Môžete v nej ale upiecť aj bezlepkový chlieb, pripraviť marmeládu a dokonca aj jogurt. Nechýba ani nastaviteľný program, ktorý si môžete sami upraviť.

Nevýhodou je zložitejšie otváranie aj vkladanie nádoby na pečenie, naopak čistenie je otázkou chvíľky a pekáreň je relatívne tichá. Celkovo ide o veľmi slušný model, v danej cenovej kategórii by sme ale ocenili väčšiu ponuku programov alebo pestrejšiu výbavu. S oboma sa môžete stretnúť napr. pri pekárni Tefal PF 611838.

160 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: ETA 7149 | Hodnotenie: 81,1 %
Eliška Srncová
Redaktorka
Eliška sa ako redaktorka väčšinou zameriava na veľké domáce spotrebiče. Pečenie ale patrí medzi jej záľuby, a preto sa ujala aj domácich pekární. Téme sa starostlivo venuje a vďaka niekoľkoročným skúsenostiam s porovnávaním produktov vám poradí, ako vybrať vhodnú domácu pekáreň. Z kuchynských pomocníkov má na starosti napríklad aj stolné rúry, klasické rúry a rôzne typy varičov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia ETA 7149

ETA 7149

160 € Orientačná cena