Menu

ETA Ventum 1569 90000 – Recenzie, testy a porovnania

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Čističky vzduchu do 200 €

Klady

  • Automatický režim
  • Ionizátor
  • UV lampa

Zápory

  • Nemá diaľkový ovládač
  • Hlučnejšia prevádzka
170 € Orientačná cena

Základné parametre

Čistička vzduchu ETA Ventum 1569 90000 dosahuje pomerne vysoký vzdušný výkon, za hodinu zvládne prefiltrovať až 220 m3 vzduchu. Výrobca udáva, že tento výkon je dostatočný na vyčistenie vzduchu v miestnosti s rozlohou do 30 m2. Odporúčanú veľkosť čisteného priestoru, v ktorom sa pohybujú alergici, výrobca neuvádza. Možno ju ale vypočítať – stačí vzduchový výkon vydeliť štyrmi a potom to celé vydeliť výškou stropu. Výsledkom je odporúčaná rozloha v metroch štvorcových. Vzduch v miestnosti, v ktorej sa pohybuje alergik, by sa mal totiž prefiltrovať štyrikrát za hodinu, aby bola zaistená jeho čo najväčšia čistota.

V čom čistička úplne nevyniká, je hlučnosť. Pri minimálnom výkone vydáva hluk 39 dB, čo je v porovnaní s ostatnými modelmi pomerne veľa. Maximálna hlučnosť je 62 dB, aj to je pomerne vysoká hodnota. Prístroj by vás teda mohol v tichom prostredí svojim chodom rušiť.

Výhodou je niekoľkostupňová filtrácia. Okrem klasického predfiltra je čistička vybavená HEPA filtrom, uhlíkovým filtrom a tiež UV lampou. Táto kombinácia dokáže zo vzduchu okrem pevných častíc, ako sú vlasy, srsť, peľ či prach, odstrániť aj baktérie, vírusy a spóry. Uhlíkový filter sa postará aj o nepríjemné pachy v ovzduší. UV lampa navyše všetky zachytené nečistoty zahubí. Protiprašná účinnosť tejto zostavy filtrov je 99,97%.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Výrobca

Eta

Typ filtrácie

HEPA + uhlíkový + UV lampa

Vzduchový výkon (m3/hod)

220

Protiprašná účinnosť (%)

99,97

Odporúčaný priestor (m^2)

30

Minimálna hlučnosť (dB)

39

Maximálna hlučnosť (dB)

92

Vybavenie, funkcie a rozmery

V oblasti vybavenia funkciami si vedie čistička značky Eta veľmi dobre. Jediná chýbajúca súčasť výbavy je diaľkový ovládač. Všetky nastavenia tak budete musieť vykonávať klasicky stláčaním tlačidiel na prístroji. Vďaka senzoru kvality ovzdušia ale nebudete musieť nastavenie meniť príliš často, prístroj totiž sám vyhodnotí stav vzduchu v miestnosti a automaticky mu prispôsobí výkon. Samozrejme zostáva aj možnosť manuálneho ovládania, na výber je z troch režimov. Vybrať je možné aj nočný režim, ktorý vypne svetelné diódy, aby vás nerušili pri spánku.

Dobu prevádzky si môžete nastaviť aj pomocou časovača, na výber je z troch možností: 2, 4 a 8 hodín. Životnosť filtrov je u všetkých čističiek obmedzená, rovnako ako väčšina modelov, aj tento vás na nutnosť výmeny upozorní. Veľkou výhodou je ionizátor, ktorý produkuje záporné ióny. Tie zhlukujú prachové častice, ktoré sa potom lepšie zachytia vo filtri. Navyše napomáha simulovať čistiaci proces ako v prírode. Rozmerovo patrí táto čistička k stredne veľkým modelom. Konkrétne hodnoty nájdete v nasledujúcej tabuľke. Hmotnosťou 4,2 kg vás nebude príliš limitovať pri prenášaní z miestnosti do miestnosti.

Parameter Tento produkt
Ionizátor

Áno

Senzor kvality vzduchu

Áno

Signalizácia výmeny filtra

Áno

Automatický režim

Áno

Nočný režim

Áno

Regulácia výkonu

Áno

Počet stupňov výkonu

3

Časovač

Áno

Diaľkové ovládanie

Nie

Spotreba (W)

50

Výška (cm)

63

Šírka (cm)

18

Hĺbka (cm)

23

Hmotnosť (kg)

4,2

Názory užívateľov

Užívatelia si čističku vzduchu Eta pochvaľujú. Výhodu vidia v automatickej detekcii znečistenia a kompaktných rozmeroch. Nezhodnú sa ale na tom, či je prístroj tichý alebo hlučný. Upozorňujú tiež na to, že je filter vo vnútri čističky vložený aj s obalom, pred zapnutím preto radšej skontrolujte aj vnútornú časť prístroja.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Výhodou čističky ETA Ventum je automatický režim, prítomnosť UV lampy a ionizátor. Poteší aj slušným výkonom a nízkou hmotnosťou. Nevýhodou je absencia diaľkového ovládania a pre niekoho aj hlučnejšia prevádzka.

Záver

ETA Ventum 1569 90000 je čistička s pomerne vysokým výkonom a dobrou výbavou. Za hodinu zvládne prefiltrovať 220 m3 vzduchu. Vystačí vám na prevádzku v miestnostiach do 30 m2. Protiprašná účinnosť je 99,97%, a to vďaka zostave niekoľkých úrovní filtrov. Okrem mechanického predfiltra prechádza čistený vzduch cez HEPA filter a uhlíkový filter. Vďaka tomu zachytí pevné častice – prach, peľ, srsť, vlasy, ale aj baktérie, spóry a vírusy, postará sa aj o nepríjemný zápach. Zachytené škodliviny sú vo filtri likvidované pomocou UV lampy.

Nevýhodou je vyššia hlučnosť prevádzky. Vďaka senzoru kvality vzduchu dokáže čistička automaticky regulovať svoj výkon, ten je možné nastaviť aj ručne. Výhodou je prítomnosť ionizátora, časovača a tiež indikátora životnosti filtra. U čističky ale bohužiaľ nenájdete diaľkový ovládač.

Ak by vám táto funkcia chýbala, alebo by ste chceli čističku ovládať priamo z mobilu a začleniť ju do svojej inteligentnej domácnosti, môžeme vám odporučiť Xiaomi Air Purifier Pro.

170 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: ETA Ventum 1569 90000 | Hodnotenie: Veľmi dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia ETA Ventum 1569 90000

ETA Ventum 1569 90000

170 € Orientačná cena