Porovnávací test a recenzie najlepších externých diskov

Význam externých diskov neustále stúpa. Slúžia ako nutná pracovná pomôcka všade tam, kde je potrebné uložené počítačové súbory neustále presúvať. Takisto zaisťujú bezpečie intímnych a citlivých dát, ktoré uchovávajú mimo dosahu internetu. Bez vhodných externých médií si dnes životy takmer nevieme predstaviť.

Najvýznamnejšie kritérium výberu spočíva vo voľbe vhodného typu, pričom trhu dominujú technológie HDD a SSD. Staršie HDD disky sú lacnejšie, ponúkajú viac miesta, ale zároveň sú náchylnejšie na poškodenie a ich životnosť nepresahuje 10 rokov. Oproti tomu SSD fungujú bez mechanických súčiastok, takže ani ich pád nevedie k poškodeniu. Jedinými negatívami zostávajú vyššia cena a menšia kapacita. Pri samotnom nákupe je dôležité zvoliť zodpovedajúcu veľkosť podľa toho, ako veľké dáta budete ukladať. Medzi dôležité parametre patria zároveň rozmery, výrobný materiál a spôsob pripojenia. Okrem obligátneho systému USB sa dnes uplatňujú taktiež rýchlejšie technológie FireWire a Thunderbolt. Opomenúť však nie je možné ani rýchlosť zápisu a čítania, veľkosť vyrovnávacej pamäte, hlučnosť, prípadne formátovanie. 

Význam externých diskov často poznáme až v momente, keď dôjde k strate kritických dát. I preto sa vyplatí myslieť dopredu a zálohovať na médiá, ktoré nie sú pripojené na internet. Ak si nie ste istí, ktorý z ponúkaných modelov zvoliť, stačí si preštudovať náš článok „Ako si vybrať externý disk“


Najlepšie externé disky podľa hodnotenia a recenzií používateľov


Ako si vybrať externý disk

Externé disky sú veľmi praktickou pomôckou takmer pre každého bežného používateľa dostupnej elektroniky. Pre filmových fanúšikov ponúkajú takmer nespočetné množstvo miesta na ich najobľúbenejšie kúsky, inde zase perfektne poslúžia ako záloha kancelárskych súborov. A práve rozhodnutie, na čo externý disk chcete primárne používať, by malo stáť na začiatku vášho rozhodovania. V ňom vám pomôže aj nasledovný článok.

Kľúčovým bodom výberu je odraziť sa od požadovanej veľkosti úložiska, potom je dobré zvoliť zodpovedajúce rozmery a formát. Následne sa rozhodnite pre adekvátnu rýchlosť prenosu dát vychádzajúcu z typológie disku a nezabudnite si taktiež prečítať recenzie používateľov, ktorí vami vybraný model už vyskúšali v praxi.

Klasický pevný disk a externý disk

Na začiatok je nutné pre správne pochopenie celej problematiky uviesť rozdiel medzi klasickým pevným diskom a tým externým. Oba druhy slúžia na rovnaký účel, teda na ukladanie dát. V podstate jediný rozdiel spočíva v tom, že klasický pevný disk sa nachádza zabudovaný vnútri každého počítača alebo notebooku a ten externý je možné pripojiť prostredníctvom rôznych technológií a rozšíriť tak práve onú zabudovanú základnú pamäť. Výhodou externých diskov je potom, samozrejme, to, že dáta na nich sú ľahko prenosné a bezpečnejšie uložené.

Ďalším pohodlným riešením, ako ukladať dáta, sú sieťové úložiská. Ich výhodou je možnosť vzdialeného prístupu aj pre niekoľko používateľov. Tejto téme sme venovali špeciálny článok Ako si vybrať sieťové úložisko NAS.

Veľkosť úložiska

Ako bolo povedané hneď v úvode textu, kapacita úložiska vášho disku je logicky najdôležitejším parametrom, ktorý priamo ovplyvňuje váš výber. Nie je možné určiť všeobecne platnú správnu veľkosť disku, ale všeobecne odporúčame voliť zariadenie s minimálnou kapacitou 250 GB. Tieto disky slúžia predovšetkým na kancelárske využitie a ukladanie menších súborov. Ak plánujete disk využívať ako záložný zdroj pamäte na zálohovanie častí vášho počítača, je vhodné voliť kapacitu minimálne 1 TB (1000 GB).

Nezabúdajte taktiež na to, že s vyšším objemom dát nahraným na disku sa budú spomaľovať jeho reakcie po pripojení k počítaču. Ešte väčšia kapacita, nad 2 TB, vám tak logicky umožní ukladať viacero súborov, najčastejšie fotografií a videí v najvyššej kvalite, ale pri jej obsadení sa môže podstatne spomaliť práca s jednotkou.

Typ disku

Ďalším zásadným parametrom, podľa ktorého je možné externé disky deliť, je ich vyhotovenie. Primárne disky delíme na HDD a SSD, teraz sa pozrieme na ich presnejší opis, výhody a nevýhody.

Rozdiel medzi HDD a SSD diskom

HDD disky

Fungujú na báze mechanického pohybu, ktorý je vykonávaný na základe pripojenia k elektrickému napájaniu. Najväčšou výhodou týchto diskov je ich relatívne nízka cena a neobmedzený počet zápisov. Naopak, nevýhody HDD diskov bývajú spájané predovšetkým s podstatne nižšou rýchlosťou než v prípade konkurenčného SSD, hlučnosťou, vyššou spotrebou a náchylnosťou na poškodenie pádom či otrasom.

Výhody Nevýhody
+ nízka cena – nižšia rýchlosť
+ neobmedzený počet zápisov – vysoká spotreba
– vysoká hlučnosť

SSD disky

Vďaka inej prevádzkovej technológii, ktorá nevyžaduje pohyb mechanických častí, sú SSD disky skladnejšie, ponúkajú vyššiu rýchlosť, odolnosť a nízku spotrebu, svoju rolu môže hrať taktiež to, že sa pri nich nevyskytuje takmer žiadna hlučnosť. Za ich nevýhodu je považovaná vysoká cena v porovnaní s HDD a taktiež obmedzený počet zápisov. S týmto neduhom sa už však najnovšie disky vyrovnávajú, a tak to nie je pre bežných používateľov pri správnom používaní reálnym mínusom.

Výhody Nevýhody
+ skladné – vyššia cena
+ rýchle a odolné – obmedzený počet zápisov
+ nízka spotreba  

SSHD

Tento typ spája výhody HDD a SSD diskov, ide teda o akýsi hybrid a kompromis medzi cenou a výkonom. SSD funguje ako urýchľovacia súčasť celého systému a pracuje s najpoužívanejšími dátami, ktoré sú teda dostupné oveľa rýchlejšie. Hlavná porcia dát sa ukladá na HDD časť disku, ktorá predstavuje organizovateľnú jednotku (Zdroj: Datahelp.cz).

Disky pre herné konzoly

Možno vás prekvapí, že existujú aj špeciálne varianty externých diskov určené na rozšírenie úložiska predovšetkým herných konzol, ktorým sme sa venovali na špeciálnej stránke. Tieto disky sú vyladené priamo na mieru pre dokonalý herný výkon a ponúkajú tak veľmi vhodný variant pre hráčov, ktorým nestačí kapacita interného úložiska ich hernej konzoly. Herné disky sú navyše väčšinou pomerne cenovo dostupné a s ich výskytom sa tak môžete stretnúť aj v strednej cenovej kategórii. Ak patríte medzi náruživých hráčov, určite možnosť dodatočného externého disku pre svoju konzolu zvážte.

Duálne disky

Na zvýšenie ochrany dát je dobré ich zálohovať na niekoľkých miestach. Na to mysleli aj výrobcovia takzvaných duálnych diskov. Sú dosť priestorovo náročné, v samotnej konštrukcii sa nachádzajú hneď dve diskové jednotky. Tie môže majiteľ využívať v rôznych režimoch. Buď v systéme vidí oba disky, čo zväčšuje celkový úložný priestor, avšak nedochádza k vytvoreniu zmieňovanej zálohy dát. Iný režim zaisťuje práve to, že sa v systéme zobrazuje iba jeden disk, ale automaticky sa obsah ukladá na oba. V prípade, že jeden zlyhá, kópiu dát je možné nájsť na druhej jednotke, poškodený disk sa dá potom pohodlne vymeniť. Tretí systém zápisu ukladá dáta na oba disky prekladane, s čím sa však zvyšuje riziko straty.

Rozmery

Podľa rozmerov je možné disky rozdeliť do troch kategórií. Ich formát je udávaný v palcoch a môžete sa stretnúť s veľkosťami 1.8“, 2.5“ a 3.5“. Pri voľbe správnej veľkosti opäť veľmi záleží na vašich preferenciách a účeloch, na ktoré plánujete disk využívať.

Logicky platí, že menšie disky sú vhodnejšie na prenos dát a sú mobilnejšie než tie väčšie. Do úvahy potom treba vziať taktiež to, že 1,8“ a 2,5“ disky sú napájané pomocou USB kábla z počítača a 3,5“ je určený na nabíjanie pomocou adaptéra zo zásuvky. Kvôli tomu je vhodný skôr na zálohu dát a predchádzajúce dva rozmery na ich prenos.

Podľa veľkosti je možné teda rozdeliť pevné disky v podstate na dve hlavné kategórie.

Stolové, neprenosné disky

Sú trvale umiestnené v blízkosti počítača a sú charakteristické veľkými rozmermi (väčšinou 3,5“). Väčšinou ponúkajú v pomere ceny ku kapacite lepší pomer než disky prenosné. Tým, že sú permanentne v prevádzke, môže dôjsť pri ich prevádzke k prehrievaniu, a preto je vhodné voliť výrobky napríklad z hliníkového materiálu. Niektoré produkty dokonca majú zabudovaný ventilátor na lepšiu cirkuláciu vzduchu a chladenie. Treba počítať aj s nutnosťou pripojenia do elektrickej siete pomocou adaptéra.

Vreckové disky

Malé a prenosné disky sú, samozrejme, praktickejšie vďaka svojim rozmerom, ale obvykle neponúkajú tak výhodný pomer ceny a dostupnej kapacity. Sú vhodnou voľbou, ak ich prostredníctvom plánujete prenášať veľké objemy dát a nechcete mať disk trvale pripojený k počítaču. Väčšinou im stačí napájanie cez USB.

Stolové disky Vreckové disky
Ponúkajú dobrý pomer veľkosti úložiska a ceny, ale sú pre svoje rozmery nemobilné Praktické vďaka rozmerom, ale relatívne drahšie

Pripojenie

Takmer všetky disky disponujú pripojením prostredníctvom USB 2.0 alebo 3.0, ale môžete sa stretnúť aj s menej častými variantmi, ako sú eSATA, FireWire alebo Thunderbolt (Zdroj: Cnews.cz).

USB

Najpoužívanejší a najznámejší spôsob pripojenia, ktorý sa javí ako ideálna voľba pre bežných používateľov. Nutné je však rozoznávať medzi jednotlivými generáciami USB. USB 1.0 vidieť veľmi zriedka a aj vy by ste sa ho mali pri svojej voľbe vyvarovať, pretože ponúka veľmi nízku rýchlosť. Prenos dát v súčasných veľkostiach by na tejto platforme mohol trvať veľmi dlho.

Minimálnym štandardom, na ktorom by ste teda mali trvať, je USB 2.0, ktoré vám ponúkne už slušnú prenosovú rýchlosť a vystačíte si s ním, ak nebudete presúvať extrémne veľké súbory.

Ak si nevystačíte ani s týmto štandardom, potom využite USB tretej generácie, ktoré disponuje naozaj veľmi vysokou rýchlosťou (až sedemkrát vyššou než v prípade USB 2.0) a dovolí vám presúvať súbory aj s tou najväčšou veľkosťou. Pri tejto voľbe je však dôležité overiť, či vaše zariadenie, do ktorého budete disk pripájať, disponuje konektorom pre tento druh USB. USB 3.0 je totiž síce kompatibilné a pripojiteľné aj cez staršie verzie, ale rýchlosť prenosu sa potom znižuje.

Pamätajte, že na trhu narazíte na rôzne modifikácie USB konektorov – od základných USB-A až k USB-C alebo microUSB.

eSATA

Nie príliš rozšírený variant pripojenia. Ponúka rýchlosť prenosu o niečo vyššiu než USB 2.0, ale zostáva pomalšie než najnovšie USB. Na bežné účely tak postačí úplne bez problémov. Najväčšou nevýhodou je to, že prostredníctvom tohto druhu pripojenia nie je možné externé disky napájať, preto je nutné vlastniť špeciálny dobíjací kábel na napájanie z elektrickej siete.

FireWire

Rovnako ako eSATA ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť než USB 2.0. Používajú ho napríklad kamery, takže jeho využitie určite ocenia používatelia, ktorí plánujú disk využívať na prenos vysokokvalitných a veľkostne náročných videosúborov. Problémom je, že toto pripojenie nie je príliš často podporované zo strany počítačov a notebookov, preto nastáva situácia, keď je nutné dokúpiť špeciálny ovládač, ktorý kompatibilitu zaistí. V prípade FireWire sa môžete rovnako ako v prípade USB stretnúť s niekoľkými generáciami. Orientácia vo výkone jednotlivých druhov je však uľahčená samotným názvom, kde najstarší FireWire 400 ponúka rýchlosť 400 Mbit/s a najnovší Firewire 3200 ponúka 3200 Mbit/s. Číslo za názvom generácie teda vyjadruje teoretickú maximálnu rýchlosť prenosu.

Thunderbolt

Pripojenie vyvinuté spoločnosťou Intel ponúka najrýchlejšiu možnosť prenosu, ale pre vysokú cenu sa príliš často nepoužíva.

LAN

LAN konektory sa objavujú na niektorých stolových externých diskoch a umožňujú ich pripojenie cez sieťový LAN kábel do lokálnej počítačovej siete, takže k nim môže mať prístup viacero používateľov v jednom okamihu

Wi-Fi

Bezdrôtové disky disponujú funkciou, ktorá umožňuje pripojenie pomocou Wi-Fi siete. Táto možnosť vás síce obmedzuje iba na prenosovú rýchlosť, ktorou disponuje sieť, avšak v niektorých prípadoch sa môže bezkáblová verzia javiť ako veľmi praktická záležitosť. Obrovskou výhodou týchto diskov je potom taktiež to, že sa môžu pripojiť aj k iným inteligentným zariadeniam popri počítačoch a notebookoch, takže pomocou nich môžete rozšíriť napríklad pamäť svojho smartfónu alebo tabletu.

Ďalšie parametre

V prípade diskov nezáleží až tak na vzhľade, ako skôr na ich schopnostiach. Pri výbere by ste sa preto mali zamerať najmä na nasledovné parametre.

Rýchlosť prenosu

Rýchlosť disku je dôležitá pri prenose veľkých objemov dát a do značnej miery ju ovplyvňuje vyššie zmieňovaný spôsob pripojenia, pretože napríklad USB 3.0 ponúka logicky vyššiu prenosovú rýchlosť než USB 2.0. V prípade rýchlosti diskov by si používateľ mal všímať údaje rýchlosti čítania a zápisu, väčšinou ide o hodnoty s jednotkou MB/s (megabajty za sekundu). Platí, že čím vyššie číslo, tým rýchlejší prenos. Rýchlosť čítania je všeobecne vyššia než zápisu

Rýchlosť prenosu dát súvisí v prípade pevných HDD diskov s počtom otáčok za minútu. Problémom môže byť, že výrobcovia veľmi často tieto údaje uvádzajú buď skreslené, alebo sa s ich zverejňovaním vôbec neobťažujú. Ak sú však k dispozícii alebo vysledovateľné, je vhodné voliť disky s rýchlosťou aspoň 5400 otáčok za minútu.

V prípade väčších a sofistikovanejších zariadení je potom dobré voliť aspoň 7200 otáčok za minútu. Ako už bolo zmieňované, otáčky nie sú jediným determinantom výslednej rýchlosti, pretože záleží taktiež na druhu pripojenia. Vo finále tak môže disk s rýchlosťou 5400 otáčok s lepším pripojením fungovať rýchlejšie než disk so 7200 otáčkami pripojený cez staršiu technológiu.

Vyrovnávacia pamäť

Hoci nejde o kľúčový parameter, môže vyrovnávacia pamäť ovplyvniť rýchlosť zápisu dát na disk. Ide totiž o akúsi medzipamäť, ktorá ukladá dáta pred tým, než sa zapíšu na disk. Táto pamäť je udávaná v MB a vyšší počet MB znamená rýchlejší zápis dát. Podrobné pochopenie celej problematiky nie je pre bežného zákazníka úplne užitočné. Postačí vám informácia, že na základné účely stačí voliť disky s vyrovnávacou pamäťou okolo 8 až 16 MB. Nároční používatelia môžu voliť aj hodnoty okolo 64 MB a na takmer profesionálne využitie sa dajú zohnať aj disky s vyrovnávacou pamäťou 256 MB a viac.

Prístupová rýchlosť

Prístupová rýchlosť disku vyjadruje čas, ktorý disk po pripojení k médiu potrebuje, aby bol pripravený čítať alebo zapisovať dáta. Táto rýchlosť sa meria v milisekundách a čím nižšia je jej hodnota, tým rýchlejšie je disk schopný sa plnohodnotne pripojiť. V prípade HDD diskov je bežná prístupová rýchlosť okolo piatich milisekúnd. Rýchlejšie SSD disky môžu disponovať rýchlosťou rádovo aj v stotinách milisekundy.

Kompatibilita a formátovanie

Sledujte taktiež to, či je vami vybraný disk kompatibilný s operačnými systémami v počítači a mobilných zariadeniach, ktoré budete spoločne s týmto pamäťovým médiom využívať. Väčšinou sa o týchto charakteristikách dočítate v podrobných špecifikáciách alebo v používateľských recenziách. Na kompatibilitu s daným zariadením má veľký vplyv formát disku. Médiá už bývajú naformátované priamo výrobcom, avšak môžu nastať situácie, keď to budete musieť urobiť sami priamo v operačnom systéme. Dajte pozor, pri formátovaní sa z disku stratia všetky dáta.

Medzi najčastejšie formáty radíme:

 • FAT32 – starší formát, pracuje so súbormi s maximálnou veľkosti 4 GB, systém Windows síce s týmto formátom pracuje, ale nedokáže v ňom naformátovať príliš veľkú pamäť (dajú sa využiť dostupné aplikácie), pri veľkom množstve menších súborov plytvá miestom
 • NTFS – novší a úspornejší pri ukladaní menších súborov, bez obmedzenia maximálnej veľkosti súboru, lepšie zabezpečenie (nastavenie prístupových práv), formát určený hlavne pre Windows, macOS naň nevie zapisovať, iba čítať
 • exFAT – ideálny na prenos súborov medzi Windows a macOS, univerzálny formát na čítanie aj zápis, bez obmedzenia maximálnej veľkosti súboru.

Hmotnosť

Hmotnosť externého disku väčšinou nie je hlavným parametrom pri výbere ideálneho modelu. Jednoducho preto, že sú už dávno preč časy, keď disky vážili niekoľko kilogramov. V súčasnosti ide o záležitosť pár stoviek gramov a dá sa povedať, že do určitej miery súvisí hmotnosť s veľkosťou úložiska. Väčšina prenosných externých diskov sa vojde pod 300 gramov, väčšie stolové stacionárne modely sa môžu šplhať k jednému kilogramu, v ich prípade však hmotnosť vzhľadom na ich využitie nehrá veľkú rolu.

Hlučnosť a vibrácie

S používaním externých diskov sa spája taktiež určitá miera zvuku, ktorý tieto zariadenia produkujú. Vo väčšine prípadov ide o zanedbateľné hodnoty, napriek tomu je možné nájsť medzi jednotlivými typmi a modelmi rozdiely. Hlučnosť ovplyvňuje hlavne prenos vibrácií a tie vznikajú pri mechanickom pohybe. Dá sa teda všeobecne povedať, a naznačili sme to už pri vymedzení typológie diskov, že hlučnejšie sú HDD disky, ktoré pracujú na báze pohybu čítacej hlavy po platničkách. SSD disky fungujú pomocou odlišnej technológie, ktorá vibrácie a hluk eliminuje.

Zabezpečenie

Keďže sú externé disky väčšinou pomerne kompaktné, nastáva problém s tým, že sú taktiež ľahšie odcudziteľné. Preto je dobré tieto zariadenia ochrániť, najmä ak na ne ukladáme chúlostivé a dôležité informácie.

Základnou možnosťou zabezpečenia disku je jeho zaheslovanie. Pri použití určitého softvéru je možné zaheslovať takmer každý disk. Zaujímavou poistkou na ochranu dát je taktiež čítačka odtlačkov prstov priamo na zariadení.

Špeciálnou formou zabezpečenia je šifrovanie dát, ktoré môže fungovať buď softvérovo pomocou procesora počítača, alebo hardvérovo na základe samostatného procesora zabudovaného vnútri disku. Táto ochrana pomocou samostatného procesora v praxi zlepšuje výslednú rýchlosť prenosu dát, takže môže ísť o vítanú vlastnosť.

Pamätajte, že s lepšími zabezpečovacími prvkami rastie taktiež cena produktu, preto si dobre premyslite, čo na disk budete nahrávať a koľko chcete investovať do zabezpečenia.

Servis a záruka

Ak zháňate naozaj kvalitný externý disk na uloženie dôležitých súborov, zistite si taktiež niečo o servise a záruke predávaných produktov. Na väčšinu základných modelov je záruka 1 až 2 roky, v prípade lepších diskov je toto obdobie predĺžené aj na 3 až 5 rokov. Zaujímajte sa taktiež o bežnú rýchlosť vybavenia svojich požiadaviek.

Ak už nastane nejaký problém a disk prestane fungovať, je nutné zistiť, čo sa s diskom bude diať v prípade uplatnenia záruky a servisu. Často sa totiž stáva, že výrobca zašle priamo nový disk a vy nedostanete naspäť dáta, ktoré ste mali na tom starom. Niektorí výrobcovia poskytujú službu záchrany nepoškodených dát. Ďalšou možnosťou však v prípade lacnejšieho disku je porušiť pravidlá záruky, otvoriť obal a skúsiť pripojiť samotnú diskovú jednotku iným spôsobom. Často sa totiž stáva, že samotný disk vnútri nie je poškodený, chybná môže byť iná časť, ktorá napríklad zaisťuje komunikáciu s počítačom.

Materiál, dizajn a odolnosť

Ďalším faktorom výberu sa pre niektorých používateľov môže stať aj materiál a dizajn pevných diskov. Z pohľadu výrobného materiálu môžeme modely rozdeliť na plastové a kovové (prípadne sklenené). Prvé menované sú častejšie a vyznačujú sa nižšou hmotnosťou a prijateľnejšou cenou, naopak, kovové telo zaisťuje diskovej jednotke lepší odvod vytvoreného tepla, a tým zaisťujú dlhodobú funkčnosť bez prehrievania. Samozrejme, tieto disky sú však drahšie a ťažšie.

Farba alebo celkový dizajn nemajú, samozrejme, žiadny zásadný vplyv na funkčnosť disku, ale nemusia nutne vyjadrovať len vaše estetické preferencie. Niektoré disky totiž v základnej výbave disponujú napríklad obalmi, ktoré ich môžu ochrániť pri prípadnom páde alebo náraze, alebo sú primárne vytvorené z veľmi odolných materiálov. Lepšie produkty navyše disponujú ochranou v podobe G-shock senzora, ktorý pri neobvyklých a intenzívnych pohyboch prepne disk do režimu ochrany dát a po ustálení zase obnoví bežnú funkciu. Ak ste teda milovníci tohto trendu nastoleného vo sfére multimediálnych zariadení v posledných rokoch, určite podobný variant oceníte.

Pre niektorých používateľov môže byť zásadná taktiež ochrana zariadenia proti vniknutiu cudzích častíc a vody. Najmä vodotesnosť externého disku môže byť pre niekoho veľmi praktická a aj také modely na trhu zoženiete. Na súhrnnú kategorizáciu odolnosti proti pôsobeniu prachu a vody sa používa stupeň krytia IPxx (za „xx“ sa dosadzujú čísla, prvé reprezentuje odolnosť proti vniknutiu pevných častíc a nadobúda hodnoty od 0 do 6, druhé potom reflektuje úroveň vodovzdornosti a pohybuje sa od 0 do 9; čím vyššie čísla, tým vyššia ochrana proti vonkajším vplyvom).

Starostlivosť o externé disky

Aby disky fungovali správne tak, ako potrebujete, je nutné sa o ne taktiež starať a nepodceniť starostlivosť o ne. Externé disky vychádzajú z technológií, pri ktorých sa počítalo s ich stabilným umiestnením vnútri počítača, preto môžu byť občas náchylné na vplyvy okolia.

V súvislosti so správnym fungovaním externých diskov vám ponúkame odporúčania, ktoré by ste mali dodržiavať:

 • Disk by mal byť v stabilnej polohe (ťažký otras alebo pád môže byť pre dáta fatálny).
 • Dbajte, aby sa prístroj neprehrieval, či už nepretržitým presúvaním dát, alebo umiestnením v teplom prostredí.
 • Zbytočne nevysúvajte a nezasúvajte kábel do zariadenia, prípadne používajte odolné porty vhodné na častú manipuláciu.
 • Kábel vyťahujte v smere kolmo od externého disku, kývanie do strán poškodí port.
 • Rešpektujte konštrukčné vlastnosti disku, ktoré určujú, ako ho používať.
 • Disk používajte v teplotnom rozmedzí uvedenom výrobcom.
 • Starostlivo disk uchovávajte mimo dosahu zvierat a detí.
 • Pozor na predčasné odpojenie disku. Ak ešte neskončil prenos, môžete o dáta prísť, prípadne poškodiť disk. Odporúčame využívať funkciu bezpečného odstránenia hardvéru

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

MINASI, Mark. Pevné disky od A do Z. Praha: Grada. 1992. ISBN 80-85623-35-8.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive#External_hard_disk_drives


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Externé disky
Průměrné hodnocení 4.9 z 8 hlasů