Menu

Recenzia a test Faber 2740 PB SRM X A60

91,0 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Podvesné digestory

Klady

  • Záruka 5 rokov
  • Vysoký výkon odsávania
  • Priemerná účinnosť filtrácie tukov

Zápory

  • Energetická trieda D
  • V niektorých ohľadoch štandardný
  • Horšia účinnosť osvetlenia
160 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Digestor Faber 2740 PB SRM X A60 sa radí medzi tzv. podvesné modely, ktoré sa vyznačujú veľmi jednoduchou inštaláciou a sú obvykle pomerne lacné. V čase písania tejto recenzie (október 2022) patril digestor Faber k drahším produktom v tejto kategórii, no napriek tomu je výrazne lacnejší ako väčšina digestorov komínového či ostrovčekového typu. V kategórii podvesných digestorov môžeme tento model označiť za výkonný, pri najvyššom stupni odsávania dosahuje výkon 380 m3/h. Vďaka tomu bude vhodný aj do stredne veľkých kuchýň s objemom do 38 m3.

Svojou efektivitou filtrácie tukov sa umiestnil v triede C, čo je pri tomto type digestoru jeden z lepších výsledkov. Trieda účinnosti prúdenia vzduchu E patrila k štandardu, avšak trieda účinnosti osvetlenia E už bola skôr slabšia. Pochváliť nemôžeme ani hlučnosť 70 dB, vyššia hlučnosť ale býva pri výkonnejších modeloch pomerne častým problémom.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

380

Hlučnosť (dB)

70

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

E

Trieda účinnosti filtrácie tukov

C

Trieda účinnosti osvetlenia

E

Energetická trieda

D

Ročná spotreba energie (kWh)

113

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

23

Ovládanie a rozmery

Ovládanie digestoru Faber nie je potrebné dlho popisovať – je klasické tlačidlové, v tomto prípade nenarazíte na dotykový panel, diaľkový ovládač ani žiadne inteligentné funkcie. Nič z toho sa ale v tejto pomerne lacnej kategórii očakávať nedá. Na výber máte z troch rýchlostí odsávania, čo je pri digestoroch štandard. Pri inštalácii je potrebné dodržať odstup od elektrickej či plynovej varnej dosky 65 cm – ide o pomerne štandardnú hodnotu, ktorá by v bežných kuchyniach nemala predstavovať problém. V tabuľke nižšie si môžete skontrolovať aj rozmery digestora, ktoré by mali okrem iného zodpovedať vašej varnej doske.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

3

Typ ovládania

Tlačidlové

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

65

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

65

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

52,5

Hmotnosť (kg)

8,5

Názory používateľov a odborníkov

K digestoru Faber zatiaľ nenájdeme veľa recenzií, všeobecne sa ale používatelia zhodujú predovšetkým na tom, že skutočne dobre odsáva. Niektorým sa páči aj nerezový dizajn a pevné spracovanie. Za výhodu považujú aj predĺženú záruku na päť rokov. Negatívom je podľa nich naopak trochu vyššia hlučnosť, najmä pri nastavení najvyššieho výkonu. Niekomu tiež úplne nevyhovuje systém ovládania.

Hlavné klady a zápory

Výhodou digestora Faber je najmä predĺžená záruka – s tou sa na trhu až tak často nestretnete. V kategórii podvesných modelov vyniká aj pomerne vysokým výkonom odsávania a obstojnou filtráciou tukov. Slabšou stránkou je energetická trieda D, hoci v praxi sa na prevádzkových nákladoch až tak výrazne neodrazí. Nepoteší ani vyššia hlučnosť alebo horšia účinnosť osvetlenia.

Porovnanie s alternatívami

Ak máte menšiu kuchyňu, hľadáte o niečo lacnejší model a zmierite sa s nižším výkonom, za alternatívu môžete považovať digestor Electrolux LFU216X. Okrem nižšieho výkonu (a ceny) je totiž s modelom Faber viac-menej porovnateľný – majú zhruba rovnakú hlučnosť, patria do rovnakej energetickej triedy aj triedy účinnosti prúdenia vzduchu a oba ponúkajú tri rýchlosti odsávania. Oproti modelu Faber má digestor Electrolux dokonca o stupeň lepšiu triedu účinnosti osvetlenia, naopak jeho filtrácia tukov je o triedu horšia.

Ak hľadáte výkonnejší prístroj a nebojíte sa o niečo zložitejšej inštalácie, možno by vám viac vyhovoval niektorý zo vstavaných digestorov, ktoré sú veľmi nenápadné. V podobnej cenovej kategórii nájdete napríklad digestor Concept OPI3060bc, ktorý má oproti modelu Faber výrazne vyšší výkon, lepšiu účinnosť osvetlenia, lepšiu energetickú triedu a nižšiu hlučnosť.

Naše hodnotenie a záver

Medzi podvesnými digestormi patrí model Faber 2740 PB SRM X A60 k nadštandardu. Vďaka slušnému výkonu odsávania 380 m3/h sa s ním nemusíte obmedziť len na tie najmenšie kuchyne. Poteší predĺženou zárukou na päť rokov a pevným nerezovým spracovaním. Jeho filtrácia tukov je v danej kategórii na slušnej úrovni, slabšou stránkou je naopak účinnosť osvetlenia. Nepatrí síce k najúspornejším modelom, na prevádzkových nákladoch sa to ale až tak výrazne neodrazí. Nepoteší však pomerne vysokou hlučnosťou 70 dB, ktorá sa prejavuje najmä pri najvyššom výkone.

Tichšiu a lacnejšiu alternatívu predstavuje digestor Electrolux LFU216X, museli by ste sa ale zmieriť s nižším výkonom.

160 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Faber 2740 PB SRM X A60 | Hodnotenie: 91,0 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Faber 2740 PB SRM X A60

Faber 2740 PB SRM X A60

160 € Orientačná cena