Menu

Recenzia a test Fenix HM51R Ruby V2.0

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Čelovky pre náročných

Klady

  • Špičkový svetelný tok
  • Veľmi dobrý dosvit
  • Funkčnosť až päť dní
  • Vysoký stupeň krytia
  • Rozmery a hmotnosť

Zápory

  • Pre niekoho vyššia cena
  • Nabíjanie len v čelovke
  • Kratšie svietenie na max. výkon
65 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Druhá generácia čelovky Fenix ​​HM51R Ruby zaujme ešte lepšími vlastnosťami ako pôvodný variant. Používa neutrálne biele svetlo, najnovší LED Cree XP-G3 (Cree patrí medzi popredných svetových výrobcov LED diód) a zároveň je možné využiť aj červené svetlo LED Everlight.

Fenix ​​HM51R Ruby V2.0 zaručuje svetelný tok 700 lm, pričom už 400 lm je považovaných za vlastnosť najlepších čeloviek na trhu. Dosvit navyše činí 120 m, čo je rozhodne nadpriemerná hodnota, hoci existujú svietidlá s výrazne vyššou vzdialenosťou. Na najnižší výkon umožňuje na jedno nabitie svietenia po dobu až 120 hodín. Pri používaní najvyššieho výkonu bieleho svetla však vydrží baterka zhruba dve hodiny, čo je ale aj vzhľadom na rozmery očakávateľné.

Parameter Tento produkt
LED

Áno

Svetelný tok (lm)

700

Dosvit (m)

120

Doba svietenia (h)

120

Hmotnosť (g)

80

Stupeň krytia

IP68

Režimy svietenia

9

Čelovka Fenix ​​HM51R Ruby V2.0 zaujme kompaktnými rozmermi a navyše váži len 80 g, čo má pozitívny vplyv na komfort. Využiť je pritom možné hneď deväť režimov svietenia, a to vrátane SOS módu, pričom je možné použiť aj červené svetlo. Zariadenie je odolné proti poškodeniu, zaručuje ochranu proti prehrievaniu a navyše je aj vodotesné až do hĺbky 2 m. Batéria sa nabíja priamo vo svietidle cez USB-C konektor, čo ale niektorí používatelia príliš neoceňujú (viď nižšie).

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

Fenix ​​HM51R Ruby je veľmi kladne hodnotená dlhodobo. Platí to aj pre jej vylepšenú variantu. Jednotliví užívatelia vyzdvihujú jej ľahkosť a praktickosť, výborné svietenie aj dosvit, rýchle nabitie, možnosť využiť niekoľko režimov svietenia aj červené svetlo, rovnako ako skutočnosť, že veľmi dobre drží na hlave. Na druhú stranu je nutné batériu dobíjať cez svietidlo, pretože tak nie je možné urobiť cez USB. To niektorí používatelia práve nekvitujú, čo platí aj pre vyššiu cenu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Táto čelovka je vynikajúca pre najrôznejšie outdoorové aktivity v prírode, pretože má vynikajúci svetelný tok, veľmi dobrý dosvit a na najnižší výkon vydrží svietiť päť dní v kuse. Navyše je odolná, vodotesná do 2 m, ľahká, komfortná a má kompaktné rozmery. Môžete tiež rýchlo nabiť batériu, hoci tak možno urobiť iba v čelovke. Za určitý zápor je možné považovať aj vyššiu cenu, hoci nie je ani zďaleka najvyššia, prípadne kratšiu dobu svietenia na najvyšší výkon.

Porovnanie s alternatívami

Ako sme už spomínali vyššie, toto zariadenie je druhou generáciou čeloviek Fenix ​​HM51R Ruby. Stále si pritom môžete zaobstarať pôvodný variant, ktorý má však o niečo horšie vlastnosti (sedem režimov svietenia, svetelný tok 500 lm či dosvit 85 m), napriek tomu ju nezoženiete oveľa lacnejšie. Aktuálne tak skôr zaujme Fenix ​​​​HM70R, ktorá má dosvit 186 m, svetelný tok 1 600 lm a dobou svietenia až 800 hodín. Musíte však počítať s vyššou hmotnosťou aj obstarávacou cenou.

Záverečné zhrnutie

Fenix ​​HM51R Ruby V2.0 je čelovka pre náročné outdoorové aktivity, takže sa veľmi dobre hodí aj pre športovcov. Na tom sa podieľajú nielen samotné vlastnosti svietenia, ale aj odolnosť, kompaktné rozmery, nízka hmotnosť a komfortnosť. Na jedno nabitie navyše môže vydržať skutočne dlho (až 120 hodín). Hoci môže byť pre niekoho prekážkou vyššia cena, aj vzhľadom k vyššie zmieneným vlastnostiam toto svietidlo rozhodne stojí za danú cenu.

65 € Orientačná cena
Autor: Petr Šindelář | Dátum: | Produkt: Fenix HM51R Ruby V2.0 | Hodnotenie: Výborné
Petr Šindelář
Redaktor
Petr je dlhoročný redaktor a zároveň milovník rozličných outdoorových aktivít. Sám teda veľmi dobre vie, aký dôležitý môže byť v niektorých situáciách spoľahlivý zdroj svetla. Hoci sa teda môžu čelovky zdať ako druhoradé outdoorové vybavenie, v skutočnosti sú veľmi dôležité. Preto je aj výberu tých aktuálne najlepších čeloviek venovaná náležitá pozornosť.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Fenix HM51R Ruby V2.0

Fenix HM51R Ruby V2.0

65 € Orientačná cena