Menu

Porovnávací test a recenzie najlepších fénov na vlasy

Aktualizované:
Október 2021

Úprava vlasov po ich umytí predstavuje neodmysliteľnú súčasť života každej ženy. Zdĺhavý proces vysychania v zabalenom uteráku však s radosťou absolvuje len málokto. Praktické fény na vlasy totiž pomôžu odstrániť prebytočnú vodu a vytvarovať stabilný účes, ktorý nerozcuchá ani ten najsilnejší vietor. Nie je preto div, že sa fény na vlasy stali neoddeliteľnou súčasťou každého kozmetického kufríka.

Pri výbere je dôležité postupovať s ohľadom na požiadavky na kvalitu aj vlastnosti. Dôležitú rolu zohráva príkon ovplyvňujúci, aký silný prúd vzduchu dokáže fén vytvoriť a ako rýchlo ho ohreje na požadovanú teplotu. Spokojnosť zákazníka ovplyvňujú aj počet rýchlostí a teplôt, hmotnosť, ale napríklad aj taká drobnosť, akou je dĺžka napájacieho kábla. Nemenej dôležité sú taktiež prídavné funkcie, ktorých prítomnosť môže zásadne ovplyvniť váš konečný výber. Chuťovky ako ionizácia, difuzér, tvarovacia koncovka alebo hrebeňový nástavec by pri žiadnom kvalitnejšom féne nemali chýbať.

Snažíte sa márne v záplave modelov nájsť ten pravý prístroj pre svoje vlasy? Dôkladne zvážte všetky premenné od cenového hľadiska cez vyhotovenie konštrukcie až po šírku príslušenstva a funkcií. Každá drobnosť môže mať až prekvapivý vplyv na vašu spokojnosť. A ak by vám ani napriek tomu nebolo niečo jasné, všetky otázky vám pomôže zodpovedať náš článok Ako si vybrať fén na vlasy.


Najlepšie fény na vlasy podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Poradie Vzhľad Názov Hodnotenie Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Revlon RVDR5222E Salon One-Step kefa
Revlon RVDR5222E Salon One-Step kefa 94 %
Počet recenzií: 18
70 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Rowenta Brush Activ Premium Care CF9540F0 kulmofén
Rowenta Brush Activ Premium Care CF9540F0 kulmofén 95 %
Počet recenzií: 17
80 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Remington D5219 sušič
Remington D5219 sušič 93 %
Počet recenzií: 36
40 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze ETA 6322 kulmofén
ETA 6322 kulmofén 97 %
Počet recenzií: 1
49 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Remington D5220 sušič
Remington D5220 sušič 95 %
Počet recenzií: 26
60 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Remington AS7051 kulmofén
Remington AS7051 kulmofén 86 %
Počet recenzií: 42
50 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Xiaomi Mi Ionic sušič
Xiaomi Mi Ionic sušič 100 %
Počet recenzií: 4
60 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Dyson Supersonic
Dyson Supersonic 98 %
Počet recenzií: 5
430 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Rowenta CF4710F0
Rowenta CF4710F0 100 %
Počet recenzií: 1
70 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Braun AS330 SatinHair 3/AS400 kulmofén
Braun AS330 SatinHair 3/AS400 kulmofén 88 %
Počet recenzií: 23
49 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať fén na vlasy

Rozbil sa vám fén? Túžite po novšom, výkonnejšom modeli? Potom je na čase začítať sa do nášho článku a pustiť sa do vyberania. Výber fénu odporúčame nepodceňovať, hoci sa zdá, že v prípade fénu nie je okrem vzhľadu a ceny v podstate čo riešiť, opak je pravdou. Výber správneho fénu vám ušetrí nielen peniaze, ale aj nervy a čas trávený fénovaním. Vplyv bude mať aj na najdôležitejší aspekt fénovania, teda vaše vlasy.

Staršie alebo menej kvalitné fény neoplývajú technológiami, ktoré sú už dnes pre kvalitnejšie modely samozrejmosťou, čím nakoniec najviac utrpia vaše vlasy. Ak teda túžite po krásne vyfúkaných vlasoch ako od kaderníka, rozhodne výberu fénu venujte zvýšenú pozornosť. V našom článku vás prevedieme od pomerne bežných pojmov, ako napríklad príkon, k tým o niečo menej známym, ako je napríklad keramický modul alebo turmalínová technológia. S nami bude pre vás výber ideálneho fénu hračkou.

Druhy

Fény môžeme rozdeliť do troch základných skupín:

  • Cestovné fény
  • Profesionálne fény
  • Domáce fény

Zvláštnou kategóriou sú ešte kulmofény, o ktorých sa tiež stručne zmienime.

Typy fénov na vlasy

Cestovné fény

Pre cestovné fény sú typické malé rozmery a hmotnosť, mávajú taktiež napríklad sklopné držadlo, aby sa lepšie vmestili do batožiny. Na občasné použitie sú dostačujúce, zvlášť keď zvolíte nejaký menší model. Na každodenné používanie však príliš vhodné nie sú, väčšinou za domácimi a profesionálnymi fénmi pokrivkávajú ponukou funkcií a ich používanie nemusí byť šetrné k vlasom.

Profesionálne fény

Takmer opakom cestovných fénov sú fény profesionálne. Rozmerovo bývajú väčšie, zaujmú hlavne veľkou ponukou funkcií a bohatým príslušenstvom, ale taktiež vysokým výkonom a dlhým prívodným káblom. Hlavnou nevýhodou je, samozrejme, vysoká cena. Pre niektorých používateľov by mohol byť profesionálny fén zbytočne zložitý.

Domáce fény

Lacnejším ekvivalentom profesionálnych fénov sú potom modely určené na domáce použitie. Môžeme ich označiť za taký zlatý stred a väčšina používateľov si pravdepodobne vyberie práve v tejto kategórii. Nájdeme tu prístroje lepšie aj horšie, vybavenejšie aj menej vybavené. Aby ste sa lepšie zorientovali, v ďalších častiach článku si povieme niečo o najdôležitejších parametroch, na ktoré sa pri výbere fénu zamerať.

Kulmofény

Kulmofén je akýmsi hybridom medzi fénom a kulmou. Na rozdiel od kulmy je určený na použitie na mokré vlasy a oproti kulme je taktiež šetrnejší. Ponúka skrátka vysušenie a natočenie v jednom procese. Výsledné vlny však pravdepodobne nebudú rovnaké ako tie vytvorené kulmou. Čakajte skôr objemné voľnejšie vlny než výrazne štruktúrovaný účes.

Supersonický fén

Tento unikátny model fénu vyrába zatiaľ iba firma Dyson a jeho zásadnou nevýhodou je veľmi vysoká cena (väčšinou presahuje 400 €). Od bežných modelov sa okrem ceny líši predovšetkým konštrukciou, jeho motor je digitálny a umiestnený v rukoväti, čo dodáva fénu lepšiu vyváženosť a v spojení s akustickými tlmičmi v rukoväti taktiež výrazne nižšiu hlučnosť.

Najdôležitejšie parametre

Pri každom výbere treba niekde začať. V prípade fénu odporúčame odpichnúť sa od príkonu a možností nastavenia. Vďaka týmto dvom parametrom jednoducho vyselektujete výkonnejšie a lepšie ovládateľné fény, z ktorých potom môžete ďalej vyberať.

Príkon

Najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste sa mali pozerať pri výbere nového sušiča, je jeho príkon. Príkon nám hovorí, aký výkonný je motor fénu. Takže platí, že čím vyšší príkon fén má, tým je silnejšie prúdenie vzduchu, a tým rýchlejšie budú vaše vlasy vysušené. Vyberajte teda fén s čo najvyšším príkonom, ideálne 2 000 W. Určite nevoľte model s príkonom pod 1 750 W. Čím rýchlejšie vám fén vlasy vyfénuje, tým menej sa vám vysúšajú a ničia, pretože nie sú tak dlho vystavené teplému prúdu vzduchu z fénu, ktorý im príliš neprospieva.

Nastavenie teploty a rýchlosti fénu

Teplota horúceho vzduchu vyfukovaného fénom sa spravidla pohybuje medzi 40 a 60 °C, čo zodpovedá zhruba teplote teplej vody z kohútika. I tou sa pri dlhšom kontakte môžete opariť, aj v prípade fénu je preto dôležité, aby sa teplota dala regulovať a nedochádzalo k poškodeniu vašich vlasov. Dnes je takmer na všetkých kvalitnejších fénoch štandardom možnosť nastaviť viaceré rôzne teploty fúkania. Konkrétne teplotné stupne však výrobcovia spravidla neuvádzajú, musíte sa teda riadiť skôr typom svojich vlasov a tým, čo je vám príjemné. Každopádne všetky mokré vlasy sú veľmi krehké a príliš vysoká teplota ich vysušuje a viac sa lámu. Preto je najvhodnejšie si vyfúkať vlasy len vlažným vzduchom a vyššie teploty vzduchu využívať len pri štylizácii a tvarovaní vlasov, aby sa zbytočne príliš nepoškodzovali.

Podstatné je taktiež nastavenie intenzity fúkania – tú môžete zvýšiť, najmä ak túžite po hladkom účese. Naopak, pri fúkaní kučeravých vlasov je vhodnejšie intenzitu trochu stiahnuť, aby sa nerozbíjala štruktúra vlasov. Ani rýchlosť/intenzitu vyfukovaného vzduchu výrobcovia neuvádzajú, o výkone fénu vypovedá najmä jeho príkon. Pri nákupe fénu preto odporúčame vyberať modely s aspoň dvoma rôznymi rýchlosťami a tromi stupňami nastavenia teploty.

Materiál

V tomto prípade nemyslíme až tak samotné telo fénu, ktoré býva najčastejšie z plastu, prípadne kovu, ako skôr materiály vykurovacích prvkov a vnútorných stien fénu, ktoré zásadne ovplyvňujú výsledok fénovania.

Keramika

Fény s celokovovými vykurovacími prvkami sa častejšie prehrievajú a teplo distribuujú nerovnomerne, čo môže viesť k ničeniu vašich vlasov. Keramický modul sa postará o rovnomerné rozloženie teplôt pri fénovaní, čím ochráni vaše vlasy pred poškodením.

Turmalín

Na uhladenie vlasov majú niektoré fény vnútorné steny pokryté turmalínom. Ide o minerál, ktorý sa pri vysokej teplote elektrostaticky nabíja a vytvára záporné ióny. Niektoré fény majú taktiež ďalšie teplom aktivované technológie, pri fénovaní môžu do vašich vlasov napríklad vypúšťať jemnú hmlu zo vzácnych olejov alebo vitamínov (Zdroj: Modern Salon).

Hlučnosť

Sušiče vlasov môžu dosahovať hlučnosť aj medzi 80 a 90 dB, radia sa tak k najhlučnejším zariadeniam, ktoré v domácnosti nájdete. Pri nákupe fénu sa, bohužiaľ, o hlučnosti príliš nedozviete, výrobcovia ju v prevažnej väčšine prípadov neuvádzajú. Už z toho dôvodu je lepšie vybrať výkonnejší fén, ktorý vysuší vaše vlasy rýchlejšie a vy sa tak nebudete musieť vystavovať nadmernému hluku príliš dlho. Hlučnosť fénu môžete ľahko zmierniť taktiež nasadením zvukového tlmiča.

Funkcie

Hlavná funkcia fénu je jasná – vysušiť vlasy. K dokonalému výsledku vám však môžu dopomôcť ďalšie funkcie a technológie, ktoré zaistia šetrné vysušenie vlasov a upravený účes.

Ionizácia

Väčšina moderných fénov dnes obsahuje taktiež zariadenie, ktoré sa volá ionizátor. Funkciu ionizácie však môžete nájsť taktiež s mnohými žehličkami na vlasy a kulmami, a dokonca aj v prípade kief na vlasy.

Pri sušení sa vo vlasoch tvoria kladne nabité molekuly, ktoré ich vysušujú a spôsobujú ich nezdravý vzhľad. Technológia ionizácie funguje tak, že prístroj z okolia zbiera molekuly vody a pridáva do nich elektróny, vďaka čomu vytvorí záporne nabité molekuly, ktoré sa z fénu vzduchom prenesú do vlasov. Záporne nabité ióny zneutralizujú tie kladne nabité vo vašich vlasoch, čo im dodá vlhkosť, lesk a zdravý vzhľad.

Vďaka tejto funkcii budete mať vlasy taktiež skôr vysušené. Ak máte suché vlasy so sklonom k lámavosti, určite siahnite po sušiči s funkciou ionizácie. A ak vlasy suché nemáte, aj tak je vhodné ionizátor vo féne mať, pretože vďaka nemu aspoň vysušeniu vlasov a ich lámavosti môžete predísť. Táto perlička navyše zabraňuje nepríjemnej statickej elektrine, takže vám vlasy nebudú nekontrolovane poletovať všade okolo hlavy (Zdroj: Likely).

Funkcia studeného vzduchu

Niektoré fény navyše disponujú možnosťou fúkať studený prúd vzduchu. Ten je prirodzene šetrnejší k vašim vlasom a navyše pomáha vlasy zafixovať v požadovanom tvare. Preto je ideálne ho použiť na záver sušenia, keď už ste vlasy zbavili nežiaducej vlhkosti a len im chcete dať požadovaný tvar.

Teplotný senzor

Fény vybavené teplotnými senzormi sú spravidla šetrnejšie k vlasom, počas fénovania totiž opakovane merajú teplotu vyfukovaného vzduchu alebo, ešte lepšie, teplotu vlasov a sú schopné znížiť teplotu fúkania, aby sa vlasy zbytočne nevysušovali a neničili.

Komfort a bezpečnosť používania

Pri vyberaní by ste, samozrejme, mali prihliadnuť aj na to, ako sa vám bude fén držať a používať. Najmä pri každodennom fénovaní môže byť dosť na príťaž vysoká hmotnosť, klzká rukoväť, ktorá nepadne do dlane, alebo nevhodne umiestnené tlačidlá ovládania.

Hmotnosť fénu

V prvom rade sa zameriame na hmotnosť. Jej vplyv pocítite obzvlášť v prípade, ak máte dlhšie vlasy. V prípade dlhších vlasov môže totiž fénovanie trvať pokojne aj 20 minút a manipulovať niekoľko desiatok minút s príliš ťažkým fénom určite nebude príjemná záležitosť. Niektoré modely môžu mať iba cca 0,5 kg, pri iných sa hmotnosť blíži až k 2 kg. Každý človek je však inak silný a u niekoho vyššia hmotnosť sušiča nemusí nutne predstavovať problém.

Tlačidlá a rukoväť

Ďalšou vecou, podľa ktorej by ste sa mali rozhodovať, je šírka a spracovanie rukoväti fénu. Je dôležité, aby vám fén dobre padol do ruky a nebol príliš široký. Ak vám má nejaké-tie roky každodenného používania vydržať, tak je určite lepšie si vlasy fénovať s fénom, ktorý vám pohodlne sedí v ruke, než s nejakým, ktorý vám bude z ruky vypadávať a vyšmykovať sa. Z tohto dôvodu je taktiež dobré skontrolovať, či má rukoväť fénu nejaké protišmykové prvky

Pri výbere fénu berte do úvahy aj umiestnenie tlačidiel na rukoväti fénu. Fén by sa mal dať ovládať jednou rukou. Tlačidlá by však na rukoväti nemali byť umiestnené tak, aby ste ich pri používaní omylom prepínali. Možno si myslíte, že toto je len zbytočný detail, ktorý fénovanie vlasov nijako neovplyvní. Áno, samotné sušenie vlasov to nijak neovplyvní, ale dokáže to urobiť veľký rozdiel v komforte pri fénovaní. Keď si v rannom zhone fén niekoľkokrát omylom vypnete alebo prestavíte teplotu, rozhodne vám to na nálade nepridá.

Je dobré myslieť aj na to, že rovnaký fén nemusí vyhovovať pravákom aj ľavákom. Univerzálnym riešením sú modely s tlačidlami umiestnenými uprostred, ktoré budú vyhovovať aj používateľom, ktorí pri fénovaní striedajú ruky.

Dĺžka napájacieho kábla

Dĺžky napájacieho kábla sa pohybujú okolo 1,8 – 3 metre. Ak máte zásuvku príliš ďaleko od miesta, kde si fénujete vlasy, určite sa nezabudnite pri výbere fénu pozrieť aj na dĺžku jeho kábla. Niektoré fény majú na konci rukoväti závesné pútko. Nie každý tento detail využije, ale niekomu sa môže hodiť zavesiť si fén na nejaký háčik miesto toho, aby niekde ležal a zaberal miesto.

Výhodou je taktiež otočný kĺb napájacieho kábla, ktorý predĺži jeho životnosť. Nehrozí totiž nadbytočné krútenie, ktoré poškodzuje vnútorné spoje kábla. Menej obvyklým, ale šikovným zlepšovákom je potom prívodný kábel s automatickým navíjaním, ktoré poznáme napríklad na vysávačoch.

Čistenie fénu

Veľmi užitočnou vlastnosťou je odnímateľná mriežka v zadnej časti fénu. Vďaka tomu si môžete fén aj mriežku vyčistiť od vlasov či prachu, a tým predĺžiť jeho životnosť. Pri častejšom používaní je ideálne čistiť fén pravidelne, aspoň raz mesačne. Ak si fén čistiť nebudete, bude sa zanášať, čo môže znižovať jeho výkon, alebo sa môže príliš zahrievať a to opäť nie je priaznivé pre vaše vlasy.

Tepelná poistka

V podstate jediným bezpečnostným prvkom, na ktorom by ste pri výbere fénu mali trvať, je tepelná poistka. Táto poistka automaticky vypne fén v prípade jeho prehriatia a zabráni opätovnému zapnutiu, pokým prístroj dostatočne nevychladne. Nemusíte sa preto báť trvalého poškodenia fénu pri dlhom fénovaní, pri ktorom by mohlo dôjsť napríklad k roztaveniu nejakej časti prístroja. Našťastie je dnes už prítomnosť tejto poistky takmer samozrejmosťou, nikdy však neuškodí si túto informáciu overiť.

Dotykový senzor

Niektoré fény sú vybavené dotykovým senzorom, ktorý fén automaticky vypne, keď ho odložíte, a opätovne zapne, keď ho vezmete do ruky. Vďaka tomu nemusíte zápoliť s horúcim fúkajúcim fénom, keď potrebujete mať na okamih obe ruky voľné, alebo ho opakovane vypínať a zapínať pomocou tlačidiel.

Zvukový tlmič

Vo väčšine domácností sa so zvukovým tlmičom pravdepodobne nestretnete, ide o perličku určenú skôr pre kadernícke salóny, v ktorých pracuje niekoľko fénov naraz. Ak je však pre vás zvuk fénu veľmi obťažujúci, môžete zvážiť jeho zaobstaranie. Zvukový tlmič sa nasadzuje na zadnú stranu fénu a má redukovať zvukové vlny. Samozrejme, že neurobí z vášho fénu ticho vrniaci prístroj, ide skôr o drobné vylepšenie.

Príslušenstvo a nástavce

Fén nepatrí k prístrojom, pre ktoré by bola potrebná veľmi široká ponuka príslušenstva. Niekoľko základných prvkov by však vo výbave každého kvalitnejšieho fénu nemalo chýbať.

Príslušenstvo pre fény

Difuzér

V balení prevažnej väčšiny fénov dnes nájdeme difuzér. Je to nástavec s plastovými tyčinkami a otvormi na vzduch. Pomôže vám pridať vlny a objem do vlasov. Nečakajte však od neho vlny ako od kulmy na vlasy. Difuzér je určený skôr pre prirodzene zvlnené vlasy, na ktorých vlnenie podporí. V prípade prirodzene rovných vlasov difuzér urobí maximálne veľmi jemné vlnky a dokáže vlasom pridať objem. Pri fénovaní vlasov s difuzérom sa vzduch dostáva dovnútra medzi vlasy a vďaka tomu majú potom vlasy väčší objem. Zároveň sa medzi ne dostáva rovnomernejšie (vďaka zväčšenej šírke), čo je k vlasom šetrnejšie.

Tvarovacia koncovka

Čo ďalej majú niektoré fény v balení, je tvarovacia koncovka alebo ondulačná dýza. Je to nástavec, ktorý má veľmi tenký a široký koniec, vďaka ktorému môžete vzduch zo sušiča smerovať presne tam, kam chcete. Tento nástavec sa používa predovšetkým na styling vlasov fúkaním cez plochú alebo okrúhlu kefu. Vzhľadom na to, že prúd vzduchu je v tomto prípade veľmi silný, nemal by sa fén vlasov priamo dotýkať.

Ďalšie nástavce

Súčasťou výbavy alebo aj na dokúpenie bývajú taktiež ďalšie nástavce, napríklad hrebeňový nástavec. Špeciálny nástavec v tvare hrebeňa umožňuje nadvihovať a prečesávať vlasy priamo pri korienkoch a vy tak fénovaním môžete vytvoriť veľmi objemný účes. Objemu môžete pomôcť taktiež vhodným šampónom, s jeho voľbou vám poradíme v článku Ako si vybrať šampón.

Tipy na fénovanie

1. Vlasy nefúkajte úplne mokré, je lepšie ich chvíľu nechať preschnúť alebo zabaliť do uteráka.

2. Pred fúkaním použite termoochranu, napríklad v spreji.

3. Fén držte vo vzdialenosti 20 – 30 cm od hlavy.

4. V prvej fáze vlasy fúkajte bez hrebeňa, začnite pri korienkoch, končeky sušte až na záver.

5. Po hrebeni siahnite až budú vlasy aspoň z dvoch tretín suché.

6. Pre uhladené a lesklé vlasy sú najlepšie kefy z prírodných štetín.

7. Ak chcete dosiahnuť precízne upravený účes, postupujte vo vrstvách, odspodu nahor.

8. Účes zafixujte studeným vzduchom.

9. Pri fúkaní vlnitých a kučeravých vlasov použite difuzér.

10. Horúci vzduch vlasom nesvedčí, preto je dobré vystavovať ich fénovaniu len na nutne dlhý čas.

Často kladené otázky k fénom

Aký je vhodný príkon fénu?

Silnejší motor vytvorí silnejšie prúdenie vzduchu, pri fénovaní potom nie je potrebné používať takú vysokú teplotu. Odporúčaný minimálny príkon je 1 750 W, vo všeobecnosti sa za výkonné považujú fény s príkonom nad 2 000 W. Viac sa o tejto problematike a tiež nastaveniach rýchlosti a teploty dozviete v kapitole Najdôležitejšie parametre.

Ako funguje ionizácia?

Funkcia ionizácie zabraňuje presušeniu vlasov vďaka neutralizácii kladne nabitých iónov. Tie sa vo vlasoch pri fénovaní vytvárajú a spôsobujú vysušený vzhľad. Záporné ióny vlasy uhladia a hriva vďaka nim zostane dostatočne hydratovaná. O ďalších užitočných technológiách si môžete prečítať v kapitole Funkcie.

Na čo slúži difuzér?

Nadstavec v tvare misky najlepšie poslúži majiteľkám vlnitých a kučeravých vlasov. Tie difuzér šetrne vysuší a podporí ich prirodzenú textúru. V prípade rovných vlasov pomôže s vytvorením tzv. beach looku a so zväčšením objemu. Ak vás zaujímajú aj ďalšie nadstavce, prečítajte si túto kapitolu.

Čo je to supersonický fén?

Ide o špecifický typ fénu, ktorý využíva digitálny motor a zaujme svojou neobvyklou konštrukciou. Motor je v prípade tohto fénu umiestnený v rukoväti, prístroj je tak lepšie vyvážený a menej hlučný. V súčasnosti je však obstaranie tohto typu fénu stále pomerne vysokou investíciou.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Fény na vlasy
Průměrné hodnocení 4.6 z 9 hlasů