Menu

Recenzia a porovnanie Sencor SHD 108VT

82,2 % Celkové hodnotenie

Top cena/výkon v kategorii Najlacnejšie fény do 35 €

Klady

  • Prijateľná cena
  • 6 možností nastavenia
  • Tvarovacia hubica a difuzér
  • Nízka hmotnosť

Zápory

  • Priemerne výkonný
  • Dlhší prechod na nižšiu teplotu
  • Krátky prívodný kábel
  • Nemá turbo funkciu
15 € Orientačná cena

Súhrnné údaje, možnosti nastavenia a výkonnosť

Sencor SHD 108VT má udávaný príkon 2 000 W, nami zmeraná hodnota dosahovala okolo 1 775 W. To by malo byť pre domáce využitie stále slušné, ale fénovanie dlhých a hustých vlasov môže byť s týmto príkonom zdĺhavé, preto fén odporúčame skôr na kratšie alebo jemnejšie vlasy. Samotné číslo ale výkonnosť fénu neudáva, preto sme fén otestovali pri reálnom použití.

Dĺžka napájacieho kábla je 1,7 m a táto hodnota udávaná výrobcom zodpovedá. Ide o fén s najkratším káblom v našom porovnaní (september 2021), väčšina fénov má dĺžku kábla aspoň 1,8 m, alebo dokonca aj 3 metre. V tomto prípade teda bude nutné myslieť na vzdialenosť zásuvky od zrkadla. Hmotnosť fénu je v realite nižšia, než udáva výrobca; fén sme zvážili a s jeho cca 430 g ho považujeme za ľahký. Nakoniec spomenieme aj hlučnosť fénu, tá na najvyššie nastavenie prístroja činí ľahko cez 85 dB. Je to síce v porovnaní viac, rozdiely medzi fénmi ale nie sú výrazné a jedná sa všeobecne o hlasnejšie prístroje, s čím treba počítať.

Ovládanie

Ovládanie tohto fénu značky Sencor je riešené výkyvnými tlačidlami na prednej časti rukoväte, zvlášť je potom umiestnené tlačidlo studeného vzduchu. Počet rýchlostí je 2 a počet teplôt 3, čo je v oboch prípadoch štandard. Nastavenia navyše medzi sebou môžete kombinovať, hodnoty sa ovládajú zvlášť. K dispozícii sa vám teda dostane celkom šiestich úrovní.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sencor

Udávaný príkon (W)

2 000

Orientačný nameraný príkon (W)

1 775

Počet rýchlostí

2

Počet teplôt

3

Spôsob ovládania

Výkyvné tlačidlá

Ovládanie rýchlostí a teplôt zvlášť

Áno

Počet kombinácií rýchlostí a teplôt

6

Dĺžka napájacieho kábla (m)

1,7

Udávaná hmotnosť (g)

920

Nameraná hmotnosť fénu (g)

430

Nameraná hlučnosť (dB)

85,2

Unboxing a video z testovania

Funkcie a vybavenie

Fén značky Sencor zoženiete za pomerne nízku cenu, dalo by sa teda očakávať, že ponúkne len málo funkcií. Má však okrem štandardných, ktoré v našom porovnávacom teste majú všetky modely bez rozdielu ceny, aj tie, s ktorými ešte u dnešných fénov nemôžete úplne počítať. Okrem studeného vzduchu, odnímateľnej zadnej mriežky a závesného očka fén ponúka funkciu ionizácie, ktorá sa postará o ochranu vlasov pri fénovaní.

Nie je ale skladací, preto je nutné mu vyhradiť viac miesta, a to aj pri prenášaní. Tiež sa nedočkáte turbo funkcie, ktorú ale majú skôr drahšie modely. Tá by umožnila krátkodobé zvýšenie výkonu na maximum pre rýchlejšie vysušenie.

Nástavce fénu

V balení fénu nájdete dva vymeniteľné nástavce. Tvarovacia koncovka býva štandardom u všetkých fénov na trhu, k dispozícii sa vám tu dostane navyše aj difuzéra. Ten príde vhod majiteľkám a majiteľom dlhších vlnitých či kučeravých vlasov, ich účesu totiž dokáže už pri sušení dodať ten správny tvar. Hoci je fén z nižšej cenovej kategórie, nástavce fénu sú vyrobené z pocitovo kvalitného, ​​pevného plastu.

Parameter Tento produkt
Funkcia ionizácie

Áno

Studený vzduch

Áno

Turbo funkcia

Nie

Difuzér

Áno

Tvarovacia koncovka

Áno

Hrebeňový nástavec

Nie

Ďalšie nástavce

Nie

Odnímateľná zadná mriežka

Áno

Závesné očko

Áno

Skladacia konštrukcia

Nie

Ako sa s fénom fénuje

Fén sme otestovali na stredne hustých vlasoch, ktoré sú dlhé do polovice chrbta. Fén ich s nasadenou tvarovacou koncovkou a nastavenou najvyššou teplotou aj rýchlosťou vysušil za dobu ľahko presahujúcu 4 minúty. Model Sencor nie je pocitovo príliš silný, na predstavu sme zmerali rýchlosť vzduchu na najvyšší výkon. Tá dosahuje asi 37 km/hod, čo je takmer o 10 km/hod menej ako výkonnejší fén z vyššej cenovej kategórie.

S fénom sa ale pracuje pomerne príjemne. Je ľahký, takže pri práci nemusíte striedať ruky, navyše sa rukoväť ani telo fénu neprehrieva. Po fénovaní vlasy získali na objeme a neboli presušené. Na nasadenie ani sňatie nástavcov nie je nutné používať hrubú silu, mriežka na čistenie sa tiež vyklápa pomerne ľahko. Isté negatíva sme však zaznamenali, čo sa týka spracovania fénu. Ten je z pocitovo lacnejšieho, ale stále pevného plastu, má však lesklý čierny povrch, takže na ňom zostávajú odtlačky prstov. Nástavce navyše nedržia tak pevne, ako by bolo vhodné, môžu sa ľahko kývať.

Tiež sme pri fénovaní, najmä k jeho koncu, zistili, že fénu trvá dlhšie prechod z vyššieho teplotného stupňa na nižší. To isté platí, ak chcete na konci zafixovať účes studeným vzduchom. Tlačidlo budete musieť držať niekoľko desiatok sekúnd, aby sa vzduch aspoň ľahko ochladil, čo nie je príliš pohodlné. Tu sa prejavuje aj kratšia dĺžka prívodného kábla; pokiaľ nemáte zásuvku hneď pri zrkadle, fén pred neho nemusí vôbec dosiahnuť.

Názory užívateľov a odborníkov

V recenziách dlhodobých aj krátkodobých užívateľov sa objavujú výhrady k hmotnosti fénu. Nielen, že je podľa nich ťažší, je ale aj rozmernejší, a tak sa nebude rozhodne hodiť na cestovanie alebo pre deti. Na druhú stranu, objavili sa aj takí užívatelia, ktorým váha vôbec neprišla nekomfortná a aj my fén považujeme za ľahší model. Z niekoľkých desiatok recenzií je ale zrejmé, že sú užívatelia celkovo spokojní s kvalitou fénovania aj so všetkými dostupnými funkciami a vybavením za vcelku nízku obstarávaciu cenu.

Klady a zápory

Za pozitíva fénu Sencor môžeme označiť široké možnosti nastavenia, fén ponúka výber zo šiestich stupňov. Benefitom je aj pomerne bohatá výbava a funkcie vzhľadom na nízku cenu, najmä prítomnosť tvarovacej koncovky a difuzéra, ktoré pomôžu dotvoriť výsledný účes. Nechýba ani funkcia studeného vzduchu. Fénu ale trvá dlhšiu dobu, než vzduch po používaní vyššieho teplotného stupňa ochladí. Má kratší prívodný kábel a nenájdete pri ňom turbo funkciu. Spolu s priemerným príkonom, ktorý značí dlhšiu prácu, ak máte husté alebo dlhé vlasy, môže byť fénovanie dlhšie a menej pohodlné.

Naše hodnotenie a záver

Sencor SHD 108VT sa v čase písania recenzie cenovo pohyboval okolo 15 €, čo bola v našom porovnaní jedna z najnižších čiastok. Napriek tomu, že je fén pomerne lacný, nechýbajú mu najdôležitejšie prvky výbavy a má navyše aj funkciu ionizácie a difuzér. Príkonom aj reálnou výkonnosťou je na domáce využitie dostatočný, úskalia sa ale naskytnú pri fénovaní veľmi hustých vlasov, na tie je lepšie zaobstarať si silnejší fén. Nevýhodou je aj dlhé čakanie na ochladenie vzduchu. Ak hľadáte výkonnejší model, pozrite sa aj na recenziu fénu Remington PROluxe AC9140.

15 € Orientačná cena
Autor: Karolína Šerá | Dátum: | Produkt: Sencor SHD 108VT | Hodnotenie: 82,2 %

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SHD 108VT

Sencor SHD 108VT

15 € Orientačná cena