Ako vybrať filtráciu do bazéna
Bazénová filtrácia je kľúčom k čistej vode na kúpanie, preto by ste jej výber určite nemali podceniť. Začítajte sa do tohto podrobného sprievodcu, v ktorom sa venujeme všetkým aspektom výberu bazénovej filtrácie, či už ide o typy samotných filtrov, ich vlastnosti, cenu alebo informácie o údržbe. Okrem toho sa v článku zameriavame aj na ďalšie súvislosti, na ktoré by ste nemali pri nákupe zabudnúť.
Pomôžeme vám s výberom vhodnej filtrácie s optimálnym výkonom v závislosti od celkového objemu vody v bazéne, s jej umiestnením i frekvenciou užívania bazéna. Poradíme aj ohľadom kúpania sa v slanej vode a spomenieme, či je nutné zaobstarať si špeciálnu filtráciu pre slanú vodu. Predstavíme vám tiež tie najužitočnejšie dodatočné funkcie, ktoré pri bazénovej filtrácii z užívateľského hľadiska určite oceníte.
Vieme, že financie sú dôležitou súčasťou každého nákupu, a preto sa nakoniec pozrieme aj na niekoľko cenových hladín, v ktorých môžete bazénovú filtráciu zakúpiť. A ak ešte nemáte vybratý bazén, recenzie záhradných bazénov a článok o tom, ako ich vybrať, nájdete na samostatnej stránke. Filtrácia sa vám môže hodiť aj pri vírivkách.
Ako vybrať filtráciu do bazéna stručne:
- Presvedčte sa, prečo kúpiť kvalitnú bazénovú filtráciu. Je nevyhnutná na udržanie priezračne čistej vody v bazéne, z ktorej odstraňuje nečistoty.
- Zoznámte sa so všetkými typmi bazénových filtrácií. Najúčinnejším typom je piesková filtrácia. Dostupná je taktiež kartušová filtrácia, ktorá má vyššie nároky na údržbu.
- Zvážte veľkosť vášho bazéna a podľa toho vypočítajte potrebný výkon filtrácie. Pre možnosť pripojenia prídavných zariadení do filtračného okruhu nezabudnite na výkonnostnú rezervu.
- Informujte sa o požiadavkách na umiestnenie filtrácie a vyhraďte pre ňu bezpečné miesto. Na dosiahnutie deklarovaného výkonu by mala byť filtrácia umiestnená v blízkosti bazéna.
- Zohľadnite nároky na údržbu jednotlivých typov filtrácie. Údržba musí byť vykonávaná pravidelne, inak filtrácia nebude účinná.
- Rozmyslite si, či sa vám teraz alebo v budúcnosti nebude hodiť filtrácia s praktickými vlastnosťami. Sú nimi napríklad možnosť použitia v slanej vode či umiestnenia nad hladinou vody s prevýšením až 2 metre.
- Sledujte aj prídavné funkcie, ktoré filtrácia ponúka. Pomôžu napríklad s údržbou vody alebo sa postarajú o to, aby sa filtrácia po uplynutí nastavenej doby automaticky vypla.
- Zamerajte sa aj na súvisiace parametre, ktorými môže byť hmotnosť filtrácie, maximálna teplota vody či vhodný priemer hadice, ktorú je nutné k zariadeniu pripojiť.
- Pred nákupom si k danému produktu radšej ešte vyhľadajte užívateľské recenzie. Môžu vám prezradiť cenné skúsenosti užívateľov, ktorí si už filtráciu zakúpili.
Je bazénová filtrácia nevyhnutná?
Teplota vody v bazéne sa počas celého leta prirodzene zvyšuje – teplé prostredie je však ideálne na množenie mikroorganizmov a rias a bez použitia filtračného zariadenia sa tak priezračná voda v bazéne rýchlo premení na zelenú. Vďaka filtrácii zostane voda v bazéne čistá a priezračná, bude mať optimálne pH a zároveň sa u vás zníži spotreba bazénovej chémie.
Prečo kúpiť kvalitnú bazénovú filtráciu
Teraz sa pozrieme na dôvody, prečo by ste mali investovať do kvalitnej bazénovej filtrácie. Aké výhody vám takáto investícia prinesie?
- Priezračne čistá voda – V teplom prostredí dochádza k rýchlemu množeniu mikroorganizmov a rias, ktoré by bez použitia filtračného zariadenia zapríčinili, že sa z priezračnej vody v bazéne stane zelený močiar.
- Zníženie spotreby bazénovej chémie – Kvalitná bazénová filtrácia má priamy vplyv aj na hodnotu pH vody v bazéne. Pri jej použití zaistíte optimálnu hladinu pre bezpečné kúpanie a predídete tak tvorbe mikroorganizmov.
- Umožní pripojenie ďalších zariadení – Ak si zaobstaráte pieskovú filtráciu s vysokým výkonom, budete k nej môcť pripojiť aj doplnkové príslušenstvo, ako je bazénový vysávač, skimmer, ohrievač a ďalšie.
- Poradí si aj v zabudovanom bazéne – Nie všetky filtračné systémy sú vhodné do zabudovaných bazénov. Napríklad kartušové filtrácie si poradia iba v nadzemných bazénoch.
Typy filtrácií a ich vlastnosti
Bazénové filtrácie sa delia na dva základné typy – kartušovú a pieskovú. Rozdiel je v spôsobe, akým vodu filtrujú. Oba typy popíšeme nižšie.

Kartušová filtrácia
Používanie kartušovej filtrácie je v súčasnosti skôr na ústupe kvôli nižšiemu výkonu. Je však vhodná pre menšie nadzemné bazény s objemom okolo 8 až 10 kubických metrov. Ak máte napríklad bazén pri chate, kam jazdíte iba na víkend a kúpete sa málo, bude vám kartušová filtrácia stačiť. Jej výhodou oproti pieskovej filtrácii je hlavne nižšia obstarávacia cena.
Negatívom je naopak náročnejšia údržba spôsobená častejšou výmenou filtračnej vložky. Voda sa totiž filtruje cez kartušovú papierovú filtračnú vložku, ktorá vyzerá ako valec papiera vrstveného do kruhu podobného harmonike. Vložka mechanicky zachytí nečistoty a voda sa vracia späť do bazéna. Keďže sa v nej však nečistoty usadzujú, treba ju pravidelne vymieňať.
Piesková filtrácia
Piesková filtrácia funguje na prírodnej báze a je rýchlejšia, rozšírenejšia a obľúbenejšia ako kartušová. Voda preteká cez filter z kremičitého piesku, ktorý zachytáva nečistoty a voda sa vracia späť do bazéna. Hrubé nečistoty sa odstraňujú ešte predtým, než voda pretečie cez pieskový filter.
Spoločne s čerpadlom obsahuje filtrácia pieskový filter s tlakomerom a ovládací ventil, ktorý je bežne štvor až šesťcestný (uľahčuje manipuláciu s filtráciou). Ten sa dá podľa potreby prepnúť na filtráciu, spätné pranie, vypláchnutie filtra, vypustenie do kanalizácie, uzavretie a cirkuláciu.
Prepláchnutie pieskového filtra
Hodí sa k zapustenému aj nadzemnému bazénu a je dobrá pre bazény s väčším objemom, v ktorých sa celú sezónu pravidelne kúpe veľa ľudí. Pozitívom je ľahká údržba, nevýhodou vyššia obstarávacia cena. Vďaka vyššiemu výkonu a účinnosti pieskovej filtrácie k nej môžete pokojne pripojiť aj ďalšie bazénové príslušenstvo ako je UV lampa či vysávač.
Kartušová filtrácia
Piesková filtrácia
Filtračný piesok
Ak uprednostníte pieskovú filtráciu, nevyhnete sa nákupu filtračného piesku. Jeho výber taktiež nepodceňujte, pretože má významný vplyv nielen na kvalitu vody, ale aj na množstvo chémie, ktorú budete musieť na čistenie používať. Aké parametre by ste mali pri filtračnom piesku sledovať?
- Zrnitosť – Zrnitosť filtračného piesku sa pohybuje v rozmedzí od 0,4 do cca 2,5 mm, pričom najlacnejší je spravidla ten najjemnejší piesok. Za optimálnu zrnitosť sa pritom považuje rozmedzie 0,6 až 1,2 mm. Jemnejšie piesky totiž príliš namáhajú čerpadlo, navyše cezeň môže piesok unikať až do bazéna. Naopak, v prípade väčšej zrnitosti piesok nezachytí všetky nečistoty a vy potom budete nútení použiť pri čistení väčšie množstvo bazénovej chémie.
- Druh piesku – Najčastejšie narazíte na klasický kremičitý piesok, okrem neho však môžete naraziť aj na zeolitový piesok. Vyznačuje sa tým, že zachytí aj tie najmenšie nečistoty, ktoré by mohli cez kremičitý piesok prejsť. Zeolitový piesok je síce drahší, no je ho možné používať aj v menšom množstve a navyše je menej náročný na výmenu. Svoju funkciu vydrží plniť až 5 rokov.
Okrem piesku je ako náplň pieskovej filtrácie možné použiť aj špeciálne filtračné sklo vyrobené z recyklovaného skla. Výhodou tohto riešenia je výrazne dlhšia životnosť a vysoká účinnosť filtrácie, pritom túto náplň môžete použiť o celých 15 % menej ako piesku. Nevýhodou je ale pomerne vysoká cena. Alternatívne možno zaobstarať aj filtračné guličky, ktoré sú lacné, účinné a ľahko sa udržujú. Navyše sa s nimi vďaka nižšej hmotnosti (oproti piesku) lepšie manipuluje.
Kapacita
Pri pieskovej filtrácii taktiež narazíte na kapacitu pieskovej náplne. Jej hodnota udáva, aké množstvo piesku je potrebné na jej naplnenie. Platí pritom, že kapacita náplne sa zväčšuje s rastúcim výkonom zariadenia. Vysoko výkonné zariadenia disponujú kapacitou až na 30 kg a viac.
Bazén bez filtrácie?
Ak ste ešte len vo fáze príprav a bazén ešte nemáte hotový, môžete sa zamerať aj na alternatívne možnosti. Jednou z nich je práve bazén bez filtrácie, minimálne bez tej chemickej. Ak si nechcete s čistením vody v bazéne robiť starosti, môžete si zaobstarať napríklad kúpacie jazierko, v ktorom vodu čistí rastlinný filter.
Nejde o žiadne zariadenie, ale špeciálny substrát s rastlinami, cez ktorý preteká voda a častice sa zachytávajú na povrchu zŕn a granúl, kde sú biologicky odbúravané. Výsledkom je naozaj čistá, číra voda. Veľkou výhodou kúpacích jazierok je, že nemusíte využívať žiadne chemikálie na čistenie vody. Regeneračná prírodná časť, ktorá je súčasťou jazierka, zaistí odstránenie nečistôt a kalov. Náklady na údržbu a prevádzku sú pomerne malé.
Typ filtrácie |
Výhody |
Nevýhody |
Pre koho / na aký účel sa hodí |
Piesková filtrácia |
Lepšie si poradí vo veľkých bazénoch
Prírodný princíp filtrácie
Jednoduchá údržba
Možno pripojiť doplnkovú výbavu |
Vyššia obstarávacia cena
Nevyhnutný nákup filtračného piesku |
Pre malé aj veľké bazény
Pre nadzemné aj zabudované bazény |
Kartušová filtrácia |
Priaznivá cena
Ideálna pre bazény s občasným využitím |
Nevhodná pre veľké bazény
Nižší výkon
Nedovoľuje pripojenie doplnkovej výbavy |
Vhodná do menších bazénov
Do objemu cca 8 až 10 metrov kubických
Pre nadzemné bazény |
Objem bazéna a výkon filtrácie
Alfou a omegou systému bazénovej filtrácie je to, ako rýchlo vodu filtruje. Mal by to byť aj prvý parameter, ktorý vás pri výbere bazénovej filtrácie nasmeruje. Odborníci sa zhodujú, že by filtrácia mala celý objem bazéna prečistiť za 4-6 hodín. Pokiaľ teda máte napríklad bazén s objemom dvadsaťtisíc litrov vody, mal by sa prietok filtrácie pohybovať okolo štyroch až päť tisíc litrov za hodinu.
Najmä vo veľkých horúčavách, ktoré k letu neoddeliteľne patria, sa vo vode usádzajú nečistoty. Vďaka správnemu výkonu filtrov môžete výrazne obmedziť použitie chemických prostriedkov, čo znižuje náklady na prevádzku a šetrí vaše zdravie. Z tohto hľadiska je pri výbere vhodné zamerať sa rovno na tie výkonnejšie filtrácie.
Výpočet potrebného výkonu filtrácie
Výkon jednotlivých filtrácií sa uvádza najčastejšie v metroch kubických za hodinu (m3/hod) a vychádza zo sily vodného čerpadla. Jeden meter kubický (čiže jeden kubík) zodpovedá jednej tisícke litrov vody.
Dôležité teda je, aký veľký bazén máte alebo si hodláte zaobstarať. Na zistenie potrebného optimálneho výkonu filtrácie musíte celkový objem bazéna vydeliť počtom hodín, za ktorý chcete vodu vyčistiť. Výsledok zaokrúhľujte nahor, rezerva nie je nikdy na škodu, no nedostatočný výkon by mohol byť problém.
- Zaobstarali ste si bazén s objemom 15 000 litrov, dbáte na čistotu a chcete kompletne prečistiť vodu za tri hodiny? Vydeľte teda objem vody (15 m3) požadovaným časom (tri hodiny). Vaša filtrácia by teda mala prečistiť 5 m3 vody za hodinu.
- Máte veľký bazén, v ktorom si môžete poriadne zaplávať, ale stačí vám vodu prefiltrovať raz za päť hodín? Podobný bazén môže mať šesťdesiat kubíkov, jeho objem teda vydeľte piatimi a zistíte, že potrebujete výkonnejšie čerpadlo, ktoré zvládne prečistiť 12 m3 vody za hodinu.
Rezerva výkonu
Vždy je vhodné myslieť na dostatočnú rezervu. Ak počítate požadovaný hodinový výkon filtrácie, zaokrúhľujte nahor. Výkon vybraného filtra by určite nemal byť nižší ako vypočítané číslo. V takom prípade by filtrácia nezvládla vodu prečistiť dostatočne rýchlo.
Nie je na škodu zaobstarať si filtráciu, ktorá zvládne vyčistiť ešte napríklad kubík navyše pre prípad, že k filtrácii plánujete pripojiť ďalšiu bazénovú techniku – súvisiace informácie potom nájdete aj v časti Prídavné zariadenia a výkon.
Vzorec na výpočet objemu bazéna
Vypočítať objem je pomerne jednoduché, ak má bazén podobu niektorého zo základných tvarov (štvorec, obdĺžnik, kruh) a má všade rovnakú hĺbku. S výpočtom vám pomôžu nasledujúce vzorce. Pri niektorých zložitejších tvaroch bazénov s rôznou hĺbkou je ale výpočet zložitejší a niekedy sa objem skôr odhaduje.
Tvar bazéna |
Výpočet objemu |
Štvorec, obdĺžnik |
Výška x šírka x hĺbka (ak je hĺbka všade rovnaká) |
Kruh |
3,14 x polomer2 x hĺbka (ak je hĺbka všade rovnaká) |
Nepravidelný |
Výpočet objemu je individuálny, prípadne sa odhaduje |
Čerpadlo
Výkony uvedené výrobcami pri bazénových filtráciách úzko súvisia so silou čerpadla, ktoré poháňa vodu rúrkami a je súčasťou filtračného systému. Čerpadlo, ktoré sa dá zaobstarať aj samostatne, je spoločne s filtráciou najdôležitejšou technológiou v bazéne.
Práve tu je hlavným parametrom údaj o tom, koľko metrov kubických dokáže čerpadlo prečerpať za hodinu. Potrebný výkon čerpadla priamo súvisí s vysvetleným výpočtom výkonu bazénových filtrácií – teda s tým, aký objem vody dokáže prečerpať za hodinu.
Nové a náhradné čerpadlá
Vždy je dôležité to, či čerpadlo kupujete ako náhradu za pôvodný model, alebo potrebujete prvé čerpadlo k novému bazénu.
- Náhradné čerpadlo – V tomto prípade je dobré zakúpiť rovnaký typ čerpadla ako bolo to pôvodné (ak fungovalo správne). Výrobcovia totiž používajú rôzne rozmery prípojok a iba s rovnakým modelom si môžete byť istí, že nebudete musieť ťažko meniť rúrky v strojovni s čerpadlom.
- Nové čerpadlo – Pri kúpe nového čerpadla záleží najmä na objeme vody v bazéne podľa vzorca v kapitole Objem bazéna a výkon filtrov. Ďalej je dôležitá dĺžka rúrok a použitá bazénová chémia.
Umiestnenie filtrácie
Výkon filtrácie súvisí do istej miery aj s jej vzdialenosťou od bazénu, hĺbkou umiestnenia a s terénom. Svoju úlohu hrajú aj prevýšenia, záhyby medzi bazénom a filtrom a podobne. Väčšinou sú filtračné systémy dimenzované na vzdialenosť desiatich metrov (udávajú sa hodnoty pre protitlak osem až desať metrov vodného stĺpca).
Pokiaľ teda filter umiestnite v okruhu desiatich metrov od bazéna, môžete počítať s výkonom, ktorý výrobca uvádza. Ak chcete filtračný systém umiestniť ďalej, zvoľte vyšší výkon.
Umiestnenie filtrácie
Inštalácia pieskovej filtrácie
Keďže je inštalácia pieskovej filtrácie ťažšia ako inštalácia kartušovej filtrácie, je dobré si na pomoc prizvať odborníka. Nesmie totiž chýbať napríklad pripojenie k odpadu alebo odtokový kanál na preplachovanie. Je potrebné dbať na to, aby bol povrch a umiestnenie filtrácie rovný a posypaný hrubou vrstvou piesku alebo vybetónovaný.
Dôležité je samozrejme zaistiť, aby bol priestor chránený pred poveternostnými vplyvmi – dažďom, nárazovým vetrom, priamym slnkom a prachom. Pokiaľ si nekúpite filtráciu so samonasávacím čerpadlom, potom je nutné inštalovať ju pod úrovňou hladiny vody.
Inštalácia kartušovej filtrácie
Inštalácia kartušovej filtrácie je pomerne jednoduchá a na rozdiel od pieskovej filtrácie si vystačíte aj bez odborníka. Keďže je určená výhradne k nadzemným bazénom, je jednoduché pri jej inštalácii zaistiť základnú požiadavku, a to umiestnenie pod hladinou vody. Spravidla sa preto kartušová filtrácia inštaluje hneď vedľa bazéna na rovný tvrdý povrch. Zaistite však, aby po filtrácii neliezli deti z alebo do bazéna.
Životnosť a údržba
Aby ste dosiahli proklamovanú životnosť zariadenia, je potrebné filtračný systém správne a pravidelne udržiavať. Pieskový typ bazénovej filtrácie je, čo sa týka údržby, menej náročný, je ale vhodné ho zazimovať. Okrem údržby pieskovej bazénovej filtrácie sa však nižšie zameriame aj na kartušové filtrácie, ktorých údržba je o niečo náročnejšia a drahšia.
Údržba pieskovej filtrácie
Pri pieskovej filtrácii stačí štandardne raz za týždeň preprať pieskovú náplň podľa intenzity kúpania. Náplň stačí kompletne vymeniť raz za dva až tri roky podľa frekvencie využívania bazéna, 25 kg vrece s náplňou zoženiete už od 10 €.
Je nutné zvoliť správnu zrnitosť piesku, ten by sa pri príliš malom priemere zrna mohol dostávať až do vody v bazéne. Ďalšou možnou príčinou preplávania piesku do vody je obrusovanie piesočných zŕn – piesok je potom potrebné vymeniť. Niekedy je taktiež nutné na veľmi vápenatú vodu použiť odvápňovač – tá totiž sťažuje prácu filtra.
Údržba pieskových filtračných systémov často súvisí s čerpadlom, ktoré môže z rôznych dôvodov strácať výkon. Jedným z nich je zanesenie pieskovej filtračnej náplne. Pokiaľ na tlakomere vidíte vysoký pracovný tlak, je nutné piesok prepláchnuť. Ďalej môžu byť neúplne otvorené ventily alebo môžete mať zanesené potrubie, napríklad pri saní vody z bazéna. Rúrku môže častokrát upchať napríklad aj mäkká penová loptička, nafukovacia hračka či šiška.
Zazimovanie pieskovej filtrácie
Podstatnou súčasťou údržby pieskových filtrácií je zazimovanie. Pred ním je vhodné odvodniť bazénové rúrky a ochrániť ich pred popraskaním. Zjednodušene platí pravidlo, že kde mrzne, tam musí byť zariadenie bez vody a zateplené, prípadne uskladnené v teple.
Ak máte filtráciu v pivnici, kde sa kúri a teplota neklesá pod 5 °C, stačí odvodniť filtračnú nádobu. Pokiaľ ale máte čerpadlo aj filtráciu v šachte, kde teplota klesá pod 5 °C, musíte navyše odvodniť aj všetky rúrky v strojovni. Filtračnú nádobu s pieskom aj čerpadlo je dobré odmontovať a schovať na teplejšie miesto, prípadne ich obaliť izolačnou vatou.
Údržba kartušovej filtrácie
Tienistá stránka kartušových filtračných systémov je ich náročnejšia a drahšia údržba. Vložku musíte niekoľkokrát týždenne vybrať a vyčistiť pod tlakom vody. Podľa frekvencie kúpania je potom nutné niekoľkokrát za sezónu celú filtračnú vložku vymeniť. Pri každodennom kúpaní sa tak môžu náklady na údržbu výrazne zvýšiť. Cena jednej filtračnej vložky sa pohybuje okolo 10 až 15 €. Popri vyšších nákladoch je potrebné počítať aj s vyššou časovou náročnosťou.
Filtračné guličky
Filtračný piesok
Filtračné kartuše
Praktické vlastnosti
Pre správne pochopenie charakteristík filtračných systémov je dôležité sledovať aj ďalšie súvisiace informácie pre ich výber. Zamerať by ste sa mali na praktické vlastnosti, ktoré môžu prísť vhod počas používania – napríklad na to, či je obsiahnuté čerpadlo samonasávacie alebo či je systém vhodný do slanej vody.
Samonasávacie čerpadlo
Pri výbere filtrácie a čerpadla, ktoré je jej súčasťou, je dôležité zistiť, či je čerpadlo samonasávacie. Záleží na tom, kde bude čerpadlo umiestnené. Samonasávacie čerpadlo má špeciálnu komoru s košíkom na nečistoty, a navyše ho môžete umiestniť nad hladinu vody v bazéne – niektoré čerpadlá zvládnu aj dvojmetrové prevýšenie.
Pri spustení čerpadla je dôležité zavodniť komoru, teda naliať do nej vodu, napríklad vedrom. To sa môže opakovať aj niekoľkokrát, kým sa čerpadlo naštartuje. Životnosti čerpadla pomôže aj spätná klapka, ktorá zabráni tomu, aby voda z rúrky stiekla späť do bazéna.
Čerpadlá, ktoré samonasávaním nedisponujú, je väčšinou nutné umiestniť tak, aby mali neustály prístup k vode z bazéna. To znamená, že sa musia umiestniť nižšie než je hladina vody, aby do nich vtiekla sama.
Použitie v slanej vode
Plánujete si vo svojom bazéne dopriať zážitok ako pri mori, a to vrátane slanej vody? Potom tomu určite prispôsobte filtračné zariadenie. Musíte si zaobstarať špeciálnu bazénovú filtráciu pre slanú vodu, ktorá má čerpadlo odolné voči agresívnej soli. Samotné filtračné nádoby aj rúrky sú väčšinou plastové, takže slanej vode odolajú bez problémov.
Medzi čerpadlami nie je rozdiel iba vo výkone, systéme zapojenia alebo tvare a veľkosti. Odolnosť voči slanej vode je ďalší dôležitý parameter. Súčiastky čerpadiel pre slanú vodu sú zhotovené z lepšej ocele (trieda AISI 316 alebo vyššia). Pre sladkovodný prúd postačí nižšia trieda ocele (AISI 304).
Pokiaľ na slanú vodu použijete sladkovodné čerpadlo, jeho životnosť sa prudko zníži a čerpadlo čoskoro potečie. Naopak, čerpadlo pre slanú vodu môžete bez obáv použiť aj v sladkej vode. Cena oboch typov sa zásadne nelíši, preto je čerpadlo na slanú vodu vhodné aj vtedy, keď si nie ste istí, či v budúcnosti nebudete chcieť bazén so slanou vodou. Bežné chemické prípravky pre bazény by nemali ovplyvniť životnosť filtračného systému.
Prídavné zariadenia a výkon
K rúrkovému systému, v ktorom prúd vody poháňa čerpadlo, je možné pripojiť ďalšie bazénové príslušenstvo. Preto je vždy dobré mať vo výkone bazénovej filtrácie rezervu. Jedným z možných využití nadbytočného výkonu je napríklad systém solárnych kolektorov či výmenníkový ohrievač. Okruh ohrevu vody môže byť úplne nezávislý na filtračnom okruhu. Ďalší výkon spotrebuje aj pripojenie bazénového vysávača.
Dodatočné funkcie a príslušenstvo
Pri rôznych modeloch bazénových filtrácií môžete nájsť všelijaké doplnkové funkcie a možnosti prevádzky. Medzi tie najčastejšie patrí časovač, solinátor alebo chlorinátor. Možností je ale oveľa viac, preto sa aspoň na tie najčastejšie funkcie zameriame nižšie.
- Dezinfekcia vody – O nečistoty, ktoré nezničí bazénová chémia, sa dodatočne postará filtrácia s funkciou dezinfekcie vody. Budete tak mať záruku, že sa kúpete v skutočne čistej vode.
- Solinátor – Dezinfekcia môže prebiehať pomocou solinátora – filtrácia umelo vytvorí slanú vodu, z ktorej sa bude uvoľňovať chlór na dodatočné čistenie vody.
- Chlorinátor – V tomto prípade ide o priame pridávanie chlóru, ktorý bude dodatočne dezinfikovať vodu.
- UV lampa – Toto bazénové príslušenstvo dokáže eliminovať mikroorganizmy vo vode pomocou ultrafialových lúčov. Nie je pri tom potrebná žiadna chémia.
- Časovač – Funkcia časovača zaistí, že sa filtrácia spustí či vypne vo vami nastavený čas aj bez vašej prítomnosti. Hodí sa v prípade, že nechcete neustále myslieť na pravidelné zapínanie a vypínanie.
- Kôš – Kôš na lístie či iný odpad príde vhod v prípade, ak máte bazén v blízkosti stromov a nechcete neustále vyberať napadané lístie. O lístie aj o iný odpad sa postará dodatočná filtrácia.
- Bočný ventil – Ak filtrácia sama o sebe nedisponuje ventilom, je pri niektorých modeloch možné ho dodatočne zapojiť z boku. Existuje niekoľko variantov – pripojiť je možné štvor- až sedemcestný ventil.
- Delená nádoba – Pre ľahšiu údržbu sa hodí filtračná nádoba rozdelená na polovice, čo umožňuje napríklad jednoduchšiu výmenu piesku.
- Príslušenstvo na pripojenie – Na pripojenie bazénovej filtrácie k bazénu budete potrebovať hadicu s príslušným priemerom (podľa konkrétneho typu filtrácie), prípadne adaptér. Ďalej sa nezaobídete bez filtračných kartuší (do kartušovej filtrácie) alebo filtračného piesku, skla, guličiek či iného filtračného materiálu (do pieskovej filtrácie).
Súvisiace parametre
Pri výbere bazénovej filtrácie vám k rozhodnutiu o tej najlepšej môžu dopomôcť ešte ďalšie parametre ako je napríklad príkon, hmotnosť či maximálna teplota vody. Taktiež je dobré venovať pozornosť aj priemeru hadice pre napojenie.
- Príkon – Táto hodnota udáva, koľko elektriny zariadenie spotrebuje. Je spojený s výkonom filtrácie. Slabšie modely ponúkajú príkon v desiatkach wattov, tie silnejšie majú výkon aj cez 200 W.
- Hmotnosť – Pre ľahké prenášanie, napríklad pri zazimovaní, je dobré poznať hmotnosť filtrácie. Kartušové bývajú ľahšie, aj tak sa ale ich váha pohybuje od 7 do 10 kg. Pri pieskových filtráciách môže hmotnosť dosiahnuť až 20 kg.
- Maximálna teplota vody – Bazénové filtrácie sú väčšinou určené na použitie v bazénoch – ako napovedá už ich názov. Tam býva teplota vody nižšia ako napríklad vo vírivke, pohybuje sa maximálne do 35 °C. Pokiaľ budete chcieť filtrovať aj teplejšiu vodu, musíte si zaobstarať špeciálne zariadenie.
- Priemer hadice – K bazénovej filtrácii je nutné pripojiť hadicu, ktorá bude privádzať a odvádzať vodu. Každý model môže mať iný priemer podľa veľkosti bazéna, do ktorého sa hodí. Pre menšie bazény postačí priemer 32–38 mm, pri väčšom či zapustenom by mala mať hadica minimálne 50 mm v priemere.
Cena
Všeobecne platí pravidlo, že za kartušovú filtráciu bazéna zaplatíte menej – dlhodobo sa vám ale pri vysokej frekvencii kúpania jej údržba predraží kvôli častejším výmenám filtračnej vložky. Pokiaľ sa navyše kúpete často, nebude jej výkon dostatočne veľký na to, aby vodu prefiltrovala dosť rýchlo. Cena kartušových filtrácií začína už na 15 až 20 €.
Obstarávacia cena pieskových filtračných systémov je síce vyššia, ich údržba je však jednoduchšia a menej nákladná. Piesok vo filtri stačí vymeniť raz za dva až tri roky podľa toho ako často sa kúpete. Najlacnejšie pieskové filtrácie pritom zoženiete už za 60 €. Cena potom stúpa v závislosti od výkonu – teda od objemu vody, ktorý dokáže filtrácia prečistiť za jednu hodinu. Najlacnejšie pieskové filtre prečistia dva až tri metre kubické za hodinu.
Mali by ste sa vyhnúť filtráciám, ktoré sa objavujú v nešpecializovaných reťazcoch – nezaistia vám dostatočnú čistotu vody a často k nim nedokážete pripojiť ďalšie príslušenstvo, pretože naň filtračný systém nebude mať výkonnostnú rezervu. Vhodné je zakúpiť filtráciu u špecializovaného predajcu, ktorý sa zameriava na bazénovú techniku. Pri kvalitnom výbere vám pomôže aj záručná doba. Na najlepšie zariadenie na trhu môže byť záruka až sedem rokov.
Trh s filtráciami
Na trhu sa stretnete s niekoľkými overenými značkami bazénových filtrácií – medzi tie najčastejšie patria filtračné systémy značiek Bestway, Marimex, Hayward, Intex, Swing či Brilix. Všeobecne platí, že je dobré zaobstarať si rovnakú značku bazéna i bazénovej filtrácie – to vám zaručí vzájomnú kompatibilitu.
Cena do 40 €
Do 40 € zaobstaráte prevažne menej výkonné kartušové filtrácie, ktorými pretečie priemerne 1 000 až 3 000 litrov vody za hodinu. Sú vhodné výhradne pre malé nadzemné bazény alebo nafukovacie bazény s objemom do ôsmich kubických metrov.
Cena od 40 € do 120 €
V tejto cenovej kategórii už kúpite výkonnejšie kartušové filtrácie, ktoré vyčistia aj 8 000 litrov vody za hodinu a dajú sa teda použiť aj pri väčších bazénoch. Vždy je ale nutné pamätať na to, že ďalšie peniaze utratíte za náhradné kartušové vložky.
Od ceny okolo 80 € sa dajú zohnať už aj základné pieskové filtrácie, ktoré však nie sú príliš výkonné – prečistia iba približne päť kubíkov vody za hodinu. Na druhej strane je to ale stále lepšie riešenie pre malý bazén ako kartušová filtrácia, a to minimálne z hľadiska úspory financií v súvislosti s údržbou.
Cena od 120 do 250 €
Tu už výhradne prevládajú lepšie a výkonnejšie pieskové filtrácie. Platí pravidlo, že s rastúcou obstarávacou cenou rastie aj hodinový výkon filtrácie. Filtračné systémy v tomto cenovom rozpätí prečistia okolo päť až deväť tisíc litrov za hodinu a predstavujú tak skvelé riešenie aj pre bežné rodinné bazény. Minimálne z tejto cenovej kategórie vyberajte filtráciu, ktorá má byť umiestnená ďalej od bazéna a potrebuje výkonnostnú rezervu.
Cena nad 250 €
Do najvyššej cenovej kategórie spadajú bazénové filtrácie pre veľké, najmä vstavané bazény. Ako sme už uviedli vyššie, s cenou sa postupne dvíha filtračný výkon. Do 400 € tak zoženiete kvalitný filtračný systém pre päťdesiatkubíkový bazén. Cena profesionálnych filtrácií sa pohybuje v tisíckach eur, dokážu však vyčistiť aj viac ako sto kubíkov vody za hodinu.