Fitness náramok je celkom širokým pojmom vzhľadom na to, koľko charakterovo odlišných modelov na trhu existuje. Preto vám fitness náramky predstavíme v širokom zábere tak, aby vaša finálna voľba bola čo najjednoduchšia. Tomu prispeje aj bohatý výpis všemožných funkcií a samozrejme aj základný prehľad o obstarávacích nákladoch.
- Typy nositeľnej elektroniky – Okrem fitness náramkov môžete vyberať ešte z inteligentných hodiniek či športtesterov. Každé zariadenie ponúka trochu odlišné vlastnosti.
- Prečo kúpiť kvalitný inteligentný/fitness náramok – Bude vás motivovať k pohybu a zaistí podporu obľúbených športových aktivít, pri ktorých vďaka nízkej hmotnosti a menším rozmerom nebude zavadzať.
- Nevýhody inteligentných/fitness náramkov – Nie sú tak presné ako smart hodinky či športtestery, preto je nutné brať výsledky merania s rezervou. Obvykle majú aj menšie množstvo funkcií.
- Výber podľa využitia – Tento doplnok vám bude merať prejdené kroky, vystúpené poschodia a spálené kalórie, alebo tiež čiastočne nahradí mobilný telefón napríklad bezkontaktnou platbou či možnosťou sledovať nové upozornenia.
- Materiál – Vyberať môžete medzi kovovými a plastovými fitness náramkami. Nezabudnite zvoliť dostatočnú odolnosť podľa podmienok, ktorým produkt hodláte vystavovať.
- Displej – Vo väčšine prípadov už fitness náramky displej majú a predbiehajú sa medzi sebou jeho veľkosťou. Spravidla býva dotykový.
- Dobíjanie a výdrž batérie – Každý model ponúka inú výdrž od 30 až do 20 dní. Výdrž závisí aj od spôsobu používania.
- Kompatibilita – Pre prehľad o údajoch a štatistikách sa hodí možnosť pripojiť fitness náramok k telefónu alebo počítaču. Overte si, že bude kompatibilný práve s vaším zariadením.
- Funkcie – Sú jednou z najdôležitejších súčastí fitness náramkov. Zaujímajte sa napríklad o krokomer, pohybový senzor, meranie tepu či spálených kalórií, nastavenie denných cieľov atď.
- Obľúbené značky – Je to napríklad Garmin, Fitbit, Polar, UMAX, Huawei či Xiaomi.
- Cena – Pri fitness náramkoch väčšinou platí, že čím je cena vyššia, tým je prístroj kvalitnejší a disponuje viacerými funkciami.
Typy nositeľnej elektroniky
Na trhu sa objavuje nepreberné množstvo nositeľných vecičiek na ruku. Existuje niekoľko základných druhov, ktoré bližšie popíšeme v tejto kapitole a prezradíme základné rozdiely.
- Fitness náramky – Tým sa venujeme v tomto článku, niekedy sa označujú aj ako inteligentné náramky. Veľkostne patria k najmenším, často ide len o tenký pásik s miniatúrnym displejom. Ponúkajú praktické športové funkcie. Výsledky meraní je však potrebné brať s rezervou.
- Športové hodinky a športtestery – Ide o odnož smart hodiniek, zameriavajú sa však predovšetkým na zaznamenávanie športovej aktivity a môžu slúžiť ako osobný tréner.
- Inteligentné hodinky – Ide vlastne o takú predĺženú ruku mobilného telefónu. Viac ako na sledovanie športovej aktivity sa zameriavajú na informovanie napríklad o prichádzajúcich hovoroch z telefónu, alebo si na nich prečítate SMS správu.
Fitness/inteligentné náramky
Ide o produkt, ktorému sa venuje táto stránka. Fitness náramky sú tiež občas označované slovom inteligentné. Často nedisponujú toľkými funkciami ako športtestery a športové hodinky, prípadne inteligentné hodinky. Fitness náramok dokáže fungovať ako krokomer, k tomu ale skrýva niektoré ďalšie funkcie ako možnosť spárovania s mobilným telefónom, kontrola spánkového režimu, výpočet spálených kalórií a podobne.
Môžeme o nich hovoriť ako o základnom a najlacnejšom výrobku, ktorý má ako hlavný účel motivovať používateľov k pohybu. Výsledky meraní je však nutné brať s rezervou.
Športové hodinky
Športové hodinky sa vďaka rýchlemu technologickému vývoju prakticky prelínajú s produktmi označovanými ako športtestermi, rozdiely vymizli. Ide o odnož inteligentných hodiniek, ktoré sú viac zamerané práve na zaznamenávanie športovej aktivity a môžu slúžiť ako osobný tréner.
Meranie tepu, ušlých krokov či kontrola spánkového režimu sú doplnené ešte navyše aj GPS senzorom, a meranie sa tak dá považovať za výrazne presnejšie. Je ale nutné dodať, že ide o pomerne drahšiu skupinu produktov.
Inteligentné hodinky
Ako už sme písali vyššie, inteligentné hodinky sú príbuzné tým športovým, ale viac než na sledovanie športovej aktivity sa zameriavajú na informovanie napríklad o prichádzajúcich hovoroch z telefónu, ľahko si na nich prečítate aj SMS správu. Ako vidno, ide vlastne o takú predĺženú ruku mobilného telefónu.
Aj inteligentné hodinky ale dokážu ponúknuť niektoré funkcie zhodné so športtestermi. Veľakrát ale nemajú vyložene športový dizajn a ich obstarávacie náklady bývajú spravidla vyššie.
Typ zariadenia | Výhody | Nevýhody |
Fitness/inteligentné náramky | + Malé
+ Ľahké + Nízka cena |
– Obmedzené množstvo funkcií
– Menej presné meranie |
Športové hodinky | + Veľa funkcií
+ GPS modul |
– Vyššia cena
– Väčšie rozmery |
Inteligentné hodinky | + Prepojenie so smartfónom
+ Elegantný dizajn |
– Vyššia cena
– Menej športových funkcií |
Prečo kúpiť kvalitný inteligentný/fitness náramok
Pozrite sa, prečo je dobré investovať do kvalitného modelu.
- Motivácia k pohybu – Fitness náramky obvykle merajú dennú aktivitu, čím motivujú používateľov k pohybu. Niektoré kvalitnejšie modely umožňujú stanoviť aj denné ciele.
- Nízka hmotnosť – Typickou vlastnosťou fitness náramkov je nízka hmotnosť a kompaktné rozmery, čo sú faktory, ktoré môžu byť pri športovaní prospešné.
- Dostupná cena – Keďže na rozdiel od športových či inteligentných hodiniek majú fitness náramky skôr obmedzené funkcie, môžu ponúknuť priaznivejšiu obstarávaciu cenu.
- Podpora obľúbených aktivít – Pokiaľ sa pravidelne venujete nejakému športu a chceli by ste svoje výkony merať, potom určite nájdete kvalitný fitness náramok, ktorý vám to umožní.
- Trasovanie – Kvalitné fitness náramky dokážu zaznamenávať vašu trasu v reálnom čase. Väčšina modelov síce potrebuje GPS z telefónu, tie najmodernejšie varianty ale už majú aj vlastné GPS.
- Dobre čitateľný displej – Doménou fitness náramkov sú oproti inteligentným hodinkám menšie rozmery. Niektoré modely ale ponúkajú veľký čitateľný displej, iné zase always-on displej.
- Dlhá výdrž batérie – Na rozdiel od inteligentných hodiniek ponúkajú kvalitné fitness náramky dlhšiu výdrž batérie zhruba niekoľko dní až týždňov.
Nevýhody inteligentných/fitness náramkov
Ako každý produkt, aj inteligentné/fitness náramky majú svoje nevýhody.
- Menej presné meranie – Často nedisponujú toľkými funkciami a technológiami ako športtestery, a preto je nutné brať výsledky meraní s rezervou.
- GPS nie je samozrejmosťou – Oproti inteligentným hodinkám, ktoré obvykle vlastné GPS majú, naň pri fitness náramkoch narazíte len zriedka.
- Často chýba podpora NFC platieb – Absencia bezkontaktných platieb je pre väčšinu fitness náramkov typická. Narazíte na ňu obvykle len pri drahších modeloch.
Výber podľa využitia
Pri prvom pohľade na produktové ponuky fitness náramkov zistíte, že sú to doslova desiatky modelov s odlišnými funkciami a rozdielnymi obstarávacími cenami. Lenže aký náramok si vybrať? Vaša cesta k získaniu odpovede začína práve teraz.
Najprv by ste si mali uvedomiť, čo od tohto výrobku vlastne očakávate. Tým pomerne výrazne obmedzíte šírku sortimentu vhodného práve pre vás. V tomto prípade je možné fitness náramky deliť do troch kategórií definovaných podľa obstarávacej ceny a vlastností, ktoré ponúkajú.
- Lacné fitness/inteligentné náramky – Ich primárnou úlohou bude počítanie krokov počas dňa a vyhodnocovanie štatistík. Pripravte sa na nižšiu presnosť.
- Stredne drahé fitness/inteligentné náramky – Náramky budú okrem krokomeru merať aj spálené kalórie a tep. Bez problémov zaznamenajú váš spánok.
- Drahé fitness/inteligentné náramky – Náramky s najväčšou výbavou, možnosťou prijímania hovorov, zaznamenaním presnej trasy pohybu a mnohými ďalšími vymoženosťami. Dôraz je kladený na vysokú presnosť pohybových funkcií.
Pokiaľ si stále nie ste istí, do akej skupiny sa zaradiť, začítajte sa do ďalších kapitol venujúcich sa jednotlivým parametrom do hĺbky.
Dôležité parametre
V tejto kapitole sa bližšie zameriame na jednotlivé dôležité parametre, ktoré by ste mali pri výbere fitness náramku zohľadniť.
- Výrobný materiál – Narazíte na plastové (silikónové, gumové) náramky alebo na kovové varianty.
- Displej – Vo väčšine prípadov už fitness náramky displej majú a predbiehajú sa medzi sebou jeho veľkosťou. Spravidla býva dotykový.
- Výdrž batérie – Integrovaná batéria v náramku zaisťuje prevádzku na 5 až 25 dní v závislosti od jej kapacity. Pri niektorých modeloch je batéria vymeniteľná, tá máva dlhšiu výdrž, ale časom je potrebné kúpiť novú.
- Kompatibilita – Fitness náramky komunikujú s mobilným telefónom pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. Obvykle sú kompatibilné s operačnými systémami iOS aj Android, radšej si to ale vždy overte.
Výrobný materiál
Najprv sa zamerajte na to, z akého materiálu je fitness náramok zhotovený. Ide predsa len o produkt, ktorý budete nosiť počas celého dňa a možno ho neodstránite z ruky ani na noc. Minimálne dovtedy, kým ho bude treba nabiť. Vybraný materiál by mal byť príjemný na dotyk, pretože s ním bude v kontakte vaša pokožka. V tejto súvislosti sa ponúkajú dve varianty riešenia.
- Plastové fitness/inteligentné náramky – Patria medzi ne gumové a silikónové náramky, vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a nízkou cenou. Nejde ale o príliš elegantné riešenie.
- Kovové fitness/inteligentné náramky – Ich doménou je atraktívny vzhľad, pripomínajú klasické hodinky. Sú ale ťažšie a zvyčajne aj drahšie.
Plastové fitness/inteligentné náramky
Plast, guma, silikón. To sú najčastejšie materiály, na ktoré narazíte v tejto kategórii. V prospech takýchto výrobkov hovorí predovšetkým nízka hmotnosť, niekedy môžete mať pocit, že fitness náramok takmer vôbec necítite na ruke. Dokazujú to hmotnosti začínajúce na 20 gramoch. Ich klady ocenia aj alergici, pretože silikón je oveľa šetrnejší ku koži a nedráždi ju. Vyberať si dokonca môžete z veľkého množstva najrôznejších farebných variantov.
Na druhú stranu môže niekomu vadiť až príliš „lacný“ vzhľad plastového fitness náramku. Ten pôsobí skôr športovým dojmom, nie tým elegantným.
Kovové fitness/inteligentné náramky
Tie sú opakom tých silikónových. To znamená, že kovový náramok oveľa viac pripomína opasok od luxusných hodiniek a má jednoducho štýl. Počítať však musíte s vyššou hmotnosťou, tá môže dosahovať až 320 gramov a viac. Niektoré vybrané kúsky sú drahšie ako plastový variant.
Pri množstve fitness náramkov je možné hlavné telo oddeliť od opasku, čo môže pomerne jednoducho vyriešiť vašu dilemu. Odlišné pásky budete striedať ako na bežiacom páse.
Vlastnosti výrobného materiálu
Či už sa rozhodnete pre plast alebo kov, vždy sa zaujímajte o niekoľko základných vlastností fitness náramku. Tie rozširujú predovšetkým možnosti použitia takéhoto produktu.
- Odolnosť proti vode
- Odolnosť proti prachu
- Zvýšená odolnosť proti poškriabaniu
- Odolnosť proti občasným nárazom
Náramky s týmito vlastnosťami v podstate nemusíte dávať dole z ruky a je možné ich nosiť kedykoľvek a pri čomkoľvek. Dokonale odolávajú nadbytočnej miere potu a je možné s nimi bez problémov plávať.
Displej
Predtým sa predávali inteligentné náramky ako s displejom, tak bez neho. Dnes už sa v sortimente s náramkami bez displeja takmer nestretnete, trend je skôr opačný, displeje čoraz viac zväčšovať. Na displeji si potom môžete prezerať všetky namerané údaje, rovnako tak aj notifikácie z telefónu. Dlhodobé štatistiky a podrobné informácie si ale aj tak budete musieť prezerať v aplikácii v telefóne.
Displeje sú pri moderných fitness náramkoch často farebné, dotykové a majú solídne rozlíšenie. Stále ale narazíte na modely s čiernobielym displejom, ktorý pre niekoho môže byť decentnejší.
Na trhu sa objavujú aj modely, ktoré displej nemajú vôbec, príkladom sú napríklad Whoop náramky. Ide vlastne len o senzor, ktorý zbiera dáta a prenáša ich do telefónu. Na zápästí teda žiadne metriky nezistíte.
Výdrž batérie
Výdrž batérie bude jedným z parametrov, ku ktorému budete určite tiež prihliadať. Len málokto chce riešiť neustále výmeny batérií alebo nabíjanie. V tomto smere vás pravdepodobne milo prekvapíme, pretože fitness náramky majú oproti iným zariadeniam podobného typu celkom slušnú výdrž. Tá sa obvykle odvíja od toho, aký typ akumulátora je použitý.
- Integrovaná batéria – Náramok s týmto akumulátorom stačí pripojiť k nabíjačke a cez USB port nabíjať napríklad z notebooku. Nabíjací proces je rýchly v priebehu desiatok minút. Výdrž sa potom pohybuje okolo 5 – 25 dní v závislosti od využívania jednotlivých funkcií.
- Vyberateľná batéria – Niektoré modely fitness náramkov sú vybavené klasickou gombíkovou batériou CR1632. Tá je malých rozmerov a ponúka dlhú životnosť. Rádovo ide o niekoľko mesiacov až rok. Jej obmena je veľmi jednoduchá a nenáročná.
O nutnosti dobitia či výmeny batérie vás náramok sám včas upozorní.
Kompatibilita
Moderné fitness náramky treba vnímať nielen ako športový doplnok na ruke, ale hlavne ako zberné nosiče dát. A práve tieto dáta treba vyhodnocovať a pracovať s nimi. K tomu už neslúži samotný náramok, ktorý vám maximálne zobrazí počet krokov a ďalšie jednoduché údaje. Aby ste docielili lepšie štatistické grafy, musíte fitness náramok prepojiť s inteligentným telefónom.
Preto si pred nákupom konkrétneho modelu overte kompatibilitu s vašim zariadením. Zaujímať by ste sa mali predovšetkým o funkčnosť s danou platformou. (Zo zdroja: Recenzetesty.cz)
- Android
- iOS
Fitness náramky komunikujú s mobilným telefónom za pomoci bezdrôtovej technológie Bluetooth. Na zobrazenie dát vám obvykle poslúži aplikácia dodávaná výrobcom náramku, poprípade nejaká alternatívna. Z nej môžete napokon nastavovať aj funkcie náramku a jednotlivé notifikácie.
Práve zodpovedajúca kompatibilita vám zaručí, že si na displeji fitness náramku zobrazíte napríklad zmeškaný hovor, SMS správu, upozornenie z najrôznejších messengerov alebo upomienku v kalendári. To všetko v kombinácii s praktickým zavibrovaním.
Funkcie
Táto kapitola sa pre vás z praktického hľadiska stane pravdepodobne najcennejšou. Nájdete v nej totiž opis často využívaných funkcií fitness náramkov. Počas chvíľky si urobíte predstavu o tom, či vám vyhovujú a stojíte o ne, alebo nie.
- Pohybový senzor – Ten zapína displej náramku. Keď zdvihnete ruku, aby ste sa pozreli, koľko je hodín, automaticky dôjde k rozsvieteniu displeja.
- Krokomer – Fitness náramok zaznamenáva vaše ušlé kroky. Presnosť tejto funkcie sa líši v závislosti od obstarávacích nákladov daného modelu. Odlišnosti však nemusia byť veľké.
- Ušlá vzdialenosť – Okrem počtu krokov zistíte aj celkovú ušlú vzdialenosť v metroch či kilometroch.
- Meranie tepu – Veľa náramkov je vybavená špeciálnym čidlom na spodnej časti, ktorá prichádza do kontaktu s rukou. S pomocou tlačidla na displeji môžete vyvolať meranie tepu. V rámci výsledku je však potrebné počítať s istými odchýlkami, tie môžu byť spôsobené potom a ďalšími okolnosťami. Niekedy je využívaná aj kompatibilita s hrudným pásom.
- Spálené kalórie – Orientačné zobrazenie spálených kalórií v danom časovom úseku.
- Kvalita spánku – Inteligentné fitness náramky dokážu monitorovať jednotlivé fázy vášho spánku. Tie môžete následne porovnávať. Vďaka tomu je možné využiť napríklad prebudenie pomocou vibrácií náramku vo fáze ľahkého spánku.
- Nastavenie denných cieľov – S pomocou aplikácie v mobilnom telefóne si nastavíte denný cieľ, napríklad v rámci prejdenej vzdialenosti či počtu krokov. O tých budete informovaní cez náramok.
- Stopky – Slúžia na stopovanie času napríklad pri športových aktivitách, ale aj pri varení.
- Vystúpené poschodia – Fitness náramky s barometrickým výškomerom dokážu počítať aj poschodia, ktoré ste počas dňa vystúpili. Väčšina produktov vychádza z hodnoty jedného poschodia vo výške asi troch metrov.
- Vibrácie – Tými sa môžete budiť, nechať upozorňovať na prichádzajúce správy a hovory alebo ich využijete na upútanie vašej pozornosti pri dlhodobej nečinnosti – tejto funkcii sa hovorí Sedentery Reminder (Zdroj: Yourdictionary.com). Náramok vás tak môže motivovať napríklad k tomu, aby ste sa šli prejsť.
- Záznam trasy – Náramok je schopný zaznamenávať vašu trasu v reálnom čase. Musí k tomu ale byť vybavený GPS modulom, alebo vedieť využiť GPS z telefónu.
- Meranie rýchlosti – Fitness náramok vám prezradí vašu aktuálnu rýchlosť.
- Bezkontaktné platby – V súčasnej dobe sa už aj na našom trhu objavujú modely umožňujúce bezkontaktné platby pomocou technológie NFC.
- Prehrávanie hudby – Niektoré náramky umožňujú ovládanie hudobného prehrávača v spárovanom telefóne, alebo dokonca nahranie hudobných súborov priamo do pamäte zariadenia. Po pripojení bezdrôtových slúchadiel tak môžete počúvať hudbu pri cvičení a nemusíte strážiť, kde máte telefón.
Pokiaľ chcete docieliť všetky vyššie uvedené funkcie, zaujímajte sa o fitness náramky s bohatou výbavou, akou je barometer, gyroskop, GPS, akcelerometer, výškomer, senzor okolitého svetla a senzor srdcového tepu.
Športové režimy
Fitness náramky podporujú rôzne športové aktivity, od tých najzákladnejších, ako je chôdza, beh či cyklistika, až po tie menej obvyklé, ako je napríklad veslovanie alebo jóga. Pokiaľ pravidelne prevádzkujete nejaký šport a chceli by ste mať svoje výkony pod dohľadom, zohľadnite aj túto skutočnosť pri svojom výbere. Prehľad podporovaných športov výrobcovia ku každému náramku poskytujú.
Pri väčšine modelov sa stretnete aj s plávaním. Náramky sú totiž vodeodolné. Pri pobyte vo vode sa displej spravidla uzamkne, aby nedošlo prúdom vody k nechcenému prepínaniu funkcií.
Obľúbené značky
Inšpirujte sa ostatnými užívateľmi a pozrite sa na značky, ktoré patria medzi dlhodobo obľúbené.
- Huawei – Táto značka si medzi fitness náramkami udržuje veľkú popularitu. Jej modely sú cenovo dostupné a spoľahlivé, čo potvrdzujú aj používatelia v recenziách. Obvykle disponujú množstvom funkcií a prepracovanými mobilnými aplikáciami, takže je ich použitie jednoduché.
- Fitbit – Náramky tejto značky taktiež patria medzi obľúbené, a to nielen vďaka ich atraktívnemu tenkému dizajnu. Obvykle ponúkajú efektívne funkcie na stráženie fyzickej kondície.
- Garmin – Po tejto značke užívatelia obvykle siahnu vtedy, keď túžia po lepšej presnosti merania či celkovo lepšej kvalite spracovania. Garmin vyrába aj detské modely.
Zamerať sa môžete aj na značky Xiaomi, TomTom, Polar, Razer, Samsung, CellurLine, Technaxx a ďalšie.
Cena
Fitness náramky prezentujú produkty, pri ktorých zákonite platí, že s pribúdajúcimi funkciami a kvalitou prevedenia rastie úmerne aj výsledná cena. Na trhu existuje množstvo kvalitných a nekvalitných výrobkov. Nasledujúca kapitola ponúka porovnanie šikovných náramkov podľa rôznych hladín obstarávacích cien.
Cena do 40 €
Už pri cene do 40 € si na svoje príde veľa nenáročných zákazníkov. Jednu časť takejto ponuky budú tvoriť fitness náramky bez displeja, tú druhú potom modely so základným OLED displejom menších rozmerov. K dispozícii budete mať krokomer, pri drahších náramkoch aj merač tepu.
Cena od 40 € do 80 €
Ten, kto si priplatí, dostane kvalitnejší produkt z pohľadu výrobných materiálov. Ďalej je to napríklad monitoring kalórií, výzva na aktivitu, zobrazenie prichádzajúcich správ a sledovanie telesných aktivít. Oveľa viac je u týchto fitness náramkov kladený dôraz na originálny vzhľad.
Cena od 80 € do 120 €
Pri investícii nad 80 € sa dopracujete k značkovým produktom značky Garmin a Fitbit, u ktorých víťazí presnejšie meranie hodnôt. Príjemné sú funkcie Bluetooth s dosahom až 40 metrov, dlhá výdrž rádovo niekoľko dní, vodeodolnosť 5ATM a vyššie rozlíšenie displeja s vynikajúcou čitateľnosťou.
Cena nad 120 €
Táto cenová kategória je primárne určená pre aktívnych športovcov prahnúcich po tej najvyššej kvalite a vyhodnocovaní získaných údajov. Naraziť môžete na veľké dotykové displeje, tvary produktov pripomínajúce skôr hodinky než športové náramky, nespočetné množstvo najrôznejších funkcií, nízku hmotnosť a ďalšie. V mnohých ohľadoch tieto fitness náramky zastúpia inteligentné telefóny. Tie najdrahšie modely atakujú hranicu 300 €.
Cenová relácia | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka |
Cena do 40 € | Základné modely
Väčšinu bežných funkcií Menší displej |
Veľký displej
Pokročilé funkcie Zabudované GPS |
Cena od 40 do 80 € | Kvalitnejšie materiály
Monitoring kalórií Monitoring spánku Zobrazenie notifikácií |
Pokročilé funkcie
Veľký dosah Bluetooth |
Cena od 80 do 120 € | Vodeodolnosť
Dlhšiu výdrž batérie Vyššie rozlíšenie Väčší dosah Bluetooth |
Vychytávky pre športovcov
Veľký displej |
Cena nad 120 € | Vychytávky pre športovcov
Pokročilé funkcie Veľký displej Vynikajúce rozlíšenie Nízku hmotnosť Pokročilé štatistiky výkonov |
Základné modely
Nekvalitné materiály |