Ako vybrať fotoaparát
Na trhu je veľké množstvo fotoaparátov všetkých druhov s mnohými funkciami. Než si vyberiete ten váš, rozhodnite sa, na čo ho chcete primárne využívať. Fotíte radi krajiny a architektúru, vyžívate sa vo fotení športu, zvierat, alebo hľadáte len niečo do vrecka na rodinné dovolenky a oslavy? Každá z týchto kategórií fotografií je sprevádzaná trochu odlišnou konfiguráciou fotoaparátu.
Ak patríte medzi fotografov amatérov a fotoaparát máte skôr na zhotovovanie domácich snímok než na umenie, pravdepodobne vám bude stačiť kompakt. Vždy je ale dobré, aby sa na ňom dalo nastaviť ručne pár vecí, ako je napríklad blesk alebo zoom. Zvyšok už za vás obvykle dorobí fotoaparát v rôznych automatických režimoch, ktoré digitálne fotoaparáty takmer vždy podporujú. V minulosti boli automatické režimy stávkou do lotérie, dnes sú už však na solídnej úrovni.
Ak si prístroj chcete brať so sebou na cesty, je dobré tiež strážiť jeho váhu. Príliš ťažký a rozmerný prístroj je samozrejme nežiaduci a mohlo by sa tak ľahko stať, že by ste ho radšej nechali doma, než brali všade, kde by sa mohol hodiť. Pokiaľ však chcete tvoriť kvalitné fotografie, vysoká hmotnosť vás neminie už len kvôli gramáži objektívov. Tie kvalitnejšie z nich môžu na váhe ukázať aj viac ako 1 kilogram.
Na samostatných stránkach sme sa venovali tiež porovnaniu akčných/outdoorových kamier alebo klasických videokamier.
Ako vybrať fotoaparát stručne:
- Cena – Pred samotným výberom uvážte, koľko chcete do fotoaparátu investovať. Platí tu priama úmera – s cenou rastie kvalita a funkcie.
- Typ – Fotoaparáty je možné rozdeliť na instantné, analógové, digitálne a ďalej na zrkadlovky, kompakty s výmenným objektívom a kompakty. Každý typ má svoje výhody a nevýhody.
- Účel – Voľte prístroj podľa výstupov, ktoré očakávate. Iné parametre sú dôležité pre štúdiovú fotografiu, iné pre športovú.
- Snímač – Spoločne s objektívom je najdôležitejšou súčasťou fotoaparátu. Čím väčšia je plocha snímača, tým bude kvalita fotografií lepšia. Hrá výrazne väčšiu rolu ako rozlíšenie fotoaparátu.
- Objektív – Fotoaparát fotku iba zaznamenáva, kreslí ju ale objektív. Ak sa nejedná o kompaktný fotoaparát, investícia do objektívu by mala byť rovnaká, ako do fotoaparátu.
- Rozlíšenie – Často je mylne označované za parameter kvality fotografií. Ideálne rozlíšenie začína na 16 megapixeloch, čokoľvek navyše je skôr bonus, než rozhodovacie kritérium.
- Funkcie – Medzi fotoaparátmi je možné nájsť celé spektrum funkcií a charakteristík, ktoré ovplyvnia, akým spôsobom budete fotoaparát využívať.
- Konštrukcia – Zamerajte sa nielen na hmotnosť a rozmery, ale aj na ergonómiu, prevedenie hľadáčika a odolnosť proti vode.
- Vybavenie – Zatiaľ čo analógový fotoaparát potrebuje na svoju funkciu film či fotografie (instantné fotoaparáty), digitálny sa nezaobíde bez pamäťovej karty, ideálne dvoch batérií a káblov.
Rozdelenie fotoaparátov
Predtým digitálne fotoaparáty neboli a všetci fotili iba na analóg (kinofilm). S príchodom digitálnych prístrojov sa od tohto typu veľa upustilo, ale ešte v dnešnej dobe sa nájde množstvo nadšencov, ktorí preferujú analógové fotoaparáty a radi sa vracajú do čias, kedy mohli fotiť na klasický film a mohli si vlastné snímky sami vyvolávať v komorách.

Každý typ má svoje výhody a nevýhody, takže každému bude vyhovovať iný produkt.
Analógové fotoaparáty
Ich hlavné kúzlo tkvie v momente prekvapenia. Vyfotíte fotografiu, necháte vyvolať a až potom uvidíte, či sa podarila. Vyvolané fotografie môžete umiestniť do albumu a vrátiť sa k nim, kedykoľvek budete chcieť. Nevýhodou potom môže byť to, že máte iba obmedzený počet snímkov, pri každom momente si teda musíte rozmyslieť, či to za dokumentáciu naozaj stojí. Úlohu hrá tiež vyššia úroveň skúseností, pretože musíte premýšľať aj nad voľbou správneho filmu.
Zhotovenú fotografiu už nevymažete. Navyše filmy častokrát nie sú úplne lacné a fotenie je ekonomicky náročnejšie, než pri digitálnych fotoaparátoch. Ďalšou nevýhodou je aj fakt, že kým nevyfotíte celý film, nemôžete fotografie vyvolať, respektíve môžete, ale prídete o voľné políčka filmu. Pokiaľ fotografujete len zriedka, urobené snímky sa vám do ruky dostanú až za dlhú dobu. Filmy je nutné taktiež vhodne skladovať.
Analógové fotoaparáty obvykle fotia vo veľmi dobrej kvalite. Rozlíšenie totiž nie je limitované technologickým pokrokom, ale tvoria ich fyzikálne javy. S kvalitným kinofilmom tak môžete vyfotiť fotku kvalitnejšiu, než s pomocou digitálneho fotoaparátu. Rozhodne však platí, že je digitálny foťák jednoduchší na naučenie a dovolí sa s fotkami oveľa viac hrať.
Instantné fotoaparáty
Instantné fotografie po stlačení spúšte ihneď dostanete do ruky a nemusíte čakať, až spotrebujete celý film. Týmto fotoaparátom sa hovorí aj polaroidy, názov je odvodený od firmy Polaroid špecializujúca sa na tieto „okamžité“ fotoaparáty. Instantné fotografie sú vhodné ako spomienka, snímky sú ale menšie a aj mne kvalitné.
Náplne do tohto druhu fotoaparátu sú drahé, takže si pred stlačením spúšte vždy dobre rozmyslíte, či daná situácia za vyfotenie stojí. Obstarávacia cena prístroja je naopak pomerne nízka. Zásadnou nevýhodou je pomerne krátka životnosť fotografií, tie môžu blednúť už po niekoľkých rokoch a je vhodné ich uchovávať v tme.
Instantné fotoaparáty tiež nedisponujú možnosťou výmeny objektívu, často však majú doplnkové funkcie a niektoré snímajú fotografiu aj v digitálnej podobe a umožňujú jej ľahké zverejnenie na sociálnych sieťach. Tento typ fotoaparátov sa hodí najmä ako doplňujúca aktivita na spoločenské akcie ako je napríklad svadba, kedy dostanú účastníci fotografiu do ruky okamžite.
Digitálne
Digitálne fotoaparáty tvoria veľmi obsiahlu a na trhu dominantnú skupinu fotoaparátov. Svoju obľubu získali vďaka svojej všestrannosti, ekonomickej nenáročnosti a rozšíreným možnostiam postprodukcie (dodatočné úpravy fotografií). Môžete zaobstarať takmer ľubovoľný počet snímkov, dostanete sa k nim kedykoľvek a môžete ich spätne mazať a upravovať.
Fotografie sa dajú preniesť do počítača, vypáliť na CD, vybrané snímky môžete aj vyvolať či použiť na sociálnych sieťach. Keďže ide o digitálne fotografie, tak ani po rokoch nestrácajú na kvalite a je možné s nimi opakovane pracovať a prípadne ich upravovať podľa aktuálnej potreby.
Na druhú stranu strácajú kúzlo okamihu a momentu prekvapenia. Nie každý sa potom chce v hromade fotografií preberať a vyberať tie najvydarenejšie snímky. Často tak fotografie upadnú do zabudnutia. Nie každý fotoaparát fotí tak dobre ako ten analógový a hlavne je tu dôležitejšie nastavenie.
Typy digitálnych fotoaparátov
Digitálne fotoaparáty sa ďalej delia na digitálne zrkadlovky (DSLR), kompakty s výmenným objektívom (Mirrorless) a kompaktné fotoaparáty. Kompakty sa potom ďalej delia na klasické a ultrazoomové. Jednotlivé typy si popíšeme podrobnejšie v nasledujúcich odsekoch.
Zaujímavosť: V komunite fotografov sa traduje, že sa o fotografii dá hovoriť, až keď je vytlačená. Do tej doby sa nejedná o fotografiu ale len niekoľko jednotiek a núl (dát).
Kompaktné fotoaparáty
Kompakty sú veľmi malé a ľahké prístroje. Sú určené predovšetkým pre začiatočníkov a nenáročných fotografov. Tento prístroj si môžete vziať kamkoľvek so sebou, pretože je skladný (bez preháňania sa zmestí do vrecka) a nie je ťažký.
Tento typ fotoaparátu obvykle nemá hľadáčik a fotíte teda iba pomocou displeja. To môže byť nevýhodou predovšetkým za slnečného počasia, kedy nemusí byť displej dostatočne čitateľný. Niektoré kompakty majú na hornej strane tela takzvané „sane“, do ktorých je možné umiestniť externý blesk alebo hľadáčik. Samotné fotografovanie s takýmto prístrojom je pomerne jednoduché a rýchle a zvládnuť by ho mal snáď úplne každý.
Pre nenáročných fotografov je tento variant ideálny na výlety či rodinné a iné stretnutia, kde môžu byť fotografické podmienky rôzne a fotoaparát za vás ideálne nastavenie snímania vyrieši celkom dobre väčšinou aj sám. Výberu kompaktov venujeme z dôvodu ich zákazníckej obľúbenosti samostatný článok. Kvalita snímok je samozrejme obmedzená menšími snímačmi a nemožnosťou výmeny objektívu.
Ultrazoomové fotoaparáty
Tento typ fotoaparátov je určený pre fotografov, ktorí si vystačia s digitálnym fotoaparátom bez možnosti výmeny objektívu a často fotia vzdialenejšie objekty. Umožňujú výrazne väčší optický zoom (priblíženie), než je tomu u klasických kompaktných fotoaparátov.
Ultrazoomový fotoaparát má viac funkcií a dajú sa na ňom nastaviť rôzne parametre. Je o trochu väčší ako kompakt, ale stále je pomerne skladný, a nie príliš ťažký. Ani pri tomto type fotoaparátu nie je hľadáčik samozrejmosťou.
Zrkadlovky (DSLR)
Zrkadlovka je určená pre pokročilých užívateľov, ktorí chcú robiť kvalitné snímky na vysokej úrovni, a profesionálnych fotografov. Základnou charakteristikou, ktorá je čitateľná už z názvu, je tá, že je pred snímačom umiestnené zrkadlo, ktoré sa pri fotení sklápa a umožňuje svetlu dopadať na snímač. Tento typ fotoaparátov dáva pokročilejšie možnosti nastavenia podľa aktuálnej situácie. Vďaka tomu je potom fotografia oveľa kvalitnejšia než u iných typov fotoaparátov.
Základným rozlíšením od kompaktných fotoaparátov je možnosť výmeny objektívu. Táto charakteristika dáva oveľa širšie spektrum možností fotenia a tak sú zrkadlovky vhodné na každý účel. Obstarávacia cena je často vyššia a príslušenstvo, ktoré je potrebné následne k fotoaparátu dokúpiť, tiež nie je najlacnejšie, používateľ si však pripláca za kvalitu.
Zrkadlovky sú tiež pomerne ťažké a veľké, neschováte ich do vrecka ani do malej kabelky. Na druhej strane ponúkajú oveľa lepšiu ergonómiu a možnosti voliteľného príslušenstva sú takmer neobmedzené. Výber zrkadlovky je zložitejší a zahŕňa viac aspektov, preto sme zrkadlovkám venovali samostatný článok.
Kompakty s výmenným objektívom (CSC)
Kompromisom medzi zrkadlovkami a kompaktmi sú potom takzvané bezzrkadlovky, či odbornejšie kompakty s výmenným objektívom. Ako už skôr spomínané označenia napovedajú, zásadný rozdiel oproti zrkadlovkám je ten, že snímač nechráni sklápacie zrkadlo.
Čo do kvality fotografií a možností výmeny objektívu sú na tom zrkadlovky a bezzrkadlovky rovnako. Výhodou je potom napríklad tiché fotenie, pretože charakteristikou sklápajúceho sa zrkadla je tradičný zvuk „cvakania“. Často tento typ disponuje aj lepšími funkciami a lepšou kvalitou videa.
Bezzrkadlovkám sa potom venujeme na samostatnej stránke.
Typ |
Rozmery |
Určenie |
Výhody |
Nevýhody |
Kompaktné |
malé rozmery
nízka hmotnosť |
úplní začiatočníci |
+ ľahké
+ skladné
+ lacné |
– nižšia kvalita fotografií
– nemožno meniť objektív |
Ultrazoomové |
stredné rozmery
stredná hmotnosť |
začiatočníci
mierne pokročilí |
+ veľké priblíženie
+ dobré snímky |
– väčšie rozmery
– nemožno meniť objektív |
Zrkadlovky |
väčšie rozmery
ťažké telo aj objektív |
pokročilí
profesionáli |
+ profesionálne snímky
+ vymeniteľný objektív |
– väčšie rozmery
– ťažké |
Bezzrkadlovky |
menšie ako zrkadlovky
ľahšie ako zrkadlovky |
pokročilí
profesionáli |
+ profesionálne snímky
+ vymeniteľný objektív
+ tichý režim |
– vysoká cena
– menší výber objektívov |
Snímač
Všeobecne je možné povedať, že čím väčší snímač, tým bude snímka kvalitnejšia. Za veľkosti snímačov, ktoré poskytujú dostatočnú plochu pre kvalitnú fotografiu, sa považujú už snímače s označením 4/3. Stredná trieda pre poloprofesionálne fotenie má potom väčšie snímače s označením APS-C alebo ASP-H. Najvyššie kvality dosahujú fotoaparáty s Full Frame (FX) snímačom, ktorý má rozmery okolo 36 x 24 mm a fotí presne to, čo vidíte, pretože nedochádza k žiadnemu skresleniu.
V kategórii kompaktných fotoaparátov si potom budete musieť vystačiť skôr s veľkosťou snímača 1/2,3”, v prípade tých drahších potom 4/3” alebo 1/CX.
Typ snímača
Ďalším kritériom je potom samotný typ čipu. Existujú dve veľké kategórie, a to CMOS a CCD čip. CCD čip je už pomerne staršia technológia a postupne ju vytláča práve zdokonalená CMOS technológia, ktorá podstatne zvyšuje citlivosť čipu na svetlo, zároveň redukuje prípadný šum, napríklad pri fotení v tme, a podporuje kvalitné sekvenčné snímanie. CCD snímačom sa pri výbere vyhýbajte.
Zaujímavosť: Najkvalitnejšie fotoaparáty najmä pre veľkoformátovú tlač na billboardy a plagáty majú snímač ešte väčší ako Full Frame a označujú sa ako Stredoformátové. Tieto fotoaparáty sa cenou pohybujú v rádoch tisícok až desaťtísícok.
Rozlíšenie snímky
Rozlíšenie je jeden z primárnych aspektov, ktoré ovplyvňujú kvalitu fotografie. Zjednodušene povedané, rozlíšenie stanovuje počet obrazových bodov, ktoré tvoria fotografiu. Čím je potom rozlíšenie vyššie, tým je snímka detailnejšia. Rozlíšenie sa udáva v megapixeloch (MPx). Pre klasickú veľkosť fotografie na tlač postačí aj 5 MPx, reálne vám však odporúčame voliť rozlíšenie 12 MPx a viac.
Je nutné dodať, že sa jedná až o sekundárnu charakteristiku a oveľa dôležitejšia je veľkosť snímača fotoaparátu, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu snímky. Na väčšom snímači sú pixely fyzicky väčšie a dovoľujú tak menšie skreslenie svetla a farieb. Voľbe rozlíšenia neprikladajte veľkú váhu, zamerajte sa primárne na veľkosť snímača a kvalitu objektívu.

Objektív
Spoločne so snímačom hrá najdôležitejšiu úlohu v kvalite fotografie objektív. Pri rozhovore s profesionálnym fotografom potom ľahko zistíte, že portfólio objektívov, ktoré vlastní, stálo násobne viac, než jeho fotoaparát.
Samostatný článok venovaný objektívom nájdete na stránke Ako vybrať objektív, kde sa problematike venujeme podrobnejšie. Pre uvážený výber fotoaparátu je však potrebná orientácia aj v objektívoch, pretože sa rad zrkadloviek predáva v sade. Preto uvádzame v odsekoch nižšie najdôležitejšie charakteristiky tiež.
Ohnisko objektívu
Pri kúpe objektívu hrá zásadnú úlohu, akú má ohniskovú vzdialenosť. Tá určuje, ako veľmi bude fotografia priblížená, alebo široká. Ohniská sa pohybujú od 10 mm pre ultraširoké objektívy typu rybie oko až po objektívy s ohniskami cez 600 mm určené na fotografovanie veľmi vzdialených objektov. Šírku fotografie potom ovplyvňuje veľkosť snímača a ohnisková vzdialenosť. Čím je snímač väčší, tým menej bude fotografia priblížená.

Ultraširoké objektívy
Inak často označované aj ako rybie oko dovoľujú fotenie veľmi širokej scény. Uplatnenie nájdu najmä pri fotení architektúry, ale aj detailných snímok pri športe. Výsledná fotografia je potom veľmi živá. Nevýhodou je často pomerne veľké skreslenie fotografie, keď fotené objekty nemusia vyzerať realisticky.
Široké objektívy
Niekedy tiež označované ako reportážne majú ohniskovú vzdialenosť najviac podobnú tomu, ako vidí scénu ľudské oko. Nedochádza k veľkému skresleniu fotografie.
Teleobjektívy
Umožňujú fotenie veľmi vzdialených scén, alebo aj detailné snímky blízkych objektov (makro). Využitie nájdu pri športovej fotografii, fotení zvierat a astrofotografov. Kratšie varianty s ohniskovou vzdialenosťou okolo 135 mm sú vhodné napríklad na koncert, spoločenské udalosti a svadby.
Objektívy s pevným ohniskom
Tento typ konštrukcie umožňuje fotiť iba na jednu ohniskovú vzdialenosť, zjednodušene povedané s nimi nemožno fotený objekt približovať či odďaľovať. Odmenou za toto obmedzenie je potom spravidla vyššia kvalita optiky. Pretože je takýto objektív na výrobu jednoduchší, ponúka lepší pomer ceny a výkonu. Označenie ohniskovej vzdialenosti je potom v milimetroch, napríklad 25 mm.
Zaujímavosť: V komunite fotografov sa hovorí, že na rozdiel od objektívov s premenným ohniskom sa v prípade tých pevných zoomuje nohami.
Objektívy s premenným ohniskom
Oproti pevnému ohnisku ponúka toto konštrukčné riešenie možnosť voľby ohniskovej vzdialenosti. Tieto objektívy teda umožňujú „zoomovať“ snímku opticky, a dávajú tak možnosť lepšie ovplyvniť scénu a fotiť objekty, ktoré by s pevným objektívom rýchlo odfotiť nešlo. Nevýhodou je nižšia kvalita snímok v pomere k cene. Samozrejme je dostupný celý rad veľmi kvalitných objektívov, ktoré sú však drahšie.
Označenie rozsahu ohniskových vzdialeností je potom uvedené ako rozmedzie, napríklad 18 – 55 mm.
Svetelnosť objektívu
Úplne zásadným parametrom, ktorý najčastejšie ovplyvňuje cenu objektívu, je jeho svetelnosť. Tá sa značí napríklad f/1,8, v prípade zoomovacích objektívov f/1,8 – 5,6, kedy nižšia hodnota pripadá na najkratšiu ohniskovú vzdialenosť a tá najvyššia na tú najdlhšiu. Veľmi kvalitné objektívy s premenným ohniskom potom majú svetelnosť v celej dĺžke rovnakú.
Svetelnosť definuje, koľko svetla prejde objektívom k snímaču. Vďaka nižšej hodnote je možné fotiť tmavé scény s nižšou hodnotou citlivosti ISO alebo kratším expozičným časom.
Pre výber fotoaparátu naberá parameter svetelnosti na dôležitosti najmä v prípade kompaktov a ultrazoomov, ktorých objektív nemožno vymeniť, a vy tak budete využívať iba to, čo máte k dispozícii. Pokiaľ chcete teda kompakt využívať aj v horších svetelných podmienkach, tento parameter nepodceňujte.
Zaujímavosť: Bežné veľmi kvalitné a drahé objektívy disponujú svetelnosťou okolo f/1,4. Najsvetelnejší vyrobený objektív v histórii mal hodnotu f/0,33 a bol ním Carl Zeiss Super-Q-Gigantar.
Zoom
Táto funkcia vám umožní priblížiť alebo oddialiť fotografovaný objekt. Sú dva druhy zoomov, a to optický a digitálny. Digitálny je iba výrez časti fotografie, to znamená, že potom fotografie stratia na kvalite úmerne k priblíženiu. Rovnakú a možno aj lepšiu službu potom môžete urobiť dodatočne na počítači, zoomovať digitálne pri fotení preto neodporúčame.
Zaujímajte sa primárne o optický zoom, ktorý kvalitu neznižuje. Niektoré fotoaparáty majú zoom približne trikrát až štyrikrát, tento zoom vám vďaka polohovaniu optiky vo vnútri objektívu dokáže priblížiť požadovaný objekt s minimálnou stratou na kvalite snímky. Pri veľkom priblížení fotografie je však treba myslieť na to, že čím viac budete zoomovať, tým viac bude citeľný tras rúk a z toho plynúce rozmazanie fotografie.
Ide teda o to, či potrebujete približovať vzdialené objekty, čo je vhodné napríklad pri fotení zvierat a športových udalostí, alebo preferujete širší záber, napríklad na fotenie do rodinného albumu alebo krajín a mestského prostredia. V prípade fotoaparátov s výmenným objektívom väčšina fotografov nosí na fotenie minimálne dva objektívy, jeden široký a druhý teleobjektív (väčšie priblíženie).

Hľadáčik
Typ hľadáčika |
Výhody |
Nevýhody |
Real-View |
+ Ľahký
+ Energeticky úsporný |
– Horšia optická kvalita
– Náhľad na scénu z iného uhla, než ako je fotená |
Zrkadlový |
+ Reálne zobrazenie
+ Energeticky úsporný |
– Veľký a ťažký
– Neumožňuje scénu priblížiť |
Digitálny |
+ Ľahký
+ Umožňuje scénu priblížiť |
– Neposkytuje reálny náhľad
– Spotrebováva energiu |
Pre zachytenie správnej expozície je potrebná kombinácia skúseného oka a dobrého hľadáčika. Zatiaľ čo kompaktné fotoaparáty hľadáčik nemajú a na zobrazenie scény využívajú displej, zrkadlovky a kompakty s výmenným objektívom by priehľadu s očnicou postrádať nemali.
V minulosti boli dostupné iba optické hľadáčiky, keď sa pozrieme ďaleko do histórie, našli by sme aj binokulárne (hľadáčiky pre obe oči). Dnes je už pár rokov situácia odlišná a niektorí výrobcovia u svojich produktov uprednostňujú hľadáčiky digitálne. Podrobnejšie si výhody a nevýhody týchto dvoch typov rozoberieme ďalej.
Výber vhodného typu hľadáčika je vždy záležitosťou preferencií používateľa. Niekto radšej pozerá na scénu okom, iný rád využije výhody displeja.
Real-View hľadáčik
Najzákladnejšie prevedenie, ktoré si môžete pamätať skôr zo starých fotoaparátov je možné označiť ako prostý priehľad. Toto prevedenie je tvorené väčšinou jednou či niekoľkými optickými šošovkami a na scénu pozeráte nad objektívom. Toto riešenie sa hodí iba pre nenáročných fotografov, neposkytuje totiž v žiadnom prípade presný náhľad na budúcu fotografiu.
Zrkadlový/optický hľadáčik
Základný typ sprevádzajúci fotoaparáty po takmer celú dobu ich existencie poskytuje najlepšiu kvalitu zobrazenia a dokonalý prehľad o fotenej scéne. Jediným obmedzujúcim parametrom je totiž optická kvalita optickej zostavy v hľadáčiku a zrak. Do priehľadu žiadne rušivé elementy, ale aj tu je možné v hľadáčiku zobraziť základný prehľad o nastaveniach a ostriaci bod.
Každý výrobca využíva trochu odlišnú technológiu a optickú sústavu, ktorá vám k oku scénu prenáša pomocou lámania svetla. Dôležitý rozdiel oproti predchádzajúcemu typu je ten, že používateľ scénu sleduje pomocou lomu svetla priamo z objektívu. Výsledná fotografia bude teda pozične zaznamenaná rovnako, ako ju vidíte. V závislosti na prevedení sa potom líši pokrytie a zväčšenie hľadáčika.
Pokrytie hľadáčika
Hodnota uvedená v percentách definuje, aká veľká časť výslednej fotografie je hľadáčikom vidieť. Profesionálne prístroje dosahujú hodnotu až 100%, čo znamená, že fotíte presne to, čo v hľadáčiku vidíte.
Zväčšenie hľadáčika
Pokrytie hľadáčika je podstatné pre zobrazenie celej scény, zväčšenie má potom iný účel. Uvádza sa v násobkoch toho, čo by malo vidieť ľudské oko. Hľadáčik so zväčšením 1,0x poskytuje náhľad na scénu nezmenšený, zväčšenie 0,7x potom definuje, že veľkosť zobrazenia bude o 30% menšia, než čo vidí oko mimo hľadáčika.
Digitálny hľadáčik
Záležitosťou nielen kompaktov s výmenným objektívom môže byť digitálny hľadáčik. Jedná sa o druhý displej, ktorý nahrádza optickú sústavu. Vďaka tomu môže byť fotoaparát ľahší a kompaktnejší. Narozdiel od optickej varianty dovoľuje scénu zobraziť s ohľadom na aktuálne nastavenie fotoaparátu, ale aj celý rad ďalších funkcií. Najpodstatnejšou z nich je možnosť fotený objekt v hľadáčiku priblížiť a zaostriť tak naň presnejšie.
Displej
Štandardnou výbavou moderných fotoaparátov je displej, ktorý môže byť hneď v niekoľkých prevedeniach. U lacnejších prístrojov sa najčastejšie stretneme s pevným displejom. Drahšie modely potom umožňujú jeho vyklápanie pozdĺž jednej, alebo aj všetkých osí. Takéto riešenie umožňuje fotiť aj v zle dostupných miestach a je tak značnou výhodou.
Displeje môžu byť tiež dotykové, ale nemožno povedať, že by také ovládanie malo nejaké zásadné prínosy. Obrazovka je pomerne malá a ostriť presne pomocou dotyku je takmer nereálne.
Funkcie a režimy
Všetky fotoaparáty disponujú rôznorodými režimami fotenia, ktoré si popíšeme nižšie. Každý z režimov má svoj účel, avšak fotografi bežne využívajú iba dva základné. My sa zameriame práve na tie najdôležitejšie, pretože ostatné funkcie sa môžu model od modelu líšiť.
Automatický režim
Väčšina fotoaparátov má nejaký vlastný automatický režim. Ten umožňuje fotografovanie predovšetkým začiatočníkom, ktorí si s nastavením prístroja ešte príliš nevedia rady. Predtým automatický režim príliš kvalitný nebýval, dnes sa pomocou neho dajú urobiť veľmi kvalitné fotografie.
Manuálny režim
Ak ste však pokročilejší užívateľ, určite oceníte manuálne nastavenie clony, expozičného času a citlivosti na svetlo v podobe ISO hodnoty a celého radu ďalších parametrov. S týmito možnosťami bude nastavené všetko presne tak, ako si predstavujete, a to je práve ten moment, ktorý fotoaparát značne odlišuje od mobilu. Manuálny režim dáva takmer neobmedzené možnosti využitia.
Tip: Pokiaľ sa chcete foteniu venovať, odporúčame začať hneď od začiatku s manuálnym režimom. Lepšie a rýchlejšie porozumiete nastaveniu a dokážete potom ihneď definovať, kedy sa môžete spoľahnúť na režim automatický a kedy je lepšie použiť nastavenie manuálne.
Ďalšie režimy
Veľa fotoaparátov ponúka aj ďalšie režimy, a to napríklad fotenie v pohybe, portrétne fotografie a makro. Nemali by chýbať ani užívateľsky prívetivé manuálne režimy, ako je priorita clony, priorita času a programová automatika. Pokiaľ radi fotíte do rodinného albumu, určite oceníte aj samospúšť, ktorú má však drvivá väčšina digitálnych fotoaparátov.
Zaujímavú funkciu plní tlačidlo pre uzamknutie expozície (lock). To dovolí aj v automatickom režime využívať pre viac snímok stále rovnaké nastavenie uzávierky. To je dôležité napríklad keď fotíte nejakú udalosť a chcete mať snímky realistické. Bez uzamknutia si v automatickom režime totiž fotoaparát hodnoty nastavenia dopočítava podľa množstva svetla.
Zvláštnou kategóriou je potom sekvenčné snímanie, kedy fotoaparát fotí snímku za snímkou s minimálnymi časovými rozptylmi. Funkcia sa hodí najmä pri fotení momentov, o ktoré nechcete prísť. Môže sa jednať o svadby, šport, formálne udalosti či reportážnu fotografiu. Množstvo snímok, ktoré dokáže zariadenie vyfotiť v rade, je definované ako rýchlosť sériového snímania v počte snímok za sekundu.
Grafické režimy
Veľa grafických úprav, ako je napríklad redukcia červených očí, síce môžete urobiť aj priamo vo fotoaparáte, ale dajú sa neskôr dorobiť aj v rôznych počítačových programoch. Väčšina zariadení umožňuje fotiť fotografie rovno čiernobiele, alebo s inými grafickými úpravami.
Tieto funkcie odporúčame skôr nevyužívať, pretože spomaľujú prácu s fotoaparátom a ich výsledná kvalita nie je zďaleka taká dobrá, ako keď urobíte tieto úpravy v počítači. Vyťažením procesora fotoaparátu pri spracovávaní úprav dochádza tiež k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie.
Natáčanie videa
Hoci väčšina fotoaparátov umožňuje aj natáčanie videa, nie sú na tento účel primárne konštruované a väčšinou bude lepšie zaobstarať priamo kameru, ktorá bude plniť túto funkciu lepšie. Dnes sa na trhu však objavujú aj fotoaparáty s veľmi kvalitným natáčaním videa, kameňom úrazu je ale takmer vždy plynulosť ostrenia a zoomu.
Profesionálne kompakty s výmenným objektívom potom zvládajú aj 8K video pri 30 snímkach za sekundu alebo 4K video pri 120 snímkach za sekundu. Stávajú sa tak plnohodnotnou náhradou kamery, avšak ich obstarávacia cena presahuje 4 000 €.
V základe vedia všetky fotoaparáty ukladať snímky ako JPEG. Ide o komprimovaný obrazový formát, pri ktorom nie je predpokladané, že ho budete ďalej upravovať. Ďalšími úpravami totiž stratíte viac a viac na pôvodnej kvalite snímky.
Iná situácia nastáva, ak fotíte do formátu RAW. Ide o surovú podobu fotografie, ktorá je dátovo výrazne rozmernejšia, pretože v sebe súbor nesie viac informácií. Tento formát je naopak určený pre následnú úpravu a väčšinou ani nemožno bez prevodu do JPEG zdieľať. Na druhú stranu umožňuje úpravu farieb a ďalších parametrov fotografií bez straty na kvalite.
Pamäťová karta
Čím väčšia je pamäťová karta, tým viac fotografií budete môcť zaobstarať. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššia bude kapacita pamäťovej karty, tým lepšie, jedná sa však skôr o pohodlie, keď nie je nutné tak často snímky na karte zálohovať. Snímky sa totiž vždy dajú pretiahnuť do počítača, takže pokiaľ máte menšiu pamäťovú kartu, nie je to až taký problém.
Väčšinou sa do fotoaparátu dá vložiť karta, ktorá sa používa aj v iných zariadeniach, prípadne môžete kedykoľvek zaobstarať novú. V súčasnosti sú navyše pamäťové karty veľmi dostupným tovarom s veľkou kapacitou a za rozumnú cenu. Nie je to teda kritérium, ktoré by bolo nejako zásadné a nie je na neho potrebné hľadieť.
Pamäťové karty sa však delia hneď na niekoľko typov podľa rýchlosti a dokonca podľa formátu, možných veľkostí, rýchlosti aj odolnosti. Každé z médií má svoj formát, do slotu pre SD kartu tak nemožno vložiť napríklad kartu XQD. Na fotoaparáte môže byť umiestnených aj viac ako 1 slot pre pamäťovú kartu. Nižšie si v tabuľke vypíšeme najpoužívanejšie typy a ich charakteristiky.
Typ pamäťového média |
Kompatibilita |
Maximálna rýchlosť (čítanie/zápis) |
Maximálna veľkosť |
Pri akých fotoaparátoch nájdete |
SD |
Všetky začínajúce na SD |
10/5 MB/s |
2 GB |
Základné až profesionálne |
SDHC |
Všetky začínajúce na SD |
280/250 MB/s |
32 GB |
Základné až profesionálne |
SDXC |
Všetky začínajúce na SD |
300/300 MB/s |
1024 GB |
Základné až profesionálne |
Compact Flash (CF) |
Compact Fast (CFast) |
160/155 MB/s |
512 GB |
Profesionálne |
Compact Fast (CFast) |
Compact Flash (CF) |
525/450 MB/s |
512 GB |
Profesionálny |
CFexpress |
XQD (nemusí platiť vždy) |
1700/1480 MB/s |
512 GB |
Profesionálny |
XQD |
CFexpress |
440/400 MB/s |
240 GB |
Profesionálny |
Tip: Dáta z pamäťovej karty vždy zálohujte do počítača, či na externý disk. Medzi fotografmi sa traduje: „Kto nezálohuje, ten ešte len zálohovať bude.“, pretože prísť o fotografie zo svadby môže byť viac ako nešťastné. Tiež so sebou noste vždy minimálne dve pamäťové karty, keby jedna prestala fungovať.
Blesk
Blesk má množstvo priaznivcov i odporcov. Časť profesionálnych fotografov s ním nerada fotí. Kvôli blesku väčšina snímok vyfotených v tme výrazne získa na nežiaducej plastickosti a dôjde k splošteniu celej scény. Profesionálnejší fotografi tak, aj keď sa to môže zdať laikovi zvláštne, uprednostňujú využitie blesku práve pri slnečných dňoch. Blesk presvetlí inak veľmi tmavé časti fotografie utopené v tieňoch.

Skrátka pri veľkých svetelných kontrastoch na snímanej scéne, najčastejšie pri fotení proti slnku či silnému zdroju svetla, môže byť použitie blesku pre fotografiu nevyhnutnosťou. Blesk sa používa aj pri fotení na nočných akciách pre nedostatok svetla, tu je však možné blesk nahradiť stabilným LED svetlom.
Rozhodne je vhodné, pokiaľ nejakým vstavaným bleskom fotoaparát bude disponovať. Poprípade je dobrou vychytávkou externý blesk, ktorý funguje tak, že ho nastavíte na strop, ktorý však musí byť biely, a svetlo sa od neho odrazí. Fotený objekt je tak osvetlený a fotografia nie je prepálená.
Tip: Ak je umožnená bezdrôtová synchronizácia, je možné externý blesk umiestniť napríklad za fotografovanú osobu. Pri vhodnom nastavení dôjde ku krásnemu vykresleniu vlasov fotenej osoby a žiary za ňou.
Konštrukcia
Pri výbere konštrukčného prevedenia narazíte okrem odlišných rozmerov a hmotnosti fotoaparátov tiež na to, či sú utesnené proti prachu a vlhkosti, čo oceníte v prírode a pri cestovaní. Ak plánujete zaobstarať statív, bez ktorého sa fotograf nezaobíde, uistite sa, že je možné fotoaparát na statív umiestniť (musí mať závit pre aretačnú skrutku). Tento závit však väčšina fotoaparátov má.
Dôležitým parametrom je tiež to, ako sa prístroj drží v rukách. Veľké rozmery spolu prinášajú horšiu skladnosť a vyššiu hmotnosť, ale aj lepšiu ergonómiu vďaka tvarovanému gripu (úchopu). Pokiaľ sa chcete fotografovaniu venovať, potom je vhodne tvarovaný grip takmer rovnako dôležitý ako všetky funkčné parametre. Pokiaľ totiž fotoaparát sedí v ruke, bude sa vám lepšie fotiť a snímky budú menej roztrasené.
Veľkosť
Veľkosť záleží predovšetkým na type fotoaparátu. Kompaktné sú malé, ľahké a skladné, často sa zmestia do vrecka. Oproti tomu profesionálne zrkadlovky sú často veľké a ťažké.
Kompromisom je potom skupina fotoaparátov, ktorá je niekde na polceste medzi zrkadlovkou a kompaktom. Jedná sa o kompakty s výmenným objektívom, alebo aj inak bez zrkadlovky. Ultrazoomy sú síce ľahšie než zrkadlovky, ale vplyvom veľkého objektívu sú tiež rozmerné. Pri rôznych typoch samozrejme nájdeme väčšie a menšie fotoaparáty.
Dizajn
Design produktov nie je to najdôležitejšie, neovplyvní vám kvalitu fotografií. Napriek tomu na tento parameter veľa ľudí hľadí. Veľa predajcov ponúka produkty v rôznych farebných variantoch, je teda na vás, ktorá sa vám bude najviac páčiť. Svetlejšie varianty vyzerajú veľmi elegantne, čierna farba fotoaparátu zase vyzerá profesionálnejšie.
Obľúbeným spôsobom vyjadrenia vašej osobnosti je potom kúpa dizajnovej tašky a remeňa cez krk. Je však na každom, aké zaujíma stanovisko ohľadom designu fotoaparátu. Podľa nás by mal primárne dobre fotiť a vzhľad by mal byť až druhoradou záležitosťou. Neodporúčame sa ani tak pozerať na dizajn, ako skôr na rozloženie tlačidiel a funkcií na tele fotoaparátu.
Tip: Výrobcovia vydávajú pri príležitosti výročia často limitované edície fotoaparátov aj objektívov. Povestná je týmto aj spoločnosť Leica, ktorej prístroje sa vďaka kvalite, ale aj značke a dizajnu predávajú za tisícky až desaťtisícky.
Batéria
Fotoaparáty využívajú dva systémy napájania. Buď tužkové batérie, alebo dobíjacie akumulátory. Tu si myslíme, že je rozhodne lepšie zaobstarať fotoaparát s vlastným akumulátorom, než používať klasické tužkové batérie, a to aj tie opakovane nabíjacie. Ekonomicky aj energeticky výhodnejší a praktickejší je variant s vlastným akumulátorom.
Pokiaľ si však zaobstaráte fotoaparát na tužkové batérie, ktorých už v dnešnej dobe nie je veľa, odporúčame investovať práve do nabíjacích batérií, ktoré vždy môžete dať do nabíjačky a znovu použiť. Vaša investícia sa vám potom po nejakej dobe vráti, avšak ich trvanlivosť je aj tak značne obmedzená.
Niektoré fotoaparáty umožňujú využiť v prípade potreby namiesto dobíjacieho akumulátora aj tužkové batérie, riešenie je potom akýmsi hybridom. Toto prevedenie môže byť výhodné najmä pri cestovaní mimo civilizácie. Profesionálne prístroje taktiež umožňujú pripojenie batériového gripu, ktorý zásadne zvyšuje výdrž prístroja a má aj ergonomické prínosy. Jeho kúpa nie je však lacnou záležitosťou.
Tip: Pri kúpe fotoaparátu rovno dokúpte druhý akumulátor a noste ho so sebou na fotenie vždy nabitý. Ak sa jeden vybije, jednoducho ich vymeníte.
Technológia navyše
Aj fotoaparáty pomerne rýchlo podliehajú technologickým pokrokom, ktoré však nie vždy so samotným fotografovaním súvisia a jedná sa tak skôr o nadbytočné technológie, ktoré nemajú význam pre každého. Ide napríklad o dotykový displej, ktorý z praktického hľadiska pre mnoho používateľov nebude mať využitie a zbytočne bude zvyšovať cenu produktu.
Hodiť sa môže naopak GPS, ktorá vám lokalizuje pomocou súradníc zhotovené snímky celkom presne na mape a vy tak dostanete ucelený prehľad o vašom výlete či dovolenke zanesený vo fotomape. Ďalšou vychytávkou môže byť WiFi, ktorá umožní prenos snímky hneď po vyfotení. To môžu využívať napríklad fotokútiky.
Funkcia Pixel Shift funguje tak, že fotoaparát pri fotení vytvorí celkom 3 snímky, ktoré poskladá do jednej. Funguje to tak, že zariadenie vyfotí snímku, posunie snímač o pol pixelu doprava, vyfotí snímku, pol pixelu dole, vyfotí snímku a takto sa proces opakuje, kým sa snímač nevráti do pôvodnej pozície. Výsledná fotografia môže mať násobne vyššie rozlíšenie (zo 42 MPx snímača 170 MPx fotografie).
Cena
Než fotoaparát zakúpite, rozhodnite sa, koľko do neho chcete investovať a čo od neho za danú čiastku očakávate. Kompaktné varianty sa dajú zaobstarať pomerne lacno, kvalitnejšie fotoaparáty sa môžu vyšplhať až na tisícky eur. Ide o pomerne dlhodobú investíciu, preto sa rozhodnite, ako produkt budete využívať.
Cena do 320 €
V tejto cenovej kategórii zoženiete tie najzákladnejšie kompaktné fotoaparáty, ultrazoomy a polaroidy. Výhodou je to, že investícia nie je nákladná, takže ak budete prístroj využívať len zriedka, nebude vám ľúto veľkej sumy peňazí a na rodinné účely postačí.
Nevýhodou je potom to, že s takýmito produktmi bude veľmi zložité, často takmer nemožné dosiahnuť nejaké kvalitnejšie a profesionálnejšie snímky s väčšou fotografickou hodnotou. Produkty v tejto cenovej kategórii sú teda vhodné predovšetkým pre nenáročných užívateľov. Obmedzení budete na malé snímače o veľkosti 1/2,3 palca.
Cena od 320 € do 800 €
Táto cenová kategória je pomerne prijateľná a dajú sa v nej nájsť slušné fotoaparáty, ktoré majú dobrý výkon. Na svoje si v tejto kategórii prídu aj náročnejší používatelia a začínajúci fotografi. Okrem kvalitných kompaktov a ultrazoomov sú už dostupné aj zrkadlovky a bezzrkadlovky v sete s objektívom.
Kategória postačí na rodinné účely, ale aj amatérskym fotografom. Na svoje si prídu všetci, ktorí od fotoaparátu požadujú kvalitu a možnosť viac ovplyvniť nastavenie prístroja. Vyberať môžete už zo snímačov o veľkosti 4/3 palca a tiež výrazne väčších APS-C.
Cena nad 800 €
Nad túto cenovú hranicu mieria už skôr poloprofesionálni či profesionálni fotografi. V kategórii nájdete veľmi kvalitné fotoaparáty umožňujúce urobiť mimoriadne kvalitné snímky. K dispozícii je veľké spektrum funkcií, často výklopný displej a vysoká kvalita prevedenia.
Obstarávacia cena fotoaparátov pre profesionálnych fotografov sa potom môže vyšplhať až do rádov tisícok až desaťtisícok eur. Najdrahšie sú potom kvalitné objektívy, ale aj externé blesky a ďalšie potrebné príslušenstvo. Kvalitný objektív potom môže stáť aj pokojne niekoľkokrát viac ako samotný fotoaparát. Vyberať je možné s APS-C/APS-H snímačov, vo vyšších cenových hladinách potom dominuje Full Frame.
Tip: Tí najzápalnejší a najnáročnejší fotografi s neobmedzeným rozpočtom môžu voliť aj stredoformátové snímače, ktoré poskytujú vôbec tú najvyššiu možnú kvalitu snímky. Obstarávacia cena sa potom pohybuje aj v rádoch desaťtisícok eur.
Ako nastaviť fotoaparát
Rovnako ako iné zariadenia disponujú aj fotoaparáty celým radom parametrov a užitočných či menej užitočných funkcií. Na riadkoch nižšie sa zameriame nielen na základné parametre, ktoré pre fotenie potrebujete poznať, ale aj na niektoré funkcie.
Každá fotená scéna a každý fotograf tiež uprednostňujú niečo iné, práve to totiž dáva fotografiám ich rukopis. Pojmy a odporúčania teda berte skôr ako podklad, nie ako dogmu.
Princíp fotenia je pre všetky typy fotoaparátov zhodný. Je potrebné udržiavať optimálny pomer medzi rýchlosťou uzávierky (expozičným časom), clonovým číslom objektívu a citlivosťou ISO. Kompaktné fotoaparáty a ultrazoomy nám potom clonu ovládať nedovolia a význam majú iba ďalšie dva parametre.
Expozičný čas
Definuje, ako dlho bude fotoaparát zaznamenávať scénu, než fotografiu uloží. Dlhší expozičný čas znamená to, že na snímač stihne dopadnúť viac svetla (odrazu od fotených objektov), na druhej strane však tiež zaznamená viac otrasov od rúk, vetra, či čohokoľvek iného. Ak nebude fotoaparát na statíve a čas bude príliš dlhý (>1/50 s), môže byť fotografia rozmazaná.
Na druhú stranu sa vo väčšine prípadov snažíte mať expozičný čas čo najdlhší v medziach, kedy ešte nie je fotografia rozmazaná. Ide totiž o jediný parameter, ktorý sám o sebe nemení vlastnosti fotografie, iba zaznamenáva pohyb.
Pri fotení športov, letu vtákov či iných rýchlych akcií (dažďové kvapky, vodopád, cestná premávka) budete potrebovať nastaviť expozičný čas čo najnižší tak, aby neboli objekty rozmazané vplyvom svojho rýchleho pohybu. Naopak pri fotení nočnej oblohy budete potrebovať statív a expozičný čas nastavený čo najdlhšie.
Tip: Skúste na fotoaparáte v noci nastaviť expozičný čas na 30 s, nastaviť časovač spustenia (aby ste s fotoaparátom nepohli pri stlačení spúšte) a fotoaparát spustite. Zistíte, že váš fotoaparát vidí v tme výrazne lepšie, než vy.
Režim Bulb
Zaujímavú funkciu pre astrofotografiu ponúka funkcia označovaná písmenom B. Tá sa od ostatných režimov líši softvérom neobmedzenou dĺžkou expozičného času. V praxi sa to využíva pri nočnej fotografii, najmä pri fotení oblohy. Extrémne dlhá expozícia totiž dokáže získať pre snímač dostatok svetla aj v miestach, kde zdanlivo žiadne svetlo nie je. Jediným limitom je potom výdrž batérie.
Clonové číslo

Clona je nastaviteľná najmä pri fotoaparátoch s výmenným objektívom. Ide o lamely, ktoré dohromady tvoria lichobežník. Čím viac je lamiel, tým dokonalejší kruh tvoria, čo má vplyv na kvalitu fotografií.
Vyššie clonové číslo znamená väčšiu hĺbku ostrosti, nižšie potom hĺbku menšiu. Hĺbka ostrosti definuje, ako už z názvu vyplýva, ako hlboko na snímke budú objekty ešte zaostrené. Nízka hodnota tvorí rozostrené pozadie (bokeh), je však potrebné ostriť výrazne presnejšie na fotený objekt, ktorým je napríklad ľudská tvár. Vysoké hodnoty sú vhodné najmä pri fotení prírody či architektúry, kde o rozostrené pozadie nestojíme.
Zásadná je však informácia, že pri vyššom clonovom čísle (zúžený priehľad objektívu) môže logicky do objektívu preniknúť menej svetla. Pokiaľ teda fotíme na vysokú clonu, musíme mať spravidla dlhší expozičný čas a vyššie hodnoty ISO.
Tip: Skúste niekedy v lete v noci na horách postaviť fotoaparát okolo 2 hodiny rannej na statív, obrátiť ho k nočnej oblohe a nastaviť čo najdlhšiu uzávierku. Objektív zaostrite na nekonečno, ISO nastavte na minimum a clonu otvorte na hodnotu do f/5,6.
ISO
Snímaču je možné nastaviť citlivosť, s akou má zbierať svetlo. Vyššia citlivosť znamená svetlejšiu snímku, ale aj zrnitejšiu fotografiu. Táto citlivosť sa označuje ISO a pohybuje sa v rozmedzí 50 až 256 000. Bežne použiteľné hodnoty sú 50 – 800, vyššie hodnoty už potom prinášajú do fotografie viac šumu a ani tie najlepšie fotoaparáty na trhu si príliš dobre neporadia s nastavením na ISO 12 800 a vyššie.
Často nájdete u fotoaparátu extrémne rozmedzie hodnôt ISO, niekedy až 100 – 256 000. Hornú hodnotu však vôbec nesledujte, vyššie ISO ako 3 200 už pravdepodobne používať nebudete. Cieľom pri fotení je hodnotu ISO držať čo najnižšie, aby bolo šumu na fotografii pokiaľ možno minimum.
Zaujímavosť: Názov ISO, ktorý sa používa tiež pre označenie medzinárodne platných noriem naprieč odvetviami, bol inšpirovaný Gréckym slovom „isos“, ktoré je možné preložiť ako „zhodný či zodpovedajúci“.
Značky fotoaparátov
Na trhu sa nachádza celý rad výrobcov s fotoaparátmi rôznych typov i funkcií. Všeobecne nemožno určiť, ktorý výrobca produkuje najlepšie fotoaparáty, pretože každý z nich má svojich stálych zástancov a miesto na trhu. Užívatelia si obvykle obľúbia jednu značku a tej sa držia celý život, pretože sú na ňu zvyknutí.
Každá značka má trochu iné ovládanie fotoaparátu a je teda na vás, čo vám bude najviac vyhovovať. Rozdiely ale nie sú natoľko veľké, aby ste nemohli vyskúšať niečo nové, preučenie vám ale chvíľu zaberie. Všeobecne je kúpa drahšieho fotoaparátu až prekvapivo podobná kúpe oblečenia. Kým prístroj nechytíte do ruky a nevyskúšate si odfotiť fotografiu, nebudete vedieť, či si konkrétny model zamilujete alebo nie.
Tip: Pokiaľ chcete kupovať zrkadlovku či kompakt s výmenným objektívom, odporúčame navštíviť špecializovanú predajňu a fotoaparát si podržať v ruke a vyskúšať si jeho ovládanie.
Canon
Táto značka pochádza z Japonska a jej história siaha do roku 1937. Okrem fotoaparátov je známa aj výrobou kopírok a tlačiarní. V dobách, kedy ešte nemala firma vlastnú továreň na optiku, používala objektívy Nikon. V dnešnej dobe je vďaka porovnateľnej kvalite produktov a skvelému marketingu jeho najväčším konkurentom.
Spoločnosť vyrába fotoaparáty všetkých vyššie uvedených typov.
Nikon
Druhý najstarší kontinuálne fungujúci výrobca fotoaparátov je spoločnosť Nikon. Vďaka dlhej tradícii a vývoju ponúka špičkové vybavenie a veľké spektrum modelov fotoaparátov aj objektívov všetkých typov. Spoločnosť sídli rovnako ako Canon v Japonsku a je jeho najväčším konkurentom.
V šesťdesiatych rokoch bola spoločnosť vybraná pre kozmický výskum a fotoaparát Nikon so sebou vzali kozmonauti Apollo 15 pri štvrtom pristátí na Mesiaci. Nikon vyrába celý rad fotoaparátov najrôznejších kvalít, ale zameriava sa skôr na zrkadlovky a kompakty s výmenným objektívom. Okrem tohto sa firma venuje ďalším optickým prístrojom, ako sú napríklad mikroskopy.
Sony
Spoločnosť Sony si pri výrobe svojich zariadení razí inú cestu, než ostatní výrobcovia. Zameriava sa hlavne na ponuku tých najmodernejších technológií a funkcií. Hľadáčik fotoaparátov je digitálny, čo so sebou prináša výhody, ako je napríklad možnosť zväčšenia snímky v hľadáčiku za účelom presného ostrenia. Na druhú stranu profesionálni fotografi veria väčšinou skôr svojmu oku, než elektronickému displeju.
Výrobca ponúka fotoaparáty všetkých typov a patrí medzi najlepšie varianty v sekcii kompaktných fotoaparátov. Prístroje sú často vhodné okrem fotenia aj na natáčanie.
Leica
Výrobcom s najdlhšou tradíciou v obore a bezkonkurenčne najvyššou kvalitou prevedenia je Nemecká spoločnosť Leica fungujúca už od roku 1869. Čokoľvek čo od tejto spoločnosti kúpite bude na prvý pohľad konštrukčne aj dizajnovo dokonale spracované. Výroba je z veľkej časti ručná a prebieha v Európe. Negatívne nemožno hodnotiť ani kvalitu optiky, ktorá je až legendárna. Odstrašujúca však môže byť zďaleka najvyššia cena v pomere k výkonu.
Fujifilm
Do trojice slávnych japonských výrobcov fotoaparátov sa radí aj Fujifilm fungujúci od roku 1934. V Európe je neprávom trochu zabúdaný, v Ázii je však veľkým konkurentom Nikonu i Canonu. Špecializáciou sú najmä kompakty s výmenným objektívom, ktoré dosahujú tie najvyššie kvality. Technologickým prístupom ho možno pripodobniť k spoločnosti Sony.
Pentax
Možno ste o tomto výrobcovi vplyvom žalostného marketingu spoločnosti nikdy nepočuli, jeho história však siaha až do roku 1919 a radí sa tak medzi najstarších výrobcov fotoaparátov. Fotoaparáty tohto výrobcu sú kvalitatívne na veľmi vysokej úrovni a na rozdiel od spoločnosti Sony vsádzajú na veľmi kvalitné konštrukčné prevedenie a výborný pomer ceny a výkonu.
Všetky zrkadlovky tejto spoločnosti tiež disponujú optickou stabilizáciou na snímači, čo v praxi znamená, že aj keď použijete niektorý zo starých objektívov z dôb kinofilmu, fotografia nebude roztrasená. Špecifikom je aj špeciálny optický hranol v hľadáčiku objektívu, ktorý umožňuje najkvalitnejší priehľad hľadáčikom zo všetkých výrobcov. Ako jediný z uvedených má v portfóliu aj stredoformátový fotoaparát. Nevýhodou je výrazne obmedzenejší výber objektívov.
Olympus
Olympus je japonská značka pomenovaná po vrchu Olymp. Na trhu ponúka celé spektrum fotoaparátov a v poslednej dobe sa preslávila predovšetkým novým radom PEN, ktorý sa kvalitou blíži zrkadlovkám, ale prístroje sú malé a skladné. Táto značka sa radí medzi lacnejšie a možno práve preto sa v poslednej dobe teší veľkej obľube.
Nevýhodou modelov spoločnosti Olympus je menšia plocha snímača. Výrobca do fotoaparátov inštaluje snímač s veľkosťou 4/3”. Na druhú stranu sa jedná o akúsi kombináciu aspektov, ktorá dáva krásny zážitok z fotenia. Objektívy pre tento systém sú väčšinou drahšie.
Panasonic
Posledným z veľkých výrobcov fotoaparátov je spoločnosť Panasonic, ktorá má tiež korene v Japonsku. Spoločnosť sa vždy špecializovala na kompaktné fotoaparáty, ktorých trh jednu dobu úplne ovládla. Dnes má zastúpenie medzi kompaktmi a kompaktmi s výmenným objektívom. Kvalitatívne nedosahuje také výsledky, ako u vyššie uvedených výrobcov, v prospech veci však hovorí lepší pomer ceny a výkonu. Fotoaparáty sú určené skôr pre amatérskych fotografov, k dispozícii je ale aj jeden model pre profesionálov.