Menu

Recenzia a porovnanie Canon EOS 2000D

72,5 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Zrkadlovky

Klady

  • Nízka cena
  • WiFi pripojenie
  • Slušné rozlíšenie

Zápory

  • Telo z plastu
  • Slabá výdrž batérie
  • Nevhodný na natáčanie
430 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Zrkadlovka od známeho výrobcu Canon typu 2000D patrí do najnižšej cenovej kategórie a môžeme ju tak zaradiť medzi takzvané začiatočnícke zrkadlovky. To znamená, že je určená najmä nadšeným amatérskym fotografom. Vzhľadom na svoju nízku cenu vás možno prekvapí, že ponúka rozlíšenie 24,1 Mpx. V kombinácii s formátom APS-C (trochu menšej plochy ako konkurencia) sa môžete tešiť na kvalitné snímky bez viditeľného šumu pri rozumných hodnotách ISO. Za hraničné by sme označili ISO 3 200, kedy už budú fotografie dosť zrnité. Obrazový procesor je osadený DIGIC IV+.

Čo sa týka natáčania videa, hodnotený Canon zvládne urobiť 30 snímok za sekundu pri rozlíšení Full HD, čo nie je vôbec dobrá hodnota, pre natáčanie sa teda skôr nehodí. Kvalitou výstupu ho pravdepodobne strčí do vrecka váš smartfón. Natočené zábery aj zhotovené fotografie si môžete rovno prezrieť na trojpalcovom displeji pevne zabudovanom do tela fotoaparátu. Najkratšia doba uzávierky je zhodná s konkurenciou 1/4000 sekundy, rýchlosť sériového snímania je však veľmi nízka. Fotoaparát dokáže vyfotiť maximálne 3 snímky za sekundu.

Hľadáčik je prevedený samozrejme ako optický, ale nie formou odrazného hranola, ale odrazných plôšok. Pokrytie je potom zhodne s konkurenciou 95%, zväčšenie hľadáčika 0,80 krát.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Canon

Formát snímača

APS-C

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

22,3 x 14,9

Plocha snímača (mm^2)

332

Rozlíšenie (mpx)

24,1

Optická stabilizácia

V objektíve

Typ obrazového procesora

DIGIC IV+

Najkratší čas uzávierky (s)

1/4000

Rýchlosť sériového snímania (s)

3

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Bajonet objektívu

Canon EF, Canon EF-S

Hľadáčik

Optický

Pokrytie hľadáčika (%)

95

Zväčšenie hľadáčika (x)

0,80

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Nie

Dotykový displej

Nie

Stavový displej

Nie

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Canon EOS 2000D ponúka hneď niekoľko možností na prepojenie s ostatnými zariadeniami. Využiť môžete USB kábel alebo HDMI. Jednoducho tak stiahnete napríklad fotky do počítača, alebo ho napojíte priamo na televíznu obrazovku a môžete si na nej premietať zhotovené snímky. Obrovskou výhodou je aj možnosť WiFi pripojenia. Do svojho mobilného telefónu si tak môžete stiahnuť aplikáciu Canonu a cez ňu si fotografie z fotoaparátu rovno ukladať, upravovať a umiestniť napríklad na sociálne siete aj bez zdĺhavého preťahovania do počítača.

Celkové nadšenie z dobrej výbavy aj skvelej konektivity však kazí slabá výdrž batérie. Na jedno nabitie vyfotíte zhruba 500 snímok, čo naozaj nie je nijako vysoké číslo. Pokiaľ sa teda chystáte fotiť napríklad celý deň, určite odporúčame nezabudnúť hneď na niekoľko náhradných batérií. Výstup mikrofónu chýba, avšak vzhľadom na zlú kvalitu záznamu videa to nie je úplne na škodu, externý mikrofón by totiž nenašiel využitie.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

500

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Nie

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Telo fotoaparátu tvorí z prevažnej časti plast. Jedná sa o menej odolný materiál, na druhú stranu za tak nízku cenu sa nedá očakávať nič iné. Plastové telo majú aj oveľa drahšie kúsky, takže určite nejde o žiadnu katastrofu. Iba sa s ním snažte zaobchádzať opatrne, čo platí pre takmer všetky zrkadlovky. S hmotnosťou 475 gramov sa radí k stredne ťažkým modelom prevedeným z plastu. Rozhodne to nie je žiadne pierko, ale pokojne si ho pribaľte so sebou na cesty, zase toľko sa s ním nenaťaháte. Jeho rozmery je možné označiť za celkom štandardné, celková veľkosť potom bude záležať hlavne na zvolenom objektíve.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Plast

Rozmery (mm)

129 x 101,3 x 77,6

Hmotnosť (g)

475

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Naše hodnotenie a záver

Canon EOS 2000D je úplne základná zrkadlovka, ktorá sa hodí aj pre deti, pokiaľ im chcete urobiť z fotenia hobby. Navyše vďaka nízkej obstarávacej cene vás jej poškodenie nebude tak veľmi bolieť. Nejedná sa o žiadne nekvalitné a nepoužiteľné zariadenie, ale aj pokročilejší začiatočník by mal siahnuť po vyššom modeli. Poteší pomerne dobrá konektivita, nechýba totiž ani WiFi. S pokojným svedomím ho tak odporúčame všetkým nenáročným používateľom, ktorí s fotením začínajú. Veľkú nevýhodu vidíme iba v krátkej výdrži batérie. Pokiaľ sa teda pre tento fotoaparát rozhodnete, spoločne s ním si kúpte aj náhradné batérie, ktoré si pribaľte na výlety a dlhšie fotenie.

Ak túžite po zrkadlovke s dlhšou výdržou batérie a nevadí vám si za ňu priplatiť, pozrite sa aj na recenziu fotoaparátu Canon EOS 250D.

430 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Canon EOS 2000D | Hodnotenie: 72,5 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Canon EOS 2000D

Canon EOS 2000D

430 € Orientačná cena