Menu

Recenzia a porovnanie Canon EOS 250D

82,4 % Celkové hodnotenie

Najlepší produkt v kategorii Zrkadlovky

Klady

  • Kompaktné rozmery
  • Dlhá výdrž batérie
  • Dobrá konektivita

Zápory

  • Menší počet snímok za sekundu
  • Telo z plastu
  • Cena vzhľadom na kategóriu
630 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Zrkadlovka Canon EOS 250D spadá do nižšej cenovej kategórie, na amatérske fotografovanie je ale dostačujúca. Má rozlíšenie 24,1 megapixelov, s čím ste schopní vytlačiť snímky v naozaj veľkých rozmeroch bez toho, aby obrázky stratili svoju kvalitu. Vďaka kombinácii moderného procesora DIGIC VIII s APS-C snímačom sa potom nemusíte obávať, že by fotografie mali vyššiu mieru šumu. Videli sme fotografie nafotené pri ISO 12 800 a aj keď boli už pomerne zrnité, rozhodne boli použiteľné.

Maximálny počet snímok za sekundu je rovnako ako pri konkurenčných zariadeniach 5, maximálna rýchlosť uzávierky je potom 1/4000 sekundy. Táto hodnota je pre začiatočníkov úplne dostačujúca. Zaujímavý je potom hľadáčik, ktorý má síce zhodne s konkurenciou pokrytie iba 95% záberu, jeho zväčšenie je však mierne väčšie, teda 0,87x. To znamená, že obraz bude v hľadáčiku o trochu väčší, než pri Nikone D5600. Natáčať video je možné pri rozlíšení 4K na 25 snímok za sekundu. Zaujímavosťou je potom v kategórii neštandardný vyklápací displej, ktorý je tiež dotykový.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Canon

Formát snímača

APS-C

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

22,3 x 14,9

Plocha snímača (mm^2)

332

Rozlíšenie (mpx)

24,1

Optická stabilizácia

V objektíve

Typ obrazového procesora

DIGIC VIII

Najkratší čas uzávierky (s)

1/4000

Rýchlosť sériového snímania (s)

5

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Bajonet objektívu

Canon EF, Canon EF-S

Hľadáčik

Optický

Pokrytie hľadáčika (%)

95

Zväčšenie hľadáčika (x)

0,87

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Stavový displej

Nie

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

FPS videa

25

Hodnotenie funkcií a batérie

Canon EOS 250D môžete prepojiť s ďalšími zariadeniami celým radom spôsobov. Buď cez USB, HDMI kábel alebo prostredníctvom WiFi či funkcie NFC. Do telefónu alebo tabletu môžete tiež nainštalovať aplikáciu od Canonu, vďaka ktorej jednoducho zariadenie s fotoaparátom prepojíte. Potom môžete fotky pohodlne sťahovať rovno do zariadenia. Prostredníctvom aplikácie je tiež možné zrkadlovku ovládať. Okrem pripojenia je potrebné pochváliť aj výdrž batérie, vďaka ktorej ste schopní na jedno nabitie urobiť až 1 700 snímok.

Nechýba samozrejme slot pre SD kartu, ktorý je tu jeden a podporuje až štandard SDXC. Aj keď je slot iba jeden, odporúčame pri sebe nosiť vždy druhú SD kartu, keby sa tá prvá zaplnila, alebo v horšom prípade vypovedala svoju funkčnosť.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

1 700

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Áno

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Čo sa týka rozmerov, fotoaparát EOS 250D je o niečo menší ako väčšina jeho konkurentov. S hmotnosťou 449 gramov sa radí medzi stredne ťažké modely vo svojej cenovej kategórii. Zariadenie je jedno z tých kompaktnejších a hodí sa aj na cesty. Telo je vyrobené z plastu, ktorý je ľahší, ale menej odolný. Za túto obstarávaciu cenu sa ale iný materiál nedá očakávať. Utesnenie proti vode a prachu samozrejme k dispozícii nie je. Aj napriek plastovej konštrukcii tela sa na bajonete našťastie nešetrilo a je kovový.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Plast

Rozmery (mm)

122,4 x 92,6 x 69,8

Hmotnosť (g)

449

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Názory expertov a ďalších užívateľov

Užívatelia na tomto modeli oceňujú najmä nízku hmotnosť a kompaktné rozmery. Ako zaujímavý doplnok je často spomínaný výklopný LCD displej, ktorý je v tejto cenovej hladine skôr raritou. Recenzie spomínajú aj konektor pre externý mikrofón, ktorý býva výsadou profesionálnych zariadení. Negatíva smerujú opäť k menším rozmerom, ktoré nemusia byť vhodné do väčších rúk.

Špecializované redakcie potvrdzujú názory užívateľov smerom k ergonómii, zariadenie je malé, ľahké a pomerne dobre sa drží. Pokiaľ je využitý optický hľadáčik, potom aj batéria vydrží dosť dlho. Kladných hodnotení sa dočkal aj výukový mód pre začiatočníkov. Naopak optický hľadáčik je pomerne malý a skúsenejším fotografom nebude vyhovovať. Kvalita videa príliš nepoteší.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Drobná a ľahká zrkadlovka Canon EOS 250D disponuje pomerne výbornou výdržou batérie a solídnou konektivitou. Batéria vydrží až 1 700 snímok za sekundu, čo je hodnota v tejto cenovej hladine bezkonkurenčná. Oproti konkurenčným modelom disponuje aj schopnosťou kontinuálneho ostrenia na oko. Výklopný displej umožní fotenie v menej dostupných miestach. Počet snímok za sekundu však nie je nijako oslňujúci, rovnako ako telo z plastu. Vzhľadom na kategóriu, v ktorej sa zariadenie predáva pozitívne nemôžeme hodnotiť cenu, o predražený produkt však nejde.

Naše hodnotenie a záver

Fotoaparát Canon EOS 250D spadá do nižšej cenovej triedy, napriek tomu ale ponúka pomerne slušné vybavenie a funkcie. S rozlíšením 24,1 megapixelov v kombinácii so snímačom APS-C a vysokou citlivosťou ste schopní urobiť veľmi kvalitné snímky s minimálnym množstvom šumu, a to aj za zhoršených svetelných podmienok. Zrkadlovka vyniká aj dobrým rozlíšením videa s 3840×2160 pixelmi, avšak iba pri 25 snímkach za sekundu.

Produkt patrí medzi tie kompaktnejšie, ale vzhľadom k obstarávacej cene treba počítať s tým, že je vyrobený z plastu, čo je menej odolný materiál. Nechýbajú široké možnosti pripojenia a prepojenie je možné aj s mobilom s možnosťou ovládania fotoaparátu z aplikácie. To oceníte najmä pri dlhých uzávierkach alebo vo fotokútiku. Pokiaľ je vašou prioritou odolnosť, požadujete profesionálne zariadenie a nehľadíte na cenu, potom by vás mohol zaujať napríklad Canon 6D Mark II.

630 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Canon EOS 250D | Hodnotenie: 82,4 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Canon EOS 250D

Canon EOS 250D

630 € Orientačná cena