Menu

Recenzia a porovnanie Canon PowerShot G9 X II

89,7 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Kompakty

Klady

  • Ostriaci krúžok objektívu
  • Dobrý pomer ceny a výkonu
  • Väčší snímač

Zápory

  • Nižšia výdrž batérie
  • Priemerný zoom
  • Bez hľadáčika
450 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Kompaktný digitálny fotoaparát Canon PowerShot G9 X II ponúkne svojim užívateľom rozlíšenie 20,9 MPx, čo je hodnota, ktorá je pre bežné využitie úplne dostačujúca a umožní zobrazenie aj na veľkých plochách bez výrazného zhoršenia kvality obrazu. V kombinácii s relatívne veľkým CMOS snímačom formátu 1/CX ponúka vydarený variant, odolný aj voči mierne vyšším hodnotám ISO. Fotoaparát je samozrejme vhodný aj na vytváranie videozáznamu. V tomto ohľade ponúkne slušné rozlíšenie Full HD pri 60 snímkach za sekundu.

Trojnásobný optický zoom je v kontraste s ostatnými produktmi skôr priemerný, bežnému užívateľovi bez požiadaviek na veľké priblíženie snímok však vyhovie. Foťáku samozrejme nechýba optická stabilizácia, ktorá zaistí ostrý obraz aj v pohybe a zhoršených podmienkach, berte však do úvahy cenovú kategóriu – stabilizácia bude lepšia ako žiadna, rozhodne však neočakávajte zázraky. Svetelnosť objektívu v najkratšom ohnisku f/1,8 predurčuje fotoaparát na dobré schopnosti pri práci s hĺbkou ostrosti, ale aj za zhoršených svetelných podmienok.

So schopnosťou uzávierky fotiť pri najkratšej expozícii 1/2000 sekundy patrí medzi najvýkonnejšie modely na trhu. Rýchlejšiu uzávierku by ste využili len ťažko, preto ju výrobcovia pri kompaktoch ani nedodávajú. Zaujímavá je nadštandardne dlhá maximálna dĺžka expozície, tá dovolí fotenie statických objektov aj v tme, ale aj napríklad kreslenie svetlom. Rýchlosť sériového snímania 8,2 snímok za sekundu sa potom radí k miernemu nadpriemeru. Displej výklopnú funkciu nemá, dotyková plocha však nechýba. Režim Makro dokáže ostriť až od 35 centimetrov, na účely makrofotografie sa tento model nehodí.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Canon

Formát snímača

1/CX

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

13,2 x 8,8

Plocha snímača (mm^2)

116

Rozlíšenie (mpx)

20,9

Optická stabilizácia

V objektíve

Najkratší čas uzávierky (s)

1/2000

Rýchlosť sériového snímania (sn/s)

8,2

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Hľadáčik

Nie je

Veľkosť displeja (")

3,2

Výklopný displej

Nie

Stavový displej

Nie

Optický zoom (x)

3

Makro od (cm)

35

ISO min

125

ISO max

12 800

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

FPS videa (max)

60

Hodnotenie funkcií a batérie

Canon PowerShot G9 X II ponúkne slot pre pripojenie USB aj HDMI, vďaka čomu sú celkové možnosti konektivity na veľmi dobrej úrovni. Samozrejmosťou je potom aj WiFi pripojenie, ktoré umožní bezdrôtové pripojenie a prenos dát. Výdrž batérie by sa mala pohybovať podľa výrobcu okolo 235 snímok na jedno nabitie, jedná sa o slabší priemer. Fotografie sa ukladajú na SD kartu.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

235

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Nie

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

V ohľade konštrukčného riešenia je možné konštatovať, že vzhľadom k svojim kvalitám a veľmi slušnému vybaveniu fotoaparát zostáva úplne kompaktný a ponúka veľmi priaznivé rozmery. Čo sa týka hmotnosti, radí sa medzi ľahký nadpriemer a 206 gramov by nemalo možnosti manipulácie akokoľvek ovplyvňovať. S ohľadom na prevedenie tela v hliníku je hmotnosť prekvapivo nízka.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Hliník

Rozmery (mm)

98 x 58 x 31

Hmotnosť (g)

206

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Naše hodnotenie a záver

Canon PowerShot G9 X II je fotoaparát vyššej cenovej kategórie, ktorý ponúka za zodpovedajúcu cenu dobré parametrové vybavenie. Jeho hlavnou doménou je kombinácia väčšieho snímača s veľmi svetelným objektívom. Veľmi zaujímavý je tiež manuálny krúžok objektívu, ktorý je možné využiť na manuálne zaostrovanie, nastavenie clonového čísla či zoomovanie v závislosti na nastaveniach užívateľa. Za slabinu je možné považovať priemernú výdrž batérie a menší zoom. Ak hľadáte zariadenie s kvalitnejším vybavením, pozrite sa na recenziu modelu Sony CyberShot DSC-RX100 VII.

450 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Canon PowerShot G9 X II | Hodnotenie: 89,7 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Canon PowerShot G9 X II

Canon PowerShot G9 X II

450 € Orientačná cena