Menu

Recenzia a porovnanie Nikon D3500

77,4 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Zrkadlovky

Klady

  • Silná batéria
  • Nízka hmotnosť
  • Nižšia cena

Zápory

  • Chýbajú niektoré pokročilejšie funkcie
  • Telo z plastu
  • Nemá WiFi
520 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Fotoaparát Nikon D3500 patrí medzi najlacnejšie zrkadlovky v našom výbere, ale rozhodne nemôžeme povedať, že na tom bol kvalitatívne akokoľvek zle. Rad D3xxx sa Nikonu vydaril a po úspešnom D3100 a D3400 prišiel výrobca ešte s malými vylepšeniami a vznikol model D3500. Jedná sa o kvalitný fotoaparát cielený na úplných začiatočníkov. Často sa jedná o prvý fotoaparát, na ktorom sa používateľ fotiť ešte len učí.

Osadený je APS-C snímačom typu s dostatočným rozlíšením 24,2 megapixelov (MPx). O spracovanie dát sa stará procesor EXPEED 4, ktorý umožní vyfotiť maximálne 5 snímok za sekundu. Samozrejme sa teda tento model nehodí na fotenie rýchlych akcií a športu, ale stále sa jedná o lacný fotoaparát pre začiatočníkov a 5 snímok za sekundu je hodnota v kategórii bežná.

Najrýchlejšia expozícia je 1/4000 sekundy, čo začiatočníkom vystačí viac ako dostatočne. Na rýchlejšie hodnoty rovnako s APS-C snímačmi a lacnejšími objektívmi nie je veľmi možné ísť. Pri natáčaní je k dispozícii vzhľadom k nízkej cene nadštandardných 60 snímok za sekundu pri Full HD rozlíšení. Hľadáčik má pokrytie 95% a príjemné 0,85 násobné zväčšenie. Displej je v tele napevno ukotvený, nie je výklopný ani dotykový.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Nikon

Formát snímača

APS-C

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

23,5 x 15,6

Plocha snímača (mm^2)

367

Rozlíšenie (mpx)

24,2

Optická stabilizácia

V objektíve

Typ obrazového procesora

EXPEED 4

Najkratší čas uzávierky (s)

1/4000

Rýchlosť sériového snímania (s)

5

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Bajonet objektívu

Nikon F

Hľadáčik

Optický

Pokrytie hľadáčika (%)

95

Zväčšenie hľadáčika (x)

0,85

Veľkosť displeja (")

3,2

Výklopný displej

Nie

Dotykový displej

Nie

Stavový displej

Nie

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

60

Hodnotenie funkcií a batérie

Ani z hľadiska možností pripojenia si zrkadlovka nevedie zle. Ponúka možnosť USB aj HDMI. Je ale potrebné mať na pamäti, že ide skôr o začiatočnícky model, a tak tu napríklad WiFi nenájdete. Ako sme už spomínali v úvode, výnimočná je výdrž batérie. Podľa oficiálnych parametrov by mal Nikon D3500 na jedno nabitie zvládnuť urobiť až 1550 snímok, čo je nadštandardná hodnota aj pri výrazne drahších modeloch.

Úložný priestor je možné riešiť pamäťovou kartou štandardu SDHC alebo SDXC, pre ktorú je vyhradený jeden slot. Na fotenie však odporúčame nosiť vždy minimálne dve SD karty.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

1 550

Wi-Fi

Nie

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Nie

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Telo fotoaparátu je z plastu. Ten síce nie je tak odolný ako kov, ale zaručí nízku hmotnosť, ktorá je opäť v tomto prípade výnimočne dobrá. Prístroj váži bez objektívu iba 415 gramov. Po pripojení setového objektívu (môže byť súčasťou balenia) tak môžete počítať s váhou ľahko cez pol kilogramu. Bajonet je klasicky kovový, jedná sa teda o pomerne odolný prístroj.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Plast

Rozmery (mm)

124 x 97 x 69,5

Hmotnosť (g)

415

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Naše hodnotenie a záver

Nikon D3500 je vydarená zrkadlovka vhodná však skôr pre začínajúcich fotografov. Jej hlavnými prednosťami sú vysoká výdrž batérie a veľmi nízka hmotnosť. Vďaka malým rozmerom padne foťák dobre do ruky. Kvalitné hodnoty zaznamenáva aj v parametroch snímača alebo rozlíšení. Vďaka svojej nízkej cene ide o veľmi dobre dostupnú variantu. Neponúka napríklad WiFi a chýbajú jej aj niektoré pokročilejšie funkcie, ktoré by mohli fotografovi profesionálovi chýbať.

Tiež grip fotoaparátu nie je veľmi hlboký ani nijak zvlášť tvarovaný, vďaka nízkej hmotnosti sa však drží pomerne dobre. Ak hľadáte výkonnejší fotoaparát za stále prijateľnú cenu, odporúčame sa pozrieť skôr do vyššej cenovej kategórie a zvážiť napríklad Pentax K-70.

520 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Nikon D3500 | Hodnotenie: 77,4 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Nikon D3500

Nikon D3500

520 € Orientačná cena