Menu

Recenzia a porovnanie Nikon D780

95,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Zrkadlovky

Klady

  • Extrémna výdrž batérie
  • Utesnenie proti prachu a vode
  • Veľký rozptyl dĺžky expozície

Zápory

  • Ťažšie telo
  • Vysoká cena
2 300 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Nikon D780 je zrkadlový fotoaparát určený na profesionálne fotenie. Ako taký ponúka presne to, čo by ste od prístroja s jeho cenou očakávali. Osadený je Full frame snímačom typu BSI-CMOS s rozlíšením 24,5 megapixelov (MPx). O spracovanie dát sa stará rýchly procesor EXPEED 6, ktorý umožní rýchlosť až 12 snímok za sekundu. To predurčuje fotoaparát mimo štúdiovú fotografiu aj na úspešné zvládanie spoločenských udalostí a fotografovanie športu.

Najkratší čas uzávierky je na úrovni 1/8000 sekundy, čo je uzávierka natoľko rýchla, že limitnú hodnotu pravdepodobne ani nikdy nevyužijete. Zaujať môže tiež maximálna dĺžka expozície dosahujúca až 15 minút. Takáto hodnota mimo režimu Bulb (neobmedzená expozícia) sa len tak nevidí a umožní ľahké fotografovanie nočnej oblohy a nočných scén. Maximálna dosiahnuteľná kvalita videa je 4K pri maximálne 30 snímkach za sekundu, rozlíšenie Full HD však nadštandardne ponúkne za sekundu snímok až 120, natáčanie videa tak nebude problém.

Pokrytie hľadáčika je samozrejme 100%, žiadny orezaný náhľad sa teda nekoná. Jeho zväčšenie je však iba 0,7x, čo je v kontraste s cenou hodnota pomerne nízka a náhľad v hľadáčiku tak nebude veľmi veľký. Hlavný displej má 3,2 palcov a je výklopný, podstatnejší je však stavový displej, ktorý sa nachádza na chrbte zariadenia a umožní pri fotení ľahký náhľad na nastavené parametre.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Nikon

Formát snímača

Full frame

Typ snímača

BSI-CMOS

Veľkosť snímača (mm)

35,9 x 23,9

Plocha snímača (mm^2)

858

Rozlíšenie (mpx)

24,5

Optická stabilizácia

V objektíve

Typ obrazového procesora

EXPEED 6

Najkratší čas uzávierky (s)

1/8000

Rýchlosť sériového snímania (sn/s)

12

Maximálna dĺžka expozície (s)

900

Bajonet objektívu

Nikon F

Pokrytie hľadáčika (%)

100

Zväčšenie hľadáčika (x)

0,7

Veľkosť displeja (")

3,2

Výklopný displej

Áno

Stavový displej

Áno

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

FPS videa (max)

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Z funkčného vybavenia, ktoré nie je úplne štandardné, nechýba WiFi. Plnohodnotné sú aj výstupy a vstupy fotoaparátu, možné je pripojiť externý mikrofón, monitor a prenášať dáta prostredníctvom USB. Zaujímavé je zariadenie svojou výdržou batérie, ktorá dovoľuje odfotiť na jedno nabitie až 2 260 snímok. To už len tak nejaký fotoaparát nedokáže a aj v príslušnej cenovej hladine je táto hodnota vysoko nadštandardná.

Ukladať dáta je možné na pamäťovú kartu. Pre tú sú pripravené dva sloty podporujúce samozrejme až vysokorýchlostný formát SDXC.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

2 260

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Áno

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

2

Hodnotenie konštrukcie

Telo Nikonu D780 je tvorené z horčíkovej zliatiny, ktorá je ľahká a pevná. Vďaka tomu môže byť konštrukcia masívnejšia, tým pádom fotoaparát aj odolnejší. V prospech odolnosti potom hovorí aj utesnenie proti prachu a vlhkosti. Vďaka tomu sa nebudete musieť pri fotení obmedzovať iba na dobré počasie, pozor však dajte na objektívy, ktoré tak dobre utesnené byť nemusia.

Hmotnosť dosahuje 840 gramov, fotoaparát je teda trochu „cvalík“. To je však v kategórii profesionálnych modelov bežná záležitosť spojená s masívnou konštrukciou, dobrým prevedením gripu (úchopu) a pentaprism hľadáčikom (jedná sa o kvalitnejší variant, namiesto sústavy zrkadiel je v hľadáčiku odrazný hranol).

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Horčík

Rozmery (mm)

143,5 x 115,5 x 76

Hmotnosť (g)

840

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Áno

Názory expertov

Špecializované redakcie vo svojich recenziách tento model vyzdvihujú ako optimálny variant pre poloprofesionálov a profesionálov. Fotoaparát disponuje vďaka Full frame snímaču BSI-CMOS veľkým dynamickým rozsahom. Medzi často spomínanými pozitívami ční tiež dobrý výkon pri fotení s vyššou hodnotou ISO. Tiež videozáznam dosahuje vysokých kvalít nielen vďaka 10 bitovej farebnej hĺbke, ale aj vyššiemu bitrate.

Trochu horšie si vedie fotoaparát s ohľadom na fotenie športu. Zaznamená iba 12 snímok za sekundu. Profesionálom u tohto fotoaparátu chýba vstavaná optická stabilizácia, je teda nutné využívať stabilizované objektívy. Live tracking foteného subjektu nefunguje dokonale a nie je príliš spoľahlivý. Ide skôr o zaujímavý doplnok, než o silnú stránku tohto modelu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Recenzovaná zrkadlovka je presne tým zariadením, ktoré je skutočne všestranné, odolné a určené skôr pre profesionálov. To všetko vďaka extrémnej výdrži batérie, ktorá sa úplne odchyľuje od konkurenčných zariadení, rovnako ako utesnenie proti prachu a vlhkosti. Full frame snímač využíva lepšiu technológiu BSI-CMOS a umožní ešte o kúsok lepší dynamický rozsah.

Naproti tomu, samozrejme, existujú aj negatíva. Medzi tie môžeme zaradiť ťažšie telo, ktoré je však vedľajším produktom odolných modelov. Proti obstaraniu tohto modelu hovorí aj vysoká cena. Pokiaľ nepotrebujete profesionálnu zrkadlovku s funkciami, ktoré s tým súvisia (dlhá výdrž batérie, odolnosť a dvojica slotov pre pamäťovú kartu), nájdete za podobnú cenu aj ľahšie a modernými funkciami nabitejšie bezzrkadlovky.

Naše hodnotenie a záver

Nikon D780 skvele poslúži profesionálnym fotografom naprieč všetkými špecializáciami. Dlhá výdrž batérie spoločne s utesnením proti prachu robí z tohto modelu dobrého spoločníka aj na dlhé akcie či fotenie mimo civilizácie. Full frame formát snímača typu BSI-CMOS ponúka lepšie podanie farieb a odolnosť proti šumu v porovnaní s bežným typom CMOS.

Optická stabilizácia v tele zaistí stabilizované fotografie aj pri využití starších objektívov bez stabilizácie. Extrémne dlhý maximálny čas expozície zase poteší astrofotografov a umelcov. Celkovo je možné tento model hodnotiť ako najvšestrannejšie vybavený z modelov v danej cenovej hladine. Ak máte rozpočet limitovanejší, ale o Full frame snímač stojíte, môže vás zaujať model Canon EOS 6D Mark II.

2 300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Nikon D780 | Hodnotenie: 95,2 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Nikon D780

Nikon D780

2 300 € Orientačná cena