Menu

Recenzia a porovnanie Panasonic Lumix DMC-TZ80

80,6 % Celkové hodnotenie

Najlepší produkt v kategorii Kompakty

Klady

  • 4K fotografie z videa
  • Veľký 30x optický zoom
  • Veľká výdrž batérie

Zápory

  • Horšia svetelnosť objektívu
  • Väčšie rozmery
  • Malý snímač
290 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Model Panasonic Lumix DMC-TZ80 je osadený CMOS snímačom formátu 1/2,3 s rozlíšením 18,1 MPx. Ako taký je snímač medzi tými menšími a tomu zodpovedá aj kvalita fotografií. Dobré výsledky docielite skôr za lepších svetelných podmienok. Najkratší čas uzávierky o hodnote 1/2000 je možné v kategórii označiť za nadštandardný rovnako ako rýchlosť až 10 snímok za sekundu. Maximálny čas uzávierky je však nižší, než pri drahších modeloch a dovolí fotiť maximálne 4 sekundy dlhú expozíciu.

Nechýba stabilizácia obrazu, ktorá dopomôže pri natáčaní videa. To dosahuje maximálne rozlíšenie 4K pri 30 a Full HD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Rozlíšenie 4K iný fotoaparát v kategórii z nášho výberu nedosahuje. Objektív dovoľuje extrémny optický zoom s až tridsaťnásobným priblížením. V tomto parametri model TZ80 vystupuje z radu a nabáda k využitiu na výletoch do prírody.

Medzi nedostatky sa potom radí nízka svetelnosť objektívu. Tá pri najkratšom ohnisku dosahuje hodnotu f/3,3, za šera budete nútení pracovať pre dostatok svetla s vyššími hodnotami ISO alebo dlhšou uzávierkou. Optika je teda limitujúcim faktorom.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Panasonic

Formát snímača

1/2,3

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

6,17 x 4,55

Plocha snímača (mm^2)

28

Rozlíšenie (mpx)

18,1

Optická stabilizácia

V objektíve

Najkratší čas uzávierky (s)

1/2000

Rýchlosť sériového snímania (s)

10

Maximálna dĺžka expozície (s)

4

Hľadáčik

Elektronický

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Nie

Dotykový displej

Áno

Stavový displej

Nie

Optický zoom (x)

30

Makro od (cm)

3

ISO min

80

ISO max

3 200

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

FPS videa

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Modelu spoločnosti Panasonic nechýbajú štandardné konektory USB aj HDMI. Poteší WiFi modul umožňujúci bezdrôtové pripojenie a prenos dát cez internet. Dáta sa ukladajú na SD kartu, ktorú umiestnite do 1 dostupného slotu. Odporúčame však na fotenie nosiť karty dve, keby sa tá prvá pokazila alebo zaplnila. Výdrž batérie na 320 snímok radí tento kompakt medzi pomerne vytrvalé prístroje a rozhodne je nadštandardný.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

320

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Nie

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

V ohľade konštrukčného riešenia je možné konštatovať, že vzhľadom k svojim kvalitám a veľmi slušnému vybaveniu fotoaparát zostáva úplne kompaktný a ponúka veľmi priaznivé rozmery. Čo sa týka hmotnosti, radí sa medzi priemer a 206 gramov by nemalo možnosti manipulácie výrazne ovplyvňovať. Zatesnenie proti dažďu model nemá, odporúčame ho teda do prírody nosiť vo vodeodolnom puzdre.

Parameter Tento produkt
Rozmery (mm)

112 x 64 x 38

Hmotnosť (g)

282

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Názory expertov

Kompaktný fotoaparát Panasonic LUMIX TZ80 je v súlade s hodnoteniami expertov fotoaparátom vhodným na cestovanie. Odborníci týmto smerom pochvaľujú veľký optický zoom, možnosť využitia 4K fotografií produkovaných z videa, ale aj solídnu výdrž batérie.

Na druhej strane však zo svojich testov uvádzajú a demonštrujú na ukážkových fotografiách, ako zle si tento fotoaparát vedie v tme. Kvôli malému a menej výkonnému senzoru a procesoru tento model v tme produkuje pomerne výrazne zrnité fotografie.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Za drobnú odlišnosť, ktorou veľké množstvo konkurenčných zariadení nedisponuje, možno považovať fotenie prostredníctvom 4K videozáznamu. Fotoaparát pri spustení tohto režimu vytvorí krátky videozáznam pri 50 snímkach za sekundu v rozlíšení 4K a umožní vám si medzi snímkami vybrať vytúžený záber. Táto funkcia je hodnotná najmä pri fotení rýchlych akcií. Veľký optický zoom pomôže priblížiť vzdialené objekty a je u tohto modelu aj nadštandardný.

Na druhej strane musíme spomenúť kratšiu výdrž batérie v porovnaní s niektorými konkurenčnými modelmi, na druhej strane je toto niečo, s čím sa pri kompaktných fotoaparátoch musí počítať, pretože zobrazenie na displeji je energeticky náročné. Tiež rozmerovo patrí toto zariadenie medzi väčšie a ťažšie modely, naopak stranou snímača bohužiaľ patrí medzi tie menšie.

Naše hodnotenie a záver

Panasonic Lumix DMC-TZ80 je pomerne rozporuplný prístroj. Niektoré parametre sú veľmi nadštandardné, niektoré práve naopak. Dobre vyhovie pri dobrých svetelných podmienkach (za dňa) a vďaka veľkému tridsaťnásobnému zoomu sa skvele hodí na výlety a dovolenky. Vyfotíte tak bez straty na kvalite aj veľmi vzdialené objekty. Svetelnosť objektívu je však horšia a v tme dobré výsledky nedosiahnete.

Pozitívne chápeme veľkú výdrž batérie aj možnosť natáčania 4K videa. Vyklápací displej síce osadený nie je, ten integrovaný má však dotykovú funkciu. Ak sa uspokojíte s nižším rozlíšením, pomalšou uzávierkou a potrebujete trochu ušetriť, môžete si prečítať recenziu modelu Sony CyberShot DSC-HX60.

290 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Panasonic Lumix DMC-TZ80 | Hodnotenie: 80,6 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Panasonic Lumix DMC-TZ80

Panasonic Lumix DMC-TZ80

290 € Orientačná cena