Menu

Recenzia a porovnanie Pentax K-70

87,9 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Zrkadlovky

Klady

  • Utesnenie proti prachu a vode
  • Optická stabilizácia na snímači
  • Skvelý optický hľadáčik

Zápory

  • Kratšia výdrž batérie
  • Vyššia hmotnosť
  • Horšie parametre pre natáčanie
700 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Model K-70 je základným modelom neprávom trochu zabúdaného výrobcu Pentax. Ten miesto marketingu venuje maximum úsilia a financií do kvality svojich produktov a žiarivým príkladom toho je práve model K-70. Za relatívne prívetivú cenu dostanete vybavenie spadajúce do kategórie výrazne drahších produktov. O záznam scény sa stará APS-C snímač s rozlíšením 24 megapixelov (MPx). Procesor PRIME MII zaistí maximálny počet 6 snímok za sekundu.

Najrýchlejší expozičný čas je 1/6000 sekundu, čo vystačí aj tým najnáročnejším používateľom. Maximálny expozičný čas je 30 sekúnd, čím sa neodlišuje od žiadneho produktu s porovnateľnou cenou. Astrofotografia bude umožnená režimom Bulb, pre ktorý je vhodné využiť externú spúšť pripojiteľnú cez kábel. Video má potom maximálne rozlíšenie Full HD pri 30 snímkach za sekundu. Na natáčanie tento model vhodný nie je.

Veľkou výhodou produktov spoločnosti Pentax je optický hľadáčik v prevedení pentaprism (odrazný hranol). Ostatní výrobcovia v tejto kategórii bežne používajú horšie prevedenie typu pentamirror (sústava zrkadiel). Pokrytie hľadáčika je v porovnaní s konkurenciou neštandardných 100%, čo je však ešte dôležitejšie, zväčšenie je 0,95x. Obraz v hľadáčiku je teda naozaj veľký a zdatne konkuruje aj 3x drahším modelom. Displej je samozrejme výklopný a umožní fotenie aj zle dostupných miest.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Pentax

Formát snímača

APS-C

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

23,5 x 15,6

Plocha snímača (mm^2)

367

Rozlíšenie (mpx)

24

Optická stabilizácia

V tele

Typ obrazového procesora

PRIME MII

Najkratší čas uzávierky (s)

1/6000

Rýchlosť sériového snímania (s)

6

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Bajonet objektívu

Pentax K

Hľadáčik

Optický

Pokrytie hľadáčika (%)

100

Zväčšenie hľadáčika (x)

0,95

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Áno

Dotykový displej

Nie

Stavový displej

Nie

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Vo funkčnom vybavení nechýba WiFi modul, ktorý umožňuje bezdrôtové pripojenie a prenos dát. Štandardne sú osadené konektory USB, HDMI a na kategórii trochu nadštandardne aj vstup externého mikrofónu. Jeden slot pre pamäťovú kartu je možné zaplniť aj rýchlym formátom SDXC. Ten všeobecne odporúčame uprednostniť pred pomalším variantom SDHC. Štandard SD potom pre jeho veľmi nízku rýchlosť aj veľkosť úložiska z nákupu úplne vynechajte.

Oproti vyšším cenovým kategóriám je životnosť batérie výrazne nižšia a dosahuje maximálnu hodnotu 410 snímok na jedno nabitie. To sa však rovnako ako u všetkých fotoaparátov môže od skutočnosti líšiť a pokiaľ sa naučíte prístroj po každej snímke vypínať, môžete sa dostať aj na výrazne vyšší počet. Vzhľadom na nízku kapacitu batérie môže byť druhý akumulátor nevyhnutný.

Veľmi zaujímavá je optická stabilizácia na snímači. Vďaka tomuto prevedeniu nezávisí na tom, či budete mať stabilizovaný objektív alebo nie. Vďaka tomu môžete používať aj veľmi staré objektívy bez stabilizácie, ktoré je možné aj s vysokou kvalitou optiky zohnať rádovo za pár desiatok eur až nízke stovky s tou výhodou, že bude obraz stabilizovaný.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

410

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Áno

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Aj keď je kovová konštrukcia dnes už v tejto cenovej hladine štandardnejšia, než tomu bývalo skôr, model oslní utesnením proti prachu a vode. Toto vylepšenie odolnosti je devízou až vyšších cenových hladín a ostatní výrobcovia ho bežne u lacnejších fotoaparátov nedodávajú.

Úchop (grip) má trochu menší výrez podľa prstov, naproti tomu je trochu hlbší. V záležitosti ergonómie odporúčame pri všetkých modeloch, pokiaľ je to možné, vyskúšať si ich držanie a ovládanie v špecializovanej predajni. Z hľadiska ergonómie je tiež výborné poňatie ovládania fotoaparátu ako takého. Narozdiel od ostatných výrobcov umiestňuje Pentax na svoje modely dve kolieska pre voľby parametrov. Jedným korigujete v manuálnom režime rýchlosť uzávierky, druhým potom clonové číslo.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Kov

Rozmery (mm)

126 x 93 x 74

Hmotnosť (g)

688

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Áno

Naše hodnotenie a záver

Pentax K-70 spĺňa viac, než môžete od prístroja jeho ceny očakávať. Utesnené odolné telo fotoaparátu je doplnené o optickú stabilizáciu senzora formátu APS-C. Fotoaparát vyhovie všetkým začínajúcim, ale aj poloprofesionálnym fotografom. Svojimi parametrami nájde svoje využitie najmä v prírode a v meste. Nevýhodou je potom všeobecne menšia ponuka objektívov, ktoré Pentax vyrába. Z toho dôvodu nie sú tieto fotoaparáty príliš vhodné pre profesionálnych fotografov.

Ak hľadáte dlhšiu výdrž batérie a nemáte problém rozpočet rozšíriť, pozrite sa na Canon EOS 6D Mark II.

700 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Pentax K-70 | Hodnotenie: 87,9 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Pentax K-70

Pentax K-70

700 € Orientačná cena