Menu

Recenzia a porovnanie Sony CyberShot DSC-HX60

76,5 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Kompakty

Klady

  • Veľký 30 násobný zoom
  • Veľká výdrž batérie
  • Nechýba WiFi

Zápory

  • Vyššia hmotnosť
  • Horšia svetelnosť objektívu
  • Malý snímač
240 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Kompaktný fotoaparát Sony CyberShot DSC-HX60 ponúkne rozlíšenie 16 MPx na snímači CMOS formátu 1/2,3. Aj keď je snímač menší, kvalita fotografií je pomerne dobrá, najmä však za dobrého svetla. Najkratší expozičný čas je 1/1600 sekundy, pričom vzhľadom na veľkosť snímača by ste rýchlejšiu uzávierku ani nemohli využiť. Hodnota patrí v kategórii do priemeru. Snímok nafotíte iba za sekundu až 10 a najdlhší čas uzávierky dovoľuje nadštandardných 30 sekúnd trvania expozície.

Fotoaparát dokáže zhotovovať video s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov pri 50 snímkach za sekundu. Zatiaľ čo Full HD rozlíšenie je u videa natáčaného fotoaparátmi štandardné, snímková frekvencia je nižšia (bežne 60 FPS). Výrobca displej napevno zakotvil do tela kompaktu, nemožno ho vyklápať a nedisponuje dotykovou funkciou. To však s ohľadom na cenu vôbec nevadí a jedná sa o štandardné prevedenie aj drahších modelov.

O priblížení scén sa postará optický zoom 30x vhodný napríklad pri vychádzkach do prírody. Štandardom je optický stabilizátor, ktorý sa stará o ostré snímky aj v pohybe. Horšie hodnoty nadobúda objektív stranou svetelnosti. Tá nesie hodnotu f/3,5 a dovolí kvalitnú fotografiu iba za dobrých svetelných podmienok, alebo v prípade nehybných objektov.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Formát snímača

1/2,3

Typ snímača

CMOS

Veľkosť snímača (mm)

6,17 x 4,55

Plocha snímača (mm^2)

28

Rozlíšenie (mpx)

16

Optická stabilizácia

V objektíve

Najkratší čas uzávierky (s)

1/1600

Rýchlosť sériového snímania (s)

10

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Hľadáčik

Nie je

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Nie

Dotykový displej

Nie

Stavový displej

Nie

Optický zoom (x)

30

Makro od (cm)

5

ISO min

80

ISO max

12 800

Rozlíšenie videa (px)

1920 x 1080

FPS videa

50

Hodnotenie funkcií a batérie

Fotoaparát disponuje slotom pre pripojenie USB aj HDMI kábla, čo je veľká výhoda a univerzálnosť možností prepojenia s ďalšími zariadeniami určite každý zákazník ocení. Samozrejmosťou je potom aj pripojenie k WiFi, ktoré umožňuje interaktívne využitie pripojenia foťáka k internetu. Batéria by mala byť na jedno nabitie schopná urobiť až 380 snímok, vďaka čomu sa radí v ohľade výdrže fotoaparát do nadpriemeru.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

380

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Nie

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Čo sa týka konštrukcie, jej odolnosť zaisťuje kovové telo, ktoré sa vyznačuje tým, že nie je náchylné na poškodenie ani pri náročnejšom zaobchádzaní. Pozor si však na údery, pády a otrasy aj tak dajte, na tieto nehody fotoaparát stavaný nie je. Bohužiaľ sa tiež premieta do vyššej hmotnosti, ktorá je 246 gramov. Aj keď nie je fotoaparát rozmerovo najmenší, stále patrí do kategórie kompaktných zariadení.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Kov

Rozmery (mm)

108 x 64 x 38

Hmotnosť (g)

246

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Naše hodnotenie a záver

Celkovo považujeme Sony Cyber-Shot DSC-HX60 za vydarený kúsok nižšej cenovej kategórie, ktorý ponúkne dostačujúci komfort pre všetkých neprofesionálnych fotografov s nižšími nárokmi. Jeho hlavnou výhodou je veľký optický zoom, stabilizácia obrazu a kvalita prevedenia, za slabinu naopak považujeme väčšiu hmotnosť a nízku kvalitu videa. Pre mierne náročnejších užívateľov sme pripravili aj recenziu modelu Panasonic Lumix DMC-TZ80.

240 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony CyberShot DSC-HX60 | Hodnotenie: 76,5 %
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony CyberShot DSC-HX60

Sony CyberShot DSC-HX60

240 € Orientačná cena