Menu

Recenzia a porovnanie Sony CyberShot DSC-RX100 VII

96,9 % Celkové hodnotenie

Najlepší produkt v kategorii Kompakty

Klady

  • Nechýba elektronický hľadáčik
  • Veľmi svižná prevádzka
  • Výborné natáčanie videa

Zápory

  • Vyššia cena
  • Kratšia výdrž batérie
  • Vyššia hmotnosť
1 200 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Kompaktný digitálny fotoaparát Sony CyberShot DSC-RX100 VII je siedmou generáciou podarených kompaktov radu RX100. Tieto produkty si časom získali na dobrom renomé svojou kvalitou prevedenia, pridanou hodnotou v podobe pokročilejších funkcií, ale aj veľmi svižnou prevádzkou. Ostatne v užívateľských i odborných recenziách je tento model často označovaný za tú vôbec najlepšiu voľbu, pokiaľ hľadáte kompakt.

Snímač má rozmer 1/CX, ktorý patrí pri kompaktoch k najväčším bežne dostupným formátom. Navyše je však využitá technológia BSI-CMOS, ktorá dovoľuje, aby boli pixely snímača väčšie, než v prípade typu CMOS. Touto technológiou disponuje iba minimum kompaktov s cenou do 1 400 € a pokiaľ áno, jedná sa takmer výhradne o produkty spoločnosti Sony. Rozlíšenie má rozumnú hodnotu 20 megapixelov. V kombinácii s kvalitným objektívom spoločnosti Leica je zaručená vysoká kvalita fotografií vzhľadom na kategóriu.

S najkratším časom uzávierky 1/2000 sekundy si vystačia aj pokročilí používatelia, napokon rýchlejšie uzávierky využije naozaj málokto. Vôbec teda nevadí, že sa jedná o hodnotu priemernú. Sériové snímanie však dovolí nafotiť až 20 snímok za sekundu, toto žiadny iný kompakt v podobnej cenovej hladine zďaleka nedosahuje. Nadštandardná je tiež maximálna dĺžka expozície dovoľujúca sa s rozmazaným pohybom pohrať a vytvoriť tak skutočne kreatívne snímky. Svetelnosť objektívu je pri najkratšom ohnisku f/2,8, tu model za konkurenciou zaostáva.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Formát snímača

1/CX

Typ snímača

BSI-CMOS

Veľkosť snímača (mm)

13,2 x 8,8

Plocha snímača (mm^2)

116

Rozlíšenie (mpx)

20

Optická stabilizácia

V objektíve

Najkratší čas uzávierky (s)

1/2000

Rýchlosť sériového snímania (s)

20

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Hľadáčik

Elektronický

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Stavový displej

Nie

Optický zoom (x)

8,3

Makro od (cm)

8

ISO min

125

ISO max

12 800

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

FPS videa

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Stabilizácia obrazu umiestnená v objektíve podľa recenzií užívateľov i odborných redakcií zameraných na fotoaparáty odvádza až prekvapivo dobrú prácu. To oceníte aj pri natáčaní videa, ktoré prístroj dovoľuje zaznamenávať v kvalite až 4K pri 30 snímkach za sekundu (FPS). Pokiaľ si však vystačíte s rozlíšením Full HD, dostanete sa až na 120 FPS, teda video vysoko nadštandardne plynulé. S nižším rozlíšením potom docielite až 1 000 snímok za sekundu, fotoaparát má totiž režim extrémneho spomalenia scény.

Pre pripojenie model ponúkne konektory pre USB aj HDMI, ktoré by chýbať nemali pri žiadnom kompakte. Samozrejmosťou je aj WiFi pripojenie. Výdrž batérie definoval výrobca na 260 snímok, bude však vždy závisieť od toho, akým spôsobom fotoaparát využívate. Pri využití elektronického hľadáčika a vypnutom displeji môžete dosiahnuť výdrž dlhšiu. Filmári amatéri a vlogeri ocenia konektor pre mikrofón a vyklápací displej, ktorý sa dá otočiť smerom k fotografovanej osobe. Môžete tak tento kompakt využiť aj na fotenie selfies alebo pre vlogy.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

260

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Áno

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Materiálové prevedenie výrobca volil v kove, konkrétne hliníku. Konštrukcia vďaka tomu získala na odolnosti a pôsobí veľmi elegantne a stabilne. Drobným neduhom potom trpí stranou hmotnosti. Tá je vyššia ako v prípade konkurenčných prístrojov, stále sa však bavíme o 300 gramoch. Také hmotnosti dnes takmer dosahujú už aj niektoré smartfóny, nemožno to teda chápať ako zásadné negatívum.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Hliník

Rozmery (mm)

102 x 58 x 43

Hmotnosť (g)

302

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Názory expertov

Etalon automatického nastavenia, prekvapivo dobrý dynamický rozsah, kvalitná stabilizácia videa a veľmi rýchly snímač. To sú hlavné poznámky, ktoré smerom k tomuto modelu uvádzajú odborníci vo svojich hodnoteniach. Výtky smerujú snáď iba k horšiemu výkonu v horších svetelných podmienkach, pretože je šošovka „pomalšia“. My sa s týmto názorom úplne nestotožňujeme, pretože f/2,8 na najkratšom ohnisku je pri kompaktoch naopak veľmi slušná hodnota.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Kompakt Sony CyberShot DSC-RX100 VII je úplne univerzálnym vreckovým fotoaparátom, či už chcete fotiť rodinnú dovolenku, pri cestovaní alebo natáčať vlogy. Tieto vlastnosti zaručuje kombinácia veľmi kompaktných rozmerov, výrazne lepšieho spracovania videa, než aké ponúka konkurencia a kvalitné optiky. Príjemným doplnkom, ktorý sa len tak nevidí, je teleskopický elektronický hľadáčik.

Ako každý produkt, aj tento model má svoje tienisté stránky. Medzi tie patrí v prvom rade vyššia cena, je však potrebné brať do úvahy, že aj keď ide o kompakt, jedná sa už o poloprofesionálne zariadenie. Telo fotoaparátu je odolnejšie, tým pádom ale aj ťažšie. RX sto sedmička je nabitá funkciami, čo je rozhodne pozitívne, odráža sa to však aj na výdrži batérie, s ktorou už to tak slávne nie je.

Naše hodnotenie a záver

Sony CyberShot DSC-RX100 VII je bezpochyby tým najlepším, čo trh kompaktných fotoaparátov ponúka za rozumnú cenu. Synonymom kvality, pokročilej vybavenosti a odolnosti sa stal rokmi vývoja, jedná sa o už siedmu generáciu tohto radu. Ako jediný vo výbere disponuje elektronickým hľadáčikom a dovoľuje perfektné možnosti na natáčanie videa. Je zárukou pre každého náročného používateľa bez nárokov na výmenný objektív.

Medzi slabšie stránky potom patrí nižšia svetelnosť objektívu aj pri najkratšej ohniskovej vzdialenosti. Tento nedostatok z malej časti zmazáva kvalitnejší snímač. Ak máte rozpočet obmedzenejší, môžete si prečítať našu recenziu modelu Canon PowerShot G9 X II.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony CyberShot DSC-RX100 VII | Hodnotenie: 96,9 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony CyberShot DSC-RX100 VII

Sony CyberShot DSC-RX100 VII

1 200 € Orientačná cena