Menu

Recenzia a porovnanie Sony ZV-1

92,9 % Celkové hodnotenie

Top cena-výkon v kategorii Kompakty

Klady

  • Rýchle a spoľahlivé preostrovanie
  • Živý bezdrôtový prenos
  • Kvalitné mikrofóny v tele

Zápory

  • Kratšia výdrž batérie
  • Menší optický zoom
  • Slot iba pre jednu SD kartu
750 € Orientačná cena

Súhrnné údaje 

Jedným z aktuálne najzaujímavejších kompaktných digitálnych fotoaparátov je model Sony ZV-1. Ten je svojimi funkciami určený najmä vlogerom a všetkým, ktorí chcú zariadením okrem fotenia aj natáčať videá. Vo svojej podstate sa jedná o upravenú verziu legendárneho radu Sony RX100, pričom ale niektoré funkcie foťáka s ohľadom na jeho nižšiu obstarávaciu cenu chýbajú. Fotoaparáty Sony sa napokon svojou schopnosťou natáčať videá vyznačovali vždy.

Snímač je klasického rozmeru 1/CX, ten využívajú kvalitnejšie kompakty pomerne bežne. Ostatne menší snímač umožňuje výrobcovi ponúknuť zariadenie schopné natáčania v 4K rozlíšení za pomerne prijateľnú cenu. Snímač využíva modernú technológiu BSI-CMOS, vďaka ktorej sú pixely o trochu väčšie, než pri pôvodných CMOS snímačoch. Rozlíšenie 20 megapixelov je v tejto cenovej hladine úplne bežné a nijako vás neobmedzí.

Optické členy objektívu dodala spoločnosť Zeiss, je tak zaručená vysoká kvalita obrazu. Objektív disponuje svetelnosťou f/1,8–2,8 v závislosti od priblíženia a pricloniť je možné voliteľne až na f/25,7. Clonové rozpätie dovolí fotenie v akýchkoľvek mysliteľných bežných podmienkach a výstupy vás nesklamú. Na druhú stranu ale počítajte s tým, že nejde o pokročilú zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom. Do štúdiového vybavenia sa toto zariadenie skôr nehodí. Rýchlosť uzávierky je možné nastaviť v rozmedzí od 30 sekúnd po 1/2000 s.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Sony

Formát snímača

1/CX

Typ snímača

BSI-CMOS

Veľkosť snímača (mm)

13,2 x 8,8

Plocha snímača (mm^2)

116

Rozlíšenie (mpx)

20

Optická stabilizácia

V objektíve

Najkratší čas uzávierky (s)

1/2000

Rýchlosť sériového snímania (s)

24

Maximálna dĺžka expozície (s)

30

Hľadáčik

Nemá

Veľkosť displeja (")

3

Výklopný displej

Áno

Dotykový displej

Áno

Stavový displej

Nie

Optický zoom (x)

2,9

Makro od (cm)

5

ISO min

80

ISO max

25 600

Rozlíšenie videa (px)

3840 x 2160

FPS videa

30

Hodnotenie funkcií a batérie

Ako kompakt určený primárne na vlogovanie a veľmi jednoduché fotenie disponuje zariadenie zjednodušeným nastavením. Nadštandardný je napríklad bezproblémový živý prenos videa. Ten oceníte ako pri videohovoroch, tak aj napríklad pri streamovaní. Webkamery sú síce lacnejšie, ale ani zďaleka neponúknu porovnateľnú kvalitu obrazu. Oproti ostatným kompaktom sa môžete spoľahnúť aj na rovno tri vstavané smerové mikrofóny, ktoré umožnia aj bez externého mikrofónu pomerne solídny záznam.

Dnes bežným doplnkom smartfónov je optimalizácia scény. Mobily vyhladzujú vrásky, dofarbujú pleť a kompenzujú tiene. Sony ZV-1 týmito algoritmami disponuje tiež. Na prvý pohľad sa táto funkcia nemusí zdať dôležitá, pretože každý fotograf chce snímku zachytiť čo najviac realisticky. Pri vlogovaní ale realistické poňatie kože nie je dôležité a spravidla uprednostníte to, aby bol záber pekný. Veľmi dobre, rýchlo a nadštandardne plynulo funguje aj automatické zaostrovanie na oko a rozostrenie pozadia.

Video môžete natáčať pri rozlíšení 4K a maximálne 30 snímkach za sekundu. Príjemná je možnosť využitia vyklápacieho dotykového displeja. S jeho pomocou ľahko vyfotíte či natočíte selfie video bez potreby statívu. Na jedno nabitie zaznamenáte až 260 snímok, ktoré sa ukladajú na pamäťovú SD kartu. Kompaktu chýba hľadáčik, môžete naň ale ľahko ukotviť napríklad externý mikrofón či blesk.

Parameter Tento produkt
Výdrž batérie (počet snímok)

260

Wi-Fi

Áno

USB

Áno

HDMI

Áno

Výstup mikrofónu

Áno

Typ pamäťovej karty

SD / SDHC / SDXC

Počet pamäťových kariet

1

Hodnotenie konštrukcie

Materiálovo sa zariadenie nelíši od rady RX100. Telo je tvorené hliníkom, môžete sa preto spoľahnúť na jeho pevnosť. Hmotnosť sa pohybuje na úrovni 294 gramov, Sony ZV-1 sa tak radí medzi trochu ťažšie kompakty, ale stále platí, že vašu tašku či batoh nijako nezaťaží. Ostatne bezzrkadlovka s kvalitnejším objektívom bude vážiť minimálne dvakrát toľko.

Parameter Tento produkt
Materiál tela

Hliník

Rozmery (mm)

105 x 60 x 44

Hmotnosť (g)

294

Utesnenie (prach/vlhkosť)

Nie

Názory expertov

Že sa jedná o kvalitný kúsok techniky dokazuje udelenie ceny EISA Awards za najlepší vlogovací fotoaparát roku 2020-2021. Asociácia EISA je združením 55 špecializovaných časopisov z 29 štátov, ktoré každoročne vytipovávajú najlepšiu techniku ​​spojenú s tvorbou či reprodukciou mediálneho obsahu.

Užívatelia, ktorí tento model zakúpili, ho hodnotia prevažne najvyššími známkami. Ak by sme sa mali zamerať na to, čo ZV-1 vytýkajú, potom by to bol iba zastaralejší typ konektora (microUSB) a kratšia výdrž batérie. Pochvaľujú si naopak kompaktnosť v kombinácii s vysokou kvalitou videa a rýchlym preostrovaním.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Najväčšie prednosti tohto modelu vidíme v jeho perfektnej schopnosti natáčať video. Samotný 4K záznam pri 30 snímkach za sekundu nie je nič také zvláštne, ale schopnosť plynulého a rýchleho nastavenia na objekty je v tomto prípade dotiahnutá takmer k dokonalosti. Tieto možnosti sú navyše ponúknuté v kompaktnom a kovovom tele. Dotykový výklopný displej umožní natáčanie selfie videí, ktoré doplnia perfektne fungujúce integrované mikrofóny. Pripojiť môžete ale aj externý mikrofón, ktorý zvuk posunie ešte o kus ďalej.

Na druhú stranu ale trochu chýba kapacitnejšia batéria. Aj keby kvôli tomu mal byť fotoaparát o pár desiatok gramov ťažší, 260 fotiek na jedno nabitie skutočne nie je veľa. Situácia sa ale dá veľmi jednoducho riešiť dokúpením ďalších batérií Sony NP-BX1. Keď vám potom dôjde energia, baterku jednoducho vymeníte za inú. Viac užívateľských recenzií nájdete tu.

Porovnanie s alternatívami

Ponuka kompaktných fotoaparátov je dnes skôr už dosť obmedzená, pokiaľ by sme ale mali Sony ZV-1 porovnať s iným produktom v rovnakej cenovej hladine, bol by ním Canon PowerShot G5 X Mark II. Zatiaľ čo Sony ZV-1 je model určený a špecializovaný skôr na natáčanie, Canon sa pri svojom modeli zameral na schopnosti fotenia. Snímač oboch zariadení je rovnako veľký, hlavné rozdiely spočívajú v obsluhe fotoaparátu a jeho objektívu.

Canon G5 X Mark II ponúkne väčší optický zoom až 5x pri rovnakej svetelnosti, ako Sony ZV-1. V tele má navyše integrovaný výsuvný hľadáčik, a to pri fotení oceníte. Pri pohľade do hľadáčiku totiž eliminujete rušivé prvky okolo a vidíte skutočne iba to, čo fotíte. Canon si poradí s maximálne 20 snímkami za sekundu, je teda o trochu pomalší. Na jedno nabitie poskytne tiež iba 230 záberov. Ak cielite na 4K video, bude Sony ZV-1 lepším variantom, pretože umožní snímkovú frekvenciu 30 za sekundu, Canon iba 25.

Pokiaľ pre vás ale nie je natáčanie tak dôležité ako fotenie, volili by sme skôr Canon. Možnosti väčšieho optického zoomu v kombinácii s integrovaným hľadáčikom dajú väčší priestor vašej kreativite.

Naše hodnotenie a záver

Sony ZV-1 je vreckovým kompaktným fotoaparátom, ktorý si nezavdá ani s drahšou konkurenciou. Určený je najmä na vlogovanie a videozáznam, čomu sú prispôsobené aj funkcie. Spoľahnúť sa môžete na nadštandardne kvalitný autofokus, rovnako ako na čistý zvuk z integrovaných mikrofónov. Tie vďaka smerovej charakteristike zaberajú hlavne to, čo zaberať majú a okolitý hluk v značnej miere odtlmia. Ak máte ale na natáčanie vyššie požiadavky a chcete tvoriť záznam profesionálnej kvality, pozrite sa skôr na vyšší model Sony CyberShot DSC-RX100 VII.

750 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Sony ZV-1 | Hodnotenie: 92,9 %
Jakub Gulec
Jakub je v našej redakcii v úlohe technického redaktora. V minulosti sa venoval poloprofesionálnemu foteniu. V rukách mal kadejaký fotoaparát, či už kompaktný, zrkadlovku alebo kompakt s výmenným objektívom, fototechnike tak dobre rozumie. Okrem fotoaparátov má v starostlivosti aj celý rad tém zameraných na elektroniku či elektrické náradie.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sony ZV-1

Sony ZV-1

750 € Orientačná cena