V tomto článku vám predstavíme frézky a odporučíme, podľa akých kritérií vybrať vhodný produkt. Čakajú na vás nasledujúce kapitoly:
- Prečo kúpiť kvalitnú frézku – využijete ju nielen pri úprave hrubého povrchu, ale aj na začistenie hrán a tvorbu drážok. Frézky sa navyše nepoužívajú len na opracovanie dreva, ale poradia si aj betónom, plastom alebo kovom. Pomocou frézky si tak môžete v domácnosti všeličo sami opraviť.
- Nevýhody frézok – počítajte s tým, že aj keď ide o multifukčné náradie, nevyužijete ho v praxi tak často ako napríklad skrutkovač. Pri výbere frézky je navyše nutné zohľadniť dosť technických parametrov, čo môže byť oriešok.
- Druhy frézok – väčšina používateľov si vyberie medzi dvoma základnými kategóriami. Priame frézky sa hodia na úpravu povrchu po hrubom rezaní, horné frézky sú ideálne na prácu s drevom. Existuje ešte celý rad špeciálnych typov, ktoré využívajú pri svojej práci profesionáli.
- Dôležité parametre – zásadná bude voľba vhodného príkonu, otáčok za minútu a priemeru upínacej klieštiny. Zabudnúť by ste nemali ani výšku zdvihu, hmotnosť frézky a kvalitu frézovacích nožov.
- Frézy – do klieštiny je možné upnúť rozličné typy fréz, každá sa totiž hodí na trochu iné účely. Bežné sú napríklad zaobľovacie, uhlové, profilové alebo drážkovacie.
- Funkcie – v praxi sa hodí hlavne plynulý štart, vstavané osvetlenie a funkcia kopírovania, s tou pracujú stolári. Umožňuje vytvárať identické tvary.
- Cena – základné modely zoženiete do 200 €, bohatší výber ale poskytuje cenové rozmedzie 200 až 400 €. Modely pre profesionálov môžu stáť aj tisícky eur.
- Ako pracovať s frézkou – vždy dobre upevnite opracovávané teleso a uistite sa, že budete frézku posúvať po rovnej a čistej ploche. Frézujte vždy v smere vlákien dreva. Ak chcete tvoriť hlbšie drážky, začnite plytšími.
- Bezpečnosť práce – pri frézovaní nepodceňujte použitie ochranných pomôcok (okuliare, rukavice, respirátor) a dbajte na základné bezpečnostné pravidlá.
- Údržba – frézku po každom použití očistite a skladujte ju v suchom prostredí. Raz za čas by ste ju mali vziať aj na odborné vyčistenie do servisu.
Prečo kúpiť kvalitnú frézku
Frézka patrí medzi nástroje, ktoré domáci majstri bežne nevyužívajú. Na druhú stranu je ale pri určitých činnostiach nenahraditeľná.
- Nevyhnutná na frézovanie – frézka sa používa primárne na opracovanie dreva a na úpravu hrubého povrchu. Môžete s ňou ale aj začisťovať hrany, tvoriť drážky alebo rôzne spoje.
- Poradí si s rôznymi materiálmi – frézka môže byť skutočne multifunkčná, opracovávať s ňou môžete drevo, plast, betón aj kov. Využijete ju nielen pri stolárstve, dá sa s ňou napríklad aj začistiť murivo pred pokladom. Musíte mať ale vhodný typ frézky.
- Sami si všeličo opravíte – s frézkou si môžete sami opraviť lavičku či začistiť hrany plotových planiek. S trochou umu a cviku tak sami zvládnete celý rad činností aj bez pomoci profesionálneho stolára.
Nevýhody frézok
Existuje aj niekoľko dôvodov, prečo nenájdeme frézku v každej domácnosti.
- Tak často ju nevyužijete – hoci sú možnosti využitia frézky vcelku pestré (najmä pokiaľ zvolíte multifunkčný typ), je pravda, že ju v praxi asi nevyužijete tak často ako napríklad aku skrutkovač a iné náradie.
- Pomerne zložitý výber – pri výbere frézky musíte zohľadniť pomerne dosť veľké množstvo technických parametrov, čo môže byť dosť náročné, pokiaľ nemáte s frézkou žiadne skúsenosti a potrebujete ju na špecifickú činnosť.
- Horšie spracovanie lacnejších frézok – aj keď je domáce použitie väčšinou zbytočné kupovať profesionálnu frézku, počítajte s tým, že lacnejšie modely mávajú veľa plastových častí. Tie sú náchylnejšie na zahrievanie a v porovnaní s kovom sú menej odolné.
Typy frézok
Ešte predtým, než sa pustíte do výberu produktu a začnete študovať jednotlivé technické parametre, sa rozhodnite pre konkrétny typ frézky. V súčasnej dobe sú ponúkané dva základné systémy líšiace sa účelom a technologickým prevedením:
- Priama frézka – primárne na úpravu povrchu po hrubom brúsení/rezaní, dajú sa na ňu upevniť rôzne stopky.
- Horná frézka – výborná na úpravu dreva, dajú sa s ňou vyrezávať ornamenty, zrezávať hrany či tvoriť drážky.
Priama frézka
Do prvej rozsiahlej kategórie spadajú priame frézky, niekedy označované tiež ako priame brúsky. Jedná sa o drobné nástroje určené na zarovnanie hrán a úpravu povrchu po hrubom brúsení či rezaní. Vďaka svojim drobným rozmerom sa dostanú prakticky kamkoľvek a umožnia vám povrch dokonale zrovnať. Nadstavce na tieto frézky sa nazývajú stopky, mnohokrát sa tak stretnete aj s tretím označením – stopkové frézky.
Zásadná výhoda tohto systému spočíva v univerzálnosti. Priama frézka pojme rôzne druhy stopiek líšiacich sa svojou kvalitou i určením. Ľahko sa postaráte o zarovnanie dreva, plastu, hliníka alebo nerezovej ocele.
Horná frézka
Najmä pri úprave dreva a vyrezávaní neobvyklých ornamentov, či orezávaní rôznych tvarov, si s klasickou priamou frézkou nevystačíte. Poobzerajte sa po hornej frézke, technologicky navrhnutej na zarezávanie hrán, tvorbu ornamentov, reliéfov alebo jemných drážok. Sú to práve horné frézky, ktoré nemôžu chýbať v žiadnej stolárskej dielni, pričom sú určené najmä na drevený materiál.
Práca s týmto typom frézky vyžaduje trpezlivosť. Pokiaľ vytrváte, odmenou vám budú skutočne precízne výsledky.
Ďalšie typy frézok
Okrem dvoch vyššie zmienených frézok sa v praxi používa niekoľko ďalších typov, ktoré majú oveľa užší okruh využitia. Častokrát ich možno využiť podobne ako horné frézky, ich hlavná pracovná náplň však spočíva v precíznej úprave detailov.
- Jednoručná frézka – frézka bez pružinového stojana. Je určená na úpravu hrán, ale dá sa využiť podobne ako horná frézka na opracovanie dreva a plastov.
- Lamelovacia frézka – môžete s ňou vytvárať tzv. rybičky. Ide o špeciálne rohové, rámové alebo pozdĺžne spoje.
- Ohraňovacia frézka – má typickú širokú základňu pre presné vedenie na okraji oblúka. Ide o špeciálny typ frézky určený na tvorbu dokonalých hrán.
- Drážkovacia frézka – najčastejšie využívaná frézka na tvorbu drážok a spojov. Vďaka ľahkej konštrukcii sa ľahko posúva po opracovávanom materiáli.
- Sanačná frézka – používa sa na prípravu betónu alebo muriva pred pokladom. Pracuje sa s ňou pri nízkych otáčkach, často ponúka použitie rôznych druhov nadstavcov.
- Univerzálna frézka – najlepšie riešenie, pokiaľ ešte presne neviete, čo budete s frézkou v budúcnosti opracovávať.
- Stolová frézka – ponúka možnosť upevnenia na stôl. Vďaka tomu získate pri práci s frézkou dokonalú stabilitu a môžete týmto spôsobom opracovávať drobné diely, pri ktorých hrajú rolu najmenšie detaily.
- Stolárska frézka – špeciálne frézky pre stolárov sú uspôsobené na ťažkú prácu v prašnom prostredí. Často disponujú odsávaním, stolíkom a rôznymi funkciami.
- Kombinovaná frézka – ideálna frézka pre domácich majstrov. Kombinuje v sebe niekoľko funkcií naraz, od kosenia, rezania a profilovania na tvorbu plôch a nepravidelných tvarov.
Typ frézky | Využitie |
Priama | Zarovnanie hrán, úprava hrubo zbrúsených povrchov |
Horná | Zarezávanie hrán, tvorba ornamentov, reliéfov a jemných drážok do dreva |
Jednoručná | Úprava drevených a plastových hrán |
Lamelovacia | Tvorba rybičiek |
Ohraňovacia | Tvorba dokonalých hrán |
Drážkovacia | Tvorba drážok a spojov |
Sanačná | Úprava betónu a muriva pred pokladom |
Univerzálna | Univerzálna, skôr na jednoduchšie práce, výsledky nebudú tak precízne |
Stolové | Jemné opracovanie drobných dielov |
Stolárska | V stolárskej dielni |
Kombinovaná | Rezanie, profilovanie na tvorbu plôch a nepravidelných tvarov, ďalšie funkcie |
Dôležité parametre
Pri výbere frézky na vás čaká pomerne vysoký počet technických parametrov, ktoré budete musieť zhodnotiť. Medzi tie najdôležitejšie sa radí:
- Príkon – čím je vyšší, tým tvrdšie materiály opracujete. Do domácej dielne je ideálna hodnota okolo 1 000 W. Profesionálne frézky niekedy disponujú príkonom vyšším ako 3 000 W.
- Otáčky – štandardne sa pohybujú medzi 25 000 – 30 000 ot/min. Počet otáčok má vplyv na konečný výsledok práce. Preto je dobré hľadať model so širokým rozpätím a možnosťou regulácie.
- Priemer upínacej klieštiny – čím je jej priemer väčší, tým väčší počet nástrojov môžete využívať. 6 mm je minimum, 8 mm už vám ponúkne variabilnejšie využitie. Klieštiny s priemerom 12 mm nájdete pri profesionálnych frézkach.
- Výška zdvihu – udáva, do akej hĺbky je možné materiál opracovávať. Pri tých najlacnejších frézkach ide o max 60 mm, o niečo lepšie hobby frézky už ponúkajú 100 mm. Profesionálne nástroje majú výšku zdvihu aj viac ako 180 mm.
- Hmotnosť a ergonómia – najľahšie frézky začínajú na 2 kg, avšak horné frézky vážia bežne 5–6 kg. Mäkčená rukoväť a robustné ovládacie prvky by mali byť samozrejmosťou.
- Frézovacie nože – pri práci s tvrdými materiálmi budete potrebovať kvalitnejšie oceľové nože. Väčšina frézok je totiž vybavená menej kvalitným nožovým ústrojenstvom, ktoré je určené na mäkké drevo.
Príkon
Frézky fungujú na elektrickú energiu a základným parametrom každého elektrického prístroja je príkon. Udáva množstvo spotrebovanej energie vo wattoch a naznačuje, s akým výkonom môžete pri práci počítať.
- 500 W – maximum pri menších priamych frézach, hodí sa len na ľahké práce.
- 1 000 – 1 500 W – ideálne hodnoty pri horných frézach do domácich dielní.
- 3 000 W – príkon profesionálnych frézok často presahuje aj túto hodnotu.
Výške príkonu venujte zodpovedajúcu pozornosť a zohľadnite najmä druh opracovávaného dreva (či iného materiálu). Čím viac wattov máte, s o to tvrdším a odolnejším materiálom môžete pracovať.
Otáčky
Počet otáčok je pri práci s frézkou nesmierne dôležitý. Čím väčšie rozmedzie otáčok prístroj ponúka, tým je jeho využitie pestrejšie. Pred nákupom si preto dobre skontrolujte, či je vami zvolený model vybavený systémom ich plynulej regulácie. Najlacnejšie výrobky neznámych firiem totiž túto možnosť obvykle nemajú, čím je ich využitie obmedzené na jediný druh materiálu.
Optimálne nastavenie otáčok má rozhodujúci vplyv na kvalitu práce. Pred prvým zahryznutím do dreva odporúčame skúsiť opracovať kus odpadu. Ak bude rotácia príliš rýchla, začne sa drevo páliť. Ide asi o najčastejšiu chybu, ktorej sa začiatočníci pri prvých pokusoch s frézkou dopúšťajú. Príliš pomalý pohyb frézovacích nožov naopak vedie k zbytočnému štiepeniu drevených vlákien a zahlteniu čepieľok.
Elektromotory všeobecne radšej pracujú pri vysokých otáčkach. Štandardom sú hodnoty pohybujúce sa medzi 25 000 až 30 000 otáčkami za minútu. Nie vždy sú ale vysoké otáčky žiaduce. Typickým príkladom sú sanačné frézky, ktoré využívajú nízke otáčky na úpravu betónu či muriva.
Priemer upínacej klieštiny
Bez možnosti upnúť rôzne nadstavce by sa frézky zaradili do skupín zbytočných nástrojov na jedno použitie. Z toho dôvodu bývajú, podobne ako vŕtačky, vybavené špeciálnymi klieštinami na konci tela.
- 6-8 mm – bežná veľkosť pri hobby modeloch.
- Až 12 mm – takto veľké klieštiny bývajú pri profesionálnych frézkach.
Veľká väčšina drahších modelov je vybavená rýchloupínacím systémom, výnimkou ale nebýva ani nutnosť manuálnej výmeny pomocou skrutkovača alebo skľučovadla.
Berte na vedomie fakt, že zatiaľ čo do klieštiny väčšieho priemeru ľahko upnete aj drobnejší nadstavec, opačne to nefunguje. S 12 milimetrami sú teda vaše možnosti prakticky neobmedzené, pri klieštinách polovičných rozmerov ste pri práci značne limitovaní. Počítajte však s tým, že cena frézky rastie úmerne s priemerom upínacej klieštiny.
Výška zdvihu
Tento parameter hovorí, do akej hĺbky môžete materiál opracovávať.
- Do 60 mm – ponúkajú ju jednoduchšie frézky na domáce použitie.
- Okolo 100 mm – výška zdvihu o niečo prepracovanejších hobby modelov.
- 180 mm a viac – tu už ide o frézky určené profesionálom.
Hmotnosť a ergonómia
Pri práci s frézkou sa budete musieť zmieriť s tým, že sa nebude jednať o ľahký prístroj. Na vine je elektromotor, ktorý musí niečo vážiť, aby poskytol dostatočný výkon. Hmotnosť sa teda vždy zvyšuje úmerne so stúpajúcim príkonom. Ľahšie frézky sú vhodné na opracovanie hotových konštrukcií. Väčšie frézky sa zase lepšie vedú a dobre sedia na materiáli.
- 2 kg – najľahšie bývajú priame frézky.
- 5-6 kg – bežná hmotnosť horných frézok.
S frézkou budete obvykle pracovať v rukaviciach, klaďte preto dôraz na robustnosť ovládacích prvkov. Mali by byť dobre prístupné, aby ste sa pri práci mohli sústrediť na svoju úlohu, nie na hľadanie tlačidiel. Dôležitú úlohu zohráva ergonomická rukoväť, ktorá by mala byť mäkčená a vyrobená z takého materiálu, ktorý zabráni možnému vykĺznutiu prístroja z rúk.
Frézovacie nože
Bez kvalitných frézovacích nožov by to skrátka nešlo. Aj tu platí pravidlo, že za kvalitu sa platí. Lacné hobby nástroje sú totiž vybavené nožovým ústrojenstvom, ktoré si poradí iba s mäkkým drevom. Pri práci s náročnejším materiálom skrátka nemáte šancu a nezostane vám nič iné než si zaobstarať kvalitnú zostavu vyrobenú z akostnej ocele, často obohatenej o ďalšie prvky.
Cena kvalitných frézovacích nožov môže byť aj niekoľkonásobne vyššia, ale umožní vám pracovať aj s tým najtvrdším drevom. Netrápte sa zbytočne, ak zistíte, že si vaše nože s veľmi tvrdým materiálom neporadia. Zbytočným úsilím dosiahnete akurát zničenie nožového ústrojenstva a nebezpečné prehriatie elektromotora.
Frézy
Obrábacie nástroje, ktoré sa upínajú do frézky, sa nazývajú frézy. Časť, ktorou sa upínajú do klieštiny, sa nazýva stopka. Čím väčší priemer klieštiny zvolíte, tým viac rôznych stopiek do nej upnete. Každý typ frézy sa hodí na trochu iné účely.
Typ frézy | Použitie |
Zaobľovacie | Zaoblenie hrán materiálu |
Uhlové | Strhnutie hrán pod uhlom 45 stupňov |
Profilové | Zdobenie líšt a hranolov |
Rybinové | Vytváranie ozdobných spojov |
Orezávacie | Zarovnanie presahu, orezanie pásky alebo dyhy |
Drážkovacie | Zapustenie líšt, pojazdov, drážok alebo dlabov do materiálu |
Tanierové | Tvorba drážok |
Úzke so špičkou | Vytváranie jemných nápisov a gravírovanie |
Funkcie
Hoci škála doplnkov a funkcií nebýva v prípade frézok príliš široká, niektoré z nich sa oplatí zvážiť. Pri horných a priamych frézkach sa príliš nelíšia a ich hlavnou úlohou je uľahčenie manipulácie a zvýšenie rýchlosti a efektivity práce. Nižšie nájdete zoznam najpopulárnejších funkcií.
- Vstavané osvetlenie – šikovný pomocník pre ľahšiu orientáciu, pokiaľ pracujete v zatemnených priestoroch, vo večerných hodinách alebo pod zlým osvetlením. Umožní vám mať dokonalý prehľad o šablónach.
- Beznástrojová výmena – možnosť výmeny nadstavcov bez použitia skrutkovača alebo skľučovadla. Výmenu tak zvládnete oveľa rýchlejšie. Uchytenie vykonané týmto spôsobom však nebýva také pevné.
- Prípojka na odsávanie – možnosť prepojenia s vysávačom odsávajúcim prach a odpadky vzniknuté pri práci. Táto funkcia je absolútne nevyhnutná v stolárskych dielňach.
- Plynulý štart – obmedzenie malých pohybov pri štarte. Vďaka tomu budú otáčky nabiehať postupne a plynule. Táto funkcia zaistí dokonalú presnosť a bezpečnosť práce, hodí sa najmä pri frézkach so silnejším elektromotorom.
- Paralelné a oblúkové vodidlo – pomôže vám s vedením hornej frézky na vytvorenie zaoblených alebo kruhových drážok.
Samostatnú podkapitolu, ktorú nájdete nižšie, si zaslúžia šablóny, pretože kopírovanie je vôbec tou najužitočnejšou funkciou frézok.
Šablóny a kopírovanie
Vyrábate domáci nábytok a potrebujete mať niekoľko kusov úplne rovnakého tvaru? Iste oceníte praktické šablóny, pomocou ktorých je možné dané miery neustále kopírovať. Profesionáli na ne nedajú dopustiť pri tvorbe presných, pravidelných tvarov alebo ornamentálnych výjavov. Frézky s funkciou kopírovania tak predstavujú nevyhnutnú súčasť každej stolárskej dielne.
Pri ich použití sa nebudete musieť obávať, že by ste vyrábali nejaké atypické kusy, ktoré nebudú nikde pasovať. Práve kopírovanie predstavuje jednu zo základných funkcií frézok. Po vložení kopírovacieho krúžku do spodnej časti frézky môžete vytvárať úplne zhodné tvary. V kombinácii s vhodnou šablónou docielite úplnú dokonalosť.
Pri výbere frézky buďte veľmi obozretní – niektoré výrobky funkciu kopírovania vôbec nemajú, čím výrazne strácajú na využiteľnosti. Šablóny buď obdržíte ako súčasť balenia, alebo ich môžete zakúpiť zvlášť. Niektorí zruční remeselníci si ich dokonca vyrábajú sami.
Cena
Vopred sa pripravte na to, že kvalitnú frézku nekúpite za pár eur. Aby sa vám s nástrojom dobre zaobchádzalo a výsledky práce stáli skutočne za to, bude potrebná investícia minimálne vo výške niekoľko desiatok eur. Cena frézky rastie úmerne s výkonom elektromotora, priemerom upínacej klieštiny, funkciami a kvalitou frézovacích nožov.
Aby ste našli stroj, s ktorým budete môcť pracovať niekoľko rokov a frézovať aj tie najtvrdšie materiály, budete musieť hľadať medzi značkami známych mien. Makita, Metabo, DeWALT, Bosch, Milwaukee a Einhell patria medzi rokmi a mnohými používateľmi overenú špičku, čo sa týka elektrického náradia. Výhodou je aj zákaznícky servis a dobrá dostupnosť náhradných dielov, ktoré tieto značky ponúkajú.
Cena do 200 €
V najnižšej cenovej hladine sú zastúpené nástroje, s ktorými opracujete mäkké drevo, vyrobíte jednoduché hračky pre deti alebo drobné dekoračné predmety. Ich príkon sa pohybuje okolo 1 000 W, v prípade lacných stopkových frézok len okolo 500 W.
Upínacia klieština s priemerom 6 milimetrov dovoľuje umiestnenie menšieho množstva nadstavcov. Určitú výhodu týchto nástrojov predstavuje nižšia hmotnosť okolo 4 kilogramov. To vám umožní ľahšiu manipuláciu s prístrojom.
Cena od 200 do 400 €
Zdatní domáci majstri, ktorí s frézkami dokážu pracovať, ale práca s nimi ich neživí, sa budú najskôr obzerať v druhej cenovej triede. Príkon v rozmedzí od 1 000 do 1 500 W zaistí dostatok energie na opracovanie tvrdších materiálov. Dávajte si pozor na veľmi tvrdé a sukovité drevo, s ktorým by motor mohol mať veľké problémy. Štandardom býva plynulá regulácia otáčok podľa potrieb.
Čo sa týka priemeru upínacej klieštiny, najčastejšie narazíte na hodnotu 8 milimetrov. Výnimkou už ale nie sú ani klieštiny s priemerom 12 milimetrov umožňujúce upnutie širokej škály nadstavcov. Bývajú prítomné pri modeloch pohybujúcich sa pri hornej hranici tohto cenového intervalu.
Cena nad 400 €
Najvyššia cenová hladina obsahuje ako modely začínajúce na sume 400 €, tak aj prístroje s cenovkou presahujúcou 4 000 €. Niektoré parametre však majú spoločné. Príkon presahujúci 2 000 W sa postará o rýchly a spoľahlivý zárez do prakticky akéhokoľvek materiálu.
Samozrejmosťou je regulácia otáčok a plynulý štart. Vysoká hmotnosť týchto prístrojov vyžaduje použitie špeciálnych stolov alebo držiakov na materiál. Počítajte tiež s rozsiahlou ponukou nadstavcov umožňujúcich presné opracovanie materiálu a šablón na vytváranie presných kópií.
Klieština s priemerom 12 milimetrov podporuje všetky nadstavce dostupné na trhu. Výrobcovia štandardne k svojim výrobkom pridávajú sadu šablón a kopírovacích kotúčov, bez nich sa nezaobíde žiadny profesionál.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí / na aký účel sa hodí |
Do 200 € | Základné hobby frézky, priemer klieštiny najčastejšie 6 mm, príkon 500–1 000 W | Výkonnejšie frézky s pokročilými funkciami | Pre nenáročných užívateľov; na opracovanie mäkkého dreva |
Od 200 do 400 € | Príkon 1 000–1 500 W, priemer klieštiny najčastejšie 8 mm, štandardom býva regulácia otáčok | Klieština s priemerom 12 mm nie je štandardom, podobne je to aj pri pokročilých funkciách | Na častejšie a pestrejšie využitie v domácej dielni |
Nad 400 € | Vysoký príkon, klieština s priemerom 12 mm, nechýba kopírovanie a pokročilé funkcie | Kvôli vysokej hmotnosti sa s nimi ťažšie manipuluje, vyžadujú upevnenie na stôl | Pre náročných užívateľov a profesionálov |
Ako pracovať s frézkou
Na záver tohto článku vám odporučíme, ako s frézkou správne pracovať. Pokiaľ nemáte skúsenosti s podobnými nástrojmi a všeobecne s prácou s drevom, budú sa vám tieto tipy určite hodiť.
- Na upevnenie obrábaného telesa použite svorky alebo ho upnite do ponku. Aby ste obrobok chránili pred otlačením, môžete ako podložky použiť odrezky dreva.
- Zohľadnite aj kvalitu plochy, po ktorej frézku posúvate. Mala by byť rovná a čistá.
- Pri frézovaní postupujte vždy v smere vlákien dreva. V opačnom prípade sa bude frézka zarezávať, vibrovať a rezný odpor ju začne vytláčať zo smeru. Práca sa tak stane zbytočne náročnou a nepríjemnou a nedosiahnete uspokojujúce výsledky.
- Pokiaľ chcete do dreva vyfrézovať hlbšiu drážku, začnite nižšou hĺbkou záberu. Materiál frézujte postupne až do požadovanej hĺbky.
- Pri tvarovaní hrán, vyrezávaní zložitejších ornamentov a odoberaní väčšej plochy naraz by sa mala frézka otáčať proti materiálu. Nástroj bude teda pracovať v opačnom smere, než v ktorom naň jemne tlačíte.
Bezpečnosť práce
Pri práci s frézkou nezabúdajte na bezpečnosť. Základom sú ochranné pomôcky, ktoré by ste mali používať zakaždým, keď nástroj vezmete do ruky:
- Ochranné okuliare – chránia oči pred odlietajúcimi kúskami materiálu a jemným prachom.
- Rukavice – zaistia, že vám frézka nevykĺzne z rúk.
- Chrániče sluchu – frézka vydáva veľký hluk, preto chráňte aj svoj sluch.
- Respirátor – vdychovanie jemných pilín a prachu rozhodne nie je zdravé. Respirátor zaistí, že ich nevdýchnete.
Vo chvíli, keď máte nasadené ochranné pomôcky, sa môžete pustiť do práce. Dbajte na dodržiavanie nasledujúcich bezpečnostných opatrení:
- Vždy sa uistite, že je materiál pred začiatkom frézovania dobre upnutý.
- Skontrolujte tiež uchytenie frézky (či jej konštrukcie k stolu).
- Vo chvíli, keď nasadzujete frézu do frézky musí byť zariadenie odpojené od prívodu elektrického prúdu.
- Tesne po práci býva fréza veľmi horúca. Predtým, ako ju vymeníte za inú, radšej chvíľu počkajte.
- Monitorujte tiež teplotu elektromotora a robte si počas práce krátke prestávky. Pri dlhej neprerušenej práci hrozí prehriatie.
- Používajte vždy ostré frézy. Ak sa otupia, vymeňte ich za nové.
Údržba
Aby ste životnosť frézky čo najviac predĺžili, venujte jej potrebnú starostlivosť. Po každom použití by ste ju mali očistiť od prachu a pilín, ktorých po frézovaní vzniká nemalé množstvo. Ani tak sa ale nevyhnete tomu, aby sa časom nejaký prach do motora nedostal. Preto by ste mali frézku z času na čas vziať do servisu na odborné vyčistenie. Do kontaktu s elektromotorom sa nesmú dostať žiadne chemické látky alebo rozpúšťadlá.
Dbajte na to, aby bola frézka skladovaná v suchom a čistom prostredí. Ideálne je, ak ju niečím zakryjete. Týmto spôsobom ju ochránite pred vlhkosťou a usádzaním prachu, ak s prístrojom často nepracujete.