Menu

Fujifilm Instax Mini Evo – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Polaroidy a instaxy

Klady

  • Najpokročilejší instax
  • Aplikácia pre smarfóny
  • 2 samostatné spúšte
  • Podpora pamäťových kariet
  • Celkom 100 rôznych efektov

Zápory

  • Nabíjanie trvá 2 až 3 hodiny
  • Vyššia obstarávacia cena
  • Nemá hľadáčik
200 € Orientačná cena

Charakteristika

Instantný fotoaparát Fujifilm Instax Mini Evo ponúka až 100 spôsobov, ako sa vyjadriť, čím patrí medzi najpokročilejšie instantné fotoaparáty vôbec. Ide o prvý instax vybavený páčkou na spustenie tlače, voličom objektívu a voličom filmu – a práve tieto ovládacie prvky umožňujú nastavenie najrôznejších fotografických efektov. A aj napriek svojej technologickej pokročilosti sa pýši atraktívnym retro dizajnom.

Základné parametre

Najvýznamnejšie sú pri tomto modeli spomínané efekty objektívu a filmu, ktorých kombinácia vám dáva bezkonkurenčných 100 spôsobov, ako vyjadriť svoju kreativitu prostredníctvom snímok. Efekty nastavujete jednak samotným otáčacím objektívom, tak aj voľbou filmu, kedy v oboch prípadoch máte na výber 10 možností. Akonáhle bude snímka podľa vašich predstáv, zatiahnete za páčku a vytlačíte – manuálnym spínačom tlače pritom Instax Mini Evo tiež vyniká.

Od hociktorej konkurencie sa tento model líši aj svojim veľkým displejom, na ktorom si môžete snímky prezrieť ešte predtým, než ich vytlačíte. Displej súčasne slúži namiesto hľadáčika, čím tento model opäť vybočuje z radu. Výhodou je tiež možnosť snímky pred tlačou upravovať v aplikácii v smartfóne, pričom mobilný telefón je možné navyše využiť aj ako diaľkovú spúšť. Za nevýhodu môžeme považovať vyššiu cenu a fakt, že nabíjanie trvá 2 až 3 hodiny.

Parameter Tento produkt
Výrobca

FujiFilm

Veľkosť snímky (mm)

62 × 46

Hľadáčik

Nemá, fotí sa cez displej

Displej

Áno

Veľkosť displeja (v palcoch ")

3

Ohnisková vzdialenosť objektívu (mm)

28

Rýchlosť uzávierky

1/8000 s až 1/4 s

Vstavaný blesk

Áno

Samospúšť

Áno

Pamäťová karta

micro SD, micro SDHC

Akumulátor

Vstavaný Li-Ion

Výdrž akumulátoru

100 snímok

Rozmery (mm)

87 × 122,9 × 36

Hmotnosť (g)

285

Hodnotenie ďalších odborníkov a používateľov

Hoci ide v tomto prípade o pomerne nový prírastok do rodiny Fujifilm Instax, má v čase písania recenzie (apríl 2023) 100 % priemer užívateľských hodnotení na portáli heureka, čo svedčí o veľkej miere spokojnosti.

Užívatelia tento model považujú za perfektný retro kúsok s modernými vychytávkami a najviac si pochvaľujú možnosť prepojenia so smartfónom, ktorý ešte rozšíri možnosti využitia – v aplikácii je možné údajne snímku orezať, otočiť, upraviť jas, kontrast či sýtosť, čo sú možnosti, ktoré vám lacnejšie instantné fotoaparáty s okamžitou tlačou skrátka neponúknu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Oproti konkurencii sa tento instantný fotoaparát líši radom vymožeností, cez ktoré sa doňho oplatí investovať. Disponuje totiž najväčším množstvom kreatívnych režimov, kedy umožňuje nastaviť hneď 10 efektov objektívu a 10 filmových efektov. Celkovo tak ponúkne až 100 spôsobov, ako vyjadriť svoju kreativitu, čím sa čo do množstva efektov radí k tomu najlepšiemu na trhu (k aprílu 2023). Navyše oproti predchádzajúcemu hybridnému modelu výrobca zdvojnásobil rozlíšenie výsledných snímok, čo vzhľadom k vyššej cene rozhodne poteší.

Nedisponuje síce hľadáčikom, avšak ten spoľahlivo nahrádza 3″ displej, na ktorom zachytené zábery okamžite uvidíte. Po spárovaní s mobilnou aplikáciou nainštalovanou v smartfóne navyše oproti konkurencii ponúkne ďalšie využitie. Okrem možnosti úpravy snímky pred tlačou či jej zdieľania na sociálne siete aplikácia môže slúžiť aj ako diaľková spúšť pre chvíle, kedy aj vy chcete byť na zachytávanej snímke.

Porovnanie s alternatívami

Keďže je v čase písania tejto recenzie (apríl 2023) Fujifilm Instax Mini Evo jedným z najpokročilejších instantných fotoaparátov na trhu, nemožno odporučiť viac alternatívnych možností na kúpu. Za zmienku ale stojí napríklad model FujiFilm Instax LiPlay, ktorý ponúkne tiež moderné technologické vychytávky a možno ho zakúpiť o zhruba 20 € lacnejšie. Nedočkáte sa u neho typického retro designu, model Instax LiPlay sa vzhľadom približuje skôr k digitálnym fotoaparátom.

Záverečné zhrnutie

Instantný fotoaparát Fujifilm Instax Mini Evo patrí k najpokročilejším zariadeniam s okamžitou tlačou na trhu. Na jeho kúpu budete síce potrebovať pružnejší finančný rozpočet, pretože je jeho cenovka vyššia ako u väčšiny konkurencie, dočkáte sa tu však radu moderných vychytávok. Ponuka funkcií a režimov zaistí až 100 rôznych fotoefektov, pričom sa aj napriek modernej výbave môžete tešiť na konštrukciu v retro dizajne. Technologických nadšencov poteší možnosť úpravy aj tlače snímok z mobilnej aplikácie vo vašom smartfóne alebo fotografovanie na diaľku.

200 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Fujifilm Instax Mini Evo | Hodnotenie: Výborné
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa vo svojom voľnom čase venuje digitálnej fotografii, a tak sa ako spoluautorka ujala aj témy polaroidov. V článku vám vďaka starostlivej rešerši a udržovaniu aktuálneho prehľadu v tomto segmente predstaví niektoré z parametrov a priblíži prednosti dominujúcich značiek na trhu. Iva autorsky stojí taktiež za témou bezzrkadloviek a mnohých kuchynských spotrebičov.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Fujifilm Instax Mini Evo

Fujifilm Instax Mini Evo

200 € Orientačná cena