Menu

Recenzia a porovnanie G21 Gracioso

85,1 % Celkové hodnotenie

Cena/výkon v kategorii Slimákové odšťavovače

Klady

  • Keramický slimák
  • Veľký otvor na ovocie
  • Poradí si aj s listovou zeleninou
  • Stojan na uschnutie súčiastok

Zápory

  • Dotykové tlačidlá sa niekedy zle ovládajú
  • Malá nádobka na šťavu
  • Nemá podmisku pod plniacim otvorom
  • Homogenizačné puzdro nie je súčasťou balenia
230 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a rozmery

G21 Gracioso sa radí medzi slimákové odšťavovače, ktoré sa tiež niekedy prezývajú „pomalé“. Toto pomenovanie k nemu sedí, jeho slimák sa otáča rýchlosťou 70 otáčok za minútu, takže na šťavu si budete musieť chvíľu počkať. V porovnaní s rýchlejšími odšťavovačmi odstredivého typu sa však odmení vyššou výťažnosťou a hutnejšou šťavou intenzívnej chuti, ktorá navyše nebude napenená toľko, ako by ju napenila práve odstredivka. Pretože napenený džús rýchlejšie oxiduje, celkovo je šťava zo slimákových odšťavovačov považovaná za kvalitnejšiu. Príkon 200 W patrí rovnako ako počet otáčok za minútu k priemerným hodnotám.

Rozmery modelu Gracioso sú viac-menej obvyklé, pokiaľ sa chcete uistiť, že naň máte dosť miesta, môžete skontrolovať konkrétne čísla v spodnej časti tabuľky nižšie na stránke. Nevýhodu predstavuje pomerne malá nádobka na šťavu, do ktorej sa zmestí len 0,6 l, takže väčším rodinám by nemusela stačiť. Nádobka na zvyšky je na tom lepšie, pojme 0,95 l odpadu. Príjemným bonusom je rozhodne väčší plniaci otvor s priemerom 75 mm. Vďaka nemu môžete dovnútra hodiť aj väčšie kusy ovocia. Niektoré odšťavovače majú plniaci otvor doplnený podmiskou, ktorá zachytáva kúsky, ktoré by spadli vedľa. S ničím takým však tu počítať nemožno.

Slimák a jeho uloženie

Vnútri odšťavovača sa nachádza horizontálne uložený slimák. Tieto odšťavovače bývajú univerzálnejšie ako tie so slimákom vertikálnym, poradia si dobre aj s koreňovou zeleninou alebo napríklad špenátom. Častejšie k nim zoženiete ďalšie nadstavce na výrobu ďalších pochutín. Stále však existujú suroviny, v spracovaní ktorých ich vertikálne modely predbehnú, typicky ide napríklad o ananás alebo o bobuľoviny ako ríbezle.

Slimák odšťavovača Gracioso má oproti ostatným ešte jednu výhodu, je vyrobený z keramiky. Prevažná väčšina produktov na trhu sa opiera o tritán, pevný plast, keramika je však rozhodne o niečo tvrdšia.

Parameter Tento produkt
Výrobca

G21

Typ

Slimákový

Uloženie slimáka

Horizontálne

Príkon (W)

200

Otáčky/min

70

Počet rýchlostí

1 + spätný chod

Veľkosť plniaceho otvoru (mm)

75

Objem nádoby (l)

0,6

Objem zásobníka na zvyšky (l)

0,95

Výška (cm)

42

Šírka (cm)

22

Hĺbka (cm)

39

Orientačná hmotnosť

5,1

Test odšťavovania

Pretože sme chceli otestovať variabilitu našich odšťavovačov, nakúpili sme na tento účel rôznorodé ovocie a zeleninu. Tú sme nakrájali na porovnateľne veľké kúsky a následne zmerali objem vylisovanej šťavy aj hmotnosť sušiny. Počas odšťavovania sme tiež sledovali hlučnosť prístroja, rýchlosť a plynulosť celého procesu.

Každý z odšťavovačov si musel poradiť s 0,5 kg jabĺk, 0,5 kg pomarančov, 0,5 kg mrkvy, 0,5 kg červených ríbezlí a nakoniec 0,3 kg zmesi listovej zeleniny (125 g rukoly a 175 g ľadového šalátu) . Výsledky sme zdokumentovali na priložených fotografiách.

Objem šťavy

Z jabĺk sme získali 300 ml šťavy, z pomarančov 290 ml. Trochu nás sklamala výťažnosť z mrkvy, z ktorej vytlačil viac šťavy nami tiež testovaný vertikálny model Tefal ZC 255 B 38. To isté platí aj pre červené ríbezle, o tom je však známe, že si s ním vertikálne uložený slimák poradí lepšie. Tu je potrebné spomenúť, že sa líšila aj konzistencia šťavy. Zatiaľ čo z modelu Gracioso vyšla šťava len o málo hustejšia ako z ostatných surovín, po lisovaní na vertikálnom stroji bola hustejšia a podobná pyré. Odšťavovač Gracioso si obstojne poradil aj s listovou zeleninou. Z 300 gramov zelene získal 140 ml šťavy, čo je vcelku dobrý výsledok.

Pena a zvyšky

S penou máva z nami odšťavovaných surovín problémy listová zelenina a niektoré druhy jabĺk. My sme použili kultivar Gala, ktorý trochu penil. Bublinkovú čiapku na sebe mala aj vylisovaná zmes listovej zeleniny, tá však bola oveľa nižšia ako pri vertikálnom odšťavovači. Tým sa potvrdzuje všeobecná poučka, že na listovú zeleninu sú lepšie modely horizontálne a dvojhriadeľové.

Čo sa zvyškov a sušiny týka, tej sme vo všetkých prípadoch našli v nádobke pomerne dosť, viac ako v odšťavovači Tefal. U niektorých druhov pochutín je to dané nižšou výťažnosťou, iných (napríklad jablká či šaláty) je však jasná príčina inde. G21 Gracioso dokázal väčšie množstvo sušiny dopraviť na miesto určenia, kým vertikálnemu odšťavovaču zostalo veľa drviny v sitku. Model Gracioso preto odporúčame, ak máte v pláne sušinu ďalej spracovávať, napríklad na zdravé placky alebo ako náplň do buchiet.

Surovina Objem šťavy (ml) Hmotnosť sušiny v zásobníku (g)
Jablká Gala 300 136,4
Pomaranče 290 153,7
Mrkva 155 293,7
Červené ríbezle 260 127,9
Listová zelenina (rukola + šalát) 140 144,8

Hlučnosť a plynulosť prevádzky

Tento odšťavovač je pri práci relatívne tichý, hlučnosť sa pochopiteľne líši podľa suroviny. Pri odšťavovaní mäkkých pomarančov alebo ríbezlí sa orientačná hlučnosť pohybovala medzi 75 a 80 dB, u tvrdej zeleniny a jabĺk medzi 90 a 95 dB. V porovnaní s odšťavovačom Tefal je poznať vyššiu kvalitu spracovania a stabilitu, nič sa netrasie ani nekýve. Aby sme však boli spravodliví, priznávame, že daňou za túto výhodu je o dosť vyššia cena (v septembri 2021).

Ovocie treba občas trochu pošťuchnút, niekoľkokrát sme použili tlačidlo spätného chodu. To je však pri horizontálnych odšťavovačoch pomerne časté. Na druhú stranu sa sitko neupchávalo ani pri lisovaní červených ríbezlí alebo listovej zeleniny. Dôležitá poznámka sa týka rýchlosti – vďaka širokému plniacemu otvoru išlo podávanie ovocia lepšie a šťava bola hotová pomerne skoro.

Vybavenie a užívateľský komfort

Tento stroj sa pýši jednou vzácnosťou, tou je dotykové ovládanie. Nemusíte sa báť zložitosti, ide len o dve tlačidlá Štart/Stop a Reverse. Priznáme sa však, že si nie sme istí, či ide o krok správnym smerom, dotykové tlačidlá majú totiž sklon nereagovať na dotyk mokrými rukami a aj nám sa niekoľkokrát stalo, že sme sa o vypnutie museli pokúsiť viackrát.

V balení nájdete čistiacu kefku na uľahčenie údržby a stojan, na ktorý môžete rozvesiť súčiastky po umytí, aby vyschli. Umývačka vám v tomto prípade s údržbou bohužiaľ nepomôže. Homogenizačné puzdro na výrobu orechových masiel či zmrzliny v balení nie je, avšak môžete ho dokúpiť u výrobcu zvlášť. Protišmykové nožičky a nerezové sitko má dnes väčšina odšťavovačov a ani tento nie je výnimkou.

Užívateľský komfort

Ak ste krehká žena a neobjednáte si odšťavovač s dovozom až k vám domov, možno sa pri prenose celkom narobíte. Stroj je dosť ťažký, len sám bez nádobiek vyhnal čísla na našej váhe nad päť kíl. Skladanie však bolo pomerne jednoduché a intuitívne, s čím pomáhajú vytlačené ikonky. Body v oblasti užívateľského komfortu musíme pripísať za široký plniaci otvor, ktorý pojme aj väčšie kúsky ovocia. Otvor je opatrený záklopkou, ktorou je pri veľkom kuse ovocia treba pretáčať. To vám vyhovovať môže aj nemusí. Záklopka je tu však z bezpečnostných dôvodov, aby napríklad deti nemohli prestrčiť ruku až k slimáku. Jediné, s čím teda určite nie sme spokojní, sú už spomínané dotykové tlačidlá.

Pochváliť naopak musíme rýchlu údržbu, sčasti danú aj tým, že sitko horizontálneho modelu je malé, a vyslobodzovanie zaseknutého ovocia tak trvá kratšiu dobu. S pomocou pribalenej kefky išlo čistenie naozaj ľahko. Na druhú stranu sa tesnenie pri sitku pomerne skoro zafarbilo mrkvou, čo by mohlo čistotné duše trochu dráždiť.

Parameter Tento produkt
Ovládanie

Dotykové

Umývanie v umývačke

Nie

Čistiaca kefka

Áno

Homogenizačné puzdro

Na dokúpenie

Protišmykové nožičky

Áno

Nerezové sitko

Áno

Uzáver antidrip

Áno

Orientačná hlučnosť

75-95

Hodnotenie ďalších používateľov

U ďalších majiteľov odšťavovača boduje Gracioso najmä jednoduchou a rýchlou údržbou, tichým chodom a schopnosťou odšťavovať bylinky a tvrdú koreňovú zeleninu. Užívatelia sa tiež zhodli, že ide o kvalitný model za dobrú cenu. Niektorí však, rovnako ako my, zaznamenali vŕzgavé zvuky pri odšťavovaní tvrdších surovín. Medzi najčastejšie spomínanými výčitkami sa objavili sťažnosti na dotykové tlačidlá a malá kapacita nádobky na šťavu.

Na niekoľkých eshopoch sme narazili na informáciu, že k tomuto odšťavovaču predávajú nádobku litrovú alebo s vekom. V tom prípade odporúčame informáciu radšej overiť priamo s eshopom a predísť tak prípadným nepríjemnostiam. Nám dorazila plastová nádobka s objemom 0,6 l bez veka.

Klady a zápory

Výhody odšťavovača spočívajú najmä v rýchlom zostavovaní aj údržbe. Ďalšie body model nazbieral za variabilitu využitia, kedy si poradil aj so zmesou z listovej zeleniny. Páči sa nám aj väčší plniaci otvor a dobrý pomer ceny a výkonu. Drobným bonusom je stojan na schnutie.

Pokiaľ sa zameriame na zápory tohto prístroja, ako najzávažnejšie sa nám javia dotykové tlačidlá. Trochu nás tiež mrzí, že pod plniacim otvorom nie je podmiska na zachytenie ovocia, ktoré by vinou nešikovnosti užívateľa spadlo na zem. Väčšie rodiny by mohla obmedzovať menšia nádobka na šťavu. A ak by ste radi vyskúšali homogenizačné puzdro, pravdepodobne vás nepoteší, že ho bude nutné dokúpiť zvlášť.

Naše hodnotenie a záver

Odšťavovač G21 Gracioso patrí medzi pomalé odšťavovače, šťavu lisuje za nízkych otáčok. Príkon 200 W je teda úplne dostačujúci. V našom teste si poradil so všetkými surovinami vrátane listovej zeleniny, aj keď jablká a špenát „doplnil“ o trochu peny a z mrkvy nevyťažil toľko, koľko sme čakali. Pokiaľ chcete vyskúšať všetky jeho možnosti, môžete si k nemu dokúpiť homogenizačné puzdro na výrobu zmrzliny alebo orechových masiel.

Údržba stroja je veľmi jednoduchá, za čo môžeme poďakovať malému sitku, ktorým všeobecne disponujú skôr horizontálne odšťavovače. Tiež skladanie a ovládanie je intuitívne, tu si však dobre premyslite, či vám budú vyhovovať dotykové tlačidlá. A pokiaľ u niektorého predajcu narazíte na informáciu, že nádoba na šťavu má objem celý liter, radšej to overte, tá naša totiž pojme len 0,6 l.

Ďalším odšťavovačom, ktorý sme osobne testovali, je Tefal ZC 255 B 38. Ten patrí medzi vertikálne odšťavovače, od čoho sa odvíjajú rôzne odlišnosti.

230 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: G21 Gracioso | Hodnotenie: 85,1 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta sa k odšťavovačom dostala ako milovníčka džúsov. Pretože sa o témy zaujíma do hĺbky, rýchlo začala zisťovať prvé posledné o rozdieloch medzi jednotlivými typmi odšťavovačov, konzistencii šťavy, ktorú pripravia, a sume, ktorú na ne bude treba vynaložiť. Ochotne tak vysvetlí, prečo sa horizontálne odšťavovače lepšie čistia alebo prečo šťava pripravená za nízkych otáčok vydrží dlhšie čerstvá. Mimo odšťavovačov nájdete jej meno aj pod témou pomalých hrncov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia G21 Gracioso

G21 Gracioso

230 € Orientačná cena