Menu

Recenzia a porovnanie Gaggia Carezza De Luxe

83,2 % Celkové hodnotenie

Pre nenáročných v kategorii Pákové kávovary strednej triedy

Klady

  • Tryska schopná ušľahať mlieko na latte art
  • Automatický preplach systému po zapnutí kávovaru
  • Kompatibilný s porciovanou kávou v E.S.E. podoch

Zápory

  • Páka čiastočne vyrobená z plastu
  • Plastový tamper
  • Málo možností nastavenia
260 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Gaggia patrí medzi tradičných výrobcov kávovarov, v posledných rokoch však svoje kávovary vybavuje modernými prvkami. Niekomu to vyhovuje, niekomu nie. Carezza De Luxe je prístroj, ktorý by sme odporučili začiatočníkom, ktorí však majú záujem o lepšie parametre espressa a urobí im radosť tryska, ktorá dokáže ušľahať aj mikropenu na latte art.

O nahrievanie sa stará bojler, ktorý máva v porovnaní s lacnejšími termoblokmi lepšiu teplotnú stabilitu, na druhú stranu sa ale môže pomalšie nahrievať. Drobnou dizajnovou perličkou je analógový indikátor teploty, tú však strážite aj pomocou kontrolky. Gaggia sa v kategórii menších kávovarov vyznačuje nadpriemerným príkonom, čo je parameter, ktorý by mohol rýchlosť nahrievania pozitívne ovplyvniť. Nachádza sa tu vibračné čerpadlo, ktoré dosahuje tlak 15 bar – to bolo v čase porovnania (v auguste 2021) pre domáce kávovary typické.

Objem zásobníka na vodu činí 1,4 l, čo v tejto cenovej kategórii považujeme za priemernú hodnotu, no posúdenie jej dôležitosti necháme na vás. Záleží na tom, či budete chcieť vodu dopĺňať menej často, alebo naopak väčšiu nádržku nevyužijete, pretože budete kávovar po každom použití upratovať. Ako pri väčšine pákových kávovarov tu nájdete parnú trysku na šľahanie mlieka a jedná sa o typ panarello.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Gaggia

Systém zahrievania

Bojler

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 900

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Panarello

Objem zásobníka vody (l)

1,4

Nastavenia a užívateľský komfort

Ak sa zameriame na možnosti nastavenia, pri modeli Gaggia Carezza De Luxe toho veľa nenájdeme. Nie je tu možné nastaviť automatické množstvo kávy, ktoré do šálky natečie pri každom použití, priebeh extrakcie teda musíte strážiť. Kávovar sa po dlhšej dobe nečinnosti vypne, čo je vychytávka, ktorá poteší zábudlivých jedincov a tých, ktorí sa snažia šetriť energie. Na druhú stranu by to mohlo vadiť tým, ktorí si pred prípravou kávy prístroj radi poriadne zahrejú (správne by pred prípravou kávy mal byť zahriaty, v domácich podmienkach však tomu málokto venuje pozornosť). S prehriatím a prečistením pomôže funkcia automatického preplachu systému po každom zapnutí.

Kávovar síce neponúka automatický program odvápňovania, avšak na jeho nutnosť vás upozorní blikajúcimi kontrolkami. Neprekvapuje možnosť vybrať nádržku na vodu ani absencia mlynčeka, ten je totiž pri pákových variantoch dosť vzácny. Príjemne by vás však mohlo potešiť sitko na porciovanú kávu vo vankúšikoch zvaných E.S.E. pody. Tie do sitka vložíte a postupujete ako obvykle, pričom celý proces prípravy kávy je kratší.

Parameter Tento produkt
Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Áno

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Profesionálne kávovary mávajú na horúcu vodu samostatný vývod, ich zmenšeniny do domácností spravidla disponujú výdajníkom vody v tryske, čo je aj prípad Gaggie. Na vrchu kávovaru sa nachádza vyhrievaná plocha na šálky. V balení nájdete trochu netradične iba jedno sitko na mletú kávu, podľa výrobcu je vhodné na prípravu jednej aj dvoch porcií kávy. Ďalej tu nájdete sitko na porciovanú kávu, plastovú odmerku a plastový tamper. Podľa výrobcu kávu nemusíte utláčať a postará sa o to mechanizmus v držiaku filtra, ale úprimne – väčšina ľudí si kupuje pákový kávovar práve preto, že si kávu chce pripraviť z čo najväčšej časti sama.

Rozmery kávovaru sú pomerne kompaktné, na linke teda nezaberie veľa miesta. Výrazná nie je ani jeho hmotnosť – napriek tomu, že je predný panel vyrobený z nerezu, stále tu nájdeme množstvo plastových dielov. Na konkrétne hodnoty sa môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

1x pretlakové, 1x na porciovanú kávu

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Výška (cm)

30

Šírka (cm)

21

Hĺbka (cm)

28

Hmotnosť (kg)

5,5

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní majitelia kávovaru sú s prístrojom spokojní, aj keď priznávajú, že má svoje muchy. Káva je podľa ich hodnotenia dobrá, taktiež sú spokojní s napeňovačom mlieka a páči sa im aj vzhľad kávovaru. Častejšie výhrady sa týkali materiálu páky, ktorá je čiastočne z plastu, automatického stláčania a celkového spracovania.

Hlavné klady a zápory

Tento kávovar vám jednoznačne urobí lepšiu kávu ako modely z najnižšej cenovej kategórie. S trochou snahy je možné dosiahnuť aj mikropenu, ktorou je možné kresliť obrázky technikou latte art. Na druhú stranu je prístroj stále pomerne cenovo dostupný. Pokiaľ sa občas ráno ponáhľate a nestíhate kávu pomlieť, je možné využiť vopred naporciované vankúšiky a celý proces urýchliť.

Medzi zápory rozhodne radíme horšie materiálové spracovanie, ktoré zahŕňa páku čiastočne vyrobenú z plastu, plastový tamper alebo nie vždy presne zapadajúce diely. Niekomu by tiež mohlo vadiť menej možností nastavenia či doplnkových funkcií. Pokročilejší používatelia možno neocenia možnosť automatického utláčania, väčšina z nich si totiž prístroj s pákou kupuje práve preto, že ich príprava kávy baví a chcú ju zvládnuť sami.

Záver

Gaggia Carezza De Luxe je novším produktom z dielne tradičného výrobcu. V jeho ponuke sa jedná o jeden z lacnejších kávovarov. Voda sa ohrieva v bojleri a príkon 1900 W je dostatočný na jej rýchle nahriatie. S tým pomôže aj automatický preplach systému po zapnutí. Podľa recenzií robí tento kávovar dobrú kávu a je schopný našľahať peknú penu na latte art. Bohužiaľ, jeho materiálové spracovanie by mohlo byť aj lepšie, páka je sčasti plastová a tamper tiež.

Ak ste náročnejšími zákazníkmi a požadujete napríklad pretlakový ventil alebo viac možností nastavenia, môžete si prečítať recenziu kávovaru Sage SES 500 BSS.

260 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Gaggia Carezza De Luxe | Hodnotenie: 83,2 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Gaggia Carezza De Luxe

Gaggia Carezza De Luxe

260 € Orientačná cena