Menu

Recenzia a porovnanie Gaggia New Classic

87,1 % Celkové hodnotenie

Klasika v novom prevedení v kategorii Pákové kávovary strednej triedy

Klady

  • Nerezové telo
  • Pretlakový ventil
  • Tradičná značka

Zápory

  • Menej možností nastavenia
  • Plastový tamper
  • Nemá PID
480 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Gaggia New Classic je kávovar, ktorým sa výrobca snaží nadviazať na takmer legendárny model Gaggia Classic. Niektoré funkcie pridal, iné naopak vynechal, zostal však pri tradičnom dizajne s nerezovým telom.

Zahrievanie kávovaru zaisťuje jeden bojler, takže nebude možné naraz šľahať mlieko a extrahovať kávu. Bohužiaľ tiež chýba PID systém kontroly teploty, takže tá môže pri extrakcii mierne kolísať. Bojlery sú však v tomto ohľade lepšie ako termobloky, takže na tom Gaggia bude stále lepšie ako väčšina prístrojov v najnižšej cenovej kategórii. O chod sa stará vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, čo je pri domácich prístrojoch bežné. Príjemným bonusom je pretlakový ventil, ktorý zaistí, že tlak nikdy nestúpne nad 13 bar (pre správnu extrakciu je ideálny tlak 9 bar). Ďalšou výhodou je trojcestný ventil, ktorý uvoľňuje tlak z hlavy kávovaru po extrakcii espressa, takže pri správnom použití vám v páke zostane suchý „puk“ a nie polotekutá kaša, z ktorej bude odkvapkávať voda všade naokolo.

Súčasťou kávovaru je aj manuálna tryska tradičného typu. Tá poteší najmä pokročilých milovníkov cappuccina, ktorí sa zaobídu bez panarello nadstavca a chcú pripravovať mikropenu ako profesionálni baristi. Jednou z jej nevýhod je však trochu horšia pohyblivosť. Zásobník na vodu pojme 2,1 l, čo už je porovnateľné aj s mnohými poloprofesionálnymi modelmi.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Gaggia

Systém zahrievania

Bojler

PID

Nie

Typ čerpadla

Vibračné

Tlak (bar)

15

Tlakomer

Nie

Príkon (W)

1 050

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2,1

Nastavenia a užívateľský komfort

Čo sa týka rôznych nastavení, Gaggia New Classic nijako zvlášť neoslní. Nemôžete ovplyvniť teplotu vody, ani dopredu naprogramovať množstvo kávy, ktoré vám do hrnčeka automaticky natečie. Nenájdete tu ani automatický odvápňovací program. Čo sa týka užívateľského komfortu, nádržka na vodu je vyberateľná, takže je možné vodu doplniť priamo z kohútika. Kávovar sa vypne po istej dobe nečinnosti, čo poteší zábudlivých jedincov, avšak nemusí vyhovovať užívateľom, ktorí sa snažia kávovar pred použitím poriadne prehriať. Tento model je tiež možné používať v kombinácii s porciovanou kávou vo vankúšikoch zvaných E.S.E. pody.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Nie

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatické vypnutie

Áno

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Kompatibilita s E.S.E. podmi

Áno

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Pokiaľ obľubujete kávové nápoje doliate horúcou vodou (lungo, americano), poteší vás, že Gaggia New Classic disponuje výdajníkom horúcej vody. Vrchná plocha na šálky je vyhrievaná, takže sa bude zahrievať zároveň s bojlerom. V balení nájdete aj tamper, je však plastový, takže veľa záujemcov o kvalitné pomôcky si časom zaobstará kovový variant.

Čo sa týka rozmerov, tento kávovar je jeden z tých vyšších, takže si odporúčame overiť, či sa vám na linku zmestí. Hmotnosť je o niečo vyššia ako pri lacnejších prístrojoch, čo je dané väčším podielom nerezových častí. Z hľadiska používania to považujeme za dobrú vlastnosť, do ľahších kávovarov sa totiž horšie upevňuje páka. Konkrétne hodnoty si môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Tamper v balení

Plastový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Výška (cm)

38

Šírka (cm)

23

Hĺbka (cm)

24

Hmotnosť (kg)

8

Hodnotenie ostatných užívateľov

Súčasní používatelia modelu Gaggia New Classic chvália návrat k tradičnejšiemu variantu (Gaggia medzičasom uviedla na trh model Gaggia Classic Plus, ktorý kvôli prílišnej modernizácii a horšej kvalite materiálov nemal veľmi dobré ohlasy). Užívatelia chvália aj celkovú kvalitu, profesionálnu 58 mm páku a nepretlakové sitká v balení. Na druhú stranu ich mrzí, že oproti legendárnemu kávovaru Gaggia Classic tu chýba regulovateľný pretlakový ventil (je tu len filter nakalibrovaný na 13 bar). Navyše by tryska na mlieko podľa nich mohla byť pohyblivejšia.

Hlavné klady a zápory

Medzi zásadné benefity tohto modelu radíme robustné antikorové telo. V porovnaní s lacnejšími kávovarmi poteší aj pretlakový ventil zastropovaný na tlaku 13 bar. Vyšší tlak už totiž ničomu nepomôže, príliš vysoký tlak dokonca môže pretlačiť drobné čiastočky kávy na spodnú stranu sitka a tým ho upchať. Sitká sú taktiež silnou stránkou tohto kávovaru, nájdete tu ako nepretlakové pre pokročilých milovníkov kávy, tak aj jedno pretlakové pre začiatočníkov. Páka má 58 mm, je teda porovnateľne veľká ako páky profesionálnych strojov a ak budete chcieť, môžete si do nej zaobstarať aj profesionálne sitká.

Nevýhody prístroja pocítia užívatelia túžiaci po vyššom komforte, po automatickom dávkovaní množstva kávy tečúcej do hrnčeka alebo po odvápňovacom programe. Nič z toho kávovar neponúka. Náročným používateľom by zase mohla vadiť absencia precízneho kontrolného systému PID alebo len jeden bojler, pri ktorom nie je možné extrahovať kávu a šľahať mlieko naraz. Milovníkom nápojov typu cappuccino môže chvíľu trvať, kým sa naučia pracovať s tryskou, je totiž pomerne tuhá.

Záver

Gaggia New Classic je mohutný nerezový kávovar s veľkou nádržkou na vodu. V jeho útrobách nájdete vibračné čerpadlo s tlakom 15 bar, ktoré ale krotí pretlakový ventil nastavený na 13 bar. Zahrievací systém je tvorený jedným bojlerom, takže nie je možné pripravovať kávu a mliečnu penu naraz. V príslušenstve nájdete nepretlakové aj pretlakové sitko a plastový tamper, ten ale veľa užívateľov pravdepodobne časom vymení za kovový. Kávovar neponúka veľa možností nastavenia, nenájdete tu ani odvápňovací program.

Pokiaľ patríte skôr medzi užívateľov, ktorí si zo všetkého najviac cenia rýchlosť nahriatia a užívateľský komfort, odporúčame vám zamerať sa skôr na kávovary s termoblokom, ako napríklad Sage SES 500 BSS.

480 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Gaggia New Classic | Hodnotenie: 87,1 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Gaggia New Classic

Gaggia New Classic

480 € Orientačná cena