Menu

Porovnávací test a recenzie
najlepších gainerov

Aktualizované:
Október 2021
Autor:
Iva Koňaříková

V kategórii gainery odporúčame

Reflex One Stop XTREME

55 €

Orientačná cena

Aký gainer vybrať podľa porovnania

Víťaz porovnania

Gainery

Odporúčame
Reflex One Stop XTREME
Orientačná cena 55 €
Dobrý pomer výkon/cena

Gainery

Odporúčame
WEIDER MEGA MASS 4000
Orientačná cena 59 €
Lacný variant

Gainery

Odporúčame
Extrifit G15 Gainer
Orientačná cena 34 €

Gainer je produktom, na ktorý narazíte v každej ponuke športovej výživy a suplementov. Ide o špeciálnu zmes sacharidov a bielkovín slúžiacu ako k budovaniu svalovej hmoty, tak k regenerácii tela. Jeho obsahové zloženie dodáva telu potrebné živiny zrýchľujúce tieto procesy. Najvhodnejšími adeptmi na užívanie gainerov sú pochopiteľne vyznávači kulturistiky. Svoje uplatnenie nachádza ale aj u ďalších športovcov a vyznávačov kondičnej pohybovej aktivity.

Ak sa vám nedarí prirodzenou cestou nabrať hmotnosť a potrebujete k tomu špeciálny doplnky stravy, potom odporúčame nahliadnuť do nášho porovnania gainerov. Nájdete v ňom osvedčené produkty vyššej triedy, ktoré majú premyslené zloženie. Porovnanie zahŕňa ako TOP produkt na trhu, tak aj cenovo dostupný výrobok vhodný napríklad pre študentov alebo osoby s menej pružným rozpočtom.

Ak sa vám žiadny gainer z nášho porovnania nepozdáva a v problematike sa veľmi neorientujete, pokračujte v čítaní ďalej. Článok Ako vybrať gainer vám poskytne dôležité rady a tipy pre nákup tohto doplnku. Lepšie sa tak zorientujete v problematike doplnkov stravy a vyberiete si ten najvhodnejší pre vás.


Najlepšie gainery podľa porovnania

Gainery

Variant výberu Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena

Víťaz porovnania

Recenze Reflex One Stop XTREME
Reflex One Stop XTREME

Kvalitné zloženie

Jednoducho straviteľné bielkoviny

Nízký obsah jednoduchých sacharidov

Obsahuje vitamíny a minerály

Malý obsah dávok v balení (pri dodržaní odporučeného dávkovania)

55 € Zobraziť ponuky

Dobrý pomer výkon/cena

Recenze WEIDER MEGA MASS 4000
WEIDER MEGA MASS 4000

Dobrá stráviteľnosť

Vhodné pre hardgainerov

Inovované zloženie

Vyšší obsah jednoduchých sacharidov

59 € Zobraziť ponuky

Lacný variant

Recenze Extrifit G15 Gainer
Extrifit G15 Gainer

Vysoký obsah sacharidov

Komplex 10 vitamínov

Nízká cena

Nízký obsah bielkovín

34 € Zobraziť ponuky

Recenze Reflex One Stop XTREME
Reflex One Stop XTREME
Recenze WEIDER MEGA MASS 4000
WEIDER MEGA MASS 4000
Recenze Extrifit G15 Gainer
Extrifit G15 Gainer
Ocenenie

Víťaz porovnania

Dobrý pomer výkon/cena

Lacný variant

Kategória

Gainery

Gainery

Gainery

Orientačná cena 55 € 59 € 34 €
Výrobca Reflex Nutrition Weider Extrifit
Typ gaineru Soft gainer Hard gainer Hard gainer
Hmotnosť balenia (g) 4 350 7 000 3 000
Odporúčané dávkovanie (g) 145 150 90 (až 135 g)
Obsah sacharidov v jednej dávke (g) 71 99 64
Obsah bielkovín v jednej dávke (g) 55 29 13.4
Druh obsiahnutých bielkovín Srvátkový proteinový koncentrát, nativná srvátková bielkovina, micelárny kazeín Mliečny proteinový izolát, srvátkový proteinový koncentrát, sušený vaječný albumín Srvátkový proteinový koncentrát, hydrolyzovaný srvátkový proteinový koncentrát, proteinový izolát, srvátkový proteinový koncentrát CFM, srvátkový 90% proteinový izolát CFM
Ostatné látky Vitamíny A, D, E, C a B, tráviace enzýmy a laktobaktérie, kreatin Vitamíny B, C a E, stopové prvky, kreatin, BCAA Komplex 10 vitamínov (v 100 g výrobku je celých 50 % z doporučenej dennej dávky)
Dostupné príchute Vanilka, jahoda, čokoláda, cookies cream Jahoda, vanilka, čokoláda Čokoláda, vanilka, jahoda-banán, čokoláda-kokos
Dostupné veľkosti balení 2 030 g, 4 350 g 3 000 g, 7 000 g 3 000 g

Recenzia Reflex One Stop XTREME

Recenzia Reflex One Stop XTREME
 • Víťaz porovnania
Víťaz porovnania Gainery
 • Kvalitné zloženie
 • Jednoducho straviteľné bielkoviny
 • Nízký obsah jednoduchých sacharidov
 • Obsahuje vitamíny a minerály
 • Malý obsah dávok v balení (pri dodržaní odporučeného dávkovania)

Víťazom nášho porovnania je gainer Reflex One Stop XTREME, ktorý vyniká svojím zložením. Nájdete v ňom skutočne nízky obsah jednoduchých sacharidov, ktorý v jednej dávke neprekročí hodnotu 2 g. Jeho základ tvorí kombinácia kvalitnej srvátkovej bielkoviny, natívnej srvátkovej bielkoviny a micelárneho kazeínu. Vďaka tejto kombinácii bielkovín s postupným uvoľňovaním predstavuje One Stop XTREME najsilnejšiu verziu značky Reflex Nutrition.

Vyzdvihnúť musíme tiež obsah probiotických kultúr a tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú zlepšovať stráviteľnosť produktu, a ďalej obsah vitamínov a minerálov. Podľa odporúčania výrobcu by ste mali užívať 145 gramov gaineru dvakrát denne. Všetko sa samozrejme odvíja od vášho kalorického príjmu, a tak sa dá v niektorých prípadoch dostať až na polovičnú hodnotu. Poteší vás veľký výber príchutí, naopak zaraziť by vás mohla vysoká cena za jednu dávku.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

V čase písania recenzie (august 2021) dostáva tento produkt viac ako 100 kladných hodnotení. Užívatelia si pochvaľujú vynikajúcu chuť a pestrý výber z mnohých príchutí, ktoré  ani pri dlhodobom užívaní neomrzia. Vyzdvihujú dobrú stráviteľnosť gaineru a viditeľné výsledky užívania pri dodržaní odporúčaného dávkovania. Negatívne je ale hodnotená vyššia cena v prepočte za jednu dávku.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Tento gainer pochádza z portfólia značky Reflex Nutrition, o ktorej môžeme tvrdiť, že ide o absolútnu špičku medzi výrobcami športovej výživy. Na trhu pôsobí už od roku 1996 a všetky jej výrobky prechádzajú nezávislými testami na zakázané látky a skutočný obsah bielkovín, a to v každej šarži. Síce je jeho cena v prepočte na jednu dávku podstatne vyššia ako u konkurenčných výrobkov, avšak v zložení nájdete všetko, čo by mal kvalitný gainer obsahovať.

Záverečné zhrnutie

Ak sa vám nedarí pribrať prirodzenou cestou, potom je užívanie gaineru správnou voľbou. Ak ste navyše v oblasti zložení doplnkov stravy skutočne starostliví, dbáte na kvalitu a máte pružnejší rozpočet, potom vám môžeme gainer Reflex One Stop XTREME jednoznačne odporučiť. Dobre si ale spočítajte potrebnú dennú dávku, mnoho športovcov odporúča zo začiatku užívania znížiť ju na polovicu.

55 € Orientačná cena

Recenzia WEIDER MEGA MASS 4000

Recenzia WEIDER MEGA MASS 4000
 • Dobrý pomer výkon/cena
Dobrý pomer výkon/cena Gainery
 • Dobrá stráviteľnosť
 • Vhodné pre hardgainerov
 • Inovované zloženie
 • Vyšší obsah jednoduchých sacharidov

Ako najlepší v pomere výkonu a ceny v našom porovnaní vyšiel tento gainer MEGA MASS 4000 od značky Weider. Pýši sa kvalitnými zdrojmi bielkovín a čo sa sacharidov týka, orientuje sa predovšetkým na pomalšie komplexy. V zložení však nechýbajú ani MCT – tuky, nasýtené mastné kyseliny so stredným reťazcom, ktoré sú vhodné na doplnenie energie pri tréningu.

V zložení je celkom 20% špeciálne vyváženej zmesi proteínov, ktorá zaistí nielen podporu svalového rastu, ale aj ochranu svalovej hmoty a urýchlenie regenerácie. Vďaka optimálnemu množstvu sacharidov a obsahu prídavných látok v podobe kreatínu, vitamínov a stopových prvkov je produkt ideálny pre silových športovcov a kulturistov ako tréningová suplementácia.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Tento produkt sa medzi užívateľmi radí dlhodobo k veľmi obľúbeným. Pozitívne ohlasy dostáva za svoje zloženie a kvalitné zdroje použitých surovín. Užívatelia si pochvaľujú jeho výhodnú cenu a pozitívneho hodnotenia sa dočkala tiež chuť. Na druhú stranu sa ale nájdu aj osoby, ktoré chuť tohto gaineru práve neoslovila a skrz to sa rozhodli vyskúšať iný produkt.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi hlavné výhody tohto produktu patrí dobrý pomer výkonu a ceny. Za priaznivú čiastku sa vám dostane dobre rozpustného gaineru, ktorý je ľahko stráviteľný a vhodný ako tréningová suplementácia. Nevýhodou je, že táto verzia obsahuje isté množstvo jednoduchých cukrov, hoci sa v porovnaní s predchádzajúcou verziou produktu ich obsah znížil. Je ale potrebné zdôrazniť, že skrz prítomnosť týchto cukrov je nástup gaineru rýchlejší.

Záverečné zhrnutie

WEIDER MEGA MASS 4000 je vhodnou voľbou pre takzvaných hardgainerov, teda osoby s veľmi rýchlym metabolizmom, ktoré ťažko priberajú na váhe. Nový rad produktu už obsahuje menej jednoduchých cukrov a sacharidovú časť tvoria komplexnejšie sacharidy. Predstavuje tak ideálne riešenie pre osoby, ktoré si potrpia na kvalitnom zložení produktu za priaznivú cenu. Oželieť tu ale musíte o niečo horšiu chuť v porovnaní s pôvodnou verziou produktu.

59 € Orientačná cena

Recenzia Extrifit G15 Gainer

Recenzia Extrifit G15 Gainer
 • Lacný variant
Lacný variant Gainery
 • Vysoký obsah sacharidov
 • Komplex 10 vitamínov
 • Nízká cena
 • Nízký obsah bielkovín

Extrifit G 15 Anabolic Gainer je typickým zástupcom tejto rady produktov. Obsahuje vysoké množstvo sacharidov tvorených hneď 4 zdrojmi, takže v ňom nájdete ako rýchlo, tak aj tie postupne sa uvoľňujúce komplexy. Jeho proteínová zložka zahŕňa 6 srvátkových zdrojov, medzi ktorými nechýbajú ani špičky v proteínoch – CFM koncentrát a CFM 90% izolát. Účinná kombinácia s výbornou konzistenciou aj chuťou doplnená o komplex 10 vitamínov.

Hodnotenie odborníkov a ostatných užívateľov

Drvivá väčšina užívateľov si tento produkt pochvaľuje a opakovane sa k nemu vracia. V hodnoteniach vyzdvihujú najmä dobrú stráviteľnosť a chuťové vlastnosti, vďaka ktorým nie je problém s jeho pravidelným užívaním. Malú odchýlku ale vidia v odporúčanom množstve vody na prípravu drinku – zhodujú sa, že pre výraznejšiu chuť je lepšie prášok zriediť menším množstvom tekutiny.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavnou prednosťou tohto gaineru je množstvo sacharidov zahŕňajúce ako rýchle, tak aj tie pomalšie komplexy. Obsahuje tiež pomerne pestré spektrum bielkovín s rôznym stupňom hydrolýzy – vstrebávajú sa teda postupne. Škoda len, že je ich v zložení iba 15 g na 100 g produktu. To je v porovnaní s konkurenčnými hard gainermi celkom nízka hodnota.

Záverečné zhrnutie

V tomto prípade ide o roky overený, typický gainer s veľkým množstvom sacharidov. Je ideálny pre všetkých športovcov, ktorí chcú veľmi rýchlo zvýšiť svoju hmotnosť a objem svalstva, pritom však majú obmedzený finančný rozpočet a nemôžu mesačne investovať tisíce korún. Lacnejšie, avšak stále kvalitné suplementácie s komplexom vitamínov by sme preto odporučili najmä študentom na rýchle doplnenie energie.

34 € Orientačná cena


Ako vybrať gainer

Hneď v prvých kapitolách sa zameriame na samotné účinky gaineru a tiež na skupiny ľudí, pre ktorých je ideálnym doplnkom a môže im pomôcť v ich ceste za dokonalou postavou. Potom sa obrátime na to najdôležitejšie, čím je pochopiteľne samotné zloženie gaineru. Sú to predovšetkým sacharidy, bielkoviny a ostatné látky. Na základe nich si niečo povieme o výrazoch soft gainer a hard gainer.

Potom nadviažeme ďalším, veľmi významným parametrom, a tým je dávkovanie. V tejto súvislosti totiž nejde len o množstvo, ale aj správne načasovanie. Pokračovať budeme predstavením najčastejších veľkostí balení, ktoré si môžete zaobstarať, a povieme si tiež niečo o príchutiach. A ako už býva zvykom, posledná kapitola bude vyčlenená obstarávacím nákladom gainerov.

V každom prípade ale rozhodne nezabúdajte na to, že ide o doplnok stravy, ktorý vám nezaručí úspech sám o sebe, ak navyše necvičíte a prípadne nedodržiavate zodpovedajúci jedálniček. To isté však platí o všetkých ostatných suplementoch a iných doplnkoch, ktoré si športovci obľúbili.

Ako vybrať gainer stručne:

 • Je pre vás gainer vhodnou suplementáciou? Určený je pre všetkých, ktorí chcú zvýšiť svoj energetický príjem a nabrať hmotnosť a objem svalov, ale určené sú aj na doplnenie živín či urýchlenie regenerácie.
 • Zamerajte sa na zloženie gaineru. Hlavnú pozornosť venujte sacharidom a bielkovinám, ktoré by mali byť zastúpené v určitom pomere.
 • Hľadáte soft gainer, alebo hard gainer? Množstvo sacharidov a bielkovín predurčuje, či je produkt určený ako náhrada jedla, alebo na rýchle doplnenie energie napríklad medzi tréningami. Nikdy ale nesmiete zabúdať na kvalitnú pevnú stravu.
 • Sledujte odporúčané dávkovanie a hmotnosť balenia. Z toho okrem iného odvodíte, na ako dlho vám zakúpené balenie vydrží.
 • Dbajte na chuťové vlastnosti gaineru, aby sa vám užívanie nepriečilo. Medzi najobľúbenejšie príchute patrí čokoláda, vanilka alebo jahoda, ale existujú aj varianty bez príchuti.
 • Stanovte si rozpočet, vyberte niekoľko kandidátov a skúste si k nim vyhľadať recenzie či hodnotenia užívateľov. Osobné skúsenosti mnohokrát prezradia to, čo etiketa od výrobcu neobsahuje.

Účel gaineru

Gainer patrí medzi obľúbené doplnky stravy pre rekreačných a profesionálnych športovcov, ale môžu ho samozrejme užívať aj bežní ľudia. Tvorí ho rôzny pomer sacharidov a proteínov a jeho hlavným cieľom je navýšenie telesnej hmotnosti a budovanie svalovej hmoty. Benefity gaineru ale oceníte aj pre lepšiu výkonnosť a dlhšiu výdrž pri silovom tréningu alebo na kvalitnú po tréningovú regeneráciu.

Sám o sebe ale gainer nikomu vynikajúce výsledky nezaručí. Vždy je k nemu potrebné pristupovať ako k doplnku. Až v kombinácii s vhodným tréningom a zodpovedajúcim stravovaním využijete jeho maximálny potenciál.

K čomu všetkému sa gainer hodí, vám prehľadne predstavíme v nasledujúcich pár bodoch:

 • Zvýšenie príjmu energie behom dňa
 • Zlepšenie regenerácie po tréningu
 • Postupné budovanie svalovej hmoty a sily
 • Lepšia ochrana svalov pred poškodením

Rozdiel medzi gainerom a proteínom

Možno si teraz hovoríte, či teda radšej zvoliť gainer, alebo proteín, pretože ich účely sú na prvý pohľad dosť podobné. Zásadný rozdiel však spočíva v pomere sacharidov a bielkovín. Proteíny totiž obsahujú mnohonásobne vyšší podiel bielkovín, čomu zodpovedá aj ich názov. Pri gaineroch je to presne naopak – v zložení prevažujú sacharidy.

Na základe zloženia jednotlivých doplnkov je zrejmé, že každý slúži k niečomu inému. Kým proteíny sú vhodným doplnkom stravy pri naberaní, ale aj pri redukcii svalov, gainery najčastejšie slúžia na zvýšenie energetického príjmu a k celkovému naberaniu hmotnosti.

Pre koho je gainer vhodný?

Ako už bolo spomenuté hneď v úvode tohto článku, gainer je všeobecne užívaný predovšetkým bodybuildermi a ostatnými typmi športovcov. Nie je to ale tak, že sa vyhlásite za športovca a užívanie gaineru bude prospešné pre vaše telo. Takto to rozhodne nefunguje. K užívaniu gaineru by ste sa mali uchýliť až vo chvíli, keď nie ste schopní pokryť svoje energetické potreby zo stravy. To sa zvyčajne týka pracovne vyťažených osôb a tiež ektomorfných ľudí.

Každý človek má totiž inú fyzickú schránku a telesné predpoklady, na základe ktorých sa dá určiť, či je pre neho gainer prínosom alebo nie, prípadne aký typ tohto doplnku si vybrať. V tomto smere sa stretnete s trojitým delením takzvaných somatotypov, ktoré prezentujú celkovú stavbu tela človeka.

 • Endomorf – Gainer pre neho nie je príliš vhodný.
 • Mezomorf – Gainery možno užívať, ale je potrebné nastaviť zodpovedajúce množstvo.
 • Ektomorf – Najvhodnejší typ na užívanie gainerov.

Endomorf

Ide o osobu so zvyčajne robustnou postavou, ktorá nemá absolútne žiadne problémy s naberaním tuku a svalovej hmoty. Naopak sa skôr stretáva s tým, že nadobudnutý tuk horšie spaľuje a stráca. Ak sa radíte medzi tieto endomorfné somatotypy, mali by ste sa gaineru skôr vyhnúť, pretože predstavuje pomerne veľkú porciu kalórií.

Ako kvalitný po tréningový nápoj či nápoj k prípadnému vyplneniu malých desiat počas dňa môžete prípadne užívať gainer, ktorý ako sacharidový zdroj uvádza palatinózu (izomaltulózu). Trávi sa pomalšie, vďaka čomu je produkt vhodný aj pre endomorfa – nie je nutné sa báť, že by vám konzumácia spôsobila šialený pocit hladu. V každom prípade si dajte pozor na zvýšené množstvo cukru a vyhnite sa produktom s rýchlymi sacharidovými komplexmi.

Mezomorf

Túto skupinu ľudí možno zveličene označiť za dokonalých. Patria do nej totiž športovci s úmerným pribúdaním iba svalovej hmoty, ktoré ale trvá dlhšiu dobu. Nemajú problémy s tukmi a svaly rastú ako po masle. Pri mezomorfoch je užívanie gainerov vhodnou voľbou na urýchlenie rastu svalovej hmoty. Stačí si dobre nastaviť cvičebný plán, dávkovanie a celý proces rastu svalov značne urýchlite.

Ektomorf

Posledná kategória je ako stvorená na užívanie gainerov. Sú to ľudia s nižšou hmotnosťou, ktorí majú skrz veľmi rýchly metabolizmus problémy s naberaním svalovej hmoty prirodzenou cestou, prípadne to ide veľmi pomaly. Tu je aplikovanie gaineru úplne na mieste, ideálnou voľbou je prípravok s rýchlym sacharidovým komplexom. Jeho užitím do seba dostanete ďalšie kalórie bez toho, aby ste sa museli prejedať.

Zloženie

Gainery patria medzi športové doplnky, ktoré sú založené predovšetkým na bielkovinách a sacharidoch, preto by ste týmto zložkám mali venovať tú hlavnú pozornosť. Najprv sa poďme zamerať na bielkoviny. Od ich kvality sa totiž odvíja aj celková kvalita gaineru.

Bielkoviny

Vždy sa zaujímajte o to, z akého zdroja bielkoviny pochádzajú, pretože práve táto informácia vypovedá o spomínanej kvalite. Ideálne, keď na obale nájdete niektorý z týchto výrazov – micelárny kazeín, natívne srvátkový izolát, hrachový proteínový izolát, CFM, izolát vaječnej bielkoviny alebo sójový proteínový izolát. Naopak medzi menej kvalitné bielkoviny patrí kazeinát sodný, sójový koncentrát, sušené mlieko a sušená srvátka.

Pri čítaní zadného obalu sa vedľa zdrojov bielkovín sústreďte aj na ich celkové množstvo v 100 gramoch gaineru. V tomto smere sa pre vás stane rozhodujúcou hodnotou 20 gramov bielkovín na 100 gramov gaineru. 

 

 • Do 20 gramov bielkovín na 100 gramov gaineru – Produkt vhodný skôr na regeneráciu a doplnenie potrebného množstva živín v tele.
 • Nad 20 gramov bielkovín na 100 gramov gaineru – Výrobok, ktorý sa hodí skôr na rýchlejšie naberanie svalovej hmoty a objemový tréning.

Sacharidy

Druhou nevyhnutnou zložkou sú sacharidy. V tomto smere si strážte účinnosť obsiahnutých látok. Niektoré z nich pôsobia v podstate okamžite v tele, iné sa začnú vstrebávať až po nejakom čase. K tomu prihliadajte s ohľadom na váš cvičebný plán a cieľ. Pre predstavu vám popíšeme stručné rozdelenie jednotlivých druhov sacharidov podľa toho, akou rýchlosťou sú uvoľňované do krvi a ako rýchlo môžu byť potom v tele využité. Rýchlo sa vstrebávajúce sacharidy – glukóza, fruktóza.

 

 • Pomaly sa vstrebávajúce sacharidy – laktóza, sacharóza a maltóza.
 • Sacharidy vstrebávajúce sa až po dlhšej dobe po konzumácii – isomaltulóza, maltodextrín.

Pomaly vs. rýchlo sa vstrebávajúce sacharidy

Z rýchlosti vstrebávania prítomných sacharidov sa odvíja hlavne to, kedy by ste mali konkrétne gainer konzumovať a za akým účelom. Napríklad rýchlo sa vstrebávajúce sacharidy prídu vhod v situácii, kedy potrebujete medzi dvojfázovým tréningom len rýchlo doplniť energiu. Využijete ich tiež tesne po tréningu pred ďalším jedlom, kedy vám pomôžu naštartovať regeneračné procesy.

Tie pomalšie potom môžu predstavovať aj určitú náhradu normálneho jedla, pretože zvyšujú hladinu inzulínu oveľa pomalšie a udržujú ju na rovnakej úrovni dlhú dobu, čo je žiaduce po väčšinu času dňa. Takýto stav umožní optimálne naberanie svalovej hmoty bez ukladania energie v podobe tuku.

Tuky

V zložení gaineru ďalej nájdete tuky, v ktorých prípade dbajte na čo najnižšie zastúpenie. Maximálna dávka tukov v 100 gramoch gaineru by nemala presiahnuť hranicu 5 až 10 gramov. Strážte si tiež pomer medzi celkovými tukmi a tými nasýtenými, ktorých by malo byť čo najmenšie percento zastúpenia. Ak tomu tak nebude, aplikovanie gaineru sa môže negatívne premietať aj do nárastu vášho telesného tuku.

Ostatné látky

V rámci obsahového zloženia gainerov sa pochopiteľne stretnete aj s ostatnými látkami, ku ktorým je potrebné prihliadať. Na škodu nie je pridané množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny či kreatínu. Minimálne by ale malo byť zastúpenie cholesterolu. Zároveň sa vyhnite akýmkoľvek ďalším potravinovým doplnkom. Medzi tie nežiaduce a v podstate zakázané patrí E240 Formaldehyd, E107 Žltá 2G, E924a Bromičnan draselný, E121 Citrónová červeň 2 a im podobné.

Soft gainer vs. Hard gainer

Veľmi často sa v produktových ponukách výrobcov gainerov môžete stretnúť s označením soft gainer a hard gainer. To súvisí predovšetkým s priemernými hodnotami v oblasti zloženia takýchto doplnkov. Tu je niekoľko dôležitých informácií, ktoré vám pomôžu rozoznať hlavné rozdiely medzi týmito dvomi skupinami gainerov a napovedať, kedy je ktorý typ vhodný.

Soft gainery

V ich zložení nájdete menšie zastúpenie sacharidov medzi hodnotami 30 až 50 gramov na 100 gramov gaineru. Naopak disponujú vyšším množstvom bielkovín (okolo 25-50 gramov) aj tukov (okolo 2 až 10 gramov). Z toho vyplýva jediné, a to že niektoré soft gainery možno označiť za veľmi dobrú náhradu jedla z pohľadu prínosných látok pre telo.

Hard gainery 

Tie sú zamerané predovšetkým na vyššie zastúpenie sacharidov v hodnotách okolo 50 až 75 gramov na 100 gramov gaineru. Je teda predpokladom, že tieto produkty budú slúžiť ako primárny zdroj väčšej energie. Tú získate v ďaleko kratšom čase a efektívnejšie. Hard gainery je najlepšie používať napríklad na rýchle doplnenie energie medzi dvojfázovými tréningami.

Pre lepšiu prehľadnosť sa môžete pozrieť aj do tabuľky, ktorá ukazuje priemerné hodnoty soft a hard gainerov. Na prvý pohľad vám prezradí, že u soft gainerov nájdete väčšie zastúpenie bielkovín a nižšie zastúpenie sacharidov a u hard gainerov je to presne naopak.

Nutričné informácie Hard gainer (100 g) Soft gainer (100 g)
Energetická hodnota 400 kcal (1600 kJ) 400 kcal (1 600 kJ)
Sacharidy 50–75 g 30–50 g
Bielkoviny 15–25 g 25–50 g
Tuky 1–5 g 2–10 g

Dávkovanie

Teraz prichádza na rad ďalšia dôležitá kapitola. Nejde totiž len o zakúpenie kvalitného a pre vás vhodného gaineru, ale dôležité je tiež vedieť, aké dávkovanie zvoliť. Práve od neho sa totiž bude odvíjať váš požadovaný výsledok, napríklad vo viditeľnom náraste svalovej hmoty.

Optimálne je pochopiteľne začať dávkovať gainer podľa uvedeného návodu na obale výrobku. Je však pravdou, že každý človek má trochu odlišnú fyzickú muskulatúru a fungovanie tela, preto niekedy je potrebné tieto odporúčania trochu upravovať. Na to existuje jednoduché pravidlo. Pokiaľ pri užívaní gaineru nedochádza k žiadnym viditeľným výsledkom, dávku navýšte. Ak naopak veľa priberáte, dávku znížte.

Ak by ste si chceli nastaviť dávkovanie gaineru odborne, zamerajte sa na to, či ste v kalorickom nadbytku alebo nie. Postupovať môžete podľa nasledujúcich krokov :

 1. Najskôr si spočítajte, aké množstvo energie, bielkovín a sacharidov do svojho tela dostanete z bežného jedla.
 2. Potom sa zamerajte na orientačný výpočet výdaja energie behom celého dňa.
 3. Skontrolujte si rozdiely medzi oboma výsledkami a tým pádom prídete na to, koľko gaineru do svojho tela budete musieť dostať.

V tomto smere možno nakoniec spomenúť ešte jednu všeobecnejšiu poučku, ktorá sa týka osoby s hmotnosťou okolo 80 kilogramov. Takýto človek by okrem riadneho dodržiavania jedálnička a pravidelných tréningov pre budovanie svalovej hmoty mal konzumovať asi 160 gramov bielkovín a 360 g sacharidov denne. A z toho možno usúdiť optimálnu dávku gaineru.

Kedy užívať gainer?

Vhodné dávkovanie nespočíva len vo veľkosti dávky, ale aj v správnom načasovaní. Podľa rozvrhu vášho tréningu a typu gaineru ho dávkujte tak, aby bol jeho účinok čo najefektívnejší a pomohol vám s budovaním svalov.

 • Pred tréningom užívajte gainer určený pre doplnenie energie. Ideálny je doplnok s ľahko vstrebávajúcimi sa sacharidmi, ktorý si dáte zhruba 30 až 60 minút pred tréningom.
 • Po tréningu je telo obvykle v stave, kedy spotrebovalo veľké množstvo energie a znížila sa hladina glykogénu. Energiu a živiny môžete doplniť užitím soft gaineru.
 • Pred spaním alebo ráno je nutné zaistiť telu prísun živín, aby sa nedostalo do stavu katabolizmu (vedie k rozpadu svalovej hmoty). Ak nestíhate jesť, možno na tieto účely takisto užiť gainer.
 • Kedykoľvek počas dňa možno gainer s vyšším obsahom bielkovín užívať ako náhradu jedla, čo vám pomôže naplniť váš energetický príjem. Táto forma doplnenia energie je takisto vhodná predovšetkým v prípadoch, keď nestíhate jesť.

Ako užívať gainer?

Posledné upresnenie s oblasti dávkovania gaineru spočíva vo forme užívania. Medzi osvedčené metódy patrí jeho rozmiešanie s vodou, vďaka čomu nenarušíte hodnoty v jeho zložení. Ak chcete nápoj obohatiť o ďalšie kalórie a živiny, môžete gainer rozmiešať aj s mliekom. Vďaka tomu docielite zároveň výrazne lepšej chuti.

Veľkosť balenia

Od samotného zloženia a odporúčaného dávkovania gaineru sa pri výbere sa dostanete aj na ostatné parametre takéhoto produktu. Jedným z nich je napríklad hmotnosť balenia, ktorá celkom jasne vypovedá o tom, koľko tohto doplnku vlastne získate. Ako už to tak býva, veľké balenia sú cenovo výhodnejšie. Na trhu existujú aj tzv. Skúšobné balenie. Tá vám poväčšinou prezradí základné chuť tejto látky. V ich prípade ide o malé množstvo cca 50-75 gramov.

Ak by ste si chceli kúpiť gainer k pravidelnej konzumácii, začne váš výber u balenia s hmotnosťou cca 1 kilogram. Ak to s posilňovaním alebo danou pohybovou aktivitou myslíte vážne, určite si môžete obstaranie gaineru vo výsledku zlacniť tým, že investujte peniaze do väčšieho balenia. Na trhu sú výrobky s hmotnosťou okolo 5 až 7 kilogramov. Potom pochopiteľne vychádza jedna dávka na menšie peniaze.

Chuť

Ku gaineru pristupujte ako k doplnku, ktorý je prospešný pre vaše telo a pomôže vám na dosiahnutie požadovaných cieľov, či už sú akéhokoľvek charakteru. Práve z tohto dôvodu by ste sa v žiadnom prípade nemali ochudobňovať o to, akú bude mať gainer chuť. Na trhu je totiž nespočetné množstvo produktov s odlišnou príchuťou. A ako je známe, každému chutí niečo trochu iné. Aj konzumácia gaineru by pre vás do istej miery mala byť lahodným zážitkom.

Len pre príklad uvedieme, že môžete zakúpiť gainery s príchuťou čokolády, jahody, banánu, kokosu, vanilky, maliny, citrónu, pomaranča, ale aj tie bez akejkoľvek príchute.

Cena

Gainery na trh chrlia rady najrôznejších výrobcov. Niekedy je možno trochu zložité vyznať sa v jednotlivých produktových radoch. Ak však budete postupovať podľa vyššie uvedených kapitol, dopracujete sa ku kvalitnému gaineru, ktorý sa pre vás stane prínosom.

Pomáhať vám v tomto ohľade môžu aj preverené značky týchto doplnkov. Medzi tie sa radia napríklad Extrifit, NUTREND, Reflex Nutrition, 4fitness, MUSKULVIT, Amix Nutrition, Explomax, Scitec Nutrition, MaxxWin a ďalšie. A aké sú približné obstarávacie náklady gainerov?

Cena do 8 €

Najlacnejšie sú pochopiteľne testery gainerov. Ich hmotnosť je do 50 až 75 gramov. Tie stoja obvykle okolo 1 €. Komplexné balenie pre pravidelné použitie zakúpite od 4 €, pričom maximálne množstvo gaineru bude v tomto prípade do 1 až 1,5 kilogramu. Odporúčame ale nešetriť a vyberať produkty od renomovaných značiek.

Cena od 8 € do 40 €

V tomto smere sa vám otvárajú možnosti investície do výrazne kvalitnejších produktov. Kvalita pochopiteľne rastie s pridanou cenou. Zakúpiť môžete zároveň aj väčšie a cenovo výhodnejšie balenie, ktoré vám vydrží dlhšiu dobu. Do 40 € zaobstaráte gainery s hmotnosťou až 5 kilogramov.

Cena nad 40 €

Ak chcete investovať do preverenej a špičkovej kvality, potom si rozhodne priplaťte. Nie však za objem. Ten sa aj v tejto cenovej skupine pohybuje okolo 5-7 kilogramov, pričom je potrebné zvážiť tiež dobu trvanlivosti produktu. Nekupujte zbytočne veľké balenia, ak viete, že ho nestihnete v rozumnej dobe spotrebovať. Priplaťte si skôr za kvalitu, ktorá sa premietne do výkonov a viditeľných výsledkov. Tie najdrahšie gainery sa môžu pohybovať okolo sumy 140 €.

 

Často kladené otázky k gainerov

Ako a aký gainer vybrať?

Pri výbere gaineru sa zamerajte hlavne na zloženie. Ide predovšetkým o obsah komplexných sacharidov a kvalitných bielkovín, ktorých zdroj by mal ideálne obsahovať všetky esenciálne aminokyseliny (tie, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť). Nenechajte sa zlákať nízkou cenou, ak si nie ste istí, zakúpte najskôr vzorky. Dbajte tiež na chuťové vlastnosti a množstvo gaineru v balení, mesačná spotreba totiž môže dosiahnuť aj 5 kilogramov.

Čo hľadať na etikete gaineru?

Etiketa gaineru vám prezradí všetko o jeho zložení. Zásadné pre vás budú predovšetkým informácie o celkovom množstve sacharidov a bielkovín a použitých zdrojoch. Ďalej sa zaujímajte o obsah tukov s dôrazom na obsah cholesterolu. Všímajte si, či gainer obsahuje aj iné látky, napríklad vitamíny, minerály, probiotiká či tráviace enzýmy pre lepšiu stráviteľnosť. A naopak, snažte sa vyhnúť produktom s obsahom sladidiel a potravinárskych prísad.

Kto by sa mal užívaniu gaineru vyhnúť?

Z hlavného účelu užívania gainerov vyplýva, že tento produkt nie je vhodný pre osoby držiace diétu na účel zhodenia prebytočných kíl. Keďže ide o doplnok stravy, mali by sa jeho užívaniu vyhnúť osoby, ktoré majú problémy so srdcom alebo s pečeňou, ďalej tehotné a dojčiace ženy, deti a osoby s citlivým tráviacim systémom. Užívanie gaineru by mali starostlivo zvážiť osoby, pre ktoré je typický endomorfný somatotyp.

Iva Koňaříková sa ako redaktorka rada zaoberá témami aktívneho životného štýlu. Do jej hľadáčika sa tak dostali aj doplnky stravy v podobe gainerov. Vďaka prehľadu v športovej suplementácii a načerpaniu informácií z overených zdrojov vám rada dopodrobna popíše všetky podstatné parametre týchto produktov a poradí, ako vybrať gainer vhodný práve pre vás.
Redaktorka

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Gainery
Průměrné hodnocení 4.7 z 6 hlasů