Ako vybrať generátor ozónu
Generátory ozónu sa stávajú čoraz obľúbenejším prostriedkom na zabezpečenie dokonalej čistoty domova i komerčných priestorov. Nielenže dokážu zlikvidovať škodlivé mikroorganizmy v ovzduší, vo vode a na povrchoch, ale taktiež eliminujú nepríjemné pachy. Práve o dezinfekčných vlastnostiach ozónových generátorov a ich praktickom využití sa budeme baviť v prvých kapitolách tohto článku.
Ako najdôležitejší parameter výberu tu bude vystupovať výkon, ktorý musí zodpovedať veľkosti čisteného priestoru. Od tohto parametra sa potom môžete odpichnúť a zvoliť podľa neho odporúčanú dobu prevádzky. Zmienime sa tiež o tom, že okrem klasických ozonizérov využívajúcich na tvorbu ozónu korónový výboj existujú ešte aj ďalšie typy.
Pri generátore ozónu sa nezabudnite uistiť, že je opatrený európskou certifikáciou zaručujúcou jeho bezpečnosť a účinnosť. Z funkcií potom nesmie chýbať časovač. Na plynulé nastavenie výkonu sa hodí aj možnosť regulácie. Na záver článku rozdelíme ozónové generátory do cenových skupín, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, koľko tieto zariadenia približne stoja.
Pokiaľ sa zaujímate o problematiku čistenia vzduchu, spracovali sme pre vás aj porovnanie čističiek alebo odvlhčovačov vzduchu.
Ako vybrať generátor ozónu stručne:
- Stavte na korónový výboj. Táto metóda tvorby ozónu je zďaleka najúčinnejšia a najrozšírenejšia. Existujú ešte prístroje využívajúce UV žiarenie, studenú plazmu alebo elektrolýzu.
- Plánujete s generátorom čistiť domácnosť, alebo ho potrebujete do komerčných priestorov? Podľa účelu môžete vyberať z prístrojov s nízkym, stredným alebo vysokým výkonom.
- Výkon zariadenia musí korešpondovať s veľkosťou miestnosti. Dezinfekcia izby s rozlohou 25 m2 vám bude so zariadením s priemerným výkonom 3 500 miligramov za hodinu trvať okolo 40 minút.
- Informujte sa o odporúčanej dobe použitia. Tá sa bude odvíjať práve od výkonu. Čím bude vyšší, tým menej času bude generátor potrebovať na dokonalú sanitáciu.
- Nezabudnite skontrolovať certifikáciu. Produkty predávané na území Európskej únie musia byť opatrené certifikátom CE garantujúcim ich bezpečnosť a účinnosť.
- Funkcie zvýšia váš komfort. Okrem časovača, ktorý je absolútnou nutnosťou, sa môžete zamerať aj na reguláciu výkonu, digitálny ovládací panel alebo sklopnú rukoväť.
- Zorientujte sa v obstarávacích cenách generátorov ozónu. Prístroje s priemerným výkonom na domáce použitie nemusia stáť viac ako 200 €. Najdrahšie sú potom profesionálne modely určené do priemyselných priestorov, ktoré často stoja aj viac ako 2 800 €.
Ako funguje generátor ozónu
Generátor ozónu, ktorý môžete nájsť aj pod názvom ozónový generátor alebo ozonizér, patrí medzi zariadenia na dezinfekciu a čistenie ovzdušia.
Na to používa ozón (aktívny kyslík, v chémii označený ako O3), čo je plyn, ktorý sa vyznačuje významnými dezinfekčnými účinkami. Na vznik tejto trojatómovej molekuly prístroj využije dvojatómový kyslík zo vzduchu, ktorý pomocou elektrického prúdu (korónový výboj) rozštiepi na jednotlivé atómy kyslíka. Tie následne reagujú s ďalšími molekulami vzdušného (dvojatómového) kyslíka. Výsledkom tejto reakcie je ozón.
Väčšina generátorov ozónu je navyše vybavená ventilátorom, ktorý vyrobený plyn distribuuje do priestoru. Ozón sa po určitej dobe (zhruba za 60 minút) samovoľne rozpadá na klasický kyslík, nezanechá teda po sebe žiadne znečistenie.
Využitie generátora ozónu
Keďže je čistenie vzduchu, vody a povrchov prostredníctvom ozónu vysoko účinné, využíva sa v mnohých odvetviach na rozličné účely. Medzi jeho silné stránky nepatrí výhradne odstraňovanie mikroorganizmov, nečistôt a alergénov. Ozónový generátor dokáže tiež eliminovať nepríjemné pachy (vlhkosť, zatuchlina, moč, cigaretový dym, pot, zvieratá či riedidlá).
Prostredie |
Využitie |
Zdravotníctvo |
Sterilizácia chirurgických nástrojov; dezinfekcia ovzdušia a plôch v laboratóriách, lekárňach, čakárňach a ordináciách |
Potravinárstvo |
Sanitácia strojov a povrchov; ozonizácia potravín (zabraňuje rastu plesní a kvasiniek) |
Domácnosti a kancelárie |
Dezinfekcia ovzdušia a povrchov |
Pivnice a suterény |
Eliminácia plesní, húb a zápachu z vlhkosti |
Reštauračné kuchyne |
Odstránenie zápachu z jedla |
Hotely a ubytovacie zariadenia |
Dezinfekcia izieb; odstránenie pachov zo záclon, matracov a kobercov |
Prostriedky hromadnej dopravy |
Dezinfekcia ovzdušia a povrchov |
Automobily |
Odstránenie plesní z klimatizácie; eliminácia zápachu z cigariet |
Vodohospodárstvo |
Dezinfekcia vody |
Keďže sa jedná o plyn, ktorý sa rozpína v celom priestore, dokáže dosiahnuť na všetky ťažko prístupné miesta, a to všetko bez vášho pričinenia. Na vás je iba zapnutie prístroja, o celý proces čistenia a dezinfekcie sa postará ozón sám. Prístroj sa potom automaticky sám vypne a následne sa ozón rozpadne na neškodný kyslík, ktorý dýchame.
Typy
Drvivá väčšina generátorov ozónu, s ktorými sa v súčasnej dobe na trhu stretnete, využíva na tvorbu ozónu korónový výboj. Existujú ale ešte tri ďalšie mechanizmy štiepenia kyslíka na vytvorenie ozónu, ktoré si pre ucelenie informácií predstavíme. Generátory ozónu teda využívajú nasledujúce mechanizmy:
- Korónový výboj
- Ultrafialové žiarenie
- Studená plazma
- Elektrolýza
Generátory ozónu využívajúce korónový výboj
Generátory využívajúce na rozštiepenie kyslíka elektrický prúd sa vyznačujú skvelou efektivitou. Za veľmi krátky čas dokážu vyprodukovať veľké množstvo ozónu. Tento mechanizmus je preto zo všetkých najobľúbenejší a najviac využívaný. Generátory ozónu s korónovým výbojom sa preto hodia do komerčných priestorov a do priemyslu. Počas prevádzky produkujú väčšie množstvo tepla a na svoj chod tak vyžadujú aj väčšie množstvo energie.
Generátory ozónu využívajúce UV žiarenie
Tieto generátory štiepia dvojatómové molekuly kyslíka prostredníctvom ultrafialového žiarenia. Tento proces trvá pomerne dlho a výsledkom je len malé množstvo ozónu. Možno ich preto odporučiť skôr do menších priestorov, ako sú kancelárie, interiéry áut alebo chaty. Zo všetkých mechanizmov je tento najmenej účinný, ale aj najlacnejší. Z dôvodu nízkej efektivity sa takéto modely vyrábajú len málo.
Generátory ozónu využívajúce studenú plazmu
Tento typ ozonizéra využíva studenú plazmu generovanú dvoma neónovými trubicami, ktoré spolu susedia v utesnenej komore. Elektródy tu vytvára elektrické pole. Vzniknutý elektrický prúd môže rozštiepiť vzdušný kyslík, následne vzniká ozón.
Na rozdiel od generátorov s korónovým výbojom produkujú iba malé množstvo tepla, ale porovnateľné množstvo ozónu. Keďže sa ale jedná o veľmi nákladné a rozmerné zariadenia, stretnete sa s nimi naozaj len málokedy a už vôbec nie sú určené do domácnosti.
Generátory ozónu využívajúce elektrolýzu
Úprava vody pomocou ozónu je oveľa zdravším a ekologickejším riešením oproti chlórovaniu. Ozón je v tomto prípade vyrábaný priamo z rozštiepených molekúl vody. Koncentrácia ozónu v takto upravenej vode je pomerne nízka a nemá šancu unikať do ovzdušia. Postupne sa zase rozloží na kyslík a nezanechá vo vode žiadne škodlivé zvyšky.
Tento typ generátorov ozónu figuruje najmä vo vodohospodárskom priemysle. Na dezinfekciu pitnej vody sa ozón využíva už viac ako 100 rokov.
Výkon
Teraz sa od využitia a typov generátorov ozónu konečne presúvame k parametrom výberu týchto sanitačných prístrojov. Bezpochyby tým najdôležitejším je výkon generátora. Ten musí korešpondovať s veľkosťou a využitím miestnosti, ktorú sa chystáte dezinfikovať. Pod týmto parametrom si môžete predstaviť približné množstvo ozónu, ktoré prístroj vyprodukuje za jednotku času. Udáva sa v miligramoch za jednu hodinu.
- 500 mg/hod – výkon tých najmenších ozonizérov. Na dezinfekciu vozidiel, pivníc, dielní, garáží, pracovní, lodí či karavanov.
- 3 000 až 5 000 mg/hod – stredne výkonné prístroje do domáceho prostredia.
- 7 000 až 10 000 mg/hod – vhodné už aj do komerčných priestorov. Používajú sa v reštauráciách, ordináciách, čakárňach a väčších kanceláriách.
- 15 000 mg/hod a viac – vysoko výkonné modely na priemyselné využitie.
Príkon
Alebo množstvo elektrickej energie, ktoré prístroj odoberie zo siete za jednotku času. Udáva sa vo wattoch (W). Spotrebu energie generátorov ozónu najviac ovplyvňuje výkon a zvolená technológia štiepenia kyslíka.
Z pohľadu spotreby elektrickej energie patria generátory ozónu medzi úplne nenáročné zariadenia, aspoň pokiaľ hovoríme o menej výkonných modeloch na domáce použitie. Ich spotreba spravidla neprekračuje niekoľko desiatok wattov, čo možno prirovnať napríklad ku klasickej žiarovke. Generátor ozónu navyše nebýva v chode dlhšie ako hodinu či dve, preto sa nemusíte obávať, že vám výrazne zvýši účet za elektrinu.
Pri generátoroch určených do komerčnej a priemyselnej prevádzky potom hovoríme o príkone v rozmedzí niekoľkých stoviek wattov.
Doba prevádzky
V súvislosti s výkonom je potrebné spomenúť aj dobu, počas ktorej bude generátor ozónu pri čistení v prevádzke. Čím je výkon vyšší, tým rýchlejšie prístroj pracuje. Ďalším ovplyvňujúcim faktorom bude veľkosť dezinfikovaného priestoru.
Výkon |
Rozloha miestnosti (s bežnou výškou stropu 2,5 m) |
Čas prevádzky |
Do 3 500 mg/h |
30 m2 |
60 až 100 min |
Do 7 000 mg/h |
30 m2 |
30 až 60 min |
15 000 mg/h |
30 m2 |
Menej ako 10 min |
Konkrétne časy potrebné na dosiahnutie čo najefektívnejšej sanitácie by mal výrobca vždy uvádzať v návode. Vo vyššie uvedenej tabuľke nájdete orientačné časy.
Životnosť ozónovej dosky
Tzv. ozónová doska predstavuje dôležitý prvok každého generátora ozónu. Pokiaľ totiž prestáva slúžiť, generátor distribuuje nižšie koncentrácie ozónu. Väčšinou býva vyrobená z keramiky.
Prístroj by mal vždy ponúkať možnosť jej výmeny, pretože má len obmedzenú životnosť. Pri väčšine ozonizérov vydrží pracovať 5 000 až 7 000 hodín. To predstavuje niekoľko desiatok rokov v bežnej domácnosti. Pokiaľ už dosluhuje, prístroj nedokáže produkovať dostatočné množstvo ozónu. Dezinfekcia je potom neefektívna a neplní svoj účel.
Pri niektorých jednoduchších modeloch môžete výmenu ozónovej dosky zvládnuť aj sami. Presné inštrukcie vždy nájdete v manuáli. Väčšinou sa ale odporúča radšej osloviť autorizovaný servis.
Bezpečnosť a účinnosť
Generátory ozónu možno na prvý pohľad pôsobia ako prístroje, ktorých použitie nie je zaťažené žiadnymi obmedzeniami. Preto môže byť pre niekoho prekvapujúce, že pri jeho používaní musíte dodržiavať prísne pravidlá. O bezpečnosti daného výrobku by ste sa mali uistiť v prvom rade kontrolou certifikácie. Generátor ozónu musí byť opatrený certifikátom CE, ktorý garantuje splnenie predpisov ohľadom zdravia, bezpečnosti i ochrany životného prostredia.
Ozón je pre človeka vo vysokých koncentráciách jedovatý. Aj nízke koncentrácie dráždia sliznice a oči. Jeho pôsobenie môže spôsobiť poškodenie pľúc. Dlhodobá expozícia vysokým koncentráciám môže viesť až k predčasným úmrtiam. Do miestnosti so zapnutým ozonizérom preto v žiadnom prípade nevstupujte. Nezabudnite z nej tiež odniesť kvety a odviesť domácich miláčikov – ozón likviduje všetko živé.
Pozor treba dať aj pri veciach. Ozón totiž môže poškodzovať niektoré typy plastov, gumové produkty a papier. Najväčším problémom je ale urýchlenie oxidácie kovových predmetov, čo môže viesť k ich predčasnej korózii (hrdzaveniu). Takéto predmety by ste mali pred spustením ozónového generátora zabaliť. Predmety vyššej hodnoty, napríklad kovové rámy obrazov, je potom najlepšie z miestnosti jednoducho odniesť.
Hlučnosť
Väčšina elektrických zariadení vydáva po zapnutí zvuk a ani generátory ozónu nie sú výnimkou. Zodpovedá za to ventilátor, ktorý sa točí a vháňa vyrobený ozón do miestnosti. Keďže však po zapnutí generátora opúšťate miestnosť, nebude vás hluk najskôr nijako rušiť. Najčastejšie sa stretnete s hlučnosťou v rozmedzí 40 až 45 dB, čo možno prirovnať k normálnemu rozhovoru alebo bzučaniu chladničky.
Funkcie
Generátory ozónu predstavujú veľmi jednoduché zariadenia, ktoré stačí iba zapojiť do elektrickej zásuvky a zapnúť pomocou tlačidla (panelu). Sofistikované funkcie a vychytávky nepatria medzi silné stránky týchto prístrojov. Nájdete pri nich len niekoľko jednoduchých funkcií, ktoré sme popísali v nižšie uvedenom zozname.
- Časovač – na nastavenie času dezinfikovania. Po uplynutí danej doby sa generátor sám vypne.
- Regulácia výkonu – umožňuje nastaviť vysokú produkciu ozónu (vysoký výkon), alebo naopak zníženú (znížený výkon). Vyššiu koncentráciu ozónu oceníte napríklad pri dezinfekcii väčších miestností.
- Sklopná rukoväť – na komfortné prenášanie prístroja.
- Digitálny ovládací panel – intuitívny panel slúži ako alternatíva klasických ovládacích tlačidiel a otočných gombíkov.
- Prachový filter – zaistí, že ventilátor nebude do priestoru rozháňať žiadne prachové častice. Tento prvok ocenia hlavne astmatici a alergici.
- UV lampa – vstavané UV svetlo má biocídne vlastnosti, čím sa zvyšuje efektivita pri ozónovaní.
Cena
Generátory ozónu máte možnosť zakúpiť v pomerne širokom cenovom rozmedzí. Obstarávaciu cenu zariadenia ovplyvňuje predovšetkým jeho výkonnosť. Pri generátore ozónu sa zamerajte na výrobcov, ktorí ponúkajú kvalitné prístroje s nevyhnutnou certifikáciou. Ide napríklad o OzonAir, AirClean, MB Systems, Lifetech, Ulsonix, UVtech, SXT alebo českého výrobcu Diametral. Pokiaľ ozonizér nedisponuje certifikátom, nemali by ste ho radšej vôbec kupovať.
Cena do 150 €
Najnižšia cenová hladina ponúka hlavne menšie modely domácich ozonizérov. Už za cenu okolo 60 € je možné zakúpiť produkt s dostatočným výkonom okolo 500 miligramov za hodinu na dezinfekciu auta a malých miestností. Ich prednosťou sú praktické rozmery a nízka hmotnosť – veľmi ľahko sa s nimi manipuluje. Úplne základnou funkciou, ktorá by im nemala chýbať, je časovač.
Občas k nim výrobcovia ponúkajú v rámci príslušenstva hadičku, ktorú môžete ponoriť do vody. Vo vode s ozónom potom môžete dezinfikovať potraviny alebo drobné predmety.
Cena od 150 do 400 €
Generátory ozónu strednej cenovej triedy sú už dostatočne výkonné na čistenie priemerne veľkých miestností. Sú vhodné ako do domácnosti, tak aj do komerčného prostredia typu reštaurácie alebo ordinácie. Počítať pri nich môžete s oveľa vyšším výkonom, ktorý urýchli dobu dezinfekcie. Z funkcií sa pri nich môžete stretnúť s reguláciou chodu a digitálnym ovládacím panelom. Samozrejmosťou je potom sklopná rukoväť na komfortné prenášanie prístroja.
Cena nad 400 €
Tu sa už pohybujeme výhradne medzi vysoko výkonnými prístrojmi, ktoré sú určené do priemyselného prostredia a do priestorov s vysokou kumuláciou osôb (nemocnice, kultúrne strediská, fitness centrá). Tie najdrahšie modely môžu stáť tisícky eur a vyprodukujú aj viac ako 30 000 miligramov ozónu za hodinu.
Vlastnosti ozónu (O3)
Jedná sa o vysoko reaktívny plyn modrej farby. S ozónom sa môžete úplne bežne stretnúť v prírode – vzniká napríklad pri búrkach. Po daždi si môžete všimnúť, že je vo vzduchu cítiť charakteristickú výraznú vôňu, ktorá značí jeho prítomnosť. Trojatómová molekula ozónu je nestabilná a veľmi rýchlo sa rozpadá na klasický kyslík. Udáva sa, že pri izbovej teplote sa polovica vzdušného ozónu rozpadne za 30 minút, vo vode dvakrát rýchlejšie.
Ako nesmierne silné oxidačné činidlo disponuje ozón výraznými dezinfekčnými účinkami. Generátory ozónu likvidujú baktérie, plesne, huby a ďalšie nežiaduce mikroorganizmy. V súčasnej dobe neexistuje žiadna baktéria ani vírus odolávajúci účinkom tohto plynu. Okrem dezinfekcie vzduchu je možné ozonizéry využiť aj na úpravu vody a čistenie povrchov.
Ozón tvorí aj veľmi dôležitú časť atmosféry. V stratosfére vytvára tzv. ozónovú vrstvu, ktorá zabraňuje nadmernému prieniku UV žiarenia. Počas horúcich letných dní, kedy panuje bezvetrie, sa tiež vyskytuje priamo na povrchu zeme. Tu vystupuje ako súčasť tzv. suchého smogu, ktorý je zdraviu škodlivý.
Dezinfekčné činidlo |
Zvyšky po dezinfekcii |
Náklady na likvidáciu zvyškov |
Prevádzkové náklady |
Záťaž pre životné prostredie |
Ozón |
Kyslík, voda |
Takmer žiadne |
Vcelku nízke (elektrina a údržba) |
Nízka (rýchly rozpad ozónu) |
Bielidlá, alkoholy a iné |
Zlúčeniny chlóru, organické rozpúšťadlá, prchavé látky |
Vysoké |
Pri intenzívnej dezinfekcii vysoké |
Vysoká (agresívne chemikálie, vysoká uhlíková stopa) |
Ako používať generátor ozónu
Ako bolo už spomenuté v predchádzajúcich kapitolách, pri použití generátora ozónu musíte dbať najmä na bezpečnosť. Samotné použitie prístroja je potom veľmi jednoduché. Mala by mu ale predchádzať starostlivá príprava čistenej miestnosti.
Miestnosť pripravte nasledujúcim spôsobom:
- Najprv miestnosť upracte. Starostlivo ju povysávajte a z povrchov zotrite prach. Vďaka tomu bude mať ozón lepší prístup ku všetkým povrchom.
- Predmety, ktoré by mohli s ozónom reagovať (kov), starostlivo zabaľte alebo radšej odneste z miestnosti.
- Zatvorte dvere vedúce do iných miestností a všetky okná.
- Uistite sa, že v miestnosti nikto nezostal (deti ani zvieratá). Odneste aj všetky izbové rastliny.
Teraz už môžete pristúpiť k použitiu prístroja:
- Nastavte na generátore výkon a čas potrebný na dezinfekciu danej miestnosti.
- Po spustení prístroja odíďte z miestnosti a zatvorte za sebou dvere.
- Počkajte na koniec dezinfekcie a do miestnosti nevstupujte. Generátor sa po uplynutí nastaveného času sám vypne.
- Do miestnosti vstúpte až po uplynutí minimálne 60 minút od ukončenia dezinfekcie.
- Miestnosť dôkladne vyvetrajte.
Tipy na efektívne čistenie ozónom
Na záver článku prinášame niekoľko tipov, ako s generátorom ozónu pracovať čo najefektívnejšie.
- Čistenie ozónom by nemalo predstavovať jedinú formu upratovania v danom priestore. Vždy mu musí predchádzať mechanické upratovanie. Ozón prestupuje zvonku dovnútra a silné nánosy nečistôt mu túto cestu zbytočne sťažujú.
- Pokiaľ chcete renovovať miestnosť, v ktorej sa drží nepríjemný zápach v stenách, vykonávajte dezinfekciu ozónom ešte pred maľovaním.
- Nižšie koncentrácie ozónu sú dostatočné na odstránenie dymu, výfukových plynov, výparov a ďalších emisií.
- Generátor s vysokým výkonom potrebujete na likvidáciu plesní, baktérií, na odstránenie ťažkého tabakového dymu a ďalších silných pachov.
- Najlepšie výsledky dosiahnete opakovaným čistením. Môžete sa tak navždy zbaviť cigaretového dymu a iných nepríjemných pachov, ktorými sú steny a povrchy nasiaknuté.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.