Menu

Gigabyte Aero 16 BSF-73EE994SO – Recenzie, testy a porovnania

Vhodný na prácu v 3D v kategorii Ultrabooky

Klady

  • Vysoký výkon pre 3D modelovanie a strih videí
  • OLED displej pre grafikov a tvorcov
  • Solídna kovová konštrukcia

Zápory

  • Masívnejšia konštrukcia
  • Vyššia obstarávacia cena
2 100 € Orientačná cena

Aký má výkon

Notebook Gigabyte Aero 16 BSF-73EE994SO cieli jednoznačne na kreatívcov. Pokiaľ sa radíte do kategórie ľudí, ktorí pracujú s 2D, 3D grafikou či strihajú videá, Aero 16 je pre tieto činnosti po stránke výkonu vybavené viac ako dobre. Aj keď nie je primárnym cieľom tohto modelu optimalizácia pre hranie hier, pokiaľ nepotrebujete displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, zahráte si na ňom najmodernejšie hry bez ťažkostí.

Procesor, grafická karta a ďalšie komponenty

Výrobca osadil moderný procesor Intel Core i7 13700H. Ten disponuje šesticou výkonných a 8 ďalšími úspornými jadrami. Vďaka tejto konfigurácii sa môžete spoľahnúť na skutočne masívny jednojadrový aj mnohojadrový výkon. Konkrétne môžete očakávať okolo 1865 bodov za jednojadrový a 16 300 bodov za mnohojadrový výkon v teste Cinebench R23. To v praxi znamená, že je zariadenie vhodné aj na rendering, a to nielen na grafickej karte.

Ako grafickú kartu volili vývojári model Nvidia RTX 4070 z najnovšej generácie, a to s 8 GB video pamäte. Grafika má maximálny príkon limitovaný na 105 W, aby sa notebook zvládal pri rozumnej hlučnosti ventilátorov chladiť. Iné herne orientované modely budú mať príkon na rovnaký čip väčší a väčší bude aj ich výkon, ale ani pri tomto modeli ho nie je ani zďaleka málo. Ostatne RTX 4070 patrila v čase písania tejto recenzie (apríl 2023) k vyššej strednej triede.

Osadená operačná pamäť využíva modernú technológiu LPDDR5, vďaka tomu beží na takte 4 800 Hz. Upgrade operačnej pamäte je samozrejme v budúcnosti možný osadením nových modulov do dvojice slotov v tele zariadenia. Na rýchly SSD disk je možné umiestniť až 1 000 GB súborov, o úložný priestor preto nebude núdza. Pokiaľ by predsa len bolo potrebné väčšie úložisko, v notebooku je jeden slot pre ďalší M.2 disk voľný.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Vyššia stredná trieda

Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i7 13700H

Počet veľkých jadier procesora

6

Počet malých jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

1,8 – 5,0

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 865

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

16 339

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

Nvidia RTX 4070 (105W)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

8

Výkon grafickej karty

11 800

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

4 800

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Aká je konektivita

Vývojári Gigabyte Aero 16 nepodcenili ani dostupné konektory. Na ľavej strane kovového tela nájdete konektor typu USB-C, slot pre microSD kartu a tiež prípojku pre slúchadlá/mikrofón. Pravá strana umožňuje pripojenie k dvom moderným a rýchlym portom Thunderbolt 4. Zaujímavé je aj osadenie jedného klasického USB doplneného o port HDMI a napájací konektor na zadnej strane tela za displejom.

Moderného poňatia sa dočkala bezdrôtová konektivita. Výrobca zvolil najmodernejšiu Wi-Fi 6E, ktorá síce zdieľa označenie štandardu s klasickou Wi-Fi 6, ale rozširuje používané pásma a signál je tak stabilnejší a menej rušený. Bluetooth pracuje na modernom štandarde 5.2 a zaistí stabilné a rýchle pripojenie. Je zaujímavé vidieť, že výrobcovia už do prémiovejších notebookov neosadzujú podpriemerné webkamery. Laptop si s 1080p kamerkou vedie obstojne.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.2

WiFi

Wi-Fi 6E

USB 2.0

0

USB 3.0

1

USB-C

1

Thunderbolt

2

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1 080p

Aké má spracovanie a batériu

Že Gigabyte Aero 16 cieli na tvorcov v online prostredí je zrejmé už zo samotného dizajnového poňatia. Kompletne kovové šasi totiž nezaručuje len nízku hmotnosť a dobrú životnosť, ale umožňuje výrobcovi tiež zapracovať viac na podobe zariadenia. A tá sa skutočne podarila. Dôležitejšie je však to, že je konštrukcia pevná, stabilná a neprehýba sa.

Displej má uhlopriečku 16 palcov a pomer strán 16:10 optimálny práve pre grafikov a tvorcov. Rozlíšenie 3 840 x 2 400 pixelov je pre pokročilú grafickú prácu nevyhnutnosťou. Tou najväčšou prednosťou je však pri tomto modeli využitie OLED technológie displeja. Vďaka tomu sú perfektne pokryté farebné gamuty – pokrytie farebného priestoru DCI-P3 je pokryté zo 100%, sRGB potom zo 130%.

Výrobca užívateľom sľubuje výdrž batérie pri prehrávaní videí, FullHD rozlíšení a 50% svietivosti obrazovky okolo 7,5 hodiny. Zaujímavé je, že sa baterka doplní do 50% počas iba 30 minút. Čo sa týka rozmerov, taká sláva už to nie je. Notebook váži 2,1 kilogramu a na hrúbku má 22 milimetrov. Existujú teda tenšie a ľahšie notebooky, ale výkon tohto modelu nepríjemnosti vykompenzuje.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

16

Rozlíšenie displeja

3 840 x 2 400

Technológia displeja

OLED

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Antireflexný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

7,5

Materiál konštrukcie

Kov

Hrúbka (mm)

22

Hmotnosť (kg)

2,1

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Ak by sme mali povedať, čo je na modeli Gigabyte Aero 16 najlepšie, potom to bude jeho zacielenie na tvorcov. Nejedná sa ani tak o jeden čiastkový parameter, ako skôr o súbor vecí, ktoré sa výrobca rozhodol tomuto modelu dať do vienka. Výkonnostne je na profesionálne notebooky v cenovej hladine Gigabyte nadpriemerný, vysoká kvalita a správny pomer strán ale neminuli ani displej. Ten zobrazuje korektne farby, čím poteší grafikov.

Zmieriť sa je potrebné s vyššou obstarávacou cenou, ktorá ale rozhodne nie je prestrelená. Notebook tiež nie je s ohľadom na obmedzenú obnovovaciu frekvenciu displeja a limitovaný výkon grafickej karty úplne optimálny pre hráčov. Respektíve hráčom síce vyhovie, ale za rovnakú cenu by zaobstarali lepší herný stroj.

Porovnanie s alternatívami

S ohľadom na dosť porovnateľnú obstarávaciu cenu sa k modelu Gigabyte Aero 16 ako alternatíva priamo ponúka MacBook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB. Obe zariadenia majú svoje pre a proti – Gigabyte Aero 16 je jednoznačne všestrannejší model s otvorenejším operačným systémom, lepšou grafickou kartou a lepšou konektivitou. Umožní prevádzku väčšieho množstva programov a vyhovuje aj pre prácu v 3D.

Oproti tomu MacBook Pro M1 PRO je konštrukčne ešte o kúsok lepšie zvládnutý, jeho displej má vyššiu obnovovaciu frekvenciu a najväčšou prednosťou je dlhá výdrž batérie aj pri náročnom využití. Rovnako sa v jeho prípade dočkáte kvalitnejších reproduktorov. Na rozdiel od Gygabytu ale kupujete hotové zariadenie, v ktorom nemožno nič upgradovať.

Záverečné zhrnutie

Gigabyte Aero 16 patrí medzi najzaujímavejšie notebooky pre tvorcov, pohybuje sa pritom v rozumnej cenovej hladine. Vďaka kombinácii výkonného procesora a grafickej karty si hravo poradí s prácou v 3D priestore, strihom videí a ďalšími profesionálnymi činnosťami. Túto tézu podporuje aj veľmi vysoká kvalita displeja.

Pokiaľ ale hľadáte notebook pre profesionálnu grafickú prácu na cestách a nebudete mať dlhé hodiny prístup k zásuvke, zvážte aj konkurenčný MacBook Pro 14 M1 PRO 10/14 jadier 512GB.

2 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Gigabyte Aero 16 BSF-73EE994SO
Jakub Gulec
Jakub je technickým redaktorom nášho tímu. Ultrabooky a notebooky všeobecne patria medzi jeho najstaršie a najviac aktualizované témy. Pretože sa problematike venuje aj vo voľnom čase a sám na ultrabooku pracuje, ľahko vám vysvetlí, ako tieto typicky tenké zariadenia vyberať. Okrem ultrabookov nájdete jeho recenzie aj u tabletov, mobilov a celého radu inej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Gigabyte Aero 16 BSF-73EE994SO

Gigabyte Aero 16 BSF-73EE994SO

2 100 € Orientačná cena