Ako vybrať glukomer
Pretože je osobný glukomer klasifikovaný ako prístroj pre tzv. self-monitoring, to znamená pre meranie vykonávané laikom v domácom prostredí, mal by mať čo najjednoduchšie ovládanie. Je dôležité nájsť výrobok, ktorý sa vám bude jednoducho ovládať. Navyše by vám mala vyhovovať nielen cena prístroja, ale tiež cena prúžkov, ktoré budete musieť opakovane dokupovať.
Ďalej sa zamerajte na samotnú kvalitu spracovania prístroja. Väčšinou sa vyplatí siahnuť po modeli overenej značky. Uistite sa, že je výrobok opatrený platným certifikátom a skutočne sa jedná o zdravotnícku pomôcku. Glukomer by mal pracovať čo najpresnejšie – za maximálne prijateľnú odchylku možno považovať 0,8 mmol/l. Venovali sme sa aj ďalším zdravotníckym pomôckam a to napríklad porovnaniu tlakomerov, oxymetrov alebo infračervených teplomerov.
Ako vybrať glukomer stručne:
- Kvalita spracovania a certifikácia – čím lepšie spracovaný prístroj, tým dlhšie vám vydrží slúžiť. Pri výbere hľaďte na to, aby ste siahli po modeli s platným zdravotníckym certifikátom. Výsledky namerané glukomerom bez certifikátu nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.
- Overený výrobca – rokmi preverení výrobcovia zdravotníckych pomôcok kladú veľký dôraz na obe vyššie zmienené vlastnosti. Jedná sa napríklad o firmy Beurer, GlukoLab či Medisana.
- Presnosť merania – pokiaľ glukomer nemeria hodnoty glukózy s dostatočnou presnosťou, postráda jeho používanie význam. Je tiež potrebné mať na mysli, že meranie glykémie glukomerom je skôr orientačné a nedá sa porovnať s meraním na biochemickom analyzátore.
- Intuitívne ovládanie a funkcie – glukomer by vám mal dobre padnúť do ruky a jednoducho sa ovládať. Ideálny je taktiež dostatočne veľký displej, z ktorého potom výsledok prečítate aj bez okuliarov na čítanie. Drahšie modely ponúkajú rôzne funkcie, ktoré zvyšujú užívateľský komfort.
- Cena – prístroj sám o sebe drahý nebýva, ale musíte k nemu priebežne dokupovať prúžky. Podľa povahy ochorenia vám ich dokonca môže preplácať zdravotná poisťovňa.
Typy glukomerov
Podľa metódy merania môžeme glukomery rozdeliť do dvoch skupín:
- Fotometrické – starší variant. K stanoveniu hladiny glukózy v krvi používa reflaktačnú fotometriu. V meracom prúžku je zabudovaná látka, ktorá reaguje s krvou. Výsledkom tejto chemickej reakcie je charakteristické sfarbenie prúžku, podľa ktorého glukomer určí glykémiu. Táto metóda však nebýva úplne presná a je ľahko ovplyvniteľná (svetlo, otrasy). Meranie tiež trvá dlhšie.
- Elektrochemické – väčšina moderných glukomerov využíva túto metódu. Opäť dochádza k chemickej reakcii v prúžku, behom ktorej sú generované záporne nabité častice. Elektrický náboj je priamo úmerný koncentrácii glukózy vo vzorke. Výhodou elektrochemickej metódy je vyššia presnosť a rýchlosť. Meranie trvá len niekoľko sekúnd.
Presnosť merania
Pri nákupe glukomera je nutné klásť veľký dôraz na presnosť daného zariadenia. Aj malá odchýlka totiž môže výrazne ovplyvniť následnú liečbu. Domáce prístroje sa svojou presnosťou samozrejme nemôžu porovnávať s profesionálnymi biochemickými analyzátormi. Väčšinou sa však ich odchýlka pohybuje do 0,8 mmol/l, čo je pre osobný motoring dostačujúce.
Rozhodne by ste sa pri výbere mali zaoberať iba prístrojmi s oficiálnou zdravotníckou certifikáciou. Ostatné vám potrebnú presnosť nezaručia. Pokiaľ budete chcieť presnosť skontrolovať, je možné to previesť pomocou kalibrácie, o ktorej sa viac dočítate v nasledujúcej kapitole. V prvom rade by ste sa však mali uistiť, že dodržiavate správny postup merania popísaný v návode. S každým modelom sa totiž môže zaobchádzať trochu inak.
Kalibrácia
Aby váš glukomer meral naozaj spoľahlivo, odporúča sa pravidelne vykonávať kalibráciu (ideálne 1 – 2 krát ročne). Výsledky kalibrácie by ste mali potom porovnať s výsledkami akreditovaného laboratória. Odchýlka by sa mala ideálne držať pod 15 %.
Pokiaľ zvolíte starší model glukomeru, zaiste sa nevyhnete kalibrácii pri každom otvorení novej tuby meracích prúžkov. Samotná kalibrácia sa potom vykonáva zadaním kombinácie čísel alebo vložením čipu. Moderné prístroje bývajú užívateľsky prívetivejšie a dokážu na kalibráciu myslieť za vás. Bývajú označené heslom ,,codefree”. O funkcii codefree ďalej pojednává kapitola Funkcie.
Displej
Ovládanie glukomeru je obvykle veľmi jednoduché a k samotnému meraniu často stačí stisnúť jediné tlačítko. Niektoré modely sa spustia dokonca automaticky po zasunutí meracieho prúžku. O to väčší dôraz by ste preto mali klásť na zobrazovaciu plochu (displej). Veľkosť obrazovky musí byť dostatočná, aby ste čo najpohodlnejšie prečítali nielen hodnotu krvného cukru, ale aj ďalšie pridružené údaje.
Nároky na veľkosť displeja sú logické. Cukrovka postihuje v najväčšom zastúpení seniorov, ktorí majú často problémy so zrakom. Problémy so zrakom sa navyše často spájajú aj so samotným diabetom. Chybne prečítané hodnoty potom môžu spôsobiť rad problémov.
Výrobcovia sa na to snažia myslieť. Väčšina glukomerov preto má podsvietenie displeja. Pokročilé modely disponujú dokonca zvukovým výstupom, kedy vám prístroj sám prečíta nameraný výsledok.
Telo glukomera a batérie
Rozmery glukomera sú zhruba podobné. Líšia sa iba v niekoľkých centimetroch. Ak potrebujete väčší a čitateľnejší displej, logicky sa tým zväčší aj celý glukomer. Na výber máte z niekoľkých tvarov, od guľatých doštičiek až po podlhovasté merače pripomínajúce televízný ovládač.
Zatiaľ čo niektoré prístroje zvládnu na jeden záťah tisíce meraní, iné sa pohybujú skôr v rozmedzí niekoľkých stoviek. Rozdiel je tiež v tom, či nájdete v prístroji dobíjaciu batériu alebo klasickú vymeniteľnú (napríklad tužkové batérie). Pri variante číslo dva počítajte s vyššou hmotnosťou.
Množstvo krvi a doba merania
Prístroje sa líšia aj tým, koľko krvi potrebujú na jedno meranie. Čím lepší a drahší prístroj, tým menšie množstvo tejto vzácnej tekutiny vám odoberie. Avšak všetky hodnoty sú veľmi nízke. Vždy sa jedná len o niekoľko kvapiek.
Keď sa nebudete vedieť rozhodnúť medzi dvoma podobnými prístrojmi, mohla by vám pomôcť doba merania. Glukomery všeobecne pracujú veľmi rýchlo. Priemerná doba sa pohybuje okolo piatich sekúnd, ale existujú aj rýchlejšie a pomalšie varianty. Práve vďaka svojej rýchlosti a spoľahlivosti sa väčšina diabetikov prikláňa k prístrojom fungujúcim na elektrochemickom princípe merania.
Funkcie
Glukomer je síce jednoúčelový prístroj s jasne daným výsledkom použitia, napriek tomu pri ňom môžete naraziť na niekoľko doplnkových funkcií. Lepšiu a bohatšiu výbavu poskytnú predovšetkým drahšie modely.
Pre uchovávanie a kontrolu nameraných výsledkov slúži:
- Pamäť – glukomer s vlastnou vnútornou pamäťou si dokáže zapamätať niekoľko posledných nameraných výsledkov. Kapacita pamäte môže byť rádovo v desiatkach, ale tiež stovkách úložných miest.
- Priemerné hodnoty – vybrané merače dokážu zobraziť priemernú hodnotu glukózy v danom časovom období. Najčastejšie to býva na 7, 14, 30 a viac dní.
- Bluetooth – akonáhle má váš merač vnútornú pamäť, je zväčša tiež možné ho nejakým spôsobom prepojiť s počítačom alebo telefónom, kde si uložené výsledky môžete spätne prehliadať. Najčastejšou možnosťou prepojenia je Bluetooth, staršie zariadenia fungujú cez infračervené zariadenie, prípadne sa objavuje ešte drôtový variant.
- Hlasové prehrávanie výsledkov – túto funkciu sme zmienili už v jednej z predchádzajúcich kapitol. Glukomer je schopný hovoreným slovom prezentovať hodnoty merania, čo ocenia predovšetkým užívatelia so slabým zrakom.
Užívateľský komfort zvyšujú:
- Alarm – prístroje vybavené touto funkciou vás zvukom sami informujú o tom, že je nutné vykonať meranie. Nemusíte tak na kontroly neustále myslieť.
- Podsvietenie displeja – pre lepšiu čitateľnosť a jednoduché používanie aj v noci sú displeje glukomerov doplňované o podsvietenie.
- Indikátor – niektoré modely glukomerov vás upozornia napríklad na vybitú batériu, alebo za vás postrážia chybný merací prúžok.
- Automatické vypnutie – glukomer sa sám vypne po určitej dobe nečinnosti. Zvyčajne je to za niekoľko desiatok sekúnd.
Medzi pokročilé funkcie patria:
- Codefree – prístroje označené ako „codefree“ alebo ,,no code” vám uľahčia prácu. Odpadá totiž nutnosť kalibrácie kódovacím čipom. Zatiaľ čo pri klasických modeloch bude potrebné merač kalibrovať pri každom novo otvorenom balení meracích prúžkov, pri codefree produktoch ste od tejto starosti ušetrení.
- Inteligentné glukomery – drahé modely sú okrem merania schopné sami určiť, aké množstvo inzulínu by ste si mali aplikovať. Tento údaj vám zdelia prostredníctvom displeja.
- Meranie ďalších hodnôt – pokročilé prístroje dokážu merať viac hodnôt naraz. Stanovia napríklad cholesterol, kyselinu močovú či hemoglobín. Táto funkcia je vhodná predovšetkým u polymorbidných pacientov, ktorí trpia niekoľkými chorobami zároveň.
Príslušenstvo
Samozrejmosťou ku každému glukomeru je puzdro, v ktorom si môžete prístroj a ďalšie doplnky k nemu uchovávať. Odporúčame do neho vždy merač poctivo vrátiť, predsa len ide o citlivé vybavenie, ktoré je potrebné chrániť pred mechanickým poškodením.
Ďalšie potreby k meraniu glykémie
Okrem glukomera potrebujete k meraniu hladiny cukru v krvi aj niekoľko ďalších vecí, ako sú meracie prúžky a lanceta alebo odberové pero.
Lanceta
Sterilná ihla, ktorá slúži k odberu krvi a je určená k jednorázovému použitiu. Disponuje vystreľovacím mechanizmom pre rýchly a bezbolestný vpich do prsta, rovnako ako odberové pero.
Odberové pero
Odberové pero svojim vzhľadom pripomína klasické pero na písanie. Do vnútra sa však vkladá sterilná ihla. Niektoré perá majú dokonca zásobník, nemusíte tak zakaždým hľadať novú ihlu a ušetríte miesto, pokiaľ so sebou nosíte pero napríklad do práce. Použitie je jednoduché. Pero stačí nabiť a ,,strelíte“ ho do prsta. Vďaka rýchlosti nejde o nijako bolestivý proces. Toto príslušenstvo nie je vždy súčasťou balenia, niekedy je potrebné ho dokúpiť zvlášť.
Ideálne sú varianty s nastaviteľnou hĺbkou vpichu. Pero si v žiadnom prípade s nikým nevymieňajte. Ide o veľmi osobný predmet určený pre potreby len jedného pacienta.
Meracie prúžky
Nepostrádateľné príslušenstvo glukomerov. Na prúžok je aplikovaná krv z prsta a ten je následne zasunutý do glukomeru. Je nutné zdôrazniť, že každý glukomer (respektíve daný modelový rad) používa iné meracie prúžky, nie sú teda univerzálne.
Ako pri meraní postupovať
S novým glukomerom sa musíte naučiť zaobchádzať. K tomu vám obvykle poslúži priložený návod. Pomôcť vám taktiež môže váš lekár z diabetologickej poradne. Pár pravidel však platí všeobecne pre akýkoľvek model:
- Pred odberom krvi si dôkladne umyte ruky teplou vodou a následne ich osušte. Glukóza sa totiž vylučuje potom, čo by mohlo ovplyvniť výsledky merania. Teplá voda navyše pomôže rozprúdiť krv. Dezinfekcia nie je nutná, naopak sa ani neodporúča vykonávať. Dezinfekcia totiž môže výrazne skresliť namerané hodnoty.
- Krv odoberajte z bruška prsta, ideálne zo strany, kde je nižšia bolestivosť. Niektoré modely umožňujú odber tiež z predlaktia či zo stehna.
- Aby ste odobrali dostatočné množstvo krvi, musíte mať ruky dostatočne zohriate. Pomôže tiež bruško prsta pred vpichom premasírovať.
- Krv sa z vpichu v žiadnom prípade nesnažte vymačkať. Dôjde tým k zmiešaniu krvi s tkanivovým mokom a výsledky budú opäť nepresné. Ak netečie, skúste o chvíľu nový vpich.
- Pri odberovom pere s nastaviteľnou hĺbkou vpichu začínajte od najnižšej hodnoty. Podľa potreby potom môžete hĺbku zvyšovať, pokiaľ z vpichu nevyteká dostatok krvi. Nižšia hĺbka vpichu so sebou nesie tiež menšiu bolestivosť a minimálne zjazvenie tkaniva.
- Ak nemáte glukomer s pamäťou alebo možnosťou uloženia údajov do telefónu či počítača, namerané hodnoty si zapisujte s časom a dátumom marania.
Dôležitá poznámka: Fyziologické rozmedzie glykémie sa pohybuje medzi 3,6-5,6 mmol/l. Jedná sa o hodnoty namerané nalačno. Je nevyhnutné počítať s tým, že každá potravina, ktorú skonzumujete pred meraním, ovplyvní nameraný výsledok. O diabete sa začína uvažovať, ak laboratórna analýza opakovane potvrdí glykémiu vyššiu než 7 mmol/l (ranný odber).
Najčastejšie chyby
Než sa s glukomerom naučíte správne pracovať, môže to chvíľku trvať. Tu je zoznam najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú najmä pacienti začínajúci s self-monitoringom:
- Po záruke alebo nesprávne uskladnené (zvlhlé, prehriate či inak znehodnotené) testovacie prúžky.
- Nekalibrovaný alebo znečistený glukomer.
- Príliš malá kvapka krvi.
- Odber prevedený z mokrého či znečisteného prsta.
- Chybne prevedená kalibrácia – nesprávne zadaný kód meracích prúžkov.
Cena
Glukomery síce nie sú nijako drahé, napriek tomu môžu byť ich obstarávacie náklady prekážkou – hlavne pre seniorov. Pri ťažkých prípadoch cukrovky, teda vo chvíli, kedy diabetik používa napríklad inzulínové pero alebo pumpu, prispievajú zdravotné poisťovne. Při nákupe musíte hľadieť nie len na výdaje za samotný glukomer, ale aj na cenu meracích prúžkov.
Do 20 EUR
Nižšie obstarávacie náklady sú spojené predovšetkým s menej kvalitnými glukomermi s minimálnym množstvom funkcií. I napriek tomu dokážu namerať celkom presné výsledky. Za cenu do 20 EUR získate aj celý rad príslušenstva pre glukomery, medzi ktoré patria napríklad sterilné lancety, odberové pero alebo meracie prúžky.
Od 20 do 40 EUR
V tejto sekcii sa jedná o glukomery s veľkostne prijatelným LCD displejom a možnosťou ukladať namerané hodnoty. Mnoho týchto produktov disponuje dokonca podsvietením a ďalšími užitočnými funkciami. Samozrejmou súčasťou balenia bývajú meracie prúžky a náhradné ihly.
Od 40 do 80 EUR
Reč je o značkových glukomeroch, pri ktorých je kladený veľký dôraz na presnosť nameraných hodnôt. Mnohé modely umožňujú zobrazovať priemerné hodnoty v danom časovom období, majú veľký a dobre čitateľný displej a sú predávané v tzv. verzii codefree.
Nad 80 EUR
V tomto prípade ide o glukomery s radom pridružených funkcií, akými sú akustické pripomenutie, alarm vysokej glykémie, rýchle meranie do 5 sekúnd a technológia Bluetooth pre prenos dát.
Príspevok od poisťovne
Pre získanie príspevku musíte mať glukomer predpísaný lekárom. Zo zdravotného poistenia je hradený glukomer iba pacientom liečeným inzulínom. Či vám vaša zdravotná poisťovňa hradí alebo prispieva na glukomery, je vhodné sa informovať priamo vo vašej zdravotnej poisťovni.
Podľa závažnosti ochorenia máte nárok taktiež na diagnostické prúžky. Opäť ich musí predpísať lekár. Podmienky sa totiž v priebehu času môžu meniť. Poisťovne najčastejšie prispievajú podľa individuálneho stavu pacienta. Je teda nutné sa informovať u ošetrujúceho lekára či priamo v zdravotnej poisťovni. Pacienti liečení tabletami si musia glukomer zakúpiť. Pre lepší prehľad o vašom zdravotnom stave sa však vyplatí do glukomera investovať.
Alternatívy
Vývoj ide stále vpred, a to sa týka aj merania glukózy. Dnes už sú k dispozícii pohodlnejšie a menej invazívne varianty, než je glukomer. Aj tak si však klasické glukomery uchovávajú svoj význam. Do kariet im stále ešte hrá relatívne dostupná cena (v porovnaní s ostatnými spôsobmi monitorovania glykémie) a dobrá presnosť merania.
Variant merania |
Výhody |
Nevýhody |
Klasický glukomer |
+ Výber z mnohých variantov |
– Náklady na nákup lanciet a prúžkov
– Invazívnejšia metóda |
Laserový glukomer |
+ Menej invazívny |
– V súčasnej dobe nedostupný
– Náklady na nákup prúžkov |
Senzor |
+ Menej invazívny (podľa variantov)
+ Automatické meranie
+ Bez prúžkov a ihiel |
– Vysoká cena |
Laserové glukomery
Jedným z variantov vo vývoji je laserový glukomer, ktorý by bol celkom neinvazívny a hladinu cukru v krvi by zaisťoval iba prostredníctvom kontaktu s kožou. Tento variant je však v súčasnej dobe na slovenskom/českom trhu nedostupný (júl 2021).
Senzory
Senzory sú používanou, ale bohužiaľ veľmi nákladnou alternatívou glukomera. Ich využitie je vhodné najmä pre ťažkých diabetikov, u ktorých je žiaduce neustále monitorovanie glykémie.
Niektoré senzory iba zbierajú dáta a tie je možné následne vyhodnotiť. Iné fungujú ako plnohodnotná náhrada glukomeru, kedy môžete vďaka čítačke získať údaje o krvnom cukre v reálnom čase (Zdroj: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze). U pacientov s inzulínovou pumpou môžu byť prepojené a spustiť napríklad krízové upozornenie, či dokonca automaticky nastaviť dodávku inzulínu.
Pri senzoroch rozlišujeme viac a menej invazívne varianty. Jednou možnosťou je senzor uložený do podkožia, kde vydrží aj niekoľko mesiacov. Existujú tiež senzory prilepené na koži, ktoré zasahujú do jej povrchu ihlou. Najmenej invazívna je potom forma ,,nálepky”, ktorá do kože nijako nezasahuje a dáta zbiera zhruba dva týždne. Nevýhodou neinvazívnych senzorov je nižšia presnosť merania. Najmä rychlé zmeny glykémie sa nemusia okamžite prejaviť.