Najprv by ste si mali ujasniť, či už sú golfky skutočne vhodné pre vaše dieťa. Zistíte to ľahko, podľa toho, či dieťa už dokáže samo sedieť. Pri výbere by ste sa na začiatok mali zamerať na to, v akom teréne budete chcieť s kočíkom najčastejšie jazdiť. Nie každý golfový kočík sa totiž hodí do každého terénu – drvivá väčšina je určená predovšetkým na jazdu v meste, čomu zodpovedajú aj ich typické vlastnosti.
Potom sa môžete začať rozhliadať po ideálnom modeli pre vás a vaše dieťa. Zamerajte sa na počet a typ kolies a sledujte, či sú golfky vybavené odpružením. Možno ani odpruženie nebudete potrebovať – všetko súvisí s tým, kde budete chcieť najčastejšie jazdiť. Na jazdu po mestských chodníkoch odpruženie potrebné nie je. Myslite ale na komfort dieťaťa a preferujte variant s polohovateľnou chrbtovou opierkou a nánožníkom.
Ako rodič zohľadnite, ako sa s kočíkom manipuluje. To ovplyvňuje nielen jeho hmotnosť, ale aj rukoväť alebo možnosť zloženia jednou rukou. Sledujte tiež, či golfky spĺňajú bezpečnostné normy a či sú vybavené pásom. Nakoniec si prečítajte, v akých cenových hladinách je možné tieto kočíky zakúpiť, aby ste si mohli lepšie stanoviť váš rozpočet. Pred nákupom si radšej prečítajte užívateľské recenzie. Porovnanie klasických kočíkov nájdete na tejto stránke.
Ako vybrať golfový kočík stručne:
- Zvážte, či je golfový kočík pre vaše dieťa vhodný. Pokiaľ ešte nevie samo sedieť, radšej s jeho nákupom počkajte.
- Zohľadnite budúce využitie a terén, v akom budete kočík používať. Podľa toho vyberajte medzi modelmi do mesta alebo do terénu.
- Zamerajte sa tiež na to, aké má kočík kolesá a či sú odpružené. V meste na rovných chodníkoch sa zaobídete aj bez odpruženia, v parku to už bude náročnejšie.
- Pamätajte, že golfový kočík by mal mať polohovateľnú opierku chrbta a nôh. Rovnako nevyhnutná je aj búdka, ktorá dieťa ochráni pred slnkom a nepriazňou počasia.
- Pre čo najlepšiu manipuláciu sledujte spracovanie rukoväte a zohľadnite skladnosť a hmotnosť kočíka.
- V neposlednom rade zvážte, aké príslušenstvo využijete. Oceníte napríklad veľký košík, držiak na pitie, slnečník alebo pláštenku či sieťku proti hmyzu.
- Stanovte si rozpočet a vyberte niekoľko kandidátov, ku ktorým si vyhľadajte užívateľské recenzie. Nezabudnite na to, že každé golfky by mali spĺňať bezpečnostné normy.
Základné rozdelenie kočíkov
Pri výbere kočíka zohráva rozhodujúcu úlohu vek dieťaťa. Zatiaľ čo pre novorodencov sú určené klasické hlboké a kombinované kočíky s autosedačkou, golfové kočíky využijete až pre odrastenejšie deti. Popri golfových kočíkoch však existujú aj športové kočíky, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať totožné. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o tom, čím sa od seba kočíky líšia, pozrite sa do tabuľky.
Typ kočíka | Vek dieťaťa | Výhody | Nevýhody |
Hlboký | Od narodenia do 6 mesiacov |
|
|
Kombinovaný | Od narodenia do 3 rokov |
|
|
Športový | Od 6 mesiacov do 3 rokov |
|
|
Golfový | Od 6 mesiacov do 3 až 4 rokov |
|
|
Určenie – kedy zaobstarať golfový kočík
Kvôli ich konštrukčnému riešeniu sú golfové kočíky určené deťom, ktoré už zvládnu samostatne sedieť. K tomu dochádza obvykle okolo pol roka. Väčšina modelov na trhu je určená pre deti od 6 mesiacov až po zhruba 3 až 4 roky. Skôr než na hornú vekovú hranicu sa ale pozerajte na maximálnu hmotnosť dieťaťa – väčšinou je to okolo 15 kilogramov. Pamätajte, že nie je bezpečné v golfkách voziť ťažšie dieťa než pre aké je kočík určený.
Zaobstaranie golfového kočíka odporúčame vtedy, keď dieťa odrastie z klasickej korbičky, začne pomaly chodiť a v kočíku už nechce tráviť toľko času. Nemal by ale nahrádzať klasický športový kočík, skôr ho dopĺňať – a to najmä na kratších prechádzkach, na dovolenke, pri cestovaní a skrátka v situáciách, v ktorých najlepšie využijete jeho základné vlastnosti – skladnosť, nízku hmotnosť a jednoduchú manipuláciu.
Terén – kde budete golfový kočík používať
Veľmi dôležitú úlohu pri výbere golfového kočíka zohráva budúce využitie. Hoci sú jeho hlavnými výhodami skladnosť, nízka hmotnosť a ľahká manipulácia, ktoré ho predurčujú na využitie v meste, existuje aj ďalší variant. Tým je o niečo robustnejší golfový kočík do terénu. Prvý typ je pochopiteľne ľahší a tiež lacnejší, avšak podľa ceny sa nerozhodujte. Pred výberom si radšej ujasnite, kde budete s golfkami jazdiť.
Golfový kočík do mesta
Golfky do mesta spoznáte podľa ľahkej konštrukcie. Jedná sa o typických zástupcov golfových kočíkov a v ponuke prevažujú. Vďaka svojej nízkej hmotnosti vynikajú jednoduchou manipuláciou, navyše sa dajú spravidla behom chvíľky zložiť. Sú prispôsobené na bezproblémový pohyb a presun po meste. Svoje využitie nachádzajú kedykoľvek si potrebujete niečo zariadiť, nakúpiť alebo len prejsť cez celé mesto ku kamarátke alebo do materského krúžku.
V tomto prípade je ale potrebné pamätať na to, že golfky do mesta nemajú odpružené kolieska, a preto sa hodia skutočne len na jazdu na rovnom povrchu. V teréne by mestský golfový kočík neposkytol dieťaťu patričný komfort a aj pre rodičov by bola manipulácia pomerne náročná.
Golfový kočík do terénu
Golfový kočík do terénu je o niečo robustnejšou verziou modelu do mesta. Kvalitnejšiemu spracovaniu konštrukcie však zodpovedá aj vyššia cena, ktorá sa pohybuje nad hranicou 120 €. Sú určené na výlety do prírody a vychádzky v náročnejšom teréne. Často majú odpružené nafukovacie kolesá, ktoré dobre kompenzujú nerovnosti povrchu a v prípade potreby tlmia nárazy.
Čo sa týka odolnosti sa však golfky do terénu nemôžu rovnať športovým kočíkom, ktoré mávajú o poznanie silnejšiu konštrukciu a ďalšie prvky predurčujúce ich na využitie v prírode. Pokiaľ hľadáte model iba pre jazdu v teréne a viete, že ho v meste nevyužijete, zamyslite sa radšej nad športovým kočíkom.
Kolesá
Pri vhodnom využití golfového kočíka ešte zostaneme. S ohľadom na terén by ste totiž mali pri výbere prihliadnuť aj na kolesá, respektíve na ich výrobný materiál a počet, v akom sa na kočíku nachádzajú. Naraziť pritom môžete hneď na tri typy.
- Plastové kolesá – Nevhodné do prírody, patria iba do mesta. Najmenej tlmia nárazy a na chodníku môžu vydávať nepríjemný drnčivý zvuk.
- Nafukovacie kolesá – Dobre sa uplatnia v náročnejšom teréne, pretože dobre tlmia otrasy a absorbujú nerovnosti povrchu. Rovnako sa ale hodia aj do mesta. Kočíky s nafukovacími kolesami ale bývajú robustnejšie, a preto od nich v meste nemožno očakávať tak jednoduchú manipuláciu či dobrú skladnosť.
- Gélové, penové a bezdušové kolesá – Určené skôr do parku a prírody, ale komfortné sú aj na mestských chodníkoch. Perfektne tlmia nárazy a odpadá pri nich riziko defektu, takže so sebou nemusíte nosiť doplnkovú výbavu.
Nafukovacie kolesá majú svoje výhody, pre ktoré na ne niektorí rodičia nedajú dopustiť. Je ale potrebné myslieť na to, že pri nafukovacích kolieskach môže vzniknúť defekt, a tak je vhodné nosiť pri sebe aj pumpičku a sadu záplat.
Počet kolies
Vo väčšine prípadov majú golfové kočíky typicky 4 kolesá. Vďaka tomu sú stabilné a zároveň dobre ovládateľné. Nájdete aj varianty s 8 kolesami, ktoré zaisťujú dobré kopírovanie terénu aj obratné zatáčanie. Pokiaľ by ste narazili na model len s 3 kolesami, hrozí, že sa bude pri zmene ťažiska prevracať. Pokiaľ preferujete model, ktorý vyniká naozaj jednoduchou manipuláciou, vyberajte z golfových kočíkov s väčšími kolieskami.
Odpruženie
Pohodlie a komfort dieťaťa pri jazde ovplyvňuje odpruženie koliesok. Aj tento prvok úzko súvisí s využitím golfového kočíka, vyberajte teda s ohľadom na to, v akom prostredí sa budete najčastejšie pohybovať. Dostupné sú golfky, ktoré majú odpruženie všetkých kolies, len zadných alebo žiadne.
- Odpruženie všetkých kolies – Také golfky voľte v prípade, že s nimi budete každodenne zdolávať cesty s výmoľmi a občas s nimi vyrazíte aj do prírody.
- Odpruženie zadných kolies – Golfky s odpruženými zadnými kolesami sú ideálne, ak do prírody vyrazíte len raz za čas a väčšinu času sa zdržiavate skôr v meste.
- Kolesá bez odpruženia – Kočík bez odpruženia vám bohato postačí, ak bývate v meste a nemáte v pláne sa s ním pohybovať nikde inde.
Otočné kolieska a možnosť aretácie
V meste musíte byť s kočíkom neustále v strehu – občas sa treba niekomu vyhnúť, tu a tam potrebujete prejsť cez cestu alebo sa dostať včas do MHD. Väčšina golfových kočíkov do mesta má preto možnosť otočenia kolies o 360 stupňov, čo vám dáva úplnú voľnosť pohybu.
A kedy zvoliť pevné kolesá? Tie odporúčame najmä športovo aktívnym rodičom. Po rovnom teréne sa vám s nimi bude jazdiť rýchlo a plynulo, ideálne sú teda v prípade, že budete chcieť s kočíkom behať alebo korčuľovať. Naopak ale, nepočítajte s tým, že s takýmto kočíkom rýchlo zmeníte smer jazdy – to s pevnými kolesami chvíľu trvá.
Aretácia
Pri niektorých golfových kočíkoch sa stretnete s možnosťou aretácie, obvykle otočných predných kolies. Ide o variant, pri ktorom je možné predné kolesá zablokovať tak, aby boli pevné a vôbec sa neotáčali. Vypnutím aretácie sa naopak budú kolesá otáčať okolo svojej osi. Aretácia teda uľahčuje jazdu v teréne, ale zároveň umožňuje dobré manévrovanie.
Chrbtová opierka a opierka nôh
Otázka komfortu je pri výbere golfového kočíka dôležitá. Záleží, kam s ním budete najčastejšie jazdiť a ako dlho v ňom dieťa bude sedieť. Niektoré golfky ponúkajú polohovateľnú opierku chrbta i nôh. Hodia sa pre prípady, kedy bude dieťa v kočíku odpočívať – vďaka polohovaniu bude mať vždy optimálny komfort a bude sa v kočíku cítiť dobre. Pri golfových kočíkoch rozlišujeme možnosti polohovania nasledovne:
- Niektoré golfky majú možnosť nastaviť opierku chrbta do akejkoľvek polohy. Ide o kvalitné modely, v ktorých si dieťa môže aj zdriemnuť bez toho, aby to malo neblahý vplyv na jeho vývoj.
- Časté sú tiež golfky s nastaviteľnou opierkou chrbta do určitej výšky/polohy. Možností nastavenia je spravidla viac, napríklad 3 až 4.
Polohovateľné opierky ale majú aj ďalšiu funkciu. Sú dôležité pre správny vývoj chrbtice a chrbtového svalstva dieťaťa, pretože v spánku by malo dieťa vždy ležať v sklopenej polohe. To platí predovšetkým pre maličké deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinuté svaly a kosti na chrbte.
Nánožník
Pri niektorých golfových kočíkoch nájdete aj polohovateľnú opierku nôh alebo nánožník. Aj tu môže ísť buď o ľubovoľné polohovanie, alebo o možnosť nastavenia do niekoľkých vopred daných polôh. Pozor ale na to, že nie všetky golfky nánožníkom disponujú. Ten však hrá veľkú rolu čo sa týka komfortu dieťaťa, uľaví unaveným nôžkam a zabraňuje ich odkrveniu.
Rukoväť
Rukoväť ovplyvňuje to, ako pohodlne sa vám bude s kočíkom jazdiť. Pokiaľ je príliš nízko alebo vysoko, mohol by vás po čase kvôli nesprávnemu držaniu rúk a tela začať bolieť chrbát a výlet s kočíkom potom budete skôr preklínať. Myslite preto aj na váš komfort, odporúčame siahnuť po golfovom kočíku s polohovateľnou rukoväťou. Vyskúšajte tiež, ako vám rukoväť padne do ruky a či sa pohodlne drží.
V prípade rukoväte si všímajte aj to, či je rozdelená na dve časti, alebo tvorí jeden celok. V minulosti bola typickým znakom golfových kočíkov práve rukoväť rozdelená na dve časti, avšak s takýmto kočíkom sa zle manipuluje jednou rukou. Spojená rukoväť naproti tomu umožňuje aj pohodlné ovládanie jednou rukou, čo sa s malým dieťaťom rozhodne oplatí.
Prehadzovacia rukoväť
Pri výbere si všímajte aj to, či je rukoväť pri golfovom kočíku prehadzovacia. Vďaka tejto funkcii môže totiž dieťa sedieť v aj proti smeru jazdy, čo môže prísť vhod napríklad keď dieťa spí alebo mu svieti slniečko priamo do tváre.
Bezpečnosť
Pri výbere si dajte pozor na lacné golfky, ktoré nemajú polohovateľnú opierku chrbta alebo dokonca ani búdku. Pri overených výrobcoch ich ale obvykle nenájdete. Každý kočík musí spĺňať isté bezpečnostné normy. Model, ktorý preukázateľne úspešne prešiel testami a vyhovuje normám spoznáte podľa príslušného označenia. Býva opatrený štítkom s nasledujúcim odkazom:
- STN EN 1273
Brzdy
Brzdy kočíka úzko súvisia s bezpečnosťou a pri golfových kočíkoch by mali byť súčasťou. Ovládajú sa buď priamo na rukoväti, alebo prišliapnutím na niektorom koliesku. Aj v tomto prípade je dobré, ak máte možnosť si obe prevedenia rovno aj vyskúšať v obchode. Budete sa tak môcť lepšie rozhodnúť, ktoré riešenie vám vyhovuje.
Bezpečnostný pás
Bezpečnostné pásy sú pri golfovom kočíku nevyhnutnosťou. Za najspoľahlivejší je označovaný päťbodový pás, ale trojbodový je taktiež veľmi spoľahlivý a zároveň aj komfortný pre dieťa. Sledujte, ako sa pásy zapínajú a či sú dostatočne mäkké, aby dieťa netlačili pri jazde. Je dobré, ak sú vybavené posuvným polstrovaním, ktoré predíde odreniu náchylnej detskej pokožky.
Nosnosť
Nosnosť golfového kočíka obvykle zodpovedá hmotnosti dieťaťa v 3 až 4 rokoch. Väčšina modelov je určená deťom s hmotnosťou okolo 15 kilogramov, ale narazíte aj na golfky s nosnosťou cez 20 kg. Vždy je dobré sa o nosnosti kočíka informovať, aby ste ho v priebehu užívania zbytočne nepreťažovali. Robustnejšie športové golfky mávajú obvykle nosnosť vyššiu, avšak záleží nielen na tom, do akého veku dieťaťa budete chcieť kočík využívať, ale hlavne v akom teréne.
Nosnosť kočíka je dobré zohľadniť v prípade, že vyrážate s dieťaťom na nákupy. Výrobcovia totiž obvykle uvádzajú celkovú nosnosť kočíka, do ktorej je teda potrebné započítať aj možný náklad. Vždy si preto vyhraďte dostatočnú váhovú rezervu, aby ste kočík nepreťažovali. Pri niektorých modeloch potom ale nájdete aj informáciu o nosnosti samotného sedátka pre dieťa.
Skladnosť a hmotnosť
Skladnosť je jednou z hlavných predností golfových kočíkov. V zloženom stave sa podobajú golfovým paliciam – odtiaľ tiež pochádza ich označenie. Napriek tomu, že sú golfky spravidla veľmi dobre skladné, je potrebné dopredu počítať s priestorom, do ktorého budete kočík ukladať.
Zistite si preto veľkosť golfového kočíka v zloženom stave, aby ste si mohli doma vyhradiť miesto na jeho uloženie. Pochopiteľne však nejde len o voľný priestor v komore či skrini, rozmery v zloženom stave zohľadnite aj pre možný prevoz autom, s ktorým je potrebné v dnešnej dobe počítať.
Skladanie golfových kočíkov
Pokiaľ máte možnosť, odporúčame si skladanie kočíka vyskúšať osobne. Každý rodič má inú fyzickú silu, navyše tu do istej miery hrá rolu aj samotná hmotnosť kočíka. Ideálne si preto vyskúšajte, ako ľahko sa golfky skladajú a či je možné ich zložiť bez toho, aby ste z nich museli odstraňovať niektorý prvok či súčasť. Hľadajte skrátka rýchle a jednoduché riešenie, výrobcovia túto funkciu označujú ako Rozloženie jednou rukou.
Hmotnosť golfového kočíka
Hmotnosť golfového kočíka sa odvíja najmä od výrobného materiálu a celkového spracovania konštrukcie. Ľahké golfky majú tú výhodu, že sa s nimi veľmi dobre manipuluje a vďaka nízkej hmotnosti je možné ich ľahko zložiť. Dajte však pozor na to, že nízka váha golfiek ide pri lacnejších modeloch ruka v ruke s kvalitou – ľahké golfky majú obvykle iba páskové polohovanie chrbta, čo síce zníži obstarávaciu cenu, ale súčasne aj komfort pre dieťa.
Menšou nevýhodou je, že golfky s kvalitnejšie spracovaným polohovaním bývajú kvôli vyšším nárokom na materiál a proces spracovania drahšie a ťažšie. Nejedná sa však o závratné rozdiely. Aby sa vám s kočíkom v meste dobre manipulovalo, nemala by jeho hmotnosť presiahnuť 10 kilogramov. Ľahšie golfky môžu vážiť okolo 5 až 7 kg.
Príslušenstvo a doplnky
Na doplnky by ste pri výbere golfového kočíka rozhodne nemali zabudnúť. Pomáhajú totiž zvyšovať komfort dieťaťa či rodičov na cestách a pri jazde s kočíkom. Aké príslušenstvo pri golfových kočíkoch využijete a s čím sa dnes môžete na trhu stretnúť?
- Pultík – je praktický na odkladanie pitia alebo desiaty. Súčasne aj zastupuje madlo.
- Pláštenka na kočík – Pri kvalitnejších modeloch nájdete pláštenku ako súčasť balenia. Vždy je ale možné ju samostatne dokúpiť.
- Sieťka proti hmyzu – Ochráni dieťa pred otravnými komármi alebo hmyzom.
- Nánožník na zimu – Praktický a veľmi účinný pomocník do zimy. Udrží nohy dieťaťa v teple.
- Slnečník na kočík – Rovnako praktický pomocník, akurát na leto. Vhodný najmä pri priamych slnečných lúčoch a pri vysokých teplotách v lete.
- Držiak na fľašu – Pokiaľ súčasťou golfiek nie je pultík s otvorom na umiestnenie fľaštičky, potom sa držiak rozhodne hodí. Nemusíte potom neustále vyťahovať pitie z tašky.
- Priestranný košík – Košík pod sedacou časťou kočíka sa vždy hodí. Môžete do neho schovať nevyhnutnosti alebo hračky pre dieťa, rovnako ale aj nákup, po ktorý ste spoločne vyrazili.
Búdka
Súčasťou každého golfového kočíka je samozrejme aj búdka. Je dobré, pokiaľ je možné ju polohovať – lepšie potom umožní zatieniť dieťa pred slnkom alebo ho ochrániť pred nepriazňou počasia (dážď, vietor a podobne). Ideálne sú materiály, ktoré sa ľahko čistia. Naraziť môžete aj na golfky, ktoré majú v búdke priehľadný otvor, cez ktorý vidíte na dieťa.
Cena
Aby ste si mohli ľahšie stanoviť rozpočet, priblížime vám jednotlivé cenové relácie, v ktorých môžete golfky zakúpiť. Dozviete sa, aké základné parametre by ste mali očakávať od lacného kočíka, alebo čo vám naopak môže ponúknuť nejaký drahší variant.
Vždy je každopádne dobré siahnuť po modeli od overenej značky, s ktorou už majú používatelia dobré skúsenosti. K najobľúbenejším značkám golfových kočíkov aktuálne patria výrobcovia Petite&Mars, Babypoint, Zopa, Chicco, Joie, HAUCK, Cybex, alebo známy Britax.
Cena do 60 €
Kočíkov je dnes na trhu celý rad, a tak idú niektorí výrobcovia užívateľom oproti lákavo nízkou cenou. Záleží, čo od golfového kočíka očakávate – aj takto lacný kočík môže splniť vaše požiadavky. Pravdepodobne však pôjde o nie práve pevný model, ktorý bude mať obyčajné plastové kolieska bez odpruženia. Pri rukoväti sa dočkáte len základného rozdeleného spracovania, kvôli ktorému sa s kočíkom nedá dobre manipulovať jednou rukou.
Rovnako tak bude obmedzený aj komfort dieťaťa. Očakávajte len základné polohovanie do vopred stanovených pozícií, prípadne pevnú chrbtovú opierku, ktorú ale neodporúčame, pokiaľ chcete nechať dieťa v kočíku spať. Z tejto cenovej kategórie vyberajte, pokiaľ hľadáte len základné golfky pre občasné použitie, očakávate predovšetkým nízku hmotnosť a dobrú skladnosť. Ide o modely ideálne na cestovanie.
Cena od 60 do 120 €
V strednej cenovej kategórii nájdete najväčšie zastúpenie kvalitných golfových kočíkov do mesta. Od týchto modelov už môžete očakávať komfort pre seba aj pre dieťa. Takmer samozrejmosťou je ľubovoľne polohovateľná chrbtová opierka, ktorú je možné nastaviť až do plného ľahu, nánožník alebo odnímateľné madlo s pultíkom. Pôjde o modely s pogumovanými kolieskami s aretáciou, poväčšine bez odpruženia.
Táto cenová kategória zahŕňa všeobecne golfové kočíky s hmotnosťou okolo 5 až 8 kilogramov a nosnosťou do 15 kg. Na prvý pohľad majú o niečo robustnejšiu konštrukciu, avšak stále sú dobre skladné, ľahko ovládateľné a vhodné na prechádzky v meste. Tomu napokon zodpovedá aj moderný dizajn a praktické doplnky, ktoré týmto kočíkom obvykle nechýbajú.
Cena nad 120 €
Ak hľadáte golfový kočík, ktorý by poskytol dieťaťu aj vám komfort aj pri jazde v teréne, potom by ste si mali na nákup vyhradiť aspoň 120 €. Stavte na pevnejšie modely s odpruženými gumovými či nafukovacími kolesami. Rukoväť by mala byť jednotná a kočík by mal disponovať doplnkovým príslušenstvom, ktoré sa pri športe či nepriazni počasia môže hodiť. Očakávať môžete vyššiu nosnosť, a to okolo 20 kg.
Avšak dajte pozor, v tejto najvyššej cenovej relácii nájdete dva typy produktov – jednak ide o spomínané kvalitné športové golfové kočíky, ale aj pomerne drahé dizajnové modely do mesta. Záleží teda na vašich preferenciách a flexibilite rozpočtu.