Menu

Recenzia a porovnanie GoPro HERO10 Black

96,0 % Celkové hodnotenie

Výhodná staršia generácia v kategorii Outdoorové kamery

Klady

  • Výborné poňatie farieb a vysoké rozlíšenie
  • Vyrovnanie horizontu až 45°
  • Hydrofóbne sklíčko

Zápory

  • Vysoká cena
  • Príslušenstvo za príplatok
  • Kratšia výdrž batérie ako Hero9
320 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Výrobky spoločnosti GoPro sa v minulosti stali synonymom pre odolné akčné kamery, na ktoré je možné sa spoľahnúť. Recenzovaný model GoPro HERO10 sa na prvý pohľad môže zdať, že toho veľmi navyše oproti predchádzajúcej generácii neponúkne, opak je ale pravdou. V januári 2022 išlo o vôbec najlepšiu outdoorovú akčnú kameru na trhu.

Hodnotenie základných parametrov

Snímač má novo zvýšené rozlíšenie, a to konkrétne 5,3K. Je tu teda dostatok priestoru na dodatočné orezanie pri postprodukcii. Fotoaparát dokáže pracovať s rozlíšením až 23 MPx, pričom HERO9 zvládal maximálne 20 MPx. V tomto ohľade by sme ale radi dodali, že megapixely nie sú práve tým najpodstatnejším kritériom kvality fotografie. Kamera dostala nový obrazový procesor, ktorý napomáha podstatne lepším výsledkom.

Nielenže má výsledný obraz väčšiu hĺbku farieb, ale vedie si aj lepšie v tme. Vývojom prešla aj „farebná veda“, reprodukcia farieb nie je už tak presýtená, je ladená menej do zelena a pôsobí celkovo realistickejším dojmom. Predchodca tohto modelu pracoval s videom pri rozlíšení 5K pri maximálnej snímkovej frekvencii 30 FPS. GoPro HERO10 zvláda všeobecne snímkovanie dvojnásobné. Dočkáte sa tak videa 5,3K/60 FPS alebo 4K/120 FPS. Rovnako tak 2,7K natáčania vie po novom 240 FPS.

Telo kamery je tradične vodotesné až do 10 metrov a je na neho naozaj spoľah. Novo má krycie sklíčko objektívu hydrofóbnu vrstvu. Na tej sa nedrží voda, takže sa nestane, že by ste pri natáčaní pri vode mali na sklíčku rušivé kvapky. Sklíčko je možné dokúpiť ale aj pre HERO9, takže z tohto pohľadu vyhovie aj starší model rovnako. Kamera s ním napokon zdieľa väčšinu ostatných parametrov, vrátane rozmerov, dizajnu, hmotnosti a kapacity batérie. Tá sa kvôli vyššiemu výkonu vybíja trochu rýchlejšie.

Parameter Tento produkt
Výrobca

GoPro

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

5,3K/60

Snímková frekvencia pri 4K videu (FPS)

120

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (FPS)

240

Snímková frekvencia pri FullHD videu (FPS)

240

Snímková frekvencia pri HD videu (FPS)

Nepodporuje

Stabilizátor

Áno

Fotoaparát

Áno

Maximálne rozlíšenie fotografií (Mpx)

23

Diaľkový ovládač

Nie

G-senzor

Nie

Hodnotenie rozmerov a konektivity

Displej sa na zadnej strane rozkladá stále na rovnakej uhlopriečke 2,27 palcov. Na prednej strane je kamera doplnená o druhý menší 1,4-palcový displej pre účely natáčania selfie videí. Zariadenie umožní pripojenie prostredníctvom USB, ale aj bezdrôtovo pomocou Wi-Fi. Od výrobcu je možné zakúpiť aj Media Mod, ktorý umožní pripojenie HDMI kábla. Kamerka váži 158 gramov, čo je viac ako pri konkurenčných modeloch. Ponúka však výrazne lepšie vybavenie a za ťažkú ​​ju považovať nemožno.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (")

2,27

Blesk

Nie

Diaľkový ovládač

Nie

Hmotnosť (g)

158

Puzdro

Áno

Wi-Fi

Áno

HDMI

Nie

USB

Áno

Kapacita batérie (mAh)

1 720

Hodnotenie používateľov a ďalších expertov

V rámci rešerší sa zameriavame aj na užívateľské a odborné recenzie vybraných produktov. Odborníci hodnotia kameru GoPro HERO10 Black veľmi pozitívne. Medzi kladmi spomínajú najmä dvojnásobnú snímkovú frekvenciu, s ktorou kamera dokáže pracovať pri vyšších rozlíšeniach, ale aj rýchlejšie ukladanie záznamu vďaka novému obrazovému procesoru. Výčitky smerujú výhradne k vyššej cene a kratšej výdrži batérie.

Užívatelia sú o kúsok kritickejší, nie všetky poznámky možno ale považovať za validné. Medzi negatívami možno naraziť napríklad na poznámky smerom k neľahkému otváraniu krytu batérie. To však bezprostredne súvisí s izoláciou proti vode a je tak vlastnosťou, ktorú nemožno považovať za negatívnu. Naopak za validnú poznámku možno považovať tú, že sa kamera pri dlhšom zázname rádovo desiatky minút prehrieva a môže sa vplyvom toho vypnúť. To platí všeobecne pre všetky izolované akčné kamery.

Recenzenti si naopak pochvaľujú výbornú kvalitu obrazu, dobre fungujúcu stabilizáciu a široké možnosti voliteľného príslušenstva. Pri rozlíšení 2,7K je navyše dostupná snímková frekvencia 240 FPS, takže je možné obraz na účely počítačového monitora spomaliť štyrikrát pri zachovaní plynulého prehrávania. Pokiaľ cielite na klasický televízny formát 24 FPS, potom záber spomalíte pri postprodukcii až desaťkrát.

Hlavné klady a zápory

GoPro HERO10 Black ponúka oproti svojim predchodcom vylepšenú stabilizáciu, ktorej prínosy spoznáte najmä pri skutočne akčných záberoch. Kamera dokáže kompenzovať horizont až o 45°, čo je dvojnásobne toho, čo dokázala HERO9 Black. Hydrofóbne sklíčko pomôže hlavne pri natáčaní vo vode alebo v daždi. Na sklíčku sa totiž nedržia kvapky. Kamera zvláda dvojnásobné snímkové frekvencie ako predtým. Bohužiaľ s tým súvisí aj väčšia spotreba batérie a prehrievanie. Za zariadenie potom zaplatíte pomerne vysokú obstarávaciu čiastku.

Naše hodnotenie a záver

GoPro HERO10 sa radí do veľmi úspešnej série, ktorá v podstate začala éru akčných kamier. Vďaka vylepšenému snímaču a obrazovému procesoru si vedie lepšie, zmien sa dočkala aj stabilizácia. Očakávať môžete vyššiu snímkovú frekvenciu a realistickejšie poňatie farieb. Zariadenie si vedie lepšie aj v tme. Inak sa telo nezmenilo, k dispozícii tak zostáva hlavný displej s uhlopriečkou 2,27 palcov a predný s uhlopriečkou 1,4 palca. Batéria má opäť 1 720 mAh, ale spotreba je vyššia, takže vydrží kratšiu dobu. Ak hľadáte lacnejší model, tie rozdiely medzi HERO9 a 10 nie sú natoľko prelomové, že by sa starší model nedalo odporučiť. Najmä vo chvíli, keď ho objavíte v nejakej pútavej zľavovej akcii, je HERO9 Black zaujímavou alternatívou.

320 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: GoPro HERO10 Black | Hodnotenie: 96,0 %
Jakub Gulec
Jakub pracuje v našom tíme na pozícii technického redaktora. Outdoorové kamery patria medzi jeho najnovšie témy, zďaleka však nejde o novú problematiku. Okrem akčných kamier sa venuje už dlhšiu dobu aj fotoaparátom a videokamerám a v minulosti s kamerou sám natáčal na najrôznejších projektoch. Ľahko vám tak vysvetlí, napríklad ako výrazne sa môže líšiť 4K záznam pri dvoch cenovo rozdielnych zariadeniach. Okrem videotechniky sa venuje aj notebookom, mobilom a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia GoPro HERO10 Black

GoPro HERO10 Black

320 € Orientačná cena