Menu

Recenzia a test GoPro HERO12 Black

97,4 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Outdoorové kamery

Klady

  • Vynikajúca stabilizácia
  • Vysoké rozlíšenie videa pre postprodukciu
  • Výborné funkcie

Zápory

  • Kamera sa môže prehrievať
  • V balení toho veľa nenájdete
430 € Orientačná cena

Úvod

Vďaka dlhoročným skúsenostiam s výrobou vysoko kvalitných akčných kamier sa spoločnosť GoPro stala pre mnohých užívateľov synonymom pre kategóriu samotnú. Model GoPro HERO12 Black je pokračovateľom v tejto tradícii. Kamera sa drží skôr menšieho 1,9″ snímača s rozlíšením 27,1 MPx a schopnosťou natáčať až 5,3K video pri 60 snímkach za sekundu. Už na prvý pohľad je tak zrejmé, že sa jedná o kameru s veľkou flexibilitou a možnosťami pre postprodukciu.

Menší snímač na druhú stranu nedokáže kompenzovať horšie svetelné podmienky tak ako niektoré konkurenčné modely. Natáčať možno v rozlíšení 4K pri 120 snímkach za sekundu alebo 2,7K pri 240 snímkach. To ale samo o sebe nerobí kameru až tak veľmi zaujímavou, konkurencia totiž ponúka podobný typ záznamu. Špecialitou spoločnosti GoPro je skôr vynikajúca stabilizácia obrazu. Tá pracuje v rámci fyzikálnych limitov na výbornú.

Nevýhodou je absencia akéhokoľvek väčšieho vybavenia v balení, takže si budete musieť takmer všetko dokúpiť. Na druhú stranu sa vám takto do rúk nedostanú veci, ktoré nikdy nevyužijete. Kamera dokáže nahrávať v plnom rozlíšení 5,7K niečo cez hodinu, ale môže sa stať, že sa vám bude prehrievať. Vďaka prednému displeju môžete jednoducho natáčať aj vlogy. Celkovo sa jedná o prémiové zariadenie, ktoré sa drží starých kvalít, ale aj starých nedostatkov.

Parameter Tento produkt
Výrobca

GoPro

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

5,3K/60

Snímková frekvencia pri 4K videu (FPS)

120

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (FPS)

240

Snímková frekvencia pri FullHD videu (FPS)

240

Snímková frekvencia pri HD videu (FPS)

Nepodporuje

Stabilizátor

Áno

Uhlopriečka hlavného displeja (")

2,27

Fotoaparát

Áno

Maximálne rozlíšenie fotografií (Mpx)

27,1

Hmotnosť (g)

154

Šírka záberu (°)

156

Kapacita batérie (mAh)

1 720

Blesk

Nie

Diaľkový ovládač

Áno (mobil)

Puzdro

Nie

Wi-Fi

Áno

HDMI

Áno

USB

Áno

G-senzor

Nie

Veľkosť snímača

1,7"

Uhlopriečka predného displeja (")

1,4

Hodnotenie používateľov

Užívatelia na modeli GoPro HERO12 oceňujú hlavne spoľahlivosť kamery, ich názory sa ale rozchádzajú ohľadom prehrievania. Zatiaľ čo niektorí užívatelia tvrdia, že sa kamera absolútne neprehrieva a funguje výborne aj pri dlhom natáčaní, objavujú sa aj ďalšie ohlasy, ktoré hovoria o opaku. To, či sa kamera prehrieva alebo nie, tak pravdepodobne záleží aj na konkrétnom zakúpenom kuse.

Majitelia kamery spomínajú aj výborné stabilizačné schopnosti kamery a široké spektrum dostupného príslušenstva. Medzi negatívami nesmieme zabudnúť na absenciu GPS, ktorou boli v minulosti predávané kamery GoPro vždy vybavené, ale teraz ju výrobca z balíčka funkcií odstránil.

Hlavné klady a zápory

Tou najväčšou prednosťou kamery GoPro HERO12 je jednoznačne jej flexibilita. Kamera je vybavená kvalitným, hoci nie práve najväčším snímačom, nechýbajú jej nadštandardné funkcie, dobre fungujúca stabilizácia ani široké spektrum príslušenstva. V porovnaní s konkurenciou ponúka o niečo lepšiu konektivitu a vyššie rozlíšenie záznamu.

Na druhú stranu je dlhodobým problémom kamier GoPro to, že sa niektoré konkrétne kusy prehrievajú. Nejedná sa o nič nové, tieto negatíva zaznievajú od užívateľov už niekoľko rokov. Výrobca navyše pri novom modeli odstránil funkciu GPS pre jej údajnú nadbytočnosť. Za to spoločnosť GoPro pochváliť nemôžeme.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou je model DJI Action 4. Táto kamera síce nevie natáčať video v rozlíšení 5,3K, ale od 4K rozlíšenia ponúka prakticky to isté, čo GoPro HERO12. Jej nespornou výhodou je výrazne väčší 1/1,3″ snímač, ktorý si lepšie poradí v noci a ponúka výrazne realistickejšie poňatie farieb.

Ktorý model teda zvoliť? To je skutočne individuálne. Pokiaľ vyžadujete tú najlepšiu možnú stabilizáciu a možnosť 5,3K natáčania pre lepšie možnosti pri postprodukcii videí, zvoľte radšej GoPro HERO12. Ak vám ale ide o lepšiu farebnú fyziku a tiež lepšie natáčanie v zhoršených svetelných podmienkach, DJI Action 4 je pomerne jasnou voľbou.

Naše hodnotenie a záver

Kamera GoPro HERO12 je najnovšou iteráciou jednoznačne najznámejšej značky na trhu akčných kamier. GoPro je napokon viac-menej synonymom pre akčnú kameru a aj keď sa v posledných rokoch začali na trhu objavovať aj kvalitné alternatívy, stále si drží v tej najdôležitejšej disciplíne prvenstvo – tou je samozrejme kvalita stabilizácie.

Pokiaľ vám ide ale o čo najrealistickejšie farby a lepšie možnosti pri natáčaní za zhoršených svetelných podmienok, zaujímavou alternatívou je jednoznačne DJI Action 4.

430 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: GoPro HERO12 Black | Hodnotenie: 97,4 %
Jakub Gulec
Jakub pracuje v našom tíme na pozícii technického redaktora. Outdoorové kamery patria medzi jeho najnovšie témy, zďaleka však nejde o novú problematiku. Okrem akčných kamier sa venuje už dlhšiu dobu aj fotoaparátom a videokamerám a v minulosti s kamerou sám natáčal na najrôznejších projektoch. Ľahko vám tak vysvetlí, napríklad ako výrazne sa môže líšiť 4K záznam pri dvoch cenovo rozdielnych zariadeniach. Okrem videotechniky sa venuje aj notebookom, mobilom a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia GoPro HERO12 Black

GoPro HERO12 Black

430 € Orientačná cena