Menu

Recenzia a porovnanie GoPro HERO9 Black

94,4 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Outdoorové kamery

Klady

  • Veľmi kvalitné 5K rozlíšenie a 20Mpix fotografie
  • Dva farebné displeje
  • Veľká kapacita batérie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Príslušenstvo s príplatkom
  • Vyššia hmotnosť
300 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Akčná kamera GoPro HERO9 Black je najnovším produktom tejto populárnej značky pre rok 2020 (október). Kamery GoPro vždy patria k špičke na trhu a ich kamery ponúkajú veľmi dobré režimy natáčania a ďalšie funkcie. Na druhú stranu si za tieto modely priplatíte.

Hodnotenie základných parametrov

GoPro HERO9 prichádza so skutočne veľmi kvalitným rozlíšením 5K, čím sa vyvyšuje nad svojou konkurenciu. Objektív mimo videa zvládne aj 20-megapixelové fotografie, čo je tiež veľmi dobrý parameter. Čo sa týka snímkovej frekvencie, toto zriadenie zachytí pri najvyššom 5K rozlíšení 30 snímok za sekundu. Pri rozšírenejšom variante 4K už ide ale o 60 snímok za rovnaký časový úsek a maximálna hodnota snímkovej frekvencie pri menej kvalitnom zázname je dokonca 240 fps.

Podľa dostupných informácií a videoukážok má táto kamera veľmi dobrú stabilizáciu obrazu, šírku záberu výrobca neuvádza. Kamera je sama o sebe vodotesná do 10 metrov, s obalom sa táto hĺbka zvyšuje, avšak takzvaný housing si musíte zaobstarať zvlášť. Diaľkové ovládanie, ktoré sa u starších modelov dalo zaobstarať aj ako dodatočné príslušenstvo, zatiaľ podľa výrobcu dostupné nie je, ale čoskoro sa ho zákazníci dočkajú (október 2020).

V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi má GoPro skutočne vysokú nominálnu hodnotu kapacity batérie, konkrétne 1 720 mAh. Zaujímavou vychytávkou je mód webkamery.

Parameter Tento produkt
Výrobca

GoPro

Maximálna kvalita videa (rozlíšenie/fps)

5K/30

Snímková frekvencia pri 4K videu (FPS)

60

Snímková frekvencia pri 2,7K videu (FPS)

120

Snímková frekvencia pri FullHD videu (FPS)

240

Snímková frekvencia pri HD videu (FPS)

Nepodporuje

Stabilizátor

Áno

Fotoaparát

Áno

Maximálne rozlíšenie fotografií (Mpx)

20

Diaľkový ovládač

Nie

G-senzor

Nie

Hodnotenie rozmerov a konektivity

GoPro HERO9 Black disponuje veľkým dotykovým displejom na zadnej strane, ten má uhlopriečku 2,27 palca. Priamo vedľa objektívu na prednej strane navyše nájdete ešte 1,4″ farebný orientačný displej, ktorý sa bude hodiť pri robení selfie záberu.

Kamera ponúka v základe pripojenie cez USB a bezdrôtovo cez Wi-Fi. Ak by ste chceli zariadenie pripojiť cez HDMI, je to možné iba cez takzvaný Media Mod, čo je špeciálne rozšírenie, ktoré je ale potrebné dokúpiť.

V porovnaní s predchádzajúcimi radmi došlo aj k nárastu hmotnosti, HERO9 váži 158 gramov, a to je na pomery akčných kamier nadštandardná hodnota.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (")

2,27

Blesk

Nie

Diaľkový ovládač

Nie

Hmotnosť (g)

158

Puzdro

Áno

Wi-Fi

Áno

HDMI

Nie

USB

Áno

Kapacita batérie (mAh)

1 720

Hodnotenie používateľov

Užívatelia, ktorí si už vyskúšali funkčnosť a kvalitu videí z tejto kamery GoPro, si pochvaľujú naozaj dobré 5K rozlíšenie záznamu a taktiež výbornú stabilizáciu obrazu. Pozitívom je aj pomerne solídna výdrž batérie. Niekomu naopak príde, že pridaná hodnota vyššej ceny nie je zase taká zásadná. Negatívom je aj príslušenstvo za pomerne veľký príplatok.

Hlavné klady a zápory

Niet sporu o tom, že GoPro HERO9 Black patrí kvalitou záznamu medzi to najlepšie na trhu. 5K rozlíšenie a 20 Mpix fotografie sú naozaj výborné, rovnako ako veľmi dobrá stabilizácia obrazu, ktorá vám dovolí natáčať plynulý záznam aj pri skutočne akčných športoch. Výhodou sú dva farebné displeje alebo tiež veľká kapacita akumulátora, ktorý zaistí dlhú výdrž v základnom nastavení. Medzi negatíva sa dá zaradiť hlavne vysoká cena a to vrátane príslušenstva, ktoré je za príplatok. Na trhu sa dajú nájsť aj ľahšie modely, avšak mierne vyššia hmotnosť je len drobnou muchou na inak veľmi kvalitnom zariadení.

Naše hodnotenie a záver

Kamery GoPro patria k špičke na trhu a posledný produkt s označením HERO9 Black nie je výnimkou. Výrobca stavia na nadštandardnú kvalitu záznamu, a to ako v prípade maximálneho 5K rozlíšenia videa, tak aj 20Mpix fotografií. Na veľmi dobrej úrovni je tiež snímková frekvencia, ktorá sa líši podľa zvolenej kvality záznamu. Najvyššia hodnota je ale 240 fps, čoho je kamera schopná v rozlíšení FullHD. Samozrejmosťou je kvalitná stabilizácia obrazu a navyše rôzne režimy natáčania a mód webkamery. Natáčanie uľahčujú hneď dva displeje, zadný je dotykový a má uhlopriečku 2,27″, predný dosahuje uhlopriečku 1,4″. Batéria je papierovo taktiež veľmi dobrá, jej kapacita dosahuje nadštandardných 1 720 mAh. Kamera samotná je vodotesná do 10 metrov, čo sa dá ešte vylepšiť ochranným puzdrom, ktoré je nutné prípadne dokúpiť. Čo sa týka konektivity, priamo na kamere nájdete USB konektor, ďalej je možné využiť bezdrôtové technológie Wi-Fi. Pre pripojenie HDMI kábla je potrebné zakúpiť Media Mod. Ako negatívum môžeme spomenúť vyššiu hmotnosť 158 gramov, ale nejde o žiadnu tragédiu.

Niekoho však môže odradiť vyššia obstarávacia cena kamery, čo je celkom typická vec pre značku GoPro. Ak hľadáte nejaký finančne prívetivejší variant, môžete skúsiť napríklad Niceboy Vega X Pro, ktorá sa snaží GoPro konkurovať.

300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: GoPro HERO9 Black | Hodnotenie: 94,4 %
Jakub Gulec
Jakub pracuje v našom tíme na pozícii technického redaktora. Outdoorové kamery patria medzi jeho najnovšie témy, zďaleka však nejde o novú problematiku. Okrem akčných kamier sa venuje už dlhšiu dobu aj fotoaparátom a videokamerám a v minulosti s kamerou sám natáčal na najrôznejších projektoch. Ľahko vám tak vysvetlí, napríklad ako výrazne sa môže líšiť 4K záznam pri dvoch cenovo rozdielnych zariadeniach. Okrem videotechniky sa venuje aj notebookom, mobilom a inej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia GoPro HERO9 Black

GoPro HERO9 Black

300 € Orientačná cena