Nákup gramofónu nie je práve najľahšou záležitosťou, preto sa môžete pri jeho výbere inšpirovať týmto článkom. Nižšie nájdete stručný súhrn toho, čo sa v jednotlivých kapitolách dozviete.
- Prečo kúpiť kvalitný gramofón – iba na gramofóne si môžete vypočuť LP dosky a vychutnať si tak originálne analógové nahrávky bez digitálnych úprav. Gramofón sa navyše môže stať zaujímavým doplnkom vášho interiéru a podporiť retro atmosféru.
- Nevýhody gramofónov – dosky musíte na gramofóne meniť ručne. Tiež je nutné dbať na pravidelnú údržbu a výmenu opotrebovaných súčastí.
- Typy gramofónov – vyberať môžete medzi klasickými so zabudovanými reproduktormi, Hi-Fi gramofónmi alebo DJ gramofónmi. Líšia sa rôznymi vlastnosťami, ako sú kvalita zvuku či odolnosť.
- Predzosilňovač – niektoré gramofóny ho majú zabudovaný priamo v sebe, k iným ho musíte pripojiť externe. Tento zosilňovač slúži na úpravu nízkych a vysokých tónov, čím sa zvyšuje kvalita zvukového výstupu.
- Náhon – pri klasických a Hi-Fi gramofónoch prevažuje remienkový náhon, pri DJ gramofónoch na mixovanie a skrečovanie dominuje priamy náhon.
- Rýchlosť otáčok – líši sa podľa veľkosti vinylovej dosky, najčastejšie narazíte na možnosť prepínania medzi 33,5 a 45 otáčkami za minútu.
- Ramienko – tvar ramienka má vplyv na kvalitu zvukového výstupu. Rovné ramienko má trochu horší výstup, ale je vhodné pre staršie a poškriabané dosky. Zahnuté ramienko je ideálne pre nové dosky, zvukový výstup je oveľa kvalitnejší.
- Prenoska – najdôležitejšia časť celého gramofónu, prevádza pohyb ihly na elektrický signál. Existujú piezoelektrické a elektromagnetické prenosky.
- Ovládanie – pri modeloch s automatickým alebo poloautomatickým ovládaním sa o väčšinu úkonov vôbec starať nemusíte. Niekto ale dáva prednosť gramofónom s tradičným ručným ovládaním, kde si všetko nastavujete sami.
- Materiál a konštrukcia – na výrobu šasi sa používajú plasty, kovy alebo drevo. Konštrukcia by mala byť čo najodolnejšia. Najmenej odolné sú plasty.
- Funkcie a príslušenstvo – najčastejšie sa jedná o USB port, Bluetooth či diaľkové ovládanie.
- Ceny – obstaranie gramofónu je investícia v rádoch stoviek eur. Nenároční zákazníci si bez problémov vyberú v rozmedzí 400-800 €, drahšie modely za tisícky už sú určené skutočne náročným zákazníkom a profesionálom.
Milovníkom hudby odporúčame nahliadnuť aj na samostatné porovnania mixážnych pultov, reproduktorov, partyboxov alebo Hi-Fi systémov.
Prečo kúpiť kvalitný gramofón
Pokiaľ ste zvyknutí počúvať hudbu len na Spotify či YouTube, tak si možno hovoríte, či má vôbec zmysel kupovať v dnešnej dobe gramofón. Tieto prístroje majú ale jedinečné vlastnosti:
- Unikátna kvalita zvuku – kvalita zvuku na vinylových doskách je neporovnateľne vyššia v porovnaní s CD či online počúvaním. Nahráva sa na ne totiž v pôvodnej kvalite bez dodatočných úprav, takže je výsledný zvukový výstup skutočne autentický.
- Jediný zdroj originálneho analógu – s uvedenou kvalitou zvukového výstupu súvisí aj to, že čistý analógový záznam si z internetu skrátka nestiahnete.
- Nádych minulosti – pokiaľ máte slabosť pre retro prístroje a zariaďujete si domácnosť v tomto štýle, gramofón by vám rozhodne nemal chýbať.
Nevýhody gramofónov
Než si zaobstaráte gramofón, mali by ste vziať do úvahy aj pár nevýhod, ktoré sa spájajú s jeho nákupom a používaním:
- Nutnosť meniť ručne dosky – oproti prehrávaniu z mobilu či PC, kde sa prehrávajú piesne automaticky, musíte pri gramofóne vymeniť LP fyzicky, ak si chcete pustiť iného interpreta či album.
- Pravidelná údržba – o gramofón sa musíte starať. Okrem pravidelného utierania od prachu by ste mali občas vymeniť prenosku alebo opotrebovaný hrot. Opotrebovanie týchto súčastí spoznáte ľahko podľa výrazného zhoršenia kvality zvuku.
Typ gramofónu
Vaším základným odrazovým mostíkom by sa mal stať typ gramofónu. Trh totiž prináša pomerne široký výber jednotlivých modelov, ktoré sa líšia svojím spracovaním a poskytovanou kvalitou zvuku. Je veľký rozdiel, či si na gramofóne občas prehráte svoju obľúbenú LP platňu, či ho budete využívať aj na digitalizáciu záznamu z vinylových platní alebo na profesionálne počúvanie. To má samozrejme vplyv aj na celkové obstarávacie náklady.
Na trhu narazíte pravdepodobne na tri základné typy gramofónov:
- Klasický gramofón so zabudovanými reproduktormi – Hodí sa na domáce použitie, ocenia ho skôr nenároční užívatelia.
- Hi-Fi gramofón – Ocenia ho aj náročnejší a pokročilejší poslucháči.
- DJ gramofón – Má podobnú kvalitu zvuku ako hi-fi gramofón, býva ale oveľa odolnejší a hodí sa na mixovanie.
Všeobecne platí, že ak má gramofón všetko zabudované v sebe (nielen nižšie spomínané reproduktory, ale aj rádio, budík a pod.), bude jeho cena síce nižšia, ale kvalita samotného prehrávania horšia.
Klasický gramofón s reproduktormi
Najprv začneme popisom toho najzákladnejšieho modelu. Jeho primárnymi užívateľmi budú nenároční poslucháči. Ide napospol o univerzálny a kompaktný produkt, ktorý obsahuje nielen samotný gramofón, ale aj zabudované reproduktory, v lepšom prípade ešte prehrávač CD diskov alebo FM/AM rádio.
Výkon, prípadne hudobný prednes takéhoto zariadenia patrí k úplnému priemeru a nemožno od neho očakávať nič výnimočné. Preto si ho kupujú zákazníci, ktorým stačí pustiť vinylovú platňu a ďalej už nedbajú na precíznosť výstupu.
All-in-one gramofón
U klasických gramofónov občas narazíte aj na označenie all-in-one. Znamená to, že gramofón má v sebe všetko, čo na jeho prevádzku potrebujete. Stačí teda kúpiť jedno zariadenie, nemusíte vyberať napríklad samostatný predzosilňovač alebo externé reproduktory. Pokiaľ si chcete platne na gramofóne púšťať len občas, máte naň vyhradený obmedzený priestor a nechcete sa trápiť výberom ostatných komponentov, potom po takomto type určite siahnite.
Hi-Fi gramofón
Tento model je primárne zameraný na pokročilejšie, ba dokonca profesionálne počúvanie. Obvykle ide o gramofón bez akýchkoľvek integrovaných reproduktorov a ostatných prvkov. O to viac je kladený dôraz na voľbu jednotlivých doplnkov majúcich vplyv na kvalitu zvuku.
Ako prezrádza názov tejto skupiny gramofónov, hodí sa toto hudobné zariadenie aj do Hi-Fi sústavy, kde tvorí jej plnohodnotnú súčasť. Tu sú obstarávacie náklady samozrejme vyššie. Vplyv na to má tiež fakt, že si ku gramofónu musíte zaobstarať ešte ďalšie komponenty tvoriace celú zostavu. Je to napríklad receiver, zosilňovač a reproduktory.
Ak si chcete ku kvalitnému gramofónu zaobstarať aj kvalitné komponenty, rozhodne sa pozrite aj na naše porovnanie Hi-Fi systémov a výber najlepších reproduktorov.
DJ gramofón
Tento typ gramofónu je podobný Hi-Fi variante, len s tým rozdielom, že je kladený podstatne vyšší dôraz na celkovú odolnosť zariadenia. Tieto produkty slúžia na mixovanie hudby, skrečovanie a podobné veci. Disponujú pokročilými funkciami, ako je kontrola a uzamykanie rýchlosti otáčok. Zaobchádzanie s takýmto prístrojom je celkovo náročnejšie. V tomto prípade je pre využitie maximálneho potenciálu gramofónu potrebné dokúpiť ešte mixážny pult. V závere sa však pýši vysoko kvalitným zvukom.
Tento typ je určený skôr pre špecifickú skupinu ľudí zaoberajúcich sa tvorbou mixovanej hudby, nie pre domáce použitie.
Predzosilňovače
Predzosilňovač je pojmom, s ktorým sa pri výbere konkrétneho gramofónu rozhodne stretnete. Ide vo svojej podstate o špeciálny elektrický zosilňovač. Je potrebný pri gramofónoch s elektromagnetickými prenoskami, ktoré vytvárajú výstup s nízkym napätím. Práve s predzosilňovačom ste schopní ho bez akéhokoľvek šumu zosilniť. Tento signál je následne šírený prostredníctvom reproduktorov.
Naraziť môžete na dvojité prevedenie gramofónov:
- Gramofón s predzosilňovačom – Takýto produkt disponuje linkovými vstupmi a nie je potrebné dopĺňať čokoľvek ďalšie.
- Gramofón bez predzosilňovača – V jeho prípade je nutné gramofón napojiť k zosilňovaču, a to prostredníctvom vstupu označeného ako phono.
Gramofóny tiež môžete kombinovať aj s externými predzosilňovačmi. S nimi sa vám dostane oveľa väčších možností z pohľadu zvukového výstupu.
Náhon
S primárnou voľbou použitia gramofónu súvisí aj náhon alebo pohon, ktorý zaručuje otáčanie taniera. Náhon gramofónu je v súčasnosti realizovaný prostredníctvom dvoch odlišných princípov.
- Remienkový náhon – funguje podobne ako klinový remeň pri automobile, remeň prepája motor s otočným tanierom, bežný pri klasických a Hi-Fi gramofónoch, časom ale vyžaduje výmenu.
- Priamy náhon – pohonná jednotka je súčasťou otočného taniera, bežný pri DJ gramofónoch, oveľa vyššia odolnosť.
Remienkový náhon
Ak máte aspoň základné povedomie o tom, ako funguje klinový remeň pri automobile, veľmi jednoducho si predstavíte aj princíp otáčania taniera pri gramofóne s remienkovým náhonom. Motor alebo pohonná jednotka hudobného prístroja je primárne uložená mimo otočný tanier. S ním je prepojená za pomoci onoho remienka.
Ak chcete docieliť minimálne vibrácie na otáčajúcu sa platňu, potom voľte oddelenie od šasi gramofónu. Tento princíp fungovania je bežný ako pre klasické gramofóny, tak aj pre tie Hi-Fi. Veľkou odlišnosťou bude iba konkrétne umiestnenie motora a precíznosť jeho oddelenia, čo sa následne premietne do kvality zvuku.
V prípade remienkového náhonu počítajte s tým, že je potrebné remienok raz za čas vymeniť, pretože dochádza k jeho opotrebeniu v zmysle „vyťahania“ a gramofón stráca na presnosti otáčok.
Priamy náhon
Pod priamym náhonom si predstavte pohonnú jednotku ako súčasť otáčajúceho sa taniera. Táto technológia je spojená s dokonalým riadením otáčok a s nastavovaním najrôznejších parametrov. Variant priameho náhonu je typický pre DJ gramofóny, len výnimočne ho nájdete aj u klasických a Hi-Fi gramofónov.
Priamy náhon je nielen bohato nastaviteľný a umožňuje riadenie krútiaceho momentu, ale jeho výhodou je aj celková odolnosť, ktorá je potrebná pri mixovaní hudby, prípadne pri tzv. „skrečovaní“. Preto sa objavuje najčastejšie pri profesionálnych prehrávačoch.
Rýchlosť otáčok
Pri nákupe gramofónu by vás mala zaujímať aj rýchlosť otáčok. Tento údaj je prezentovaný v otáčkach za minútu a je spätý s prehrávaním konkrétneho priemeru vinylovej platne. V prípade rýchlosti otáčok môžete naraziť na niekoľko variantov. Pre prehľadnosť sme vám ich zhrnuli do nasledujúcej tabuľky.
Väčšina súčasných gramofónov podporuje rýchlosť prehrávania 33,3 a 45 otáčok za minútu. Na prepínanie medzi nimi slúži manuálny prepínač. Zmenu rýchlosti otáčok je možné vykonať aj tak, že vymeníte remienok o príslušnej veľkosti. S týmto trochu náročnejším procesom dosiahnete pravdepodobne tú najvyššiu presnosť pri prehrávaní.
Veľkosť platne | Rýchlosť otáčok | Typ platne |
30 cm (12″) | 33,3 / 45 otáčok / min. | 45 minútové LP platne, single platne |
25 cm (10″) | 33,3 / 78 otáčok / min. | 45 minútové LP platne / 3 minútové LP platne (šekalové) |
17,5 cm (7″) | 45 otáčok / min. | Single platne, maxi single |
Ramienka
Neprehliadnuteľná a zároveň veľmi podstatná súčasť gramofónu. Ramienko gramofónu predstavuje nosný prvok, na ktorom je umiestnená prenoska s ihlou. Táto časť gramofónu sa nachádza mimo otáčajúcej sa platne a je vybavená špeciálnym držadlom. S ním umiestnite ramienko nad „elpíčko“.
Na trhu môžete naraziť na rovné a zahnuté ramienka. S tými sa spájajú určité klady a zápory:
- Rovné ramienko – Samotný názov prezrádza tvar ramienka. K jeho prednostiam patrí vysoká presnosť udržania stopy v drážke platne. Jeho nevýhodou je horší zvukový prejav. Je ale vhodnejšou voľbou pre staršie a treba trochu poškriabané platne. Ramienko sa skôr udrží v drážke a zvuk toľko nepreskakuje.
- Zahnuté ramienko – Tu si môžete vyberať medzi jednoduchým zakrivením na konci ramienka a dvojitým, pripomínajúcim písmeno „S“. Práve oné záhyby prispievajú k lepšiemu sklonu a nastaveniu snímača. Taká vlastnosť sa pozitívne premieta do hudobného výstupu. Ak však použijete až príliš poškriabanú gramofónovú platňu, hrozí vyskočenie ramienka z platne.
Najčastejším výrobným materiálom ramienka je plast, kov alebo karbón.
Prenoska
Prenoska je umiestnená na konci ramienka a jej hlavnou náplňou je vlastná tvorba zvuku z vinylovej dosky. Existujú tu dve varianty prevedenia:
- Piezoelektrická prenoska – Jedná sa o lacnejší variant. Stretnete sa s ňou predovšetkým pri klasických gramofónoch. Často je označovaná pojmami kryštálová a keramická. S nižšou obstarávacou cenou súvisí zhoršený zvukový výstup. K nevýhodám patrí aj rýchlejšie opotrebenie prehrávaných platní, pretože táto prenoska vyžaduje väčší tlak hrotu.
- Elektromagnetická prenoska – Tam, kde piezoelektrické prenosky cenovo končia, tie elektromagnetické začínajú. Prvok označovaný skratkou MC a MM môže byť s pohyblivou cievkou alebo magnetom. V kombinácii s kvalitným Hi-Fi gramofónom dokáže zaistiť vynikajúci zvukový prejav. Frekvenčný rozsah sa pohybuje medzi 20-20 000 Hz.
Prenoska predstavuje najdôležitejšiu časť celého gramofónu. Ide vlastne o menič, ktorý prevádza pohyb ihly gramofónu v drážke dosky na elektrický signál. Možno aj z toho dôvodu je na kvalitu tejto časti kladený pravdepodobne ten najväčší dôraz. To, že je prenoska dôležitou súčasťou ramienka, dokazuje napr. jej presná hmotnosť a prítlak úmerný práve danému ramienku.
Ovládanie
Pri ovládaní gramofónu sa môžete stretnúť s tromi mechanizmami:
- Automatické ovládanie – Ak v živote dávate prednosť automatizácii, ktorá väčšinu úkonov vykonáva za vás, oceníte automatický režim. Iba jediné tlačidlo sa postará o to, že gramofón začne hrať a na konci platne skončí.
- Poloautomatické ovládanie – Pojem „poloautomatický“ sa týka hlavne stavu dokončenia prehrávania vinylovej platne. Tu sa ramienko automaticky zdvíha, poprípade dôjde k vypnutiu samotného gramofónu. Poloautomatické ovládanie môže byť dotiahnuté ešte do takého režimu, že sa ramienko vracia na svoju pôvodnú polohu.
- Manuálne ovládanie – Pri prehrávaní nepočítajte so žiadnymi automatickými funkciami. LP platňu musíte do gramofónu vložiť, gramofón spustiť, ramienko uchopiť a presunúť nad platňu. Opačný postup je treba realizovať aj po dokončení prehrávania, kedy sa platňa točí stále ďalej a ramienko sa samo nevracia. Pokiaľ ho zabudnete manuálne vypnúť, bude sa ramienko otáčať na konci platne v nekonečnej stope, a tým bude dochádzať k väčšiemu opotrebeniu hrotu aj platne.
Materiál a konštrukcia
Telu gramofónu sa prezýva šasi. Predstavuje základnú nosnú časť celého prístroja a nesie všetky ostatné komponenty. Okrem toho sa stará o čiastočné tlmenie vibrácií, ktoré sú pre fungovanie gramofónu nežiaduce. Aj len nepatrné kolísanie jednotlivých komponentov by malo negatívny vplyv na výslednú kvalitu zvuku. Z toho dôvodu musí byť z pevného a odolného materiálu, pri výbere na to dbajte.
Šasi býva najčastejšie riešené využitím sendvičových konštrukcií z kovov, dreva a plastov. Najlacnejšie, ale zároveň najmenej kvalitné, bývajú plastové konštrukcie. Za kvalitné drevo si priplatíte, má ale oveľa lepšie vlastnosti. Pri voľbe gramofónu sa skrátka vždy držte pravidla, že čím mohutnejšie a pevnejšie telo, tým lepšie.
Funkcie a doplnky
Moderné gramofóny sú primárne určené na prehrávanie vinylových dosiek. Za pomoci niektorých funkcií a doplnkov je možné ich možnosti využitia rozšíriť.
- CD mechanika a FM rádio – Ide o výsadu klasických gramofónov prezentujúcich špecifický celok „všetko v jednom“. Taký gramofón je vybavený CD mechanikou a FM rádiom. Často nechýbajú ani reproduktory umožňujúce okamžité využívanie produktu.
- USB – Port je súčasťou gramofónov vhodných na digitalizáciu obsahu vinylových platní. Využívaný je tiež u DJ gramofónov umožňujúcich prehrávanie MP3 a mixovanie hudby.
- Bluetooth – Gramofón s Bluetooth vám umožní reprodukovať hudbu za pomoci bezdrôtových reproduktorov.
- Diaľkové ovládanie – Niektoré gramofóny je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača. Týka sa to predovšetkým výrobkov s automatickým ovládaním.
- Výstupy – Tieto hudobné prístroje ponúkajú odlišné typy výstupov, medzi ktoré patria hlavne cinch, AUX a 3,5 mm jack.
V rámci funkcií konkrétneho produktu môžete naraziť na vybavenie umožňujúce nastavenie bočnej sily na hrot a jej prítlaku, výmenu prenosky a hranie pospiatky.
Cena
Gramofóny sú sortimentom, ktorý má pomerne širokú škálu vstupných nákladov. Zaobstarať si môžete produkty od 80 €, ale aj výrobky presahujúce hranicu 10 000 €. Treba podotknúť, že takáto technika je určená pre skutočných vyznávačov kvalitnej hudby. Pre informáciu vám prinášame rozpis cien do niekoľkých najčastejších kategórií. Práve z nich si urobíte predstavu o tom, čo si kupujete.
Aby ste pri voľbe konkrétneho gramofónu nešliapli úplne vedľa, držte sa skôr preverených značiek, medzi ktoré patrí Ommitronic, CROSLEY, Ricatech, Soundmaker, Stanton, Technisat, Lenco, THORENS, Sencor a im podobné.
Cena do 400 €
Ak patríte medzi nenáročných poslucháčov hudby, potom v rámci investície do 400 € zaobstaráte vyhovujúci gramofón. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o jeho klasickú podobu so zabudovanými reproduktormi a možno aj FM rádiom a prehrávačom CD. Tento kompaktný balíček je obvykle vykúpený horšou kvalitou počúvania.
Cena od 400 € do 800 €
Ak si priplatíte takmer dvojnásobnú čiastku, dostávate sa k ďaleko lepšiemu výberu konkrétnych produktov. Okrem klasických gramofónov narazíte aj na tie Hi-Fi, kde je preferované napríklad manuálne ovládanie a vstavaný predzosilňovač.
Cena od 800 € do 1 600 €
V popredí vášho záujmu sa pomaly ale iste začnú objavovať preverení výrobcovia gramofónov s mnohoročnou praxou v tomto odbore. V tejto cenovej kategórii môžete zakúpiť DJ gramofóny určené na náročnejšie mixovanie hudby, tzn. gramofóny s priamym náhonom. Súčasťou moderných výrobkov budú elektromagnetické prenosky.
Cena nad 1 600 €
Táto finančná hladina je určená náročným poslucháčom a ľuďom, ktorí vyžadujú profesionálne zariadenia. Ako sme spomenuli vyššie, ceny sa môžu šplhať k 10 000 €, kde dostanete tú najlepšiu kvalitu na trhu. Také gramofóny nevynikajú iba perfektným spracovaním a nadštandardnými doplnkami, ale aj originálnym dizajnom, či už ide o tie kovové, nadčasové alebo zo vzácneho masívneho dreva.
Cenová kategória | Čo obvykle ponúka | Čo obvykle neponúka | Pre koho sa hodí / na aký účel sa hodí |
Do 400 € | Kompaktné gramofóny v klasickej podobe, často s reproduktormi, prípadne rádiom | Kvalita zvuku nie je príliš dobrá | Pre nenáročných užívateľov |
Od 400 do 800 € | Okrem klasických gramofónov aj Hi-Fi gramofóny | Nenarazíte na gramofóny pre profesionálov | Pre užívateľov, ktorým vyhovuje manuálne ovládanie |
Od 800 do 1 600 € | DJ gramofóny s elektromagnetickou prenoskou | Klasické gramofóny | Na mixovanie hudby |
Nad 1 600 € | Profesionálne gramofóny, často s jedinečným dizajnom | Klasické gramofóny | Pre náročných poslucháčov a profesionálov |
Údržba gramofónu
Pokiaľ chcete, aby vám zakúpený gramofón vydržal čo najdlhšie a nestrácal na svojej kvalite, musíte sa oň pravidelne starať a občas mu venovať trošku času. Nezľaknite sa, rozhodne ho nemusíte každý deň leštiť a starať sa oň, ale najmä ak si zaobstaráte drahší model, rozhodne sa oplatí mu venovať pár minút času navyše.
- Primárne by ste mali dbať na čistotu samotnej šasi a hrotu.
- Raz za čas je potrebné premazať ložiská taniera s motorčekom a tiež sa venovať údržbe remienka a ostatných pohyblivých častí. S manuálom a trochou zručnosti všetky úkony zvládnete samostatne.
- Na čistenie však používajte iba správne špeciálne mazivá a čistiace prostriedky. Zakúpite ich na internete alebo v špecializovaných predajniach.
- Pokiaľ si nie ste istí, najprv sa poraďte s odborníkmi, alebo im rovno celú údržbu zverte. Pri nesprávnom zaobchádzaní môžete totiž spôsobiť nakoniec ešte viac škody ako úžitku.